Kolory pawich piór

Tłumaczenie: Agnieszka Myśliwy
Wydawnictwo: Między Słowami
The Peacock Emporium
hypesyll

Urodziliśmy się nie po to, żeby być doskonali, lecz prawdziwi. Piękna, bogata i zepsuta do szpiku kości Athene zszokowała wszystkich. Uciekła od męża z domokrążcą, nie zostawiając nawet listu. Ponad trzydzieści lat później Suzanna Peacock musi zmierzyć się z mroczną legendą swojej matki. I z prawdą o sobie, która jest pilnie strzeżoną rodzinną tajemnicą. Suzanna jest dumna jak paw, i jak paw...

Urodziliśmy się nie po to, żeby być doskonali, lecz prawdziwi.

Suzanna jest dumna jak paw, i jak paw dziwna i niedostępna. Ma wszystko, co potrzebne do szczęścia, tylko nie ma już siły udawać, że jest szczęśliwa. Jedynym miejscem, gdzie czuje się bezpieczna, jest jej mały sklepik, Pawi Zakątek. To tam pewnego dnia spotyka kogoś, kto jest równie pogubiony. I dostaje szansę, aby zacząć wszystko od początku.

Niepublikowana wcześniej w Polsce powieść Jojo Moyes, pisarki, która podbiła serca polskich czytelniczek książkami "Zanim się pojawiłeś", "Kiedy odszedłeś" i "Moje serce w dwóch światach".

źródło opisu: https://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Kolory-pawich-pior/8708

źródło okładki: https://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Kolory-pawich-pior/8708

Anna | 2019-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2019

„Kolory pawich piór” Jojo Moyes to wielowątkowa powieść obyczajowa.
Akcja w dużej mierze toczy się w 2001 roku. Co jakiś czas jednak fabuła cofa się do roku 1963. Wiele z tego co dzieje się w teraźniejszości jest skutkiem przeszłości.
Suzanna jest mężatką. Pochodzi z bogatej rodziny. Jednak jej więzi rodzinne są słabiutkie. Kobieta nie ma ochoty na kontakty z rodziną. Od początku czytelnik wyczuwa jakiś ogromny, przytłaczający ją żal, zwłaszcza do ojca. Trudna sytuacja materialna zmusza Suzannę wraz z mężem do wyjazdu z Londynu. Małżeństwo zamieszkuje w rodzinnej miejscowości i posiadłości Suzanny. Stosunki między małżonkami zamiast się polepszać z dnia na dzień ulegają pogorszeniu. Neil pragnie zostać ojcem. Suzanna nie jest gotowa na macierzyństwo. Właściwie sama nie wie
czego chce. W każdym razie nie czuje się szczęśliwa. Postanawia otworzyć unikalny sklepik. „Pawi zakątek” zmieni nie tylko jej stosunek do ludzi, ale odmieni dotychczasowe życie tej pogubionej uczuciowo...

Ania96 | 2019-07-15

Niby zwyczajna i obyczajowa, ale także pełna wielu trudnych i zagmatwanych wątków. Nie tylko o braku odpowiedzialności ale także trudnych związkach czy przemocy.
To nigdy wcześniej nie wydana w Polsce książka tak ukochanej przez nas autorki. ❤️
Niestety tym razem nie porwała. Ani fabuła, ani bohaterowie, ani opisy.
Suzanna jest główną bohaterką. Ona i jej matka, która przed laty uciekła bez jakiejkolwiek wiadomości, ze sprzedawcą.
Jej córka jest dość dziwną postacią i chyba najgorszą z jaka przyszło mi się zmierzyć. Dumna jak paw, poszukując „własnego ja” otwiera sklepik. Pracując w ukochanym miejscu spotyka w końcu kogoś dzieki komu decyduje się zaryzykować i odnaleźć szczęście.
Kilka wątków pobocznych i dużo opisów, jak dla mnie niepotrzebnych.
Chcesz pokochać tą autorkę? Nie zaczynaj od tej książki.😊

Asia | 2019-07-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: lipiec 2019

Jak na możliwości Jojo Moyes i moje doświadczenia z dotychczas publikowanymi pozycjami jej autorstwa - niestety dosyć słaba...

Lady Margot | 2019-07-12

Całość opinii na LADYMARGOT.PL

(...)

Nie jestem fanką serii o Lou Clark (może z wyjątkiem ostatniej części cyklu). Jeśli chodzi o twórczość Jojo Moyes, najbardziej podobają mi się te powieści, które niekoniecznie najbardziej podobają się jej wielbicielkom. Być może dzieje się tak z tego powodu, że nie szukam w jej książkach wątków romantycznych, tych słodkich, filmowych. Nie znoszę ich, nie tylko w książkach Jojo, ale ogólnie w literaturze kobiecej. Kocham natomiast historie miłosne, które są życiowe, przedstawiające niejednokrotnie miłość dojrzałą, trudną, nad którą trzeba pracować.

I tak też jest tutaj. Nie znajdziecie tu rzewnej uczuciowej telenoweli. Dlatego też "Kolory pawich piór" plasują się w czołówce rankingu powieści Moyes, które do tej pory mam za sobą. Nie sposób jednak nie wspomnieć o niedociągnięciach, które nie pozwoliły mi ocenić tej książki wyżej. Muszę przyznać, że sprawiała wrażenie dosyć chaotycznie napisanej. Momentami musiałam szukać wzrokiem znajomych...

Recenzentka Doskonala | 2019-07-12

Bardzo ciężko jest mi pisać tą opinię. O ile kocham książki Jojo Moyes i do tej pory wszystkie były dla mnie wręcz idealne, to w tym przypadku nieco się zawiodłam. Ja już od samego początku byłam przerażona główną bohaterką, która na każdym kroku starała się być kimś najlepszym. Można powiedzieć, że to trochę taka rozpuszczona małolata, która ma wszystko co chce. No nie umiem tego dokładnie wyjaśnić, ale ona mnie po prostu denerwowała i działała mi na nerwy, do tego stopnia, że nie potrafiłam skupić się na fabule i cieszyć się lekturą.
Widziałam, że sporo osób już o tym pisało i ja nie będę oryginalna jak to napiszę, ale w tej powieści panuje ogromny chaos. Wszystko jest pomieszane, jedno zaplata się z drugim. Muszę z czystym sumieniem powiedzieć, że po pewnym czasie po prostu gubiłam się i zwyczajnie traciłam wątek, co było dla mnie niedopuszczalne, zwłaszcza u Jojo Moyes! A o czym tak naprawdę jest ta książka? Znajdziecie tu trochę z miłości, trochę z rodzinnych wątków, poznacie...

beeforparty | 2019-07-11

Chciałabym napisać wiele słów, do tego miłych, ale… W „Kolorach pawich piór” Jojo Moyes podobała mi się jedynie okładka i niektóre z wątków – ale każdy z osobna. Historia o poszukiwaniu miłości, rodzinnych tajemnicach, losach argentyńskiego położnika to ciekawe wątki, ale w tej książce panuje chaos. Chaos, który nie każdemu się spodoba – można się nieźle pogubić przy lekturze. Czytając miałam wrażenie, że w pewnym momencie sama autorka straciła zamysł powieści. Może miłośniczkom wielkich intryg, mnogości wątków i powieści obyczajowych bardziej przypadnie do gustu.  To było kolejne spotkanie z twórczością Jojo Moyes – niestety, tym razem, niezbyt udane.

esclavo | 2019-07-10

Poczytni autorzy dzielą się na dwie grupy, jedni z każdą książką stają się lepsi, ich styl bardziej spójny czy fabuła bardziej przemyślana. Drudzy z kolei z każdą kolejną książką "płyną" na swoim nazwisku, a z jakością już bywa różnie. Piszę o tym dlatego, że ostatnia powieść Jojo Moyes jest takim ciężkim przypadkiem, gdzie klasyfikacja jest mocno utrudniona.

Suzanna ma wszystko, ale cały czas ma wrażenie, że w jej życiu czegoś brakuje. Gdy wraca do rodzinnego miasta postanawia otworzyć swój własny sklep - jak to się mówi - szwarc, mydło i powidło. To miejsce będzie początkiem wszystkich zmian przegotowanych przez los dla Suzanny.

"Kolory pawich piór" to ostatnia wydana w Polsce powieść Jojo Moyes. Jednak nie jest nową powieścią, bo została wydana w 2005 roku. I po przeczytaniu chyba wszystkich powieści tej autorki, muszę stwierdzić, że nie jest to jej najlepsza. Na pewno to co wyróżnia tę pozycję, to totalny misz-masz, autorka poruszyła chyba każdy trudniejszy temat, bo i mamy...

Aneta Wiola | 2019-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2019

DZIEDZICTWO MIŁOŚCI

Jojo Moyes nie jest mistrzynią wciągających historii, łzawych romansideł lub komedii, ale to jedna z nielicznych autorek, która potrafi skraść po każdym elemencie i stworzyć coś, co wywoła w czytelniku burzę emocji, poruszy tę czułą strunę, o jakiej istnieniu u siebie nie podejrzewał.

Nie ma wątpliwości, że Suzanna Peacock była rozpuszczonym bachorem. Wywodzi się z zamożnej i szanowanej rodziny, ma kochającego męża, który nie tylko dzielnie znosi jej kaprysy, ale także rezygnuje ze swojego szczęścia na jej rzecz. Bohaterka mieszkała przez pewien czas w Londynie, jednak przez długi, do jakich się w głównej mierze przyczyniła, została zmuszona powrócić w rodzinne strony.

Suzanna Peacock to jedna z najbardziej wkurzających bohaterek, z którymi się zetknęłam w książce. Ma wszystko, a ciągle wynajduje sobie powody do narzekań. Zamęcza swojego biednego męża (czy przypadkiem królowa nie wzywała go po order za specjalne zasługi?), narzuca mu swoje marzenia, bawi...

Karolina | 2019-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2019

Książka Jojo Moyes - "Kolory Pawich Piór" to kolejna powieść z literatury dla kobiet. Podziwiam autorkę za konstrukcję bohaterów oraz wątki, które łączą się w zaskakującą całość. Książka jest napisana z perspektywy kilku bohaterów, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością. Skomplikowane relacje między głównymi bohaterami sprawiają, że czytelnik coraz bardziej zagłębia się w tą historię, czyli historię kobiety, która próbuje odnaleźć się w życiu. Otwiera sklep „Pawi Zakątek”, w którym poznaje ludzi, którzy zmieniają jej perspektywę patrzenia na świat. Wzruszająca, pełna emocji, jak każda książka Jojo Moyes, którą do tej pory przeczytałam.

LiterackiPrzeszpieg | 2019-07-09
Przeczytana: 05 lipca 2019

"Kolory pawich piór" - Jojo Moyes

"Przestań przekonywać mnie, że jestem kimś, kim wcale nie jestem. Przestań zamieniać wszystkich w lepsze, szczęśliwsze wersje nich samych".

Polscy fani Jojo Moyes musieli długo poczekać na tę książkę - od jej premiery na angielskim rynku minęło... 15 lat! Długo wyczekiwana, o przyciągającym uwagę tytule "Kolory pawich piór", a ja tymczasem czuję niedosyt.

"Pawi zakątek"
Ona i On. Dwoje pogubionych ludzi, którym los chce podarować jeszcze jedną szansę. Suzannie brakuje już sił, by codziennie udawać szczęśliwą. Raz jest lepiej, raz jest gorzej, ale wrażenie, że nie chce w taki sposób spędzić reszty życia, jest mocniejsze z każdym dniem. Nie rozumie starań rodziny, za każdym razem dumnie odtrącając wyciągniętą pomocną dłoń. Zresztą, o pewnych sprawach w tej rodzinie się nie mówi, zwłaszcza na temat jej prawdziwej matki - Athene. Ratunkiem, próbą znalezienia swojego bezpiecznego kącika jest otwarcie "Pawiego zakątka". Ni to sklepik, ni...