Tajemnica dorożki

Okładka książki Tajemnica dorożki Fergus Hume
Okładka książki Tajemnica dorożki
Fergus Hume Wydawnictwo: Wydawnictwo MG klasyka
klasyka
The Mystery of a Hansom Cab (1886)
Wydawnictwo MG
2019-09-18
2019-09-18
Jan Stanisław Zaus
powieść wiktoriańska sensacja kryminał morderstwo tajemnica Australia Melbourne literatura australijska klasyka

Całkiem zacny XIX-wieczny kryminał z wciągającą fabułą osadzoną w Australii. Bardzo realistycznie zarysowane tło, ciekawi bohaterowie. Dobrze się czytało.

Nie mogę napisać, że to była jedna z lepszych książek, jakie przeczytałem. Myślę, że gdzieś w środku powinna znaleźć swoje miejsce. Ot tajemnicze morderstwo, wydawałoby się prosta sprawa, która jednak się komplikuje a na światło zaczynają wychodzić coraz to nowsze fakty. Tyle że o ile to się trzyma wszystko razem w miarę nawet logicznie, to nie ma takiego zacięcia, że będę czytał i czytał aż skończę. Akcja dzieje się pomału, dialogi są płytkie i proste. Końcówka? Spodziewana do pewnego stopnia, choć nie do końca. Jednak znowu bez większych emocji, bez dreszczyku.
Co mi się najbardziej nie podobało? Zdecydowanie dialogi.

Mimo wszystko to było... dość ciekawe doświadczenie, bo jednak to nie jest książka naszych czasów. Można uznać, że faktycznie przeniosła nas w tamte czasy nie tylko fabularnie, ale też stylem, w jaki została napisana. A ten styl się czuje na praktycznie każdej stronie. I to jest na plus.

Bardzo przyjemna lektura! Wciągnęła mnie mocno.

Bardzo przyjemna lektura! Wciągnęła mnie mocno.

Książka bardzo wciągająca trochę taki klimat Agatha Christie miło spędziłam przy niej czas.

7/10

7/10

Moja pierwsz powieść Fergusa Hume'a. Zdecydowanie zachęciła mnie by sięgnąć po kolejne. Polecam wielbicielom klasyki i kryminałów.

Porządny kryminał w retro stylu. Gdzieś w dalekiej Australii nocą w jadącej dorożce zostaje zamordowany pewien jegomość. Wsiadł do niej żywy ale już z niej nie wysiadł. Sprawą żyje całe Melbourne a sprawa zatacza kręgi zarówno o śmietankę towarzyską miasta jak i o jego slumsy. Sprawa jest tak niejasna że właściwie nie wiadomo jak złapać mordercę no bo jaki był motyw? Czyta się tę książkę niespiesznie, nawet zwroty akcji dzieją się wolniej w porównaniu z kryminałami czasów obecnych zatem można się podelektować historią. Chociaż bądźmy szczerzy nie jest to jednak jakieś wybitne arcydzieło literatury. Nie mniej jest to porządnie napisany kryminał. Taka swobodna lektura na weekend.

Daję ocenę nieco powyżej przeciętnej, bo fabuła była dość ciekawa i podobało mi się umiejscowienie akcji w Australii, dla mnie to nowość jeśli chodzi o czasy wiktoriańskie.
Sama zagadka była dość interesująca, zwłaszcza odkrywanie nowych faktów i dowiadywanie się, co tak naprawdę miało miejsce (plus za narratora bez wszechwiedzy). Jednak styl książki bywał przyciężki i niektóre sformułowania albo działania bohaterów były dla mnie dziwne lub niezrozumiałe. Nie czuć było tego, co ja kojarzę z wiktoriańskim klimatem, jednak nie żałuję, że przeczytałam tę książkę - jest to dla mnie coś innego, odkrywającego dosłownie i w przenośni nowy świat.

Zaintrygowała mnie wiadomość, że "Tajemnica dorożki" to jeden z najlepiej sprzedających się kryminałów w XIX wieku, a ja bardzo lubię powieści z tamtego okresu. Nie zawiodłam się.

Historia dzieje się w Australi w drugiej połowie XIX wieku. Pewnej nocy w dorożce zostaje zamordowany młody dżentelmen, który konkurował do ręki jednej z najbogatszych panien w Melbourne. Krótko przed śmiercią pokłócił się ze swoim rywalem, ale wiele zaczyna wskazywać na to, że nie chodziło tu o błahe sercowe rozterki.

Jeśli ktoś lubi historie osadzone w dziewiętnastowiecznych konwenansach, nie zawiedzie się. Być może wydają się momentami naiwne, ale z pewnością mają swój czar.

Świetna książka, przeczytałam z wielką przyjemnością. Tajemnicze morderstwo, Australia drugiej połowy XIX wieku, barwne opisy miasta, ludzi, zwyczajów, kwiecisty (w dobrym słowa znaczeniu) styl...

• Klasyka

Fergus Hume Tajemnica dorożki Zobacz więcej