Gambit

Wydawnictwo: Agora kryminał, sensacja, thriller
Agora
2019-04-03
2019-04-03
II wojna światowa konspiracja lata 60. XX w. literatura polska porwanie szpieg thriller thriller szpiegowski zemsta zimna wojna
Inne

Okładka książki Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Janusz Onufrowicz, Robert Ostaszewski, Alek Rogoziński, Anna Rozenberg, Maciej Siembieda, Grzegorz Skorupski, Bartosz Szczygielski
Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Ga...

"Gambit" autorstwa Macieja Siembiedy to powieść, która nie tylko trzyma w napięciu, ale także oferuje podróż przez autentyczne wydarzenia historyczne.
Przenosząc czytelnika od II Wojny Światowej po lata powojenne, książka prezentuje losy bohaterów związanych z polityką, konspiracją i konfliktami. Autor doskonale łączy prywatne historie bohaterów z ważnymi misjami wywiadowczymi, skupiając się na ludzkich przeżyciach i unikając przesadnej brutalności.

Gambit Siembiedy to świetna parabola poświęcenia piona w celu lepszej sytuacji na szachowej planszy. Wanda Kuryło, łemczanka z podkarpackich terenów sprawdza się w tej roli nie jednokrotnie. Poplątane wydarzenia z II wojny światowej, Polski powojennej i końcówki lat osiemdziesiątych sprawiają, że poznajemy całokształt walczącego podziemia, z najlepszą wersją kontrwywiadu w każdej wersji. Maciej zadbał o fakty, jakie się pojawiły na jego stronach, jak celowe oddanie się majora Pileckiego w ręce Niemców i wydostanie na świat informacji o Auschwitz. Olimpiada w Monachium ze wspomnianym złocie drużyny Górskiego i tragedia izraelskiej ekipy czy agent "Ryś" mający wiele wspólnego z faktycznymi wydarzeniami na tyłach frontu. Sprytnie wplecione fakty w fabułę powodują, że dobrze się to czyta ale sama końcówka wydawała mi się być bardziej zaskakująca.

Gambit siada się i czyta jednym tchem. Historia splata się z fikcją literacką dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć pewne sprawy. Polecam osobom, które lubią książki z historią w tle.

Kolejny książka Macieja Siemiebiedy który pochłonęła mnie całkowicie. Świetna historia, genialne postacie i zwroty akcji. Uwielbiam jego styl pisania!

"Gambit" jest książką nierówną. Wątki historyczne splatają się z fabularyzacyjnymi, które zostawiają niedosyt przez zdawkowość informacji o motywach postępowania postaci i nie pozwalają na ich zrozumienie. Pojawiają się też bohaterowie, którzy niespodziewanie znikają z kart powieści z lakonicznym wyjaśnieniem.
Na końcu autor wyjaśnia źródło każdego pomysłu, co zaspokaja ciekawość czytelnika, ale nie powoduje lepszego poznania postaci. Zbyt uproszczona charakterystyka bohaterów dzieli ich na dobrych i złych, co jest nudne, trzeba przyznać. Intryga jest jednak ciekawa, fabuła historyczna przypomina o skomplikowanym czasie... znać tu rękę mistrza reportażu. Reasumując, warto czytać powieści Macieja Siembiedy.

Na końcu autor wyjaśnia źródło każdego pomysłu, co zaspokaja...

Niezawodny Siembieda, znakomicie łączący fikcję z faktografią - tym razem dotyczącą tajemniczego złoża ropy naftowej na Podkarpaciu w czasach II wojny światowej. Przyjemna, inteligentna rozrywka!

"Gambit" jest udanym połączeniem fikcji z historią rozgrywająca się na przestrzeni ponad 60 lat. Główną bohaterką jest Wanda, córka Łemka i byłego żołnierza wojska polskiego, która od najmłodszych lat zafascynowana jest strzelectwem. Angażuje się najpierw w działania Związku Walki Zbrojnej (przemianowanej później na Armię Krajową),zaś później trafia do Brygady Świętokrzyskiej, po czym przeprowadza się do Monachium, gdzie najpierw zostaje agentką brytyjskiego, a później amerykańskiego wywiadu. Niebawem musi się zmierzyć z traumatycznymi zdarzeniami z własnej przeszłości oraz tajemnicami związanymi z ludźmi, z którymi kiedyś była związana.

"Gambit" był moim drugim spotkaniem z twórczością Macieja Siembiedy. Autor opisuje losy postaci pełne zawirowań i ciągłych dylematów. Zostają one wrzucone w świat wielkiej polityki i zaangażowane w ciąg spisków, konspiracji oraz konfliktów. Przeszłość wraca do nich z ogromną siłą i zmusza ich podjęcia trudnych decyzji. Za wszelką cenę próbują się z nią rozliczyć, jednak ich dążenie do zmierzenia się z nią powoduje u nich ból i rozterki.

Książka utrzymana jest w atmosferze pełnej mroku i zagadek. Pełno w niej zwrotów akcji, zaś sama powieść trzyma w napięciu do samego końca. Język jakim posługuje się autor jest bogaty i pełen emocji, zaś dialogi dobrze skonstruowane. Podsumowując. "Gambit" to książka, która mocno przypadła mi do gustu i wywarła na mnie ogromne wrażenie.

Autor z rozmachem nakreślił realia pracy w służbach wywiadowczych i przystępny sposób przedstawił kilkadziesiąt lat historii naszego kraju. Najpierw terror okupacji niemieckiej dał się we znaki Polakom, którzy szybko utworzyli państwo podziemne, a później komunizm, który mocno dał się we znaki ludziom. A w tym wszystkim wyścig służb wywiadowczych, liczne intrygi i fałszywe informacje, które miały wprowadzić w błąd przeciwnika. I tylko kto jest przyjacielem, a kto wrogiem?

Maciej Siembieda udowodnił, że życie potrafi napisać najlepszy scenariusz na powieść sensacyjną, o czym wspomina w prologu “Gambitu”. Miłośnicy historii i powieści szpiegowskich będą usatysfakcjonowani tą powieścią. A te osoby, którym nie po drodze jest z historią, przekonają się, że może ona być ciekawa.

Kto liczył na więcej emocji I sensacji może być zawiedziony. 🫤😕
Historia wojenna i fakty . Nużyła mnie .

Kto liczył na więcej emocji I sensacji może być zawiedziony. 🫤😕
Historia wojenna i fakty . Nużyła mnie .

Jak zwykle czad, a na końcu wzruszenie ;)

Jak zwykle czad, a na końcu wzruszenie ;)