Świat, który nadchodzi. Jak wielka wędrówka przyrody wpływa na nasze życie

Okładka książki Świat, który nadchodzi. Jak wielka wędrówka przyrody wpływa na nasze życie Benjamin von Brackel
Benjamin von Brackel Wydawnictwo: Copernicus Center Press flora i fauna
flora i fauna
Nowhere Left To Go
Copernicus Center Press
2024-01-31
2024-01-31
Katarzyna Łakomik
katastrofa klimatyczna wędrówka gatunków wymieranie

Według mnie dobra książka dotycząca wpływ zmian klimatu na występowanie gatunków i związanych z tym problemów.

Jak dla mnie temat zmian występowania komarów został potraktowany zbyt pobieżnie i tam naprawdę nawet nie zakreślił ram tematu.

Według mnie największym minusem tej książki był wpis na samym jej początku dotyczący form męskich i wprowadzający, zupełnie niepotrzebnie, ideologię gender tam gdzie jej być nie powinno.

Treść skupia się na opisie przesuwania się zasięgu gatunków, przyczyny podane wybiórczo, recept na zwolnienie tej wędrówki jak na lekarstwo.

Lektura nie zawiodła w kwestii merytorycznej – autor w ciekawy sposób przedstawia przykłady migracji różnych gatunków roślin i zwierząt. Książka wyraźnie pokazuje, jak ogromne są zmiany klimatyczne i jak mocno wpływają nie tylko na przyrodę, ale także na ludzi.
W mojej opinii skandaliczny jest brak uwzględnienia roli konsumpcji mięsa i wylesiania w pogłębianiu zmian klimatycznych. Autor napisał o tym dosłownie jedno zdanie, a problematyka ta jest poruszana w zawoalowany sposób. Za to chętnie podkreślał, że z naukowcami jadł kanapki z kurczakiem. To było rozczarowujące.
Mimo wszystko książka naprawdę dobrze porusza całe zagadnienie i nawet z tym dużym minusem warto po nią sięgnąć.

Zajmując się swoją codziennością i obowiazkami nie zwracałam uwagi na zjawiska i migracje wśród gatunków otaczającego mnie świata przyrody. Podejrzewam, że zorientowałąbym się gdyby zamiast saren antylopy zaczęłyby chodzić po okolicy.
Przeraża szybkość procesu i to, że gatunki lądowe i drzewa za procesem ocieplania nie nadążają i wiele z nich czeka zagłada. To jak my ludzie nie chcemy ustąpić odrobiny pola, by móc stworzyć warunki dla migrujących zwierząt. To jak zatwardziała jest polityka krajów i jak mało świadomości mamy o procesach zachądzących w otaczającym nas świecie. A przecież i my od tych procesów jesteśmy zależni.

Czekałam na tę książkę już od momentu pierwszych zapowiedzi od Wydawnictwa Copernicus. W mojej małej, czytelniczej bańce ekoliteratury nigdy za wiele!

Klimat zmienia się w zawrotnym tempie, jesteśmy tego naocznymi świadkami.
Autor, na przykładzie kilku gatunków pokazuje jak przyroda próbuje dostosować się do tych zmian. Zwierzęta i rośliny przemieszczają się w poszukiwaniu korzystniejszych warunków życia, często w konsekwencji wypierając rdzenne gatunki. Rezerwaty przyrody zaczynają stawać się więzieniami, które przestają zapewniać zwierzętom to, do czego przystosowała je ewolucja. Korzystniejszej do życia niszy ekologicznej zaczynają szukać także ludzie.

To była bardzo dobra książka, przede wszystkim dlatego, że ukazała problem zmian klimatycznych nie tylko pod względem typowo przyrodniczym, ale także ekonomicznym.
Ciekawie opisane zagadnienia, poparte wieloma przykładami migrujących gatunków zawarte w krótkich podrozdziałach. Podobało mi się!

„Świat, który nadchodzi. Jak wędrówka przyrody wpływa na nasze życie” to lektura obowiązkowa dla wszystkich
zainteresowanych ekologią i zmianami klimatu. Zdecydowanie warta poznania!

Moja ocena: 8,5/10

Po więcej przyrodniczych recenzji zapraszam na Instagram - @literatura_osobliwej 🌿

Klimat zmienia się w zawrotnym tempie, jesteśmy tego naocznymi świadkami.

• Przyroda
  • Naukowe