Trans

Druga część Trylogii Łódzkiej .I mam mieszane uczucia.wątek kryminalny to kontynuacja z pierwszej części.Mozolne śledztwo z detalami opisane wszystko włącznie z kolorem bloków na osiedlu 🤔,no wolałabym w to miejsce więcej konkretnych działań policjantów.Komisarz Kawęcki...hmmm.moze i glina z niego dobry z umysłem autysty ,dostrzegający tropy które nie są oczywiste,ale to jego ostentacyjne pijaństwo 🥺, wszechobecne lekceważenie i irytowanie wszystkich i menelski styl bycia,nie bardzo mi odpowiadały.I do tego równolegle prowadzona kontrola w komendzie policji.Dla mnie druga część trochę słabsza od pierwszej.

Przeczytałam tom pierwszy i z pewnym wahaniem zabrałam się za tom drugi. I niestety nie dokończyłam lektury. Akcja jest strasznie rozwlekła, ale to nie było czynnikiem decydującym o przerwaniu czytania. Był nim główny "bohater"- opisywany przez autora jako autystyczny geniusz, mistrz rozwiązywania zagadek kryminalnych, niedoceniany i niezrozumiany, acz genialny śledczy.... W rzeczywistości zamiast bohatera, który mógł przypominać Harrego Hole z książek Jo Nesbo (i fantastycznie by było, gdyby Kawęcki choć trochę go przypominał),dostajemy zapijaczonego i niedomytego chamskiego żula, który w żadnej z opisywanej przez autora sytuacji nie wykazuje ani inteligencji, ani predyspozycji śledczych, zachowuje się do tego stopnia irytująco, że w połowie książki serdecznie życzyłam mu, żeby w końcu ktoś jednak go wykończył.... Wydaje mi się, że książka powinna sprawiać przyjemność przy czytaniu, a nie irytować i frustrować czytelnika. Dla mnie nie do przejścia z powodu głównego bohatera (pozostałe postaci w książce też nie są lepiej opisane - wychodzą płasko i mało interesująco).

Ciężko czyta mi się ten cykl. Nie polubiłam i nadal nie mogę w sobie wskrzesić choć odrobiny sympatii do komisarza Tomka Kawęckiego. Ale potrafię docenić jego unikalny umysł, którego jest w stanie używać mimo zamroczenia alkoholowego, w którym to stanie wydaje się często bywać. Trochę to wygląda jak studium alkoholika. Ale do rzeczy. W tym tomie poznaliśmy trochę losy Komisarza Kawęckiego i przyczyny, które doprowadziły go do alkoholizmu. To była reakcja obronna. Książka jest brutalna, mroczna, bestialska a jednocześnie wciągająca. Chce się czytać jeszcze rozdział, jeszcze stronę, żeby szybko dowiedzieć się co wydarzy się dalej. Nowe osoby, nowe wątki i zagmatwana fabuła. Ale wywołuje w czytelniku mnóstwo emocji. Mocna pozycja.

[...]
– Ludzie uważają, że cierpię na autyzm albo zespół Aspergera – powiedział. – Albo że po prostu jestem społecznie niedostosowany. Może i mają rację. Ale to, że z reguły milczę, nie wynika z tego, że nie chcę, nie lubię albo nie potrafię rozmawiać z ludźmi. Milczę, ponieważ ich słucham. Oceniam. Szacuję, do czego są zdolni. I czy to, co mówią, jest prawdą. – Kawęcki spojrzał na policjantów. – W oczach tego człowieka zobaczyłem coś, co powiedziało mi, że jest zdolny do wszystkiego. W imię jakiegoś dziwactwa, w które tylko on wierzy.

MOCNA ! SZOKUJĄCA ! WCIĄGAJĄCA ! PORAŻAJĄCA !
Fabuła rozgrywa się w dwóch przedziałach czasowych, które wzajemnie się przenikają i uzupełniają, by pod koniec idealnie się zazębić. Pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi, wątpliwości, niewyjaśnionych wątków.
POLECAM !

[...]

Nadal intryga z pierwszej części nie została rozwiązana. Ale na światło dzienne wyszło kilka innych wątków. Przede wszystkim uwielbiam Kawęckiego - nie byłabym w stanie kumplować się z takim typem, ale bardzo bym chciała, żeby czekał na komendzie, gdy przyjdę zgłosić przestępstwo, albo prosić o pomoc. Jest nieustępliwy, walczy do upadłego i nie cofa się przed niczym. A jednocześnie jest sprytny. W tej części akcja dzieje się dwutorowa - teraźniejsze przesłuchania i przeszłość. Jedyny minus jest taki, że Kawęcki wrócił do picia. Wręcz do zalewania się w trupa, mimo tego jakoś się ślizga... Ale wolałam jego umysł, gdy był trzeźwy. Bardzo dobra, ale jednocześnie brutalna książka. Pedofilia, handel ludźmi, przekręty najwyżej postawionych ludzi w państwie. Niestety rzeczywistość. Autor fajnie prowadzi temat główny i wątki poboczne, szkoda tylko, że ich nie rozwiązuje. Do trzech razy sztuka? Zobaczymy. Zabieram się za kolejną :)

Druga część o seryjnym mordercy przydługa i chaotyczna, ale akcja wciąga.Moje subiektywne odczucia to opis organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.Ta książka to fikcja, jednak znajduję w niej część prawdy o ich działaniu.

Druga część z komisarzem alkoholikiem zrobiła na mnie gorsze wrażenie niż pierwsza . Pominę milczeniem pijacie ekscesy policjanta i tolerowanie ich przez przełożonych , ale przez wydział wewnętrzny ? To całkowita bzdura . Może to miało nadać postaci niepowtarzalne cechy , ale odebrało powieści to co najważniejsze - realizm . Sam pomysł na intrygę kryminalną do przyjęcia i znowu pojawiają się "Ale". Trochę mam już dosyć geniuszy zła . Takich co to nie pozostawiają śladów i przewidują wszystkie ruchy policji . Brutalne sceny , nie wnoszą nic . Szereg wątków nie ma uzasadnienia . To główne wady tej powieści .
Moim zdaniem to raczej kiepsko rokuje na trzecią część , ale zapewne ją przeczytam .

Słowo się rzekło, czas na drugi tom. Jak wypada? Jest dobrze, ale chyba autor trochę przekombinował z narracją. Niemniej i „Reset” będzie czytany.

To jest trylogia, ale przeczytałam, na razie, tylko dwie części. Odczucia mam mieszane. Pierwsza część świetna, dynamiczna akcja, bardzo irytujący główny bohater. Z tego miejsca, chciałam sprostować swój opis bohatera Borkowskiego. Wydawało mi się, że on dużo pił. Ale po lekturze tych dwóch powieści, stwierdzam, że z tamtym bohaterem nie było tak źle... Kawęcki to dopiero łoi... A Chyłka przy tej dwójce, to niemal abstynentka... 😉
Druga część mnie rozczarowała i dlatego zrobiłam sobie przerwę - sięgnę po trzecią, ale nie teraz.
Pierwsza część napisana klasycznie - a więc wydarzenie po wydarzeniu, dużo akcji, świetnie się to czyta.
Druga część z kolei idzie dwutorowo. Są przesłuchania wydziału wewnętrznego i akcja cofa się o parę miesięcy - i znowu, i znowu... Jakoś ciężej się to czytało i większy chaos był w tej książce.... I tak jestem ciekawa całości, więc za jakiś czas przeczytam "Reset" - trzecią część.

Szukają dalej....
Akcja mimo sporych rozmiarów książki toczy się i jest ciekawie. Minimalnie lepsza od części pierwszej.
Polecam.

Szukają dalej....