Żołnierskie serce

W.A.B.
2021-11-10
2021-11-10
literatura polska miłość żołnierz

Z przyjemnością sięgam po książki Pana Tomasza i teraz było tak samo .
Książka wciąga od pierwszych stron .Interesująca historia byłego żołnierza zawodowego po misji w Afganistanie,próbuje ułożyć sobie życie.

Z przyjemnością sięgam po książki Pana Tomasza i teraz było tak samo .

Jeszcze nigdy nie przyznałam książce tak wysokiej oceny. Nie jest sztampowa, nie jest przerysowana, tematyka i liczne wątki dobrze przedstawione. Najbardziej dziękuję za przekaz Piotra do Natalii, kiedy pokazywał jej zdjęcia z Afganistanu. Dla tych kilku zdań właśnie warto czytać. , by móc czerpać siłę, bo codzienność wcale nie jest łatwa.

Ciekawa i wciągająca książka. To moje pierwsze spotkanie z twórczością pana Tomasza i zapewne nie ostatnie. Poruszony w niej temat jest trudny, autor doskonale poprowadził czytelnika przez historię Piotra i Emilii. Ta dwójka ludzi choć tak różniąca się od siebie ma jednak to co ich łączy- walka o siebie, walka z demonami przeszłości, trudne relacje rodzinne. Piotr po powrocie z misji musi nie tyko walczyć z nagonką medialną na siebie ale przede wszystkim z zespołem stresu PTSD. Stara się funkcjonować normalnie jednak okoliczności mu w tym nie sprzyjają. Dopiero wyjazd do małego miasteczka, w którym mieszkał jego dziadek daje mu nadzieje że jego życie będzie spokojniejsze. Spotkanie Emilii i jej rodzeństwa choć początkowo nie wydaje się miłe po czasie owocuje przyjaźnią i przywiązaniem. Piotr wbrew sobie angażuje się w życie swoich współlokatorów i oraz w życie miasteczka odkrywając nie zawsze przyjemne sprawy. Jak się zakończy ta historia polecam przekonać się samemu :) Czas spędzony z bohaterami nie będzie zmarnowany, zapewniam :)

To druga przeczytana przeze mnie powieść pana Tomasza Betchera. Autor musi być niesamowicie wrażliwym człowiekiem, skoro pisze takie piękne, wzruszające książki. Chętnie bym obejrzała film napisany na podstawie jego powieści.

ECH, ŻYCIE...

Kolejna powieść Tomasza Betchera za mną i zarazem następny audiobook czytany przez Katarzynę Tarczyńską z przyjemnością wysłuchany. Powoli zaczynam się przyzwyczajać, że właśnie powieści tego autora towarzyszą mi podczas godzin spędzanych na tworzeniu w mojej pracowni.

"Żołnierskie serce" to przejmująca opowieść o żołnierzu, który ma za sobą misje w Iraku i Afganistanie, o mężczyźnie, który wrócił do kraju z zespołem stresu pourazowego i próbuje oswoić otaczającą go rzeczywistość, aby móc wreszcie normalnie żyć. To także wzruszająca historia pewnego rodzeństwa, które próbuje stworzyć sobie spokojny dom bez awantur i uzależnionych od alkoholu rodziców.

Piotr Walczak decyduje się osiąść w małym Sielnie nieopodal Gdańska, gdzie kiedyś mieszkał jego dziadek. Mężczyzna pragnie schronić się tutaj przed światem, a w szczególności przed mediami, które, żądne sensacji, od powrotu do kraju zatruwają mu życie. Jednak największym problemem Piotra jest walka z samym sobą, z niekontrolowanymi wybuchami złości i wojenną traumą. Bohater postanawia zamieszkać w wiekowej kamienicy, która kiedyś była własnością dziadka Stefana. I tutaj jego ścieżki krzyżują się z losami Emilii, Natalii i Janka - rodzeństwa, któremu przed kilku laty Stefan Walczak udzielił schronienia. Tu, na prowincji Piotr odkrywa rodzinne tajemnice i poznaje życie okolicznych mieszkańców, które bardzo dalekie jest od sielanki i ideału. Musi walczyć o swoje dobre imię i akceptację. Czy uda mu się odczarować los i sprawić, by wreszcie mógł poczuć się szczęśliwy?

Piotr i Emilia to swietnie wykreowani bohaterowie. Każde z nich jest indywidualistą, ale mają ze sobą wiele wspólnego. Oboje po przejściach, oboje boleśnie poranieni i z determinacją walczący o każdy następny dzień. Potrzebują dobroci, miłości i zrozumienia. Są gotowi na nowy start i jednocześnie przerażeni tym, co przyniesie jutro. Oboje wspaniale się uzupełniają, mogą liczyć na siebie w każdej sytuacji, choć przeszłość przez cały czas kładzie się cieniem na ich trudnym i niewesołym życiu.

Książki Tomasza Betchera mają w sobie to "coś", co sprawia, że są na swój sposób wyjątkowe. Obnażając brutalną prawdę o życiu i ludziach z pewnych środowisk autor kreuje niezwykle realistyczne historie. Smutek, ból i cierpienie jakie są udziałem bohaterów nie wpływają przygnębiająco na czytelnika, gdyż zawsze rozjaśnia je iskierka nadziei. Dzięki temu ostatecznie opowieść staje się bardzo pozytywna, wręcz optymistyczna w swojej wymowie.

Autor nie ucieka od trudnych problemów, stara się wiernie odtworzyć i odpowiednio zaakcentować wszystko, co złe, brzydkie i niewłaściwe zwracając szczególną uwagę na mechanizmy odpowiedzialne za takie postępowanie.

Powieść jest dopracowana w najmniejszym szczególe. W wielu sytuacjach emocje biorą górę i trudno je poskromić. Zmusza do przemyśleń i zapada głęboko w serce. Autor potrafi zaskakiwać czytelnika i muszę przyznać, że bardzo dobrze mu to wychodzi.

Książki Tomasza Betchera z jednej strony są do siebie podobne, może trochę zbyt schematyczne, ale z drugiej strony każda jest inna, wyjątkowa, ma w sobie pewną świeżość i każdą zapamiętuje się na długo. W ciągu ostatnich trzech miesięcy poznałam już cztery powieści autora i jeszcze nie mam dość. Wciąż chciałabym więcej, a to oznacza, że są to historie, którym naprawdę warto poświęcić swój czas i uwagę.

ECH, ŻYCIE...

Jest to druga powieść Tomasz Betchera która miałam przyjemność czytać. I to prawdziwą przyjemność. Historia opisana w książce długo pozostaje w pamięci. Wzbudza refleksje. Warto naprawdę warto promować takich autorów. Polecam z całego serca. Pełna emocji i wzruszeń, ale nie sztucznie wyostrzonych.

Na półkach: , , , , , ,

Kolejna po "Tam, gdzie jesteś",
wspaniała książka autora.
O radzeniu sobie z traumą po przeżytej misji w Afganistanie.
Napisania językiem łatwo przyswajalnym, czyta się szybko i z zapartym tchem.
Odbieram ją po części jako książkę
terapeutyczną, na pewno na długo utkwi mi w pamięci.

Kolejna po "Tam, gdzie jesteś",
wspaniała książka autora.
O radzeniu sobie z traumą po przeżytej misji w Afganistanie.
Napisania językiem łatwo przyswajalnym, czyta się szybko i z zapartym tchem.
Odbieram ją po części jako książkę
terapeutyczną, na pewno na długo utkwi mi w pamięci.

Piotr odsłużył swoje w Afganistanie. Niestety został oskarżony o śmierć kolegów, dodatkowo doznał dużego uszczerbku na zdrowiu i boryka się ze stresem pourazowego. Ucieka on przed zainteresowaniem mediów do małej wsi, gdzie dziadek pozostawił mu w spadku kamienicę. Piotr nie spodziewa się ile dobrego tam go spotka i jak bardzo odmieni to jego życie.

Przede wszystkim ta powieść ma aurę dużego smutku, wręcz cierpienia. Czułam to od pierwszych stron książki. Na pewno ta powieść nie zalicza się do tych łatwych i lekkich. Pióro autora przypadło mi do gustu. Świetnie poradził sobie z emocjami jakie targają głównych bohaterów. Pokazał taką brzydką rzeczywistość. Coś, o czym nie raz słyszy się w wiadomościach czy dzieje się nawet za płotem naszego domu. I mimo smutnych momentów na końcu wierzymy, że wszystko finalnie skończy się dobrze. A nasi bohaterowie cokolwiek by się nie zdarzyło poradzą sobie. Uważam, że jak na pierwsze spotkanie z autorem wyszło całkiem nieźle. Może nie zaliczę tej książki do moich ulubionych, ale doceniam warsztat pana Betchera i z chęcią sięgnę po inne jego książki.

Przede wszystkim ta...

Książka Żołnierskie serce, to moje pierwsze spotkanie z twórczością Piotra Betchera i na pewno nie ostatnie. Powieść opowiada losy weterana z Afganistanu, który po ucieczce do małego miasteczka zapoznaje Emilę i jej rodzeństwo. Tych dwoje młodych ludzi mimo swojego wieku, doświadczyło już mnóstwo niesprawiedliwości i trudności. Oboje nie mieli lekkiego dzieciństwa, a i w dorosłym życiu jest im pod górkę. Razem próbują odnaleźć się w dzisiejszym świecie i stawić czoła przeciwnościom losu, będąc przy tym dla siebie wsparciem, a nawet może kimś znacznie bliskim.

1962

Oh co to była za historia! Mega dopracowana opowieść o dwójce dusz, które los poważnie skrzywdził. I mimo tego pomógł im się spotkać by wspólnie stawiali czoła problemom. Piotr i Emilia to rewelacyjna para, oboje po przejściach, oboje zranieni ale gotowi na nowy rozdział. Z męstwem i na przeciw wszystkiemu idą na przód. Razem stanowią zgraną drużynę.

Opis kwestii militarnych, opis przeżyć i szczegółowe opisy były tym, czego ta opowieść potrzebowała by spoić wszystko w jedną całość.

Opis kwestii...

• Audiobooki