Gorszy

Cykl: Sławomir Kruk (tom 2)
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
HarperCollins

Komisarz Kruk powinien odczuwać satysfakcję, że prokurator Marta Krynicka została oskarżona o morderstwo i czeka w areszcie na proces. A jednak nie wierzy w jej winę, chociaż świadkowie widzieli, jak z bronią w ręku wybiegła z domu zastrzelonego mężczyzny. Owszem, Albert Adamiak pisał na nią skargi i stawiał jej poważne zarzuty, ale czy z tego powodu posunęłaby się do morderstwa? Kruk postanawia przyjrzeć się sprawie i rozpoczyna nieoficjalne śledztwo. Każda zebrana przez niego informacja rodzi kolejne pytania i wątpliwości. Dlaczego wpływowi rodzice Krynickiej nie udzielają córce należytego wsparcia? Czy świadkowie są wiarygodni? Dlaczego nikomu nie zależy na rzetelnym dochodzeniu?
Krukowi udaje się dotrzeć do prawdy, odkryć sieć powiązań polityki i biznesu ze światem przestępczym, ale to zwycięstwo będzie miało gorzki smak

źródło opisu: www.harpercollins.pl

źródło okładki: www.harpercollins.pl

Roman Dłużniewski | 2018-09-17
Przeczytana: 17 września 2018

Polubiłem Sławka Kruka już poprzednio, ale teraz zalicza się on do moich najlepszych kumpli.
"Gorszy" to świetnie skonstruowana, krwista powieść z policjantem, który nie jest supermanem. Jest facetem ze wszystkimi wadami (tych mało) i zaletami (tych o wiele więcej). Nie ustaje w wysiłkach aby wreszcie dopaść Kanię i jego pomagierów. Nie wszystko mu się udaje, czasami błądzi, ale właśnie przez to jest taki autentyczny. Marta pojawia się raptem na kilkunastu stronach i nie irytuje już tak bardzo jak w pierwszym tomie.
Jedynym moim mankamentem było to, że nie przekartkowałem przed lekturą pierwszej części i momentami odrobinę się gubiłem, ale to wyłącznie moja wina.

POLECAM !!!

Marzena | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Ciąg dalszy nastąpił!
I to w jakim stylu...
Jestem ogromnie usatysfakcjonowana!
Rewelacja!
"Gorszy" jako kontynuacja w niczym nie ustępuje "Krukowi", czyli pierwszej części cyklu, a trzeba od razu zaznaczyć, że jest to bezpośrednia jej kontynuacja.
W ostatniej scenie "Kruka", do komisarza Sławomira Kruka dzwoni prokurator Marta Krynicka, a tutaj, w pierwszej scenie, jeszcze rozbrzmiewa dzwonek telefonu... Później akcja nabiera tempa i aż do końca jest niezwykle dynamiczna. Wszystkie wątki, a jest ich niemało, zostają poprowadzone w sposób, co do którego nie mam zastrzeżeń.
Nie mam też zastrzeżeń do postaci głównego bohatera.
Ja w ogóle nie mam zastrzeżeń jeśli chodzi o powieści Autora. Lubię się od czasu do czasu do czegoś przyczepić ;) a tu jak na złość - nie mam do czego!
Absolutnie nie zamierzam zdradzać niczego z treści, napiszę jedynie, że jest to świetny kryminał, napisany tak, że czyta się sam!
Autor naprawdę zna się na rzeczy, i pozostaje czekać na kolejne jego...

Kiwi_Agnik | 2018-09-08
Przeczytana: 08 września 2018

Dynamiczna akcja okraszona brawurą, pościg za nieuchwytnym hegemonem, uczciwość kontra fałszerstwa, wielkie pieniądze, piękne kobiety, biznes i polityka, kłamstwa, machlojki, a pośród tego wszystkiego walka z tym wszystkim, którą toczy godny zaufania komisarz Sławomir Kruk.

Książkę czyta się wyśmienicie, jest pełna rozmachu i żwawy, akcja od początku do końca nie zwalnia tempa, spójna fabuła, pełnokrwiste postacie.
I ta nasza swojskość, autochtoniczna atmosfera znanych miejsc,
którą zawsze dobrze się odbiera, przyswaja i przyjmuje.

Niektóre wydarzenia są do przewidzenia i znowu powtarza się schematyczność, jednakże cykl powieści z Krukiem na czele ma ogromny potencjał, a obiecujące zakończenie każe z niecierpliwością oczekiwać kontynuacji.

Powieść dla wszystkich miłośników kryminalnej sensacji w dobrym, wyważonym stylu.
Polecam.

basik | 2018-09-04

Bardzo się cieszę, że po tylu pochlebnych opiniach zarówno czytelników jak i recenzentów, autorowi nie uderzyła do głowy woda sodowa i dalej pisze po swojemu dobre i wciągające powieści od których trudno się oderwać.
Dobre a może i lepsze, bo bardziej dojrzałe zarówno pod względem stylu pisania, bohaterów jak i samej fabuły.
Koniecznie trzeba przeczytać najpierw "Kruka", ponieważ ta część jest ściśle z nią powiązana zarówno bohaterami jak i całą fabułą. Jest to kontynuacja wielu wątków które w tej części są rozwinięte i zakończone.
Gdy prokurator Marta Krynicka zostaje aresztowana pod zarzutem morderstw prosi komisarza Kruka o pomoc w udowodnieniu jej niewinności. Nie swoich wysoko postawionych rodziców, ale właśnie jego.
I właśnie na interesach państwa Krynickich skupia się jego dochodzenie.Zdaje sobie sprawę, że Marta została wrobiona, że stała się kozłem ofiarnym w grze jaką prowadzą jej rodzice. A rozchodzi się o grube pieniądze w które zamieszani są ludzie biznesu, polityki i...

emindflow | 2018-09-03
Przeczytana: 02 września 2018

Po udanym i wielce obiecującym „Kruku” przypuszczałem, że to może być dobra książka, ale nie sądziłem, że będzie aż tak dobra.
„Gorszy” w stu procentach trafił w mój gust i oczekiwania. Dziękuję, nie mam uwag, proszę o więcej.
Ta książka posiada wszystko to, co powinna mieć dobra powieść sensacyjno-kryminalna. A zatem przede wszystkim mamy tu przemyślaną fabułę ze skomplikowaną, ale spójną i logiczną intrygą kryminalną mocno osadzoną we współczesnej rzeczywistości, wciągającą od pierwszej chwili. Zbrodnie na styku biznesu i polityki to dla mnie niezmiennie atrakcyjny i interesujący temat. Jeszcze lepszy niż w pierwszej części jest główny bohater, komisarz Kruk. Niewątpliwie mocną stroną tej powieści jest forma przyjętej przez autora narracji, a zwłaszcza krótkie rozdziały i bardzo dobre, naturalne dialogi. Warto zwrócić uwagę na umiejętne wykorzystywanie rozmaitych środków literackich dla zbudowania mrocznego klimatu i konsekwentnego utrzymywania napięcia na wysokim poziomie....

wrotka | 2018-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

wrotkaczyta.blogspot.com

"Wszystkim nam się wydaje, że jesteśmy mniej lub bardziej nietykalni"

Biorąc do ręki drugi tom cyklu kryminalnego z komisarzem Sławomirem Krukiem w roli głównej, czułam ogromne czytelnicze podekscytowanie. Nie od dziś bowiem wiadomo, że tom drugi jest dla autora takim pisarskim egzaminem. Po świetnym debiucie mamy prawo oczekiwać równie dobrej lub nawet lepszej jego kontynuacji. Niestety często zdarza się i tak, że autorowi brakuje pomysłu na rozwinięcie akcji i czasu na dopracowanie całości.

"Gorszy" jest bezpośrednią kontynuacją "Kruka", tak więc jeśli nie znacie pierwszej części cyklu, to nim sięgniecie po drugą koniecznie musicie nadrobić zaległości. Ważnie jest bowiem to, by czytać je w odpowiedniej kolejności, gdyż obie części są bardzo ściśle ze sobą połączone. Rozpoczęte, a nie zakończone jeszcze wątki są kontynuowane, a postacie stojące dotychczas w cieniu wysuwają się na plan pierwszy. Z niektórymi się żegnamy, innych dopiero poznajemy....

Gąska | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Nadszedł czas na ponowne spotkanie z komisarzem Krukiem, którego dobrze już znam z poprzedniej części. Bohater powinien czuć satysfakcję, że prokurator Marta Krynicka, z którą nie miał najlepszych stosunków, została aresztowana za morderstwo. Coś jednak sprawia, że wierzy w jej niewinność, mimo że wszystkie dowody świadczą przeciwko niej. Drążąc i prowadząc śledztwo na własną rękę, sam wpada w tarapaty, zadzierając z szajką przestępców.

Po pierwsze muszę przede wszystkim zaznaczyć, że jestem pod wrażeniem tego, jak rozwinęła się twórczość Piotra Górskiego. Podczas gdy „Kruka” uważałam za zwykły kryminał, z banalną historią jakich wiele i sztampowymi bohaterami, to „Gorszego” uważam za o wiele lepszą powieść. Zdecydowanie bardziej podoba mi się kreacja bohaterów, zwłaszcza komisarza Kruka, który w tej serii odgrywa pierwsze skrzypce. Mam wrażenie, że tym razem myśli on bardziej racjonalnie, aniżeli instynktownie. Jest mniej agresywny, natomiast za wszelką cenę próbuje dowieść...

Piotr Górski jest znany prawdopodobnie wielu osobom. Szczególnie miłośnikom kryminałów. Ja byłam zadowolona pierwszą częścią i czułam pewien niedosyt z powodu niedokończonych wątków. Stąd też nie mogłam sobie odpuścić przeczytania dalszego ciągu. Jedyne co mnie troszkę rozstroiło to długi odstęp między wydaniem obu części i zdecydowanie za dużo czasu potrzebowałam, by przypomnieć sobie to i owo. Jednak mały to koszt patrząc na to, co dostajemy w tej powieści.

Marta Krynicka to młoda prokurator, która wpada w ogromne kłopoty. Komisarz Sławomir Kruk powinien być nie lada szczęśliwy z tego powodu, gdyż ostatnio, gdy prowadzili razem sprawę, Krynicka zrobiła wszystko by działać na jego niekorzyść. Okazuje się jednak, że Marta dzwoni właśnie do Kruka i u niego szuka pomocy. Mimo tego, jak układały się początki ich znajomości, ufa mu i wie, że jeśli ktoś ma jej pomóc, to właśnie on. Co ciekawe sam Sławek nie waha się, by stanąć po stronie pani prokurator. Choć miewa chwile, żeby...

Beti | 2018-08-13
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Ostatnio mam ogromne szczęście jeśli chodzi o czytanie kolejnych tomów lubianych powieści. Polega ono na tym, że każda kolejna część jest lepsza od poprzedniej i tak samo jest z powyższą powieścią. Piotr Górski kazał nam czekać cały rok na kolejne przygody gburowatego policjanta Sławomira Kruka. Przyznam, że czas ten upłynął mi szybko i teraz kiedy porównałam sobie daty wydania obu książek to jestem zaskoczona, że od wydania "Kruka" minął już rok. Po "Gorszego" sięgnęłam z ogromną ekscytacją i nie zawiodłam się.

"Wszyscy kłamią. Może to i lepiej, bo czasami prawda może zabić."

Owa historia zaczyna się dokładnie w momencie, w którym zakończyła się pierwsza. Niezbyt lubiana przez Kruka młoda prokurator Marta Krynicka trafia do więzienia. Mimo koneksji i wpływów znanych rodziców dziewczyna prosi o pomoc nikogo innego jak oczywiście Sławka. Policjant zaczyna drążyć i dokopuje się do naprawdę ciekawych informacji.

Przypominając sobie tom pierwszy myślę, że to właśnie Marta Krynicka...

Skylla | 2018-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2018

Bardzo dobra kontynuacja "Kruka". Sporo dobrze spiętych wątków, ciekawi bohaterowie, dynamiczne, krótkie rozdziały, niezłe dialogi, dobrze poprowadzona intryga. Czego chcieć więcej? W pierwszym tomie akcja była dość kameralna, tutaj rozwija się na wielką skalę, może nawet zbyt wielką, co trochę zmniejsza wiarygodność, ale to jedyne małe zastrzeżenie. Są to na pewno jedne z najlepszych i najbardziej dopracowanych polskich kryminałów tego roku. Obowiązkowa lektura dla miłośników sensacji, tym bardziej, że autor mało jeszcze znany, a pisze lepiej niż królowe i książęta gatunku ;-).