rozwińzwiń

Jak się różnimy Gender oczami prymatologa

Okładka książki Jak się różnimy Gender oczami prymatologa Frans de Waal
Okładka książki Jak się różnimy Gender oczami prymatologa
Frans de Waal Wydawnictwo: Copernicus Center Press popularnonaukowa
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Different: Gender Through the Eyes of a Primatologist
Wydawnictwo:
Copernicus Center Press
Data wydania:
2023-03-08
Data 1. wyd. pol.:
2023-03-08
Data 1. wydania:
2022-04-05
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378866848
Tłumacz:
Mikołaj Golachowski
Tagi:
ewolucja psychologia kognitywistyka
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
56 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
236
15

Na półkach:

Bardzo dobra książka, lecz pozostawia straszny niedosyt biorąc pod uwagę temat, który autor podjął.

Bardzo dobra książka, lecz pozostawia straszny niedosyt biorąc pod uwagę temat, który autor podjął.

Pokaż mimo to

avatar
1639
455

Na półkach: ,

Jestem namiętnym czytelnikiem książek tego autora. Dlatego też sięgając po „Jak się różnimy” wiedziałem, że się nie zawiodę. Autor w niniejszej publikacji głównie zajmuje się kwestią płci i genderu (jak w podtytule). Omawiając te zagadnienia, stara się oczyścić z wszelkiego rodzaju naleciałości ideologicznych. Przedstawia też — raczej w negatywnym świetle — agresywny feminizm. Na podstawie całej masy faktów, opierając się na udokumentowanej wiedzy, przedstawia ludzką seksualność, prawa człowieka. Wiele przykładów dotyczy obserwacji naczelnych i ich zachowania, przede wszystkim bonobo i szympansów, ale także omawiane są przykłady społeczeństw żyjących z dala od cywilizacji współczesnej. Oczywiście autor zwraca uwagę na uwarunkowania kulturowe roli kobiet i mężczyzn przedstawiając ich ewolucję. Dla mnie ciekawostką było, że na początku ubiegłego wieku kolory ubranek dla chłopców i dziewczynek były odwrotnie dedykowane niż dzisiaj. Takich ciekawostek, jak przystało na publikacje de Waal’a jest całe mnóstwo.
Książkę bardzo polecam szczególnie teraz kiedy dość gorąco rozgrzewane są dyskusje właśnie o rolach mężczyzny i kobiety. Wprawdzie autor przedstawia główne role społeczne samców i samic; np. czy istnieje coś takiego jak instynkt macierzyński?
Jeszcze raz gorąco polecam.

Jestem namiętnym czytelnikiem książek tego autora. Dlatego też sięgając po „Jak się różnimy” wiedziałem, że się nie zawiodę. Autor w niniejszej publikacji głównie zajmuje się kwestią płci i genderu (jak w podtytule). Omawiając te zagadnienia, stara się oczyścić z wszelkiego rodzaju naleciałości ideologicznych. Przedstawia też — raczej w negatywnym świetle — agresywny...

więcej Pokaż mimo to

avatar
23
14

Na półkach: ,

Książka jest ciekawa. Ale moją uwagę przykuło coś innego - fakt, że autor odczuwa silny przymus tłumaczenia się z podjętej tematyki, dlaczego ją podejmuje, po co i że absolutnie nie ma na celu urażenia nikogo. To nie jest pierwsza książka amerykańskiego popularyzatora wiedzy/nauki opatrzona tyloma zastrzeżeniami poprawnościowo-politycznymi, którą przeczytałam w ostatnim czasie. To przykre świadectwo, jak daleko zaszedł proces cenzurowania myślicieli i naukowców, zwłaszcza na Zachodzie. To chore czasy, w których trzeba się tłumaczyć z nawet najbardziej oczywistych spostrzeżeń co do faktów, takich jak to, że 2 + 2 = 4 lub takich jak to, że kobiety mają mniejszą gęstość kości niż mężczyźni...

Książka jest ciekawa. Ale moją uwagę przykuło coś innego - fakt, że autor odczuwa silny przymus tłumaczenia się z podjętej tematyki, dlaczego ją podejmuje, po co i że absolutnie nie ma na celu urażenia nikogo. To nie jest pierwsza książka amerykańskiego popularyzatora wiedzy/nauki opatrzona tyloma zastrzeżeniami poprawnościowo-politycznymi, którą przeczytałam w ostatnim...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1848
488

Na półkach:

Bardzo dobra merytorycznie, a i osobiste sądy Autora zasługują na uwagę swoim wyważeniem

Bardzo dobra merytorycznie, a i osobiste sądy Autora zasługują na uwagę swoim wyważeniem

Pokaż mimo to

avatar
12
4

Na półkach:

Bardzo dobra książka - nie tylko o gender. Zresztą to moja trzecia lektura autora i póki co żadna mnie nie rozczarowała.

Bardzo dobra książka - nie tylko o gender. Zresztą to moja trzecia lektura autora i póki co żadna mnie nie rozczarowała.

Pokaż mimo to

avatar
385
72

Na półkach: ,

Kupiłam ją dość spontanicznie, nie wiedząc nawet kim jest prymatolog. Tak mnie oczarowała, że jestem gotowa rzucić karierę w korpo i sama zostać prymatolożką!

Pełna badań, cytatów, różnych spojrzeń na gender, płeć, różnice i punty łączące, a to wszystko w towarzystwie niesamowitych faktów z życia naczelnych! Jak to się ze sobą łączy? Sami się przekonajcie! Nie będzie to czas stracony, zwłaszcza dla osób, które szukają odpowiedzi na wiele pytań takich jak: dlaczego mężczyźni są bardziej agresywni? Czemu dziewczyny wolą lalki? Czy to kim jesteśmy wynika z biologii Czy kultury?

Kupiłam ją dość spontanicznie, nie wiedząc nawet kim jest prymatolog. Tak mnie oczarowała, że jestem gotowa rzucić karierę w korpo i sama zostać prymatolożką!

Pełna badań, cytatów, różnych spojrzeń na gender, płeć, różnice i punty łączące, a to wszystko w towarzystwie niesamowitych faktów z życia naczelnych! Jak to się ze sobą łączy? Sami się przekonajcie! Nie będzie to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3877
3819

Na półkach:

Nie ma jak pragmatyczne, wolne od uprzedzeń, oparte na faktach i obserwacjach spojrzenie prymatologa. Geny czy kultura, sztywne niezmienne okowy, czy elastyczna płynna zmiana między płciami? Jak zwykle nic nie jest czarno białe. Nie przeskoczymy genów, ale już np. poziom hormonów robi różnicę i jeszcze kultura, choć może w tej pracy nie jest to dobre słowo, bo Frans de Waal bardziej opisuje jak płeć wpasowuje się w społeczność, bo zarówno u małp jak i u człowieka, wyrzucenie jednostki poza grupę drastycznie zmniejsza szansę osobnika na przeżycie, a już na pewno na przekazanie genów i tu zaczynają się "gry o tron".

Nie ma jak pragmatyczne, wolne od uprzedzeń, oparte na faktach i obserwacjach spojrzenie prymatologa. Geny czy kultura, sztywne niezmienne okowy, czy elastyczna płynna zmiana między płciami? Jak zwykle nic nie jest czarno białe. Nie przeskoczymy genów, ale już np. poziom hormonów robi różnicę i jeszcze kultura, choć może w tej pracy nie jest to dobre słowo, bo Frans de Waal...

więcej Pokaż mimo to

avatar
95
22

Na półkach:

Świetna książka. Czekałam na nią niecierpliwie po przeczytaniu "Bonobo i ateisty" i nie zawiodłam się. De Waal sprawia wrażenie jakby był głosem rozsądku w dzisiejszym dyskursie na tematy społeczne.

Bardzo obiektywnie napisana książka, z ogromnym sercem zarówno do ludzi, jak i innych naczelnych. Nie zawsze mogłam się z panem de Waalem zgodzić (np. z tym, że u chłopców częściej występuje ADHD - dziś wiemy, że częściej się je u nich diagnozuje, bo mają "bardziej oczywiste" objawy),ale nie mogę mu zarzucić stronniczości, co zresztą potwierdza licząca 30 stron (drobnym druczkiem) bibliografia + kilkanaście stron przypisów.

Książki de Waala niezmiennie pomagają mi choć trochę uwierzyć w ludzkość. Polecam wszystkim.

Świetna książka. Czekałam na nią niecierpliwie po przeczytaniu "Bonobo i ateisty" i nie zawiodłam się. De Waal sprawia wrażenie jakby był głosem rozsądku w dzisiejszym dyskursie na tematy społeczne.

Bardzo obiektywnie napisana książka, z ogromnym sercem zarówno do ludzi, jak i innych naczelnych. Nie zawsze mogłam się z panem de Waalem zgodzić (np. z tym, że u chłopców...

więcej Pokaż mimo to

avatar
664
366

Na półkach:

Oczekiwałam tej książki z wypiekami na twarzy, bo dotychczasowe pozycje de Waala zawsze mnie zachwycały ogromem wiedzy i wrażliwością tego autora. „Jak się różnimy” to kolejna wybitna pozycja w repertuarze prymatologa.

Książka przede wszystkim próbuje wyczyścić dyskurs o płci i genderze z ideologicznych naleciałości. Naukowcowi zależy, aby rozmowa o ludzkiej seksualności, prawach kobiet czy po prostu o człowieku, opierała się tylko i wyłącznie na ugruntowanej wiedzy naukowej. I przez całą lekturę „Jak się różnimy” de Waal objaśnia konkretne zagadnienia, zamieszczając w treści całe mnóstwo danych i odwołując się do wieloletnich badań i obserwacji.

Czy faktycznie rodzimy się „białą kartą”, a płeć narzuca nam społeczeństwo? Co mówi nam pozorny promiskuityzm bonobo? Bliżej nam do nich czy raczej do bardziej brutalnych szympansów? Czy uzasadnione jest mówienie o czymś takim jak „instynkt macierzyński”?

„Jak się różnimy” powinno być obowiązkową pozycją dla każdego, bo nawet bardziej niż biologii dotyka kwestii społecznych. To spojrzenie na nas samych przez pryzmat najbliższych nam ewolucyjnych kuzynów. Każdy sam wyciągnie wnioski z tej lektury, ale Holender wyposaży go najpierw w potężny arsenał wiedzy naukowej, podanej w przystępny i lekki sposób.

Oczekiwałam tej książki z wypiekami na twarzy, bo dotychczasowe pozycje de Waala zawsze mnie zachwycały ogromem wiedzy i wrażliwością tego autora. „Jak się różnimy” to kolejna wybitna pozycja w repertuarze prymatologa.

Książka przede wszystkim próbuje wyczyścić dyskurs o płci i genderze z ideologicznych naleciałości. Naukowcowi zależy, aby rozmowa o ludzkiej seksualności,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
78
63

Na półkach:

Radykalnie ideologiczna książka intensywnie promująca paranaukowy cherry picking i de facto kwestionująca cechy ewolucyjne człowieka wykształcone na przestrzeni tysięcy lat. Autor to radykalny marksista, którego mózg przemienił się w narzędzie do chorego postrzegania świata przez pryzmat wykorzystywania i wykorzystywanych (ten sam konflikt biedni - bogaci - Rosja oraz Niemcy wykorzystywani przez bogatych Żydów, a obecnie kobiety, geje, murzyni). Były to teorie rozwijane w Szkole Frankfurckiej po 2 wojnie światowej (Szkoła Frankfurcka https://www.youtube.com/watch?v=gQBF11uLrw8),pierwotnie stworzona przez radykalnego antysemitę Karola Marksa (o tej teorii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_konfliktu)
W tych teoriach nie ma wspólnego koegzystowania ludzi i próby pokojowego rozwiązania problemów, ale jest nieustanna walka, a takim społeczeństwem łatwo rządzić.
Wszystko jest oczywiście ubrane w hasła o naukowości dla niepoznaki. Zupełnie jak z nazizmem. Oni też mieli "naukowe" podstawy mówiące o wyższości rasowej niemców nad Polakami.

Radykalnie ideologiczna książka intensywnie promująca paranaukowy cherry picking i de facto kwestionująca cechy ewolucyjne człowieka wykształcone na przestrzeni tysięcy lat. Autor to radykalny marksista, którego mózg przemienił się w narzędzie do chorego postrzegania świata przez pryzmat wykorzystywania i wykorzystywanych (ten sam konflikt biedni - bogaci - Rosja oraz ...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  231
 • Przeczytane
  63
 • Posiadam
  11
 • Teraz czytam
  5
 • Popularnonaukowe
  4
 • 2024
  3
 • 2023
  3
 • Chcę w prezencie
  3
 • E-book
  2
 • Psychologia
  2

Cytaty

Więcej
Frans de Waal Jak się różnimy Gender oczami prymatologa Zobacz więcej
Frans de Waal Jak się różnimy Gender oczami prymatologa Zobacz więcej
Frans de Waal Jak się różnimy Gender oczami prymatologa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne