Patyki, badyle

Wydawnictwo: Marginesy
literatura polska
flora i fauna
Ag2S

Relacja badaczki samotnie podążającej ścieżkami natury. To pogranicze fizyki Newtona i poetyki, to matematyka i filozofia, a przede wszystkim szczera czułość dla żyjących zielonych istot. Czym są ekspresje roślinnego życia? Jak je wyrazić w granicach języka? Jak poruszają się pędy mięty i dyni? Czy wpływa na nie Księżyc? Co robi wiatr koronom drzew? W jaki sposób goją się rany i co sprawia,...

Czym są ekspresje roślinnego życia? Jak je wyrazić w granicach języka? Jak poruszają się pędy mięty i dyni? Czy wpływa na nie Księżyc? Co robi wiatr koronom drzew? W jaki sposób goją się rany i co sprawia, że rośliny się deformują? Skąd w nich ten pęd do przeżycia w każdych warunkach. Kiedy i jak umierają?

W ludzkim rozumieniu rośliny są tłem naszego życia. Ozdobą lub pokarmem. Nie myśli się o nich jak o bogatym świecie niezależnych istot, które odznaczają się niezwykłą wrażliwością, zdolnością do przekształcania własnych ciał i które istniały na długo przed tym, zanim pojawił się na ziemi jakikolwiek ssak.

Patyki, badyle to spotkanie człowieka z wnętrzem ciał roślin, z ich językiem widocznym w budowie liści, łodygach i korzeniach. Takiej opowieści jeszcze nie było.

źródło opisu: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133227/patyki-badyle?idcat=0

źródło okładki: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133227/patyki-badyle?idcat=0

Jakub | 2019-06-20

Przeczytałem u Nogasia na stronie, że
„Jest Zajączkowska erudytką, mistrzynią, chwyta za serce w najmniej spodziewanym momencie.” Nie uwierzyłem, choć akurat temu krytykowi zwykle wierzę. Przeczytałem książkę w jedną noc i zakochałem się w tej prozie. Czytałem jej wiersze, są świetne, ale proza zachwyca całą mocą. Książka składa się z dość krótkich esejów, wspomnień, przepełnionych wrażliwością motyla. Wszystko krąży wokół roślin, ale mówi o życiu, świecie i umieraniu. Można poczuć rośliny w ogniu, w powietrzu, na wietrze, znaleźć strzałkę w kierunku Strzemińskiego i Kobro, pełno tam pasji i miłości, wyrzutów sumienia z aluzją do Augustyna, kiedy Zajączkowska tnie pędy wierzby by dowiedzieć się że zawsze się odradzają. Są żarty, kiedy porównuje się do Goebbelsa pryskającego orchidee (!). Cudowna jest opowieść o mieście w ruinach i spacer po Wołominie sfotografowany fleshem, całkowicie burzącym „piękno” roślin pocztówkowych. Celowo są brzydkie, bo Zajączkowska w tej strefie czuje...

mysza | 2019-06-13

Niezwykła, osobista, wzruszająco szczera opowieść o życiu, na przykładzie roślin. Cudowny, oryginalny język, poetycki, wymieszany z nauką, bo Zajączkowska stworzyła chyba nowy język na potrzeby tej książki. I to jest niezwykłe osiągnięcie tej prozy, pełnej wrażliwości. Niebywale czuła, natchniona, otwierająca oczy, ale nie łatwa. Poruszył mnie rozdział o włoskach dyni (!) w miejscu gdzie autorka zdradza swoją mroczną przeszłość, widać ją też w „Nocnych chrzęstach Wołomina” - fenomenalnym, nocnym spacerze po swoim mieście i tarzanie się w mrocznych zaułkach miasta. Piękna jest też opowieść o ruinach Warszawy, o śmierci, albo o roślinach przy czlowieku i o ogniu. Rozczulił mnie rozdział do czytania na głos :-) Doskonałe!

Juliusz43 | 2019-06-14

Ta książka to właściwie jeden, przepiękny wiersz, bo napisała ją poetka, a do tego botanik - naukowiec. Wynik wyszedl niespodziewany i niezwykły. Otwiera oczy i serce, niepokoi i podnosi, zaprasza. Pierwszy raz coś takiego czytalem. Idea solidarności, cichej obserwacji, niesamowitej wrażliwości w patrzeniu naukowca i języka są fenomenalne! Bardzo oryginalne spojrzenie, zupełnie odrębne i niespodziewane, dobre. Mnóstwo filozoficznych odniesień, fizyka, potem szczere i czułe ludzkie historie. I wszystko to jest jakoś napisane naraz. Fascynacja Goethe, ruchem i śmiercią, przemianą. Czytałem i czułem się jak w kosmosie. Autorkę znałem tylko z dwutygodnika i Przekroju. Będę chciał przeczytać wiersze.

TytusK | 2019-06-25

Do ostatniej karteczki wrażliwe, z humorem i niezwykłą urodą języka! Wydaje się, że to książka o roślinach, a potem człowiek czyta i jest w kosmosie, albo między ludźmi. Można znaleźć historię o roślinach żyjących blisko człowieka, w chodnikach, albo w gruzach i wtedy ta książka opowiada o człowieku. Albo o mszakach porównywanych do "naskórka lasu", i jest przepiękna przyjaźń z angielskim profesorem, (jakże to chwyta za serce!) jest Wołomin nocą i jego chwasty i Maryja na plastikowej łące oświetlona energooszczędnymi żarówkami :) Mnóstwo powiązań i szerokich perspektyw. Piękne, piękne to pisanie! Piękna dusza Autorki!
(Chciałbym by mnie ktoś tak czule pomiętosił jak Zajączkowska miętosi liście :-)

wetton | 2019-06-12

Nigdy czegoś takiego nie przeczytaliście.

muszynianka | 2019-06-12
cir | 2019-05-26