Tam gdzie jesteś

Tomasz Betcher Wydawnictwo: W.A.B. literatura obyczajowa, romans
W.A.B.
2019-02-13
2019-02-13
dramat bezdomność rozwód romans przeszłość

Nie miałam wielkich emocji czytając tę książkę, ale przyjemnie się czytało. Ciekawy pomysł z uratowaniem bezdomnego i pokazaniem, że często za tym stoi jakaś ciężka historia. To było zdecydowanie na plus dla mnie. No i oczywiście dodatkowy punkt, że historia rozgrywa się nad morzem.

W naszej bibliotece odbędzie się spotkanie z Tomaszem Betcherem, a ja jako prowadząca spotkanie nie znałam dotychczas twórczości autora. Nie sięgam po takie książki bo zdecydowanie gustuje w mocniejszych, mroczniejszych i bardziej krwawych powieściach. Jednak jak trzeba to trzeba i na pierwszy ogień wybrałam debiut autora "Tam gdzie jesteś" Jak moje wrażenia po lekturze?
Ania Turska przeżywa w tej chwili trudny okres w życiu. Złożyła już pozew rozwodowy i po wielu latach chce w końcu uwolnić się od męża, który psychicznie znęcał się nad nią. Układa swoje życie na nowo i chce uporządkować sprawy, na które do tej pory nie miała czasu. Jedną z takich niezałatwionych spraw jest sprzedaż domku letniskowego w Jantarze, który został po nieżyjącym już ojcu. Gdy przyjeżdża na miejsce odkrywa, że w domku mieszka bezdomny mężczyzna. Wyrzuca go z domu lecz po chwili przychodzi refleksja i budzi się dobre serce Ani.
Z czasem zaprzyjaźnia się z Adamem. Jak potoczy się ich dalsza znajomość?
Nawet nie wiem jak się do tego przyznać ale pochłonęłam powieść w ekspresowym tempie, a co najgorsze podobała mi się. Niby zwykła powieść obyczajowa, ba nawet mogłabym napisać że romans i ja go przeczytałam.
A teraz tak całkiem poważnie...to było naprawdę dobre. To historia, która zapada w pamięci na bardzo długo po przeczytaniu. Autor ma niesamowity talent ze zwykłej historii zrobić świetną powieść, która wciąga czytelnika i nie pozwala mu się oderwać. W zasadzie nie wiem czy określenie zwykła historia tutaj pasuje bo postawcie się w sytuacji Ani. Zaufać osobie bezdomnej, udostępnić jej mieszkanie, a potem zaprzyjaźnić się z nią. Kto z nas by się odważył na taki krok? I oczywiście bezdomny to taka sama osoba jak ja czy Wy. Za każdym z nich kryje się pewna historia. Bezdomnym nie zostają ludzie z wyboru, a raczej to los zrzuca pewne wydarzenia, które ciągną za sobą kolejne i ich konsekwencje. Adam to młody mężczyzna, który mógłby wrócić do normalnego życia. Dlaczego tego nie robi?
No właśnie...o tym wszystkim przeczytacie w powieści "Tam gdzie jesteś"
Ta książka uczy w pewien sposób szacunku do innych, a także tego że na zmianę nigdy nie jest za późno.

Historia uczy nas, że nigdy nie jest za późno na zmiany, że nawet skopany, leżąc na dnie, jest jeszcze szansa na wstanie na nogi. Nigdy nie jest za późno. Trzeba tylko odrobiny pomocy i chęci. Książka ku mojemu zdziwieniu, zaciekawiła mnie i nie mogłam od niej się oderwać. Zdecydowanie fajna odskocznia od tych waszych erotyków, mafii i innych rzeczy.

To kolejne moje spotkanie z tym autorem i ponownie się nie zawiodłam. Książka niesamowita, opowiadająca historię przypadkowego spotkania dwojga okaleczonych przez życie ludzi, Anna to kobieta po przejściach, która po latach postanowiła w końcu rozwieść się z mężem tyranem, natomiast Adam to mężczyzna z przeszłością, który kiedyś był szefem kuchni we własnej restauracji w Stanach Zjednoczonych, a obecnie od kilku lat jest bezdomnym tułającym się po polskich miastach i miasteczkach. Ich przypadkowe spotkanie w opuszczonym nadmorskim domku letniskowym Anny do którego ona przyjechała zrobić zdjęcia przed sprzedażą, a w którym on miał nadzieję przemieszkać nadchodzącą zimę, zrodziło niespodziewaną nić porozumienia, a z czasem przyjaźń. Niezwykłe spotkanie, które może ocalić im obojgu życie, choć jeszcze o tym nie wiedzą. Książka ta, gdy się ją czyta, dotyka w niezwykły sposób duszy czytelnika, naprawdę polecam, momentami otula lepiej niż niejeden koc w zimowe wieczory.

Bardzo przyjemne opowiadanie. Historia dwojga okaleczonych przez życie ludzi. Niby banalna, ale słuchałam ją jako audiobooka i snuła się bardzo przyjemnie.

UWIERZYĆ W SZCZĘŚCIE

Niedawno sięgnęłam po "Szeptuna", dzięki któremu poznałam pióro Tomasza Betchera i do tej pory mam w głowie tę opowieść. Historia na tyle mnie urzekła, że postanowiłam poznać inne powieści autora. Wiedziona ciekawością tym razem postanowiłam sięgnąć po jego debiut literacki.

"Tam gdzie jesteś" to przepiękna historia obyczajowa osadzona w niewielkim nadmorskim Jantarze. Ania ma tutaj swój letni domek odziedziczony po tacie. Dotąd rzadko tu zaglądała. Jej mąż Eryk traktował to miejsce jak starą, nikomu niepotrzebną chałupę nieodpowiednią dla rodziny. Teraz, kiedy bohaterka decyduje się odejść od despotycznego męża, Jantar daje jej możliwość bezpiecznego schronienia. Jest jesienny wieczór, deszczowa pogoda kiedy kobieta parkuje swojego żółtego Mini na posesji. Kompletnie zaskoczona zastaje w domku okropny bałagan i śpiącego bezdomnego mężczyznę, który znalazł tu dach nad głową. Zszokowana i przestraszona wyrzuca go z domu. Wtedy odzywają się wyrzuty sumienia i sprawiają, że decyduje się odnaleźć mężczyznę i stara się mu pomóc. Adam jest ambitnym człowiekiem i nie chce od nikogo pomocy. Z oporem przyjmuje zaproszenie na wspólny obiad, po którym ma nadzieję zniknąć. Anna jednak nie daje za wygraną i w ten sposób losy dwojga poranionych ludzi zaczynają się przeplatać ze sobą...

Powieść oczarowała mnie fabułą. Autor wykorzystał popularny motyw kobiety po przejściach i mężczyzny z przeszłością, którzy stają na życiowym zakręcie. Mimo na pozór pospolitego tematu historia jest wyjątkowa, ma w sobie pewną świeżość, inność i zapada głęboko w pamięć. Tomasz Betcher sporo miejsca poświęcił relacjom międzyludzkim, stosunkom panującym w rodzinie i pięknej miłości. Szacunek do bliźniego jest tutaj priorytetem. Nie należy sądzić nikogo po pozorach. Znieczulica i obojętność na krzywdę to niestety często spotykane dzisiaj zachowanie, a walczyć z nimi można jedynie otwierając serce na drugiego człowieka.

Słuchając przyjemnego głosu lektorki kompletnie odjechałam, przeniosłam się do Jantaru i niemalże wsłuchałam w szum fal uderzających o brzeg. Wzruszałam się wielokrotnie, byłam zła na relacje Anny z jej mężem psychopatą, starałam się zrozumieć postępowanie Filipa, który przysparza matce problemów wychowawczych, ale przede wszystkim z niecierpliwością czekałam aż Adam opowie swoją historię. Autor lubi zaskakiwać swoich czytelników i przyznaję, że tym razem także mu się to udało.

Po odsłuchaniu całego audiobooka zaczęłam się zastanawiać, czy opowiedziana historia miała szansę się wydarzyć. I muszę powiedzieć, że w ogólnym zarysie na pewno tak. Opisane wydarzenia są na tyle wiarygodne, że opowieść zachowała swój autentyzm. Niektóre momenty wydają się może nieco zbyt infantylne, trochę naciągane, część zdarzeń udało mi się bez trudu przewidzieć, ale ostatecznie uwierzyłam w to wszystko, czego doświadczyli bohaterowie.

Pozostaję pod dużym wrażeniem tej wzruszającej i emocjonującej opowieści. Co prawda to dopiero moje drugie spotkanie z autorem, ale już teraz mogę napisać, że powieści Tomasza Betchera są dla mnie niczym książki Nicholasa Sparksa. Podobny obrazowy styl, taka sama wrażliwość, romantyzm i całe mnóstwo emocji. "Tam gdzie jesteś" to moim zdaniem bardzo udany i dobrze napisany debiut. Oby jak najwięcej takich powieści wychodziło spod piór debiutantów.

UWIERZYĆ W SZCZĘŚCIE

"Tam gdzie jesteś" to przepiękna historia obyczajowa osadzona w niewielkim...

Jestem zachwycona tą książką.
Z twórczością Tomasza Betchera zetknęłam
się pierwszy raz i na pewno nie ostatni.
Nie dosyć, że fabuła bardzo interesująca,
to jeszcze lekki język pisarski, który przypadł mi do gustu.
Książka chwyta za serce, wiele można się
z niej nauczyć.
Przede wszystkim szacunku do drugiego człowieka, którego tragedia życiowa doprowadziła do bezdomności
i znalezienia się na dnie.
Ponowne uczucie pozwoliło odepchnąć się
od niego i stanąć na nogi.
Warta przeczytania historia miłości Ani
i Adama, ludzi, którzy mieli traumatyczną przeszłość i musieli sobie z nią poradzić.

Jestem zachwycona tą książką.
Z twórczością Tomasza Betchera zetknęłam
się pierwszy raz i na pewno nie ostatni.
Nie dosyć, że fabuła bardzo interesująca,
to jeszcze lekki język pisarski, który przypadł mi do gustu.
Książka chwyta za serce, wiele można się
z niej nauczyć.

Całkiem niezłe :) starczył na podróż przez całą Polskę w dwie strony :) Bardzo ciekawy początek, dość zaskakujący. Później książka miała lepsze i gorsze momenty. Historia głównego bohatera trochę naiwna, ale nadal możliwa :)
Polecam jeśli ktoś szuka przyjemnego przerywnika od dnia codziennego.

Polecam jeśli ktoś szuka przyjemnego przerywnika od dnia codziennego.

Słuchało się bardzo przyjemnie, trochę nawet z przerażeniem, ale na wieczorny odpoczynek akurat

Nie do wiary, że to debiut!

Nie do wiary, że to debiut!

• Przeczytane 2019