Gorszy

"Gorszy" to kontynuacja wątku kończącego "Kruka". Prokurator Marta Krynicka trafia do aresztu pod zarzutem zastrzelenia prawnego gościa... Są świadkowie, że wychodzi z jego domu z bronią w ręku. Wszystko wskazuje na jej winę. Badania potwierdzają, że to z jej broni strzelano do denata... Jak to możliwe, skoro Krynicka twierdzi, że nikogo nie zabiła, a w tym domu nikogo nie było...? Marta pomimo, że ma wpływowych i znanych rodziców prosi o pomoc Sławka Kruka. Dobrze wie, że jeśli ktoś ma rozwiązać tą sprawę i wyciągnąć ją z aresztu to właśnie on... Więcej spoilerów nie będzie.
Sławek Kruk to jeden z moich ulubionych śledczych. Wyjątkowo nie jest chamskim gliniarzem z problem alkoholowym. Nie jest też hazardzistą, ani nachalnie nie reklamuje towarów tytoniowych... Jest inteligentny nad wyraz, a gdy złapie trop nie popuści nikomu.
Zachęcam do lektury. Jednak nie zaczynaj przygody z komisarzem Krukiem od powieści "Gorszy". Koniecznie łap za pierwszy tom serii - "Kruk".
Z powieścią "Gorszy" zaznajomiłam się pod postacią audiobooka czytanego mi przez jednego z lepszych lektorów: Andrzeja Hausnera. Audiobook jest dość długi: trwa ponad 10 godzin. Mimo to warto. Kryminał ciekawy i trzyma w napięciu, a zakończenie możliwe, że Cię zaskoczy.
#lubimyczytac
#andrzejhausner
#kryminal
#akcja
#sensacja

Druga część serii o Komisarzu Kruku. Nie będziecie się nudzić.

Druga część serii o Komisarzu Kruku. Nie będziecie się nudzić.

Rewelacyjna powieść kryminalna. Bezpośrednia kontynuacja "Kruka".
Komisarz Kruk stara się dowiedzieć, co naprawdę przydarzyło się prokurator Marcie, czy rzeczywiście nie zabiła, jak twierdzi, mimo absolutnie obciążających ją dowodów.
Skomplikowana intryga, dynamiczna fabuła, nieoczywiste zakończenie, Zdecydowanie lepsza od pierwszego tomu cyklu.

Rewelacyjna powieść kryminalna. Bezpośrednia kontynuacja "Kruka".

Drugi tom serii Sławomir Kruk. Pierwszy, zatytułowany po prostu „Kruk”, kończy się zatrzymaniem prokuratorki Marty Krynickiej i oskarżeniem jej o zamordowanie Alberta Adamiaka. W ostatniej scenie tomu pierwszego Marta, zamiast szukać pomocy u tatusia senatora, dzwoni do komisarza Kruka i już samo to wydaje się intrygujące.
„Gorszy” zaczyna się kilkadziesiąt godzin później – Kruk odwiedza Martę w areszcie i wypytuje o zdarzenia, w których brała udział. Choć technicznie wydaje się to zupełnie nieprawdopodobne (drzwi zamknięte od wewnątrz na solidny łańcuch, pozamykane okna),żeby Marta Krynicka była niewinna, Kruk wierzy, że to jednak nie ona zastrzeliła Adamiaka, z którym miała solidnie na pieńku. Chcąc jej pomóc, komisarz musi odnaleźć prawdziwego zabójcę Alberta Adamiaka i w ogóle – odkryć motywy całej afery.

Coś takiego, taki prymitywny chwyt, uważam za wyjątkowo niesmaczny. Jedna historia, podzielona sztucznie na pół i to w trakcie akcji, po to tylko, żeby czytelnik „musiał” wydać pieniądze na dwie książki, zamiast jednej. To by mogły być kolejne rozdziały, a nawet sąsiednie akapity, tej samej powieści. Lektura tego niby drugiego tomu cyklu, bez znajomości pierwszego, nie ma żadnego sensu. Tom pierwszy, zamiast na koniec zamykać zawarte w nim wątki, niektóre wręcz otwiera, więc zabierając się do jego lektury, trzeba koniecznie sprawić sobie od razu tom kolejny, bo inaczej nie będzie się to kupy trzymać, Nie lubię takich marketingowych zagrań, mocno nie podobają mi się próby manipulacji czytelnikami w wykonaniu autora i/lub wydawcy, zwłaszcza, jeśli mają na celu wyciągnięcie od niego pieniędzy.

Pozbyłbym się tej książki w moment, gdyby nie jedna przeszkoda – to naprawdę bardzo ciekawie napisana powieść sensacyjna. Piotr Górski dysponuje bogatą wyobraźnią, miewa znakomite pomysły, a jeśli jeszcze popracuje nad warsztatem, to może się stać postacią znaczącą w gronie autorów polskich powieści kryminalnych czy sensacyjnych.

W powieści znajdzie czytelnik wielu bohaterów tomu pierwszego, zarówno w szeregach policji i prokuratury, jak i przestępców. Szybko też okazuje się, że istnieją całkiem realne powiązania biznesowe polityków i bandziorów. W całym tym chaosie komisarz Kruk prowadzi na wpół prywatne śledztwo (przełożeni jakoś nie zachęcają go do grzebania w sprawie tego kalibru),które zresztą lawinowo się rozrasta.

Jest jeszcze jeden element talentu autora, ale ten odkryłem po przeczytaniu trzech książek, napisaniu o nich opinii, i wreszcie zerknięciu na recenzje innych czytelników. Okazało się dzięki nim (wielu, nie wszystkich),że Piotr Górski tak skonstruował postać Kruka, że ten właściwie budzi sympatię i zaufanie. Zły człowiek, zły policjant, być może sprawny śledczy. Komisarz, który biciem wymusza zeznania na niewinnej osobie. Który prowadzi jednocześnie wiele różnych spraw (to akurat jest prawdziwe),ale właściwie to nie prowadzi – olewa je po prostu, ignoruje, spycha na innych, bo sam zajęty jest sprawą młodej, atrakcyjnej prokuratorki. Dla Krynickiej to pewnie dobrze, ale dla wielu ofiar różnych przestępstw, jest to mało korzystne – ich sprawy nie zasłużyły na poważniejsze zainteresowanie pana komisarza.
Bezpośrednim przełożonym Kruka jest Zych, przyjaciel komisarza jeszcze z podwórka. Zych mógłby wiele razy awansować, ale gdyby „poszedł wyżej” nie miałby kto chronić Sławomira Kruka, przed konsekwencjami jego problematycznych postaw i zachowań.

Reasumując: dobra powieść sensacyjna – uznałbym pewnie, że bardzo dobra, gdyby nie marketingowe sztuczki z niedokończonymi wątkami. A że z Krukiem nie chciałbym się zetknąć na żadnej płaszczyźnie, to już inna sprawa.

„Gorszy” zaczyna się kilkadziesiąt godzin później –...

Długo nie wracałem do cyklu, bo nie miałem książki, ale czekałem, aż do mnie trafi. Bardzo się cieszę, że w końcu trafiła, bo uwielbiam styl autora. Czyta się świetnie, bohaterowie z krwi i kości. Nie mogę się doczekać, by dorwać kolejne tomy. To wyzwanie na rok 2024. A ten, udany, zamykam właśnie tą powieścią. Wprawdzie zaczynam kolejną książkę, ale chyba nie zdążę do końca 2023, ponieważ to "Gra o tron", sporo stron przede mną :-)
Najlepszego dla wszystkich!

Kontynuacja bardzo udanego pierwszego tomu cyklu o komisarzu Kruku i - jak to sugeruje autor – ten wcale nie jest „gorszy” od poprzedniego.
Autor pisze realistycznie, tworzy ciekawą fabułę która wciąga czytelnika i trzyma cały czas w napięciu. Nie ma tutaj miejsca na nudę.
Polecam.

Polecam.

Uwielbiam gliniarzy z wielkimi jajami!
Kruk jest wielki!

Uwielbiam gliniarzy z wielkimi jajami!
Kruk jest wielki!

Książka jeszcze lepsza niż pierwsza część cyklu o komisarzu Sławomirze Kruku. Właściwie to prawie gotowy scenariusz na film sensacyjno - kryminalny. W tym przypadku Kruk działa zakulisowo, nieoficjalnie ale to w jego rękach pozostaje ludzkie życie kilku osób. Nie wszystkich uda mu się uratować ale poświęci każdą chwilę na rozwiązanie ogromnych problemów swojej znajomej prokuratorki. Została ona wmanewrowana w morderstwo i tylko komisarz Kruk wierzy jej, że jest niewinna i chce jej pomóc. Bardzo dużo się dzieje, akcja na chwilę nie zwalnia a świat gangusów ogląda się za siebie. Nawet oni nie chcę mieć komisarza za plecami. świetna pozycja, która wciągnęła mnie na maxa. Szukam kolejnej książki z cyklu. Czytelniku jeśli masz ochotę na dreszczyk emocji to sięgnij po książki Pana Piotra.Polecam.

Dość zawikłana fabuła, niepotrzebnie dużo przemocy miejscami, ale czytało się dobrze.

I ponownie komisarz Kruk mnie nie rozczarował! Świetne zakończenie pierwszej części, choć może miejscami troszkę "przeciągnięte" to całość spina się bardzo ciekawie i zaskakująco. Sama postać komisarza, skłania mnie, do dalszych części. Polecam.