Jane Goodall. Pani od szympansów

Okładka książki Jane Goodall. Pani od szympansów Danuta Tymowska
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
Okładka książki Jane Goodall. Pani od szympansów
Danuta Tymowska
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2020-01-29
2020-01-29
literatura polska biografia wspomnienia prymatologia Afryka szympansy kobieta
Inne

Wyróżniona opinia i

Jane Goodall. Pani od szympansów

przeczytanych książek 1966 napisanych opinii 1029

Bardzo ciekawa biografia Jane Goodall, chociaż trochę za bardzo idealizująca bohaterkę. Dobrze się czyta.

Książkę skończyłam mniej niż pół godziny temu, więc opinia moja będzie pisana „na gorąco”.
Zacznę od tego, że jedną gwiazdkę odjęłam przez drastycznie małą liczbę zdjęć dodanych do książki. Więcej fotografii zdecydowanie bardziej urozmaiciłoby czytanie.

Lektura tej książki to wyprawa w świat idealizmu, wiary we własne możliwości i determinacji słynnej „Pani od szympansów”. Te biografie czyta się z zapartym tchem, z wypiekami na twarzy, jedną ręką szukając biletów lotniczych do Afryki.
Kupiłam te książkę zupełnie przypadkowo, gdzieś tam, może raz czy dwa słyszałam nazwisko Jane Goodall, ale ta postać nie przykuła nigdy mojej uwagi. Co za szczęście, że akurat miałam zajawkę na biografie i postanowiłam (skuszona okładką) kupić egzemplarz.
Narracja pozbawiona obiektywizmu, przedstawiająca bardzo wyidealizowaną sylwetkę doktor Goodall, ale może to właśnie dzięki temu czyta się te biografie jak najlepszą powieść przygodową, interesującą tym bardziej, że przecież wydarzyła się naprawdę.

2028

Bardzo wciągająca lektura, szeroko omawiająca przebieg kariery wybitnej prymatolożki. Dowiedzieć się można więcej także o domie rodzinnym, dzieciństwie, odejściu ojca i braku męskiego wzorca. To też opowieść o wspierającej matce, o silnej kobiecie, która latami musiała przekonywać do siebie i swoich badań , której ścieżka kariery naukowej była ciernista. zastanawiające, że bez dyplomu magisterskiego została doktorem. Wspomniana jest też postać jej mentora, który potrzebował asystenta do badań w terenie. Mimo że był żonaty fascynujące było poznawanie tamtych czasów, pionierskich osiągnięć badaczki. także w Afryce staiwała czoło licznym przeciwnościom, nieufności rdzennych mieszkańców. Musiałą brac pod uwagę zamieszki na tle rasowym, napięcia między tubylcami a badaczami, Zrewolucjonizowała sposób obserwacji zwierząt w ich otoczeniu, dowiodła że posiadają zdolnośc uczenia się czy wykorzystywania narzędzi w konkretny sposób, adekwatny do celu- i to począwszy od insektów.
Przyglądamy sie generacjom szympansów, które towarzyszyły jej przez te lata.
Mimo wszystko uległa konwenansom epoki i dwukrotnie wychodziła za mąż, urodziła też syna, i łączyła naukową profesję z byciem matką. Doceniam też jej wrażliwość, empatię, szacunek w stosunku do badanych obiektów. ogólnie polecam, bo autorka potraktowała temat kompleksowo, nakreśliła też motywacje Jane Goodall, przekazywała jej filozofię życia i idee, w które wierzyła.

Biografia której nie trzeba polecać, życie i praca J. Goodall same w sobie jest fascynujące.

Temat ciekawy. Sposób pisania/narracji przyprawia niekiedy o mdłości - zarówno bohaterka jak i inne kwestie zostały pokazane w sposób aż nadto przesłodzony.

Bezsprzecznie Jane Goodall jest postacią wybitną, zarówno jako naukowiec, jak i działacz na rzecz przyrody. Jednak w tej biografii została przestawiona jako osoba idealna, pozbawiona wszelkich wad. Przez całą lekturę miałam wrażenie, że ta książka została napisana przez jej psychofankę. Nie ma w niej za grosz obiektywizmu.

Bardzo dobrze napisana biografia. Oprócz tego pozostawia wiele do przemyślenia.

Bardzo dobrze napisana biografia. Oprócz tego pozostawia wiele do przemyślenia.

Lektura tej książki z każdym rozdziałem wciągała jeszcze bardziej. Myślę, że bardzo dobrze przedstawiła tę niezwykłą osobę, jaką jest Jane Goodall. Mało tego dużo dowiedziałem się też o szympansach, ich życiu i zwyczajach.

wybitnie dobra

wybitnie dobra

Opowieść o niezwykłej kobiecie, a wrażenia jak z broszury informacyjnej. Naprawdę nie wiem czego zabrakło ducha?, emocji? Książkę dobrze się czytało i tyle. Może to kwestia wygórowanych oczekiwań lub nieodpowiedniego nastroju. Nie wiem

• Biografie
  • Non-fiction

Dodaj cytat z książki Jane Goodall. Pani od szympansów