Sherlock Holmes i sztuka we krwi

Okładka książki Sherlock Holmes i sztuka we krwi Bonnie MacBird Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Sherlock Holmes i sztuka we krwi
Bonnie MacBird Wydawnictwo: Amber Cykl: Przygody Sherlocka Holmesa (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Przygody Sherlocka Holmesa (tom 1)
Art in the Blood
Amber
2019-07-18
2019-07-18
2015-10-06
Maciej Pintara, Antoni Kulawik
Sherlock Holmes śledztwo detektyw Paryż

Cieszę się, że ktoś podjął się kontynuacji przygód Holmesa i doktora Watsona! Postaci wiernie odwzorowane, czułam się niemalże tak, jakbym czytała coś pióra sir Arthura Conan Doyle'a. Przeczytałam w jedno popołudnie po pracy ☺️
Jedynie martwi mnie fakt, że oprócz drugiej części, wszystkie kolejne nie są jeszcze przetłumaczone na polski...

Jak dla mnie rewelacja, z pewną dozą niesmiałości przeczytałem tą książke obawiając sie iż nie doścignie ona oryginału. Zaskoczenie było wielkie, książka jest bardzo ciekawa i w niczym nie odbiega od oryginalnego wizerunku Holmesa

Sherlock Holmes w pełnej krasie i w cudownej formie :)

Sherlock Holmes w pełnej krasie i w cudownej formie :)

Uwielbiam książki o Sherlocku Holmesie. Po pozycje innych autorów niż Arthur Conan Doyle sięgam z czystej ciekawości, jednak z pewną rezerwą. Zwykle mnie nie urzekają. Tym razem jednakże było inaczej. Intrygująca fabuła, brak elementów fantastycznych i styl spowodowały, ze książkę czyta się przyjemnie, szybko i lekko. Polecam

Wiadomą rzeczą jest, że nic nie dorówna twórczości sir Arthura Conan Doyle'a. Sherlock Holmes jest absolutnie wspaniałą postacią, a jego twórca pisał w sposób niepowtarzalny. Bonnie MacBird próbuje jednak zmierzyć się z tą legendą. Do słynnego detektywa zgłasza się nowa klientka - słynna paryska śpiewaczka, która martwi się o swojego syna, z którym straciła kontakt. Holmes udaje się do Paryża, mimo iż jego brat Mycroft prosi go o pomoc w odnalezieniu zaginionego posągu Marsylskiej Nike - bezcennego dzieła sztuki. Z czasem okazuje się, że Holmes podjął się bardzo skomplikowanego i ciężkiego zadania, a te sprawy mogą się łączyć. Jaki ma to związek z zaginięciem trójki dzieci i czy Holmes zda sobie sprawę z tego, że znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie zanim będzie za późno? Jest to całkiem przyjemna książka, którą na pewno nie cechuje skomplikowanie zagadek i zawiłość tropów, ale akcja jest wartka i jak na taką miłą rozrywkę na wieczór może być. Jeśli chcecie poznać szczegóły zapraszam: http://www.kryminalgrozatajemnica.com.pl/2022/02/synni-detektywi-sherlock-holmes-czesc.html

Podchodząc do tej książki (jak do każdej spoza kanonu) bałam się o zniekształcenie lub przerysowanie postaci. Jednak nie zawiodłam się, czuć że autorka oglądała filmowe adaptacje i wyciągnęła z nich najfajniejsze cechy oferowane przez aktorów w ich postaciach. Ja osobiście widziałam Watsona Jude Law i Sherlocka Benedicta Cumberbatcha :) Sama akcja ciekawa i niebanalna historia kryminalna o dość kontrowersyjnym temacie.
Z czystym sumieniem polecam wszystkim zagorzałym fanom do których sama się zaliczam :)

Udana opowieść, aczkolwiek nieco uroku odbiera jej kulejące polskie tłumaczenie.

Holmes prowadzi dwa śledztwa równocześnie (jedno na polecenie Mycrofta),które w pewien sposób się ze sobą łączą, rywalizuje z francuskim detektywem Jeanem Vidocqem (potomkiem Eugene-François Vidocqa),walczy ze swoimi i nie tylko swoimi demonami i dostaje baty. Jak zwykle towarzyszy mu wierny Watson. Obaj główni bohaterowie zostali nakreśleni świetnie, ale i postaci poboczne także wykazują się własnym temperamentem.

Książka do poczytania na ciemne, jesienne wieczory, pełna przygód i zwrotów akcji charakterystycznych dla tego gatunku literackiego.

Po raz pierwszy stawiam jedynkę. Za całokształt. Zacznę od końca, czyli od tłumaczenia. Google tarnslator zrobiłby to lepiej. VR w czasach Sherlocka Holmsa z pewnością nie oznaczało "rzeczywistości wirtualnej", a "duck" jako czasownik bynajmniej nie znaczy "kaczka". Myślę, ze już rozumiecie jaki jest poziom tego tłumaczenia. Właściwie należałaby się nota ujemna, ale nie ma możliwości wystawienia oceny niższej niż jeden.
Sama książka jest potwornie nuuuudna. Wątły pomysł, który ledwie by się nadał na króciutkie opowiadanie rozciągnięto na ponad 300 stron. Do tego książka nie ma nic wspólnego z duchem Sherlocka: ani porządnej zagadki, ani słynnej dedukcji, ani atmosfery. Trochę chaotycznego biegania i ganiania opisane bez polotu. Omijać szerokim kołem.

Nudne i kiepskie czytadlo. Bohaterowie jeżdzą z tę i we wtę nie wiadomo po co oraz wdają się w jakieś bijatyki. Mimo, że jest tu pełno scen akcji, prawie przy lekturze zasnęłam, bo autorka rozwodzi się nad każdym nudnym detalem, starając się wykreować atmosferę powieści wiktoriańskiej. Dedukcji natomiast nie ma tu za grosz, rozwiązanie zagadki (kompletnie nieinteresującej zresztą) jest wyciągnięte jak królik z kapelusza. Kolo Sherlocka Holmesa to nawet nie stało i nic dziwnego, skoro autorka inspiruje się nie oryginałem, a współczesnymi adaptacjami filmowymi. Podobieństwo do amerykańskiego Sherlocka z Robertem Downeyem jr, z tymi wszystkimi scenami akcji, jest wyraźne, a tego filmu wyjątkowo nie lubię, jako, że jest on dla mnie zaprzeczeniem ducha Sherlocka.

• Kryminał

Dodaj cytat z książki Sherlock Holmes i sztuka we krwi