Ostra jazda

Okładka książki Ostra jazda Ryszard Ćwirlej
Okładka książki Ostra jazda
Ryszard Ćwirlej Wydawnictwo: Muza Cykl: Aneta Nowak (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Aneta Nowak (tom 2)
Muza
2019-06-05
2019-06-05
kryminał milicja policja Poznań wojsko Wielkopolska

Porachunki

Jest akcja, dużo się dzieje, intrygi zgrabnie się przeplatają. Niestety bohaterowie jakby z jednej foremki upieczeni... I tylko jedna mądra osoba. Mądra, ładna, odważna, wrażliwa - napisana.

Taka sobie. Rozwleczona i przegadana, gadulstwo dla samego gadulstwa.
Większość policjantów to tacy dobroduszni dziadzie. Bohaterom brakuje własnych charakterów, są do siebie tak bardzo podobni, że nudni. Nawet mówią podobnie. Dla mnie mało życia i napięcia.
Pierwsze spotkanie z Ćwirlejem nie było zbyt dobre, ale może jeszcze raz spróbuję.

Taka sobie. Rozwleczona i przegadana, gadulstwo dla samego gadulstwa.

Zaczynam przyzwyczajać się do sposobu pisania autora: wielowątkowość, spore opisy, rozbudowane postacie. Pozycja ciekawa i trzymająca w napięciu. Przede mną część 3

Za dużo wątków.

Za dużo wątków.

Druga część przygód Anety Nowak. Tym razem mamy morderstwo Rosyjskiej dziewczyny, która została zmuszana do nierządu. Rozpoczyna się dochodzenie w sprawie handlarzy żywym towarem. Ta pozycja jest najsłabsza ze wszystkich trzech a bohaterowie zaczynają już działać na nerwy. Główna bohaterka to wszędzie jest pierwsza, zawsze strzela i zabija oprawców. Poza tym umie wszystko i ni z gruchy ni z pietruchy mówi płynnie po Rosyjsku ale skąd u studentki prawa takie zamiłowania nikt już nie tłumaczy. Ogólnie męczyłam się czytając. Mnóstwo postaci, wątków i wszech uwielbiana Aneta mnie przytłoczyły. Można przeczytać ale jak się nie ma nic ciekawszego na półce.

Powiem tak, sam tytuł odzwierciedla zawartość książki. Autor ponownie w swój nieśpieszny sposób zapoznaje nas z kilkoma wątkami równocześnie. Wydaje nam się, że są one totalnie ze sobą nie związane, ale im bardziej zagłębiamy się w książkę tym bardziej wszystko układa się w spójną całość. Autor w sposób mistrzowski potrafi połączyć te wątki że sobą. Bardzo ale to bardzo polecam!

Audiobook:
- lektor Grzegorz Wons;
- 1* uszy mi więdną od słuchania interpretacji pana Wonsa, niestety nie ma tego tytułu z innym lektorem 😥

Powieść 5*, bo:
- przekombinowane połączenie masy wątków. Z jednej strony dokładność w opisywaniu zdarzeń, ich czasu i miejsca, co daje czytelnikowi poczucie autentyczności, z drugiej powiązanie handlu ludźmi ze zniknięciem skrzyń trotylu z wojskowego magaxynu, z esbeckimi donosami.. niby wszystko "kupy się trzyma", ale..
- drażni drobiazgowe opisywanie historii poszczególnych postaci. Już raz te opisy były w pierwszym tomie, w drugim wystarczyłyby krótkie wzmianki, by nie mieć odczucia, że bohater urwał się z choinki i tyle. Jeżeli czytelnik jest zainteresowany większą ilością danych, zapraszamy do tomu wcześniejszego lub wręcz serii o poznańskich milicjantach. O! Jaki ładny chwyt marketingowy mi wyszedł 😄
- krąży w necie takie zdanie: "Do chaty wszedł myśliwy na głowie, miał czapkę na nogach, nowe buty, z cholewkami w zębach, papieros w oczach, świeciła mu radość." Tego typu zdań w tym tomie jest od groma i ciut ciut.
- ja się pytam, gdzie jest Aneta???
- na plus: moje fyrtle - Golęcin, Kochanowskiego, lasy za Obrzyckiem i kilka pomniejszych; sympatycznie rozpoczęty wątek uczuciowy głównej bohaterki.

Audiobook:
- lektor Grzegorz Wons;

Powieść 5*, bo:

To już drugi tom o przygodach milicjantów z Poznania po przemianach ustrojowych. Tym razem głównym wątkiem jest handel żywym towarem, a także zamach terrorystyczny w Poznaniu. To ostatnie jest ciągle (i oby tak zostało!) tak obcym tematem w naszym kraju, że gdy pojawia się w polskiej powieści kryminalnej, to ma się wrażenie, że autor odleciał za bardzo w stronę Hollywood. Jednak Ryszard Ćwirlej wybrnął z tego dość zręcznie, bo samo obcowanie z ładunkiem wybuchowym zawarł bodaj na dwóch, czy trzech ostatnich stronach. Reszta to świetna intryga, poprowadzona tak, że pod wrażeniem byliby właśnie włodarze z "Fabryki snów".

Z wad - autor mógłby odejść od zasady "kopiuj-wklej", jeśli chodzi o krótkie opisy "historyczne" postaci, np. Mirka Brodziaka. A są one identyczne jak w poprzednim tomie "Jedyne wyjście". Jak czyta się jedną książkę za drugą, to jednak da się to poznać. Trochę (ale odrobinę) mniej opisów i "dydaktyki politycznej", mimo że się z poglądami autora zgadzam. No i Aneta mogłaby wreszcie kogoś znaleźć na stałe, bo robi się powoli "spięta-niedopchnięta", a jej cięte riposty na temat seksizmu stają się już żenujące. Poza tym super.

Wow! Ależ to była jazda! Naprawdę "Ostra jazda"!
Drugi tom cyklu z Anetą Nowak to dla mnie najlepsza z całego tego neomilicyjnego cyklu powieść Ryszarda Ćwirleja. Tu naprawdę się wykazał. To już nie było tylko takie gawędziarskie bajanie w stylu Stanisława Barei. To była pełnokrwista powieść sensacyjno kryminalna. Napisana z polotem i brawurą. Z niezwykle trafnymi obserwacjami socjologicznymi na temat otaczającej nas politycznej rzeczywistości. Niezwykle wciągająca i trzymająca w napięciu. Tu wreszcie kryminalna intryga była główną esencją tej powieści, a obyczajowe wzmianki tylko ubarwiającym dodatkiem. Zresztą nie było ich dużo, jedynie w pierwszym rozdziale autor pozwolił sobie na charakterystyczne dla siebie zabawne opisy "ludu pracującego", później już skupił się niemal wyłącznie na akcji. Było sporo wątków, ale autor doskonale między nimi lawirował i żaden nie został pozostawiony samemu sobie.
Muszę przyznać, że postać Anety Nowak doskonale ubarwiła ten cykl o poznańskich milicjantach/policjantach. Nie rozumiem tylko, dlaczego to oddzielne cykle. Przecież występują w tych powieściach wciąż ci sami bohaterowie, a wprowadzanie nowych postaci nie jest przecież niczym nowym w cyklicznych powieściach innych autorów. No ale to tylko taka moja dygresja. Nie ważne...
W każdym razie powieść naprawdę super, kolejne dwie już w kolejce na czytniku...
Gorąco polecam!

Wow! Ależ to była jazda! Naprawdę "Ostra jazda"!

• Kryminał