Ostra jazda

- Kategoria:
- kryminał, sensacja, thriller
- Cykl:
- Aneta Nowak (tom 2)
- Wydawnictwo:
- Muza
- Data wydania:
- 2019-06-05
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-06-05
- Liczba stron:
- 512
- Czas czytania
- 8 godz. 32 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328711884
- Tagi:
- kryminał milicja policja Poznań wojsko Wielkopolska
Jest rok 2015. Cały kraj szykuje się do wyborów parlamentarnych, a Europą wstrząsa kryzys uchodźczy. W Poznaniu niedaleko szkoły oficerskiej żołnierze znajdują zwłoki swojego kolegi. Podoficer został zastrzelony. Żandarmeria Wojskowa rozpoczyna śledztwo, ale jest ono prowadzone tak nieudolnie, że większość śladów, które mogłyby pomóc w odnalezieniu mordercy, zostaje zatarta i dosłownie zadeptana.
Kilka tygodni później pewien grzybiarz natrafia w lesie na zwłoki młodej kobiety. Dziewczyna została zabita strzałem w głowę z bliskiej odległości. Wkrótce okazuje się, że była jedną z prostytutek pracujących przy drodze. Śledztwo w sprawie prowadzą policjanci z komendy w pobliskich Szamotułach, a Komenda Wojewódzka w Poznaniu przysyła im do pomocy młodą policjantkę. Dziewczyna z zapałem bierze się do pracy i wkrótce odkrywa, że z tą zbrodnią powiązani są handlarze żywym towarem.
Czy te trzy sprawy mają ze sobą coś wspólnego? Tego właśnie będzie musiała się dowiedzieć sierżant Aneta Nowak, policjantka i jednocześnie studentka prawa. Nie będzie osamotniona. W tym trudnym śledztwie pomogą jej starzy znajomi: Mirosław Brodziak (obecnie dyrektor Banku Ziemskiego, którego właścicielem jest Ryszard Grubiński, przyjaciel z dzieciństwa),podinspektor Mariusz Blaszkowski (zastępca Marcinkowskiego),a także dawny milicjant Teofil Olkiewicz (teraz właściciel pijalni Świat Wódek).
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Porachunki
Prezes Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Transferowej Stanisław Bielecki włączył telewizor i zadowolony spojrzał na ekran. Dziennikarka z mikrofonem w dłoni robiła właśnie liveʹa. Belka z napisami u dołu ekranu informowała, że transmisja prowadzona jest z Poznania, a podpis brzmiał: Czy naczelnik wydziału dochodzeniowo-śledczego w Poznaniu był współpracownikiem SB?
Ryszard Ćwirlej to pisarz doskonale znany czytelnikom. Dziennikarz i wykładowca akademicki, twórca kryminału neomilicyjnego. Jego powieści zdobywały Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.
Właśnie ukazała się jego najnowsza książka pod tytułem „Ostra jazda”. Wydało ją – podobnie jak poprzednie osiem tytułów – wydawnictwo Muza. Przyznam szczerze, że do sięgnięcia po tę pozycję zachęciła mnie reklama. Na tylnej okładce książki czytamy: „Jest rok 2015. Cały kraj szykuje się do wyborów parlamentarnych, a Europą wstrząsa kryzys uchodźczy”. Ponieważ lubię powieści z szerokim tłem społeczno-obyczajowym, stwierdziłem, że będzie to tytuł w sam raz dla mnie.
Byłem ciekawy jeszcze jednego. Otóż akcja wszystkich poprzednich powieści Ćwirleja, których jednym z głównych bohaterów był Teofil Olkiewicz, rozgrywała się w czasach PRL-u. Wspomnę tylko o książkach, które sam czytałem – „Milczenie jest srebrem” czy „Trzynasty dzień tygodnia” przenosiły czytelnika w szary świat Polski Ludowej. Komendy milicji i pomieszczenia SB były gęste od dymu papierosowego, w biurkach zawsze stał alkohol. Zastanawiałem się więc, czy i jak autor odda atmosferę Polski nam współczesnej, Polski roku 2015. Czy mu się to udało? Odpowiedź na to pytanie jest nieco złożona.
Akcja powieści rozgrywa się w Poznaniu. W krótkim czasie w mieście zostają znalezione zwłoki – najpierw żołnierza, później młodej kobiety. Na pozór nic tych spraw ze sobą nie łączy. W śledztwo angażuje się młoda policjantka Aneta Nowak. Los sprawił, że zajmuje ona w komendzie ten sam pokój, w którym niegdyś pracował Teofil Olkiewicz. W miarę rozwoju śledztwa na jaw wychodzą coraz to nowe wątki. Przemyt ludzi, handel żywym towarem, groźba zamachu terrorystycznego. Czy policja zdoła odkryć prawdę, zanim dojdzie do tragedii?
Gdy dodamy, że w pracę policjantów miesza się świat polityki, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. W tym miejscu słowa uznania dla autora za tło powieści. Jest rok 2015. Nie istnieje już Polska Ludowa, nie istnieje Służba Bezpieczeństwa, nie istnieje Milicja Obywatelska. Czy jednak na pewno? Okazuje się, że nie. Oczywiście, SB czy MO oficjalnie nie istnieją. Co jednak z ludźmi tam pracującymi? Okazuje się, że dziś są oni właścicielami parabanków, hoteli, domów publicznych. Chciałoby się rzec – nadal rozdają karty. Trzymają się razem, razem ze sobą pracują, załatwiają interesy. Wszyscy „suchą nogą” przeszli z PRL-u do III RP. Dziś nadal załatwiają dawne porachunki.
„Ostra jazda” to powieść dla wszystkich miłośników Ryszarda Ćwirleja. Ja przeżyłem pewien zawód, ponieważ nastawiłem się na szersze tło społeczne – okazało się, że blurb z okładki jest w dużym stopniu zabiegiem marketingowym. Jedynym wątkiem politycznym jest – niestety – krytyka głównej partii opozycyjnej, która w 2015 roku zmierza po zwycięstwo w wyborach. Oberwało się również jej sympatykom, którzy zostali pokazani – stereotypowo – jako lekka patologia czekająca na 500 plus. Tak sobie myślę: czy doczekamy się powieści, w której PiS nie będzie służył jedynie za chłopca do bicia? Szkoda, że autor poszedł utartym schematem – za to odejmuję gwiazdki w swojej ocenie.
Powieść to dobry kryminał, odsłaniający mroczną stronę otaczającej nas rzeczywistości.
Wojciech Sobański
Oceny
Książka na półkach
- 666
- 306
- 90
- 20
- 17
- 15
- 14
- 12
- 12
- 11
OPINIE i DYSKUSJE
Powiem tak, sam tytuł odzwierciedla zawartość książki. Autor ponownie w swój nieśpieszny sposób zapoznaje nas z kilkoma wątkami równocześnie. Wydaje nam się, że są one totalnie ze sobą nie związane, ale im bardziej zagłębiamy się w książkę tym bardziej wszystko układa się w spójną całość. Autor w sposób mistrzowski potrafi połączyć te wątki że sobą. Bardzo ale to bardzo polecam!
Powiem tak, sam tytuł odzwierciedla zawartość książki. Autor ponownie w swój nieśpieszny sposób zapoznaje nas z kilkoma wątkami równocześnie. Wydaje nam się, że są one totalnie ze sobą nie związane, ale im bardziej zagłębiamy się w książkę tym bardziej wszystko układa się w spójną całość. Autor w sposób mistrzowski potrafi połączyć te wątki że sobą. Bardzo ale to bardzo...
więcej Pokaż mimo toAudiobook:
- lektor Grzegorz Wons;
- 1* uszy mi więdną od słuchania interpretacji pana Wonsa, niestety nie ma tego tytułu z innym lektorem 😥
Powieść 5*, bo:
- przekombinowane połączenie masy wątków. Z jednej strony dokładność w opisywaniu zdarzeń, ich czasu i miejsca, co daje czytelnikowi poczucie autentyczności, z drugiej powiązanie handlu ludźmi ze zniknięciem skrzyń trotylu z wojskowego magaxynu, z esbeckimi donosami.. niby wszystko "kupy się trzyma", ale..
- drażni drobiazgowe opisywanie historii poszczególnych postaci. Już raz te opisy były w pierwszym tomie, w drugim wystarczyłyby krótkie wzmianki, by nie mieć odczucia, że bohater urwał się z choinki i tyle. Jeżeli czytelnik jest zainteresowany większą ilością danych, zapraszamy do tomu wcześniejszego lub wręcz serii o poznańskich milicjantach. O! Jaki ładny chwyt marketingowy mi wyszedł 😄
- krąży w necie takie zdanie: "Do chaty wszedł myśliwy na głowie, miał czapkę na nogach, nowe buty, z cholewkami w zębach, papieros w oczach, świeciła mu radość." Tego typu zdań w tym tomie jest od groma i ciut ciut.
- ja się pytam, gdzie jest Aneta???
- na plus: moje fyrtle - Golęcin, Kochanowskiego, lasy za Obrzyckiem i kilka pomniejszych; sympatycznie rozpoczęty wątek uczuciowy głównej bohaterki.
Audiobook:
więcej Pokaż mimo to- lektor Grzegorz Wons;
- 1* uszy mi więdną od słuchania interpretacji pana Wonsa, niestety nie ma tego tytułu z innym lektorem 😥
Powieść 5*, bo:
- przekombinowane połączenie masy wątków. Z jednej strony dokładność w opisywaniu zdarzeń, ich czasu i miejsca, co daje czytelnikowi poczucie autentyczności, z drugiej powiązanie handlu ludźmi ze zniknięciem skrzyń...
To już drugi tom o przygodach milicjantów z Poznania po przemianach ustrojowych. Tym razem głównym wątkiem jest handel żywym towarem, a także zamach terrorystyczny w Poznaniu. To ostatnie jest ciągle (i oby tak zostało!) tak obcym tematem w naszym kraju, że gdy pojawia się w polskiej powieści kryminalnej, to ma się wrażenie, że autor odleciał za bardzo w stronę Hollywood. Jednak Ryszard Ćwirlej wybrnął z tego dość zręcznie, bo samo obcowanie z ładunkiem wybuchowym zawarł bodaj na dwóch, czy trzech ostatnich stronach. Reszta to świetna intryga, poprowadzona tak, że pod wrażeniem byliby właśnie włodarze z "Fabryki snów".
Z wad - autor mógłby odejść od zasady "kopiuj-wklej", jeśli chodzi o krótkie opisy "historyczne" postaci, np. Mirka Brodziaka. A są one identyczne jak w poprzednim tomie "Jedyne wyjście". Jak czyta się jedną książkę za drugą, to jednak da się to poznać. Trochę (ale odrobinę) mniej opisów i "dydaktyki politycznej", mimo że się z poglądami autora zgadzam. No i Aneta mogłaby wreszcie kogoś znaleźć na stałe, bo robi się powoli "spięta-niedopchnięta", a jej cięte riposty na temat seksizmu stają się już żenujące. Poza tym super.
To już drugi tom o przygodach milicjantów z Poznania po przemianach ustrojowych. Tym razem głównym wątkiem jest handel żywym towarem, a także zamach terrorystyczny w Poznaniu. To ostatnie jest ciągle (i oby tak zostało!) tak obcym tematem w naszym kraju, że gdy pojawia się w polskiej powieści kryminalnej, to ma się wrażenie, że autor odleciał za bardzo w stronę Hollywood....
więcej Pokaż mimo toWow! Ależ to była jazda! Naprawdę "Ostra jazda"!
Drugi tom cyklu z Anetą Nowak to dla mnie najlepsza z całego tego neomilicyjnego cyklu powieść Ryszarda Ćwirleja. Tu naprawdę się wykazał. To już nie było tylko takie gawędziarskie bajanie w stylu Stanisława Barei. To była pełnokrwista powieść sensacyjno kryminalna. Napisana z polotem i brawurą. Z niezwykle trafnymi obserwacjami socjologicznymi na temat otaczającej nas politycznej rzeczywistości. Niezwykle wciągająca i trzymająca w napięciu. Tu wreszcie kryminalna intryga była główną esencją tej powieści, a obyczajowe wzmianki tylko ubarwiającym dodatkiem. Zresztą nie było ich dużo, jedynie w pierwszym rozdziale autor pozwolił sobie na charakterystyczne dla siebie zabawne opisy "ludu pracującego", później już skupił się niemal wyłącznie na akcji. Było sporo wątków, ale autor doskonale między nimi lawirował i żaden nie został pozostawiony samemu sobie.
Muszę przyznać, że postać Anety Nowak doskonale ubarwiła ten cykl o poznańskich milicjantach/policjantach. Nie rozumiem tylko, dlaczego to oddzielne cykle. Przecież występują w tych powieściach wciąż ci sami bohaterowie, a wprowadzanie nowych postaci nie jest przecież niczym nowym w cyklicznych powieściach innych autorów. No ale to tylko taka moja dygresja. Nie ważne...
W każdym razie powieść naprawdę super, kolejne dwie już w kolejce na czytniku...
Gorąco polecam!
Wow! Ależ to była jazda! Naprawdę "Ostra jazda"!
więcej Pokaż mimo toDrugi tom cyklu z Anetą Nowak to dla mnie najlepsza z całego tego neomilicyjnego cyklu powieść Ryszarda Ćwirleja. Tu naprawdę się wykazał. To już nie było tylko takie gawędziarskie bajanie w stylu Stanisława Barei. To była pełnokrwista powieść sensacyjno kryminalna. Napisana z polotem i brawurą. Z niezwykle trafnymi...
Nie nie, o ile Milicjanci z Poznania to jedna z moich ulubionych serii, charyzmatyczni bohaterowie, smieszne sytuacje, opis komuny, niezawosny Teoś Olkiewicz, tak nowi bohaterowie tej książki to totalna porazka i nudy! Ta Aneta Nowak mega nudna irytujaca i wkurzajaca, Cwirlej totalnie bez pomyslu robi te przygody tej nudnej policjantki nic ciekawego i duzy zawód
Nie nie, o ile Milicjanci z Poznania to jedna z moich ulubionych serii, charyzmatyczni bohaterowie, smieszne sytuacje, opis komuny, niezawosny Teoś Olkiewicz, tak nowi bohaterowie tej książki to totalna porazka i nudy! Ta Aneta Nowak mega nudna irytujaca i wkurzajaca, Cwirlej totalnie bez pomyslu robi te przygody tej nudnej policjantki nic ciekawego i duzy zawód
Pokaż mimo toTa część lepsza od poprzedniczki, ale jest w tym wszystkim jak dla mnie jeden mankament, zwyczajnie w cyklu o Anecie Nowak jest za mało Anety! A szkoda bo to bardzo ciekawa i barwna postać i wolałbym żeby było jej więcej w toku danej sprawy.
Ćwirleja pochłania się lekko i przyjemnie, jak dla mnie jeden z ciekawszych autorów kryminałów na naszym podwórku.
Gorąco polecam ❤️❤️❤️
Ta część lepsza od poprzedniczki, ale jest w tym wszystkim jak dla mnie jeden mankament, zwyczajnie w cyklu o Anecie Nowak jest za mało Anety! A szkoda bo to bardzo ciekawa i barwna postać i wolałbym żeby było jej więcej w toku danej sprawy.
Pokaż mimo toĆwirleja pochłania się lekko i przyjemnie, jak dla mnie jeden z ciekawszych autorów kryminałów na naszym podwórku.
Gorąco polecam ❤️❤️❤️
Lekki kryminał - tak bym określiła. Dzieje się. Znajdziemy tu wiele wątków jednak wszystko łączy się w całość. I to co musze przyznac to styl, język to ogromny atut tej książki. Jak na kryminał nie ma tu zbyt dużego napięcia. Nie znajdziemy zbyt wielu emocji. Wielokrotnie przy lekturze się uśmiałam. Jak dla mnie to lekki kryminał na odstresowanie się :)
Lekki kryminał - tak bym określiła. Dzieje się. Znajdziemy tu wiele wątków jednak wszystko łączy się w całość. I to co musze przyznac to styl, język to ogromny atut tej książki. Jak na kryminał nie ma tu zbyt dużego napięcia. Nie znajdziemy zbyt wielu emocji. Wielokrotnie przy lekturze się uśmiałam. Jak dla mnie to lekki kryminał na odstresowanie się :)
Pokaż mimo toStarsza sierżant Aneta Nowak potrafi zaleźć za skórę, ale trafiła na starych wyjadaczy z poznańskiej komendy Policji i została przyjęta do "sfory". Razem muszą rozwikłać kilka spraw, które pozornie nie mając związku, zagadkowo łączą się ze sobą. Jednocześnie razem z tymi, którzy odeszli ze służby, muszą bronić dobrego imienia kolegi, posądzonego o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa.
Mała, ruda, pyskata, kocha motocykle...jak tu się nie zakochać? Jeżeli miałabym wymienić polskich pisarzy kryminałów, którzy kreują najbarwniejszych bohaterów, to Ryszard Ćwirlej byłby chyba na szczycie tej listy. Każda z postaci tu opisana ma swój charakter, swoje zaplecze, sposób mówienia i zachowania, charakterystyczny tylko dla niej. Fakt, że opisywanie szczegółowo postaci, pojawiających się nawet marginalnie, znacznie powiększa objętość książki, ale styl pisania autora sprawia, że czyta się ją bardzo szybko i z dużą przyjemnością.
Starsza sierżant Aneta Nowak potrafi zaleźć za skórę, ale trafiła na starych wyjadaczy z poznańskiej komendy Policji i została przyjęta do "sfory". Razem muszą rozwikłać kilka spraw, które pozornie nie mając związku, zagadkowo łączą się ze sobą. Jednocześnie razem z tymi, którzy odeszli ze służby, muszą bronić dobrego imienia kolegi, posądzonego o współpracę ze Służbą...
więcej Pokaż mimo to„Ostra jazda” to moje pierwsze spotkanie z twórczością autora i chociaż w domu mam jeszcze jedną książkę Ćwirleja to jak na razie na dłuższy czas jest to moje ostatnie spotkanie z jego piórem.Nie mogłam się wgryźć w tę historię od samego początku,bo już sam ten początek wydawał mi się tak rozwleczony i naciągany, jakby był o wszystkim i jednocześnie o niczym. I tak naprawdę dalej nie było lepiej, bo chociaż z opisu zapowiadała się ciekawa historia to ilość wątków, które wprowadza autor było zdecydowanie za dużo, przez co ciężko było się w nich połapać i odpowiednio zagłębić by rozwiązywać sprawy razem z bohaterami, a mnogość tych bohaterów bez znajomości wcześniejszych książek z innych serii napisanych przez tego twórcę przyprawiały o zawrót głowy, przez co ciągle się w nich gubiłam i nie mogłam się połapać, kto jest, kim i jaką rolę odgrywa w całej książce. I dopiero tak naprawdę bliżej końca zaczęłam czerpać jakąś małą przyjemność z czytania, bo dopiero wtedy trochę się wciągnęłam w tę historię, gdy te wszystkie nagromadzone wątki zaczęły się łączyć w jedną całość, i to był zdecydowanie jedyny i największy plus całej tej książki.
„Ostra jazda” to moje pierwsze spotkanie z twórczością autora i chociaż w domu mam jeszcze jedną książkę Ćwirleja to jak na razie na dłuższy czas jest to moje ostatnie spotkanie z jego piórem.Nie mogłam się wgryźć w tę historię od samego początku,bo już sam ten początek wydawał mi się tak rozwleczony i naciągany, jakby był o wszystkim i jednocześnie o niczym. I tak naprawdę...
więcej Pokaż mimo toDrugi tom z Anetą Nowak, młodą policjantką. Jest rok 2015 , niedaleko szkoły oficerskiej ginie podoficer a w jednostce brakuje skrzyń z materiałami wybuchowymi. W lesie grzybiarz odnajduje zwłoki młodej dziewczyny. Do pomocy policjantom z Szamotuł zostaje przysłana z Poznania Aneta Nowak. Tropy prowadzą do handlarzy żywym towarem. W prasie ukazuje się artykuł, który szkaluje inspektora Marcinkowskiego. Do śledztwa włączają się starzy znajomi Brodziak, Grubiński i Olkiewicz. Rozpracowują handlarzy, trafiają na trop zaginionego trotylu i znowu stają na drodze dawnego ubeka Bieleckiego.
Drugi tom z Anetą Nowak, młodą policjantką. Jest rok 2015 , niedaleko szkoły oficerskiej ginie podoficer a w jednostce brakuje skrzyń z materiałami wybuchowymi. W lesie grzybiarz odnajduje zwłoki młodej dziewczyny. Do pomocy policjantom z Szamotuł zostaje przysłana z Poznania Aneta Nowak. Tropy prowadzą do handlarzy żywym towarem. W prasie ukazuje się artykuł, który...
więcej Pokaż mimo to