Gambit

Wydawnictwo: Agora SA
8,71 (89 ocen i 48 opinii) Zobacz oceny
10
39
9
19
8
19
7
3
6
1
5
5
4
1
3
2
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788326827884
język
polski
dodał
Wojtek

„Kiedyś pojmiesz sens tego manewru. Nazywa się gambit”. Rok 1966. Jerzy Ostrowski, konstruktor samochodów i mistrz szachowy, zostaje uprowadzony przez tajniaków. Jest przekonany, że czeka go egzekucja z zemsty za brata, ułana AK, który naraził się nowym władcom Polski. Rok 1943. Ludwik Kalkstein, gwiazda podziemnego wywiadu zmienia front i doprowadza do aresztowania dowódcy AK. Wanda...

„Kiedyś pojmiesz sens tego manewru. Nazywa się gambit”.

Rok 1966. Jerzy Ostrowski, konstruktor samochodów i mistrz szachowy, zostaje uprowadzony przez tajniaków. Jest przekonany, że czeka go egzekucja z zemsty za brata, ułana AK, który naraził się nowym władcom Polski.

Rok 1943. Ludwik Kalkstein, gwiazda podziemnego wywiadu zmienia front i doprowadza do aresztowania dowódcy AK. Wanda Kuryło, jeszcze niedawno współpracownica Kalksteina, rozpoczyna misję, która może odmienić powojenne losy Polski i Europy. W tym czasie w Oświęcimiu umiera jedyny człowiek, który może jej pomóc.

Co łączy losy mistrza szachowego, zdrajcy i dziewczyny o niezwykłej urodzie, która po wojnie stanie się agentką MI6 a potem amerykańskiego kontrwywiadu? Gdzie ukryty jest bezcenny skarb, do którego chcą dotrzeć za wszelką cenę szpiedzy Hitlera, Stalina, Churchilla i Roosevelta? Czy Wandzie uda się poznać tajemnicę człowieka, którego kochała? Czy powiedzie się jej zemsta?

– To najbardziej niesamowita historia, na jaką natknąłem się w czasie ponad dwudziestu lat mojej pracy reporterskiej – mówi Maciej Siembieda, który czerpiąc z prawdziwej historii i opisując prawdziwych bohaterów, stworzył mistrzowski thriller trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny.

 

źródło opisu: https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/gambit-gambit

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Fragment książki

Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (392)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 607
Katarzyna | 2019-03-10
Przeczytana: 10 marca 2019

Bywa, że pod koniec życia, może równie często jak pod koniec fikcyjnych tworów literackiej wyobraźni, pielęgnowane latami przekonanie, opinia zakorzeniona w naszym umyśle od wielu dekad, okazuje się być mylna, krzywdząca, tragicznie niezgodna z prawdą. Bywa, że sploty przypadkowych zdarzeń, kilka niewinnych kłamstw, jedno wielkie oszustwo na miarę ratowania własnej skóry dają rezultat, który zmienia nasze ścieżki, nasze decyzje i reakcje tak bardzo, że świat dzieje się równolegle do tego, który kiedyś, gdzieś, dla siebie i najbliższych tworzyliśmy.

Bywa, że biorąc do ręki powieść jednego z ulubionych autorów dostajesz opowieść, która okazuje się być inną od poprzednich ale jakże dobrą, jak bardzo nie pozostawiającą wątpliwości co do klasy, jaką należy jej przypisać. Bywa, że dostając "Gambita", dostajesz książkę tak doskonałą, że kończąc ją, ze zdziwieniem postrzegasz, że to już, że koniec, że nie będzie kolejnego rozdziału. A przecież dopiero zaczęliśmy wygodnie układać się w...

książek: 371
Saudyjskie-Wielbłądy | 2019-03-16
Przeczytana: 16 marca 2019

Listopad 1966 roku. Inżyniera Jerzego Ostrowskiego, znamienitego specjalistę -konstruktora samochodów dopada koszmar, którego nadejścia obawiał się przez 21 lat. Ze względu na mroczną rodzinną tajemnicę Jerzy przez całe powojenne życie stara się unikać jakichkolwiek kontaktów z „władzą ludową” a zwłaszcza z jej „karzącym ramieniem”. Aby nie rzucać się w oczy rezygnuje ze rozwoju kariery zawodowej, odmawia przeniesienia do Warszawy, ogranicza kontakty towarzyskie do niezbędnego minimum, a jego jedyną pasją i rozrywką jest gra w szachy. Jednak „oczy i uszy” PRL nie zapominają o skromnym inżynierze. Pewnego dnia w siedzibie firmy pojawia się dwóch „smutnych panów” zabierając go na „wycieczkę krajoznawczą”. Jerzy obawia się, że będzie to jego ostatnia podróż. Tymczasem po przejażdżce z tajniakami nie ląduje w prowizorycznym leśnym grobie z kulą w głowie, ale w… ekskluzywnym ośrodku służb specjalnych PRL. Tu nastąpi coś, co zaważy na całym jego życiu.


Sierpień 1939. Wanda Kuryło,...

książek: 447
czytanienaplatanie | 2019-04-16
Przeczytana: 13 kwietnia 2019

Życie szpiega to trudna gra, w której czasem jesteś rozgrywającym, a czasem rozgrywanym. Co jesteś w stanie poświęcić, by wygrać?

Powiedzieć, że to dobra książka, to jak nic nie powiedzieć. Bo autor stworzył rewelacyjny thriller, w którym szpiegowskie rozgrywki, miłość i zdradę osadził w wojennych i powojennych realiach historycznych.

Postać Wandy jest spoiwem historii o burzliwych losach naszego kraju, tajemnicach, które mogły przesądzić wynik wojny, o bohaterach i zdrajcach. Wanda to dziewczyna inteligentna i odważna, walcząca dla dobra kraju w podziemiu AK. Gdy jeden z jej przywódców dopuszcza się zdrady, musi uciekać na Podkarpacie, gdzie życie pisze dla niej trudny, bolesny, ale i arcyciekawy scenariusz.

To, że większość bohaterów istniała naprawdę, a wydarzenia rzeczywiście miały miejsce w całkiem niedalekiej przeszłości, wzbudza jeszcze większe emocje i dodaje smaczku opowieści. Autor tak umiejętnie wplótł osoby i zdarzenia w tajemniczą i ciekawą historię, że czasem...

książek: 1332
Anna | 2019-03-25
Przeczytana: 24 marca 2019

„Gambit” Macieja Siembiedy to thriller oparty na prawdziwej historii.
Prawdziwi są bohaterowie i wydarzenia zaczerpnięte z historii Polski.
Tylko jedna postać jest fikcyjna. Niebywale znacząca. Nadaje biegu tej historii.
Akcja zaczynająca się u progu wojny toczy się w zasadzie w dwóch strefach czasowych. W czasie jej trwania i po wojnie aż do roku 1990-go. Część pierwsza „Czarne”. Część druga „Białe”

[…]Grałeś kiedyś w szachy?-spytała
Zostawiam to mądrzejszym.
Więc pewnie nie wiesz, co to gambit. Czasami, żeby wygrać partię, trzeba coś poświęcić.
Umiem to zrobić-powiedziała
-Już raz zrobiłam. Zostawiłam groby rodziców, ojczyznę i przeszłość, aby walczyć…[…]

Wanda to dziewczyna o łemkowskich korzeniach. Córka podoficera Wojska Polskiego. Po ojcu rusznikarzu niebywały strzelec. Gdyby nie wojna z pewnością zostałaby członkiem klubu strzeleckiego. W czasie wojennej zawieruchy działa w Armii Krajowej. Gdy jeden z przywódców dopuszcza się zdrady losy wojennej dziewczyny zaczynają...

książek: 1603

Ależ to była pyszna lektura! Taka, która każe pochłaniać stronę za stroną i wtapiać się w każde zdanie, a nawet słowo. Maciej Siembieda po raz trzeci (po "444" oraz "Miejscu i imieniu") zachwyca mnie elegancją swoje pióra, nietuzinkowymi wydarzeniami historycznymi, będącymi kanwą całej opowieści, a także bohaterami z krwi i kości, których fikcyjne jestestwo jest paradoksalnie równie realne co obecność postaci istniejących naprawdę.

"Gambit" to mistrzowska kombinacja literacko-historyczno-szpiegowska! Wybornie zaciera się w tej książce granica między fikcją literacką, a rzeczywistymi wydarzeniami. Toż to prawdziwy rarytas dla fanów autora, ale i dla tych, którzy jeszcze z jego twórczością nie mieli styczności, ale lubują się w wysmakowanej literaturze popularnej, niepozbawionej wartości merytorycznej. Bo w trakcie lektury w człowieku aż buzują pytania o to, czy na przykład legendarne roponośne złoże na Podkarpaciu istniało naprawdę, albo też jak potoczyły się losy żołnierzy...

książek: 572
Kasia Sobańska | 2019-04-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 13 kwietnia 2019

"Życie pisze scenariusze, na jakie nie wpadliby najlepsi twórcy fikcji"

GENIALNA!! Dawno nie czytałam takiej powieści, gdzie prawdziwa historia zostaje idealnie wpleciona w fikcję, razem tworząc spójną całość. Przeczytałam w niemal jeden dzień, bo nie sposób było się oderwać, nie poznając jak to wszystko się skończy.

Jest tu tyle prawdy, tyle odnośników do zdarzeń, które miały miejsce, a wszystko to scalone poprzez fikcyjną postać Wandy Kuryło, której losy śledzimy od wojny, aż do niemal współczesności. Nie wiem jak określić gatunek "Gambitu" , bo na pewno nie jest to thriller, sensacja czy kryminał, bardziej powieść szpiegowska, historyczna...miłosna..

Niesamowite ramy czasowe, i do tego takie skoki , a bynajmniej nie przeszkadzają w odbiorze. Wszystko razem dopięte, że nie ma się czego czepiać!
Sama fabuła, ech pozazdrościć autorowi, że trafił na taką rzecz i do tego świetnie to opisał. Nie byłam świadoma wielu sytuacji, które miały miejsce w naszej historii , chociaż może...

książek: 1201
Sebastian Woźniak | 2019-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2019

Pisać każdy może ale nie dla każdego. Niestety ta pozycja jest (jak ktoś już przytomnie zauważył) raczej dla młodzieży niż wytrawnych czytelników. Nie polecam.

książek: 255
zolzowata_franca | 2019-04-15
Na półkach: 2019, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 15 kwietnia 2019

"Żeby wygrać, trzeba kogoś poświęcić. Kiedyś pojmiesz sens tego manewru. Nazywa się gambit. A co jeśli ofiarą masz być właśnie ty?"

Nie ma nic gorszego, jak remont w domu, kiedy leży na półce książka, na którą czekaliśmy kilka miesięcy. Tak właśnie było z książką Macieja Siembiedy "Gambit". Trzecią już przeczytaną przeze mnie książką autorstwa Pana Macieja, który jest według mnie autorem wybitnym, zasługującym na najwyższe miejsca w rankingach.

Autor opisuje w swej powieści bohaterów prawdziwych. Ta historia to idealny przykład, jak zdarzenia, na które nie do końca mamy wpływ, potrafią skrzywić rzeczywistość, spleść ludzkie losy, by ostatecznie je rozdzielić.

Powieść rozpoczyna się wydarzeniami z listopada 1966 roku, kiedy to konstruktor samochodów i mistrz szachowy Jerzy Ostrowski, zostaje wywieziony przez tajniaków do tajnego imperium rządowego, tzw. państwa Ostrowskiego. Przerażony, mający na uwadze, że może już nie wrócić, że być może z powodu tego, co zrobił jego brat,...

książek: 138
spectator_zm | 2019-04-18
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 18 kwietnia 2019

Ależ rewelacyjna powieść Macieja Siembiedy! To naprawdę kawał porządnej roboty. Choć widziany tylko z jednej perspektywy, jest to doskonały przewodnik naszej ponurej historii od czasów drugiej wojny światowej aż po upadek komunizmu w Europie.
Jeśli ktoś czytał "Trylogię Stulecie" Kena Folletta, to z pewnością nasuną mu się podobieństwa powieści Siembiedy do dzieła Folletta. Oczywiście "Gambit" to o wiele skromniejsza powieść i dotyczy w zasadzie tylko naszej historii, choć nie brak w niej też wątków międzynarodowych.
Jeśli do tego dodamy prawdziwe postacie bohaterów, które scala jedyna fikcyjna postać, a zarazem główna bohaterka - Wanda Kuryło, to muszę przyznać, że autor wykonał naprawdę fantastyczną robotę.
Powieść od pierwszej do ostatniej strony przykuwała uwagę i trzymała w napięciu. Czytało się ją rewelacyjnie i błyskawicznie. Trudno określić jednoznacznie jej gatunek - jest w niej wszystko. Historia, dramat wojenny, sensacja, thriller, szpiegostwo i są też wątki obyczajowe....

książek: 1488
Sandra Jasona | 2019-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2019

„Aby wygrać partię, należy coś poświęcić”
Niestety nasza historia to dzieje poświęceń, takie są też dzieje po II wojnie światowej. Bohaterstwo Polaków, trudne losy obrońców kraju, zdrady tych, którym zaufaliśmy i poświęcanie się w ramach idei, której inni nie rozumieją, bo rządzą się tylko swoim dobrem, a przed wszystkim pieniędzmi.
Na książkę autora miałam chrapkę już dawno, nie wytrzymałam przesunęłam w kolejce i nie zawiodłam się, pochłonęłam ją, zauroczona jak pisarzowi udało się wkomponować w historię sensacyjną, opartą na faktach tyle wiadomości historycznych. Akcja rozpoczyna się w czasie drugiej wojny światowej, podczas której nasza bohaterka Wanda traci ojca, brata, a sama staje się szpiegiem wplątanym w zawiłości losów, tych, którzy walczyli o Polskę, najpierw przeciwko Nazistom potem Sowietom. Losy Wandy przypominają film szpiegowski, ale tylko przypominają, to, co ją otacza wydarzyło się naprawdę.
Dziękuję autorowi za powrót w czasy tak niespokojne, za przypomnienie...

zobacz kolejne z 382 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Patronaty tygodnia

Nowy tydzień, nowe premiery! Tym razem na uwagę czeka ponad dziesięć zróżnicowanych pozycji – między innymi reportaże o czasach PRL-u czy górskich wspinaczkach, literatura popularnonaukowa o sprytnych zwierzętach, thrillery znanych pisarzy i książki dla młodzieży o najważniejszych problemach czasu dorastania. 


więcej
Gambit, czyli ryzykowny manewr. Co poświęcisz, żeby wygrać?

Szykuje się nowy, brawurowy thriller szpiegowski autora bestsellerów „444” oraz „Miejsce i imię”. „Gambit” to historia, w której tytułowy manewr szachowy jest metaforą działań, jakie muszą podjąć ci, których postępowaniem kieruje pasja, zemsta i… miłość.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd