Zagadka w bieli

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Mystery in White
ew_cia

Koszmar w pociągu, choć może okazać się wielki, będzie niczym w porównaniu z tym, który kryje się w tym domu Czy pociąg nie powinien być bezpiecznym schronieniem dla pasażerów, których dalszą podróż uniemożliwiła śnieżyca? Nie w Zagadce w bieli… W wigilijny wieczór w pobliżu wioski Hemmersby śnieżyca zatrzymuje pociąg. Kilkoro pasażerów odnajduje schronienie w porzuconym domu. Ktoś jednak...

Czy pociąg nie powinien być bezpiecznym schronieniem dla pasażerów, których dalszą podróż uniemożliwiła śnieżyca? Nie w Zagadce w bieli… W wigilijny wieczór w pobliżu wioski Hemmersby śnieżyca zatrzymuje pociąg. Kilkoro pasażerów odnajduje schronienie w porzuconym domu. Ktoś jednak już rozpalił w kominku i nakrył do podwieczorku, mimo że dom jest pusty. Uwięzieni pasażerowie próbują odkryć sekrety tego miejsca, gdy niespodziewanie uderza zabójca.

J. Jefferson Farjeon nieustannie podnosi napięcie, utrzymując czytelników w niepewności aż do samego zaskakującego zakończenia.

"Gwiazdkowa opowieść detektywistyczna, która nie była w sprzedaży przez 70 lat, stała się świątecznym hitem oraz rozbudziła zainteresowanie zapomnianym autorem. Jej sprzedaż przerosła Zaginioną dziewczynę Gillian Flynn i Szczygła Donny Tartt."
The Independent on Sunday

"Zagadka w bieli jest doskonałą książką na zimowy wieczór w ciepłym fotelu i przy kominku."
Daily Mail

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/zagad...»

Magnis | 2017-02-04
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 31 stycznia 2017

J. Jefferson Farjeon to autor Zagadki w bieli, który napisał ją u szczytu swojej popularności w 1937 roku. Nabyłem również później książkę NR. 17 zekranizowaną przez samego Alfreda Hitchcocka przez przypadek, gdy skojarzyłem sobie autora. Zagadka w bieli po opisie zapowiadała się na intrygującą lekturę kryminalną. Może nawet z dodatkiem niesamowitości, bo opis to sugerował. Dlatego czym prędzej zabrałem się do czytania.
Przygoda zaczyna się od postoju pociągu, który utknął w zaspach i dalsza droga jest niemożliwa. Grupa bohaterów nie czekając na poprawę pogody wyrusza do mieszczącego się niedaleko miasteczka, ale zła pogoda i obfite opady śniegu sprawiają, że trafiają przez przypadek do domu. Wszyscy są zaskoczeni, bo czeka ich miła niespodzianka. Drzwi zastają otwarte i wszystko jakby przygotowane na ich przybycie, ale w niedługim czasie okazuje się, że nie wszystko jest takie jak wydaje, a sam dom skrywa niejedną tajemnicę.
Autor osadził akcję w czasie Świąt Bożego Narodzenia,...

paprotkowa | 2017-02-02
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Bardzo klimatyczna książka. Idealnie wpisała się w zimowy krajobraz za moim oknem, a do tego przywodzi mi na myśl utwory Agathy Christie. Jest podobnie napisana, a uknuta intryga i sam sposób jej rozwiązania nawiązuje do kryminałów Christie dość wyraźnie, więc miłośnicy tego typu literatury nie powinni być zawiedzeni.

CzarneEspresso | 2017-11-26
Na półkach: Przeczytane, 2017

W Wigilię mnóstwo ludzi podróżuje, aby w ten szczególny wieczór zasiąść do świątecznego stołu wraz z najbliższymi.Nasi bohaterowie znajdują się w pociągu, który utknął w śnieżnej zaspie. Nie wiadomo ile potrawa opóźnienie, więc część pasażerów decyduje się wysiąść z pociągu i dotrzeć do równoległej linii kolejowej (co moim zdaniem nie było najmądrzejsze, jak się nie zna terenu i w zamieci śnieżnej na dodatek). W każdym razie wyruszają w drogę i oczywiście nie docierają do stacji. Udaje im się za to trafić do domu (zwanego, jak się później dowiedzą, Domem w Dolinie), gdzie zastają otwarte drzwi, ciepło rozpalonych kominków oraz gotującą się na kuchni wodę do zaparzenia herbaty. Wspaniałe powitanie dla zmarzniętych wędrowców! Jednakże dom ten budzi ich niepokój, bowiem... nikogo w nim nie ma! Co się stało z gospodarzami? Dlaczego w kominkach napalono, a nigdzie nie ma żywego ducha? Dlaczego portret na kominku wygląda tak jakby był żywym obserwatorem (uczestnikiem?) zdarzeń? Na te i...

Monika Szulc | 2016-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Pogoda potrafi być nieprzewidywalna, a przekonali się o tym pasażerowie pociągu, który utknął w pobliżu wioski Hemmersby. Grupa podróżnych pod wpływem impulsu decyduje się na wyprawę w poszukiwaniu pomocy. Trudne warunki i ciągle padający śnieg jest niebezpieczny, ale nieoczekiwanie na swojej drodze znajdują dom. Opustoszały, tajemniczy, mroczny i pozbawiony mieszkańców. Sęk w tym, że wszystko wygląda tak, jakby jeszcze przed chwilą był oazą szczęścia. Czy podróżnym uda się odkryć sekrety domostwa i ujść z życiem? Morderca grasuję.

„Zagadka w bieli” została napisana w 1937 roku. J.Jefferson Farjeon był wówczas znanym pisarzem. Powieść zniknęła z rynku na wiele lat, jednak teraz możemy cieszyć się ponownym wydaniem. Dzięki wydawnictwu Zysk i S-ka Pan Farjeon, czyli znana postać Złotego Wieku kryminału w okresie międzywojennym, ponownie błyszczy i serwuje czytelnikowi nie lada zagadkę do rozwikłania. Już sama przedmowa w wykonaniu Pana Tadeusza Zyska jest pękną rekomendacją i...

Buffy1977 | 2016-11-26

W wigilijny wieczór na skutek śnieżycy pociąg zatrzymuje się niedaleko wioski Hemmersby. Paru pasażerów postanawia podjąć próbę pieszego dotarcia do najbliższej stacji. Jednak udaje im się znaleźć jedynie samotnie stojący dom, w którym nie zastają gospodarzy, ale wszystko wygląda tak, jakby jeszcze niedawno w nim przebywali i zostali zmuszeni do opuszczenia go w wielkim pośpiechu. Przewodniczący grupie zagubionych wędrowców Edward Maltby, członek Królewskiego Towarzystwa Parapsychologicznego, jest przekonany, że w tym miejscu doszło do jakiejś zbrodni, a jej sprawca wciąż może znajdować się w pobliżu. Przytłoczeni atmosferą spowijającą ten dom, odcięci od reszty świata przez zamieć śnieżną i pełni złych przeczuć odnośnie ewentualnego nawiedzenia, nieproszeni goście zostają zmuszeni do rozwikłania zagadki kryminalnej. Jednocześnie bacząc na to, żeby nie paść ofiarami tajemniczego oprawcy.

Anglik Joseph Jefferson Farjeon był bardzo płodnym i poczytnym powieściopisarzem i...

CzytAśka | 2017-01-13
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Nie zachwyciła mnie intryga w tej książce. Ale opis śnieżycy i zasp i przysypania był świetny!
Pusty, zagadkowy dom na odludziu pokryty grubą warstwą zimowego puchu aż prosił się o zagadkę "zamkniętego pokoju" w stylu Agathy.
Pan Maltby rokował świetnie.
Ale jaki zamknięty pokój, kiedy ciągle ktoś wychodzi i wraca a podejrzany od początku jest tylko jeden, na dodatek w stosunku do ofiar tak naprawdę jest przypadkowy.
Szkoda bo okładka i zapowiedź nakręciły mnie obłędnie... Ten pociąg w zaspach, ten dom, ten śnieg.

anetapzn | 2016-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Taka świąteczna, rozpoczynająca się w wigilijny wieczór książka.
Autor serwuje nam atmosferę grozy, grudniowy wieczór, mrok, śnieg, zamieć, atmosfera zagubienia, niepewność, znajdujący się na odludziu opuszczony dom, w którym wszystko wygląda, jakby lokatorzy dopiero co z domostwa wyszli, ale także jakby rozegrała się w nim tragedia i kilkoro pechowych pasażerów pociągu, którzy w tym domu szukają schronienia.
Cała otoczka powinna przerażać czytelnika.
Przeraża co prawda umiarkowanie, ale należy pamiętać, iż książka ta została wydana w latach 30. XX wieku i zdobył taką popularność, że sprzedana została w 100 tysiącach egzemplarzy, co na ówczesne czasy było zawrotną ilością.
Fabuła, choć dobrze nakreślona, z ciekawie oddaną atmosferą grozy, trąci trochę myszką. Mimo tego książkę czyta się dobrze, choć nie przeraża ona w najmniejszym nawet stopniu.
Z pewnością nie należy czytać Zagadki w bieli pod kątem przeżycia mocnych wrażeń, lektury ala horror, thriller. Choć 70-80 lat temu autor...

Dominik | 2016-12-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Klimat stanowi największy atut tej powieści. Noc, śnieg, mróz, morderstwa, tajemnice i grupa ludzi, która wskutek awarii pociągu musi schronić się w pewnej intrygującej posiadłości - czego chcieć więcej?
Co prawda intryga może wydać się niektórym w pewnych momentach przewidywalna, ale nie zmienia to faktu, że jest logiczna i spójna.
Bohaterowie zostali dobrze wykreowani, każdy z nich jest inny i ma inną historię, a to jest chyba duży plus.

"Zagadka w bieli" to trochę zapomniany klasyk po który naprawdę warto sięgnąć!

CzytamBoWarto | 2016-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Za oknem sypie śnieg. Świata prawie nie widać. Siedzisz w domu, najlepiej pod kocykiem, popijasz gorącą herbatę, może ogień cichutko skwierczy w kominku... Jest całkiem przytulnie. Jest bezpiecznie. A gdybyś tak utknął w pociągu, podczas wielkiej zamieci, w samym środku niczego...Gdyby każdy krok niósł ze sobą ślady zbrodni? Emocje rosną? Powinny. Taki jest kryminał "Zagadka w bieli" J. Jeffersona Farjeona.

Jest wieczór wigilijny. Pociąg zmierzający do Londynu zatrzymuje się pośród pól z powodu wielkiej zamieci śnieżnej. Grupa pasażerów postanawia opuścić kolejkę i dotrzeć do znajdującej się w pobliżu stacji Hemmersby. Śnieżyca jest tak duża, że ciągle się gubią. Ostatecznie znajdują schronienie w opuszczonym domu. Pomimo tego, że jest w nim ciepło i sucho, wcale nie czują się tam bezpiecznie. Wokół nich znajduje się pełno śladów świadczących o tragedii, która rozegrała się w jego murach. Napięcie rośnie, gdy dołącza do nich człowiek, w którym rozpoznają mordercę. Pasażerowie...

Kaska Latak | 2017-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2017

No Agatha Christie to nie jest, nawet nakładając na książkę filtr, że była pisana w latach 20-tych XX wieku to jednak czegoś brakuje.
Czyta się szybko i lekko - fakt, zagadka i jej wyjaśnienie spójne, jednak zbyt łatwa i prosta ta zagadka. To co mnie urzekło to oddanie atmosfery śnieżycy i odcięcia od świata, ale brakowało mi wyrazistości postaci i tego suspensu, który był w książkach pani Agathy.

Nr 17
    J. Jefferson Farjeon