Szeptun

literatura polska

Wyróżniona opinia i

Szeptun

przeczytanych książek 1128 napisanych opinii 807

Julia jest matką nastoletniej Marysi i ośmioletniego Kuby. Jej mąż wyjechał do pracy za granicę i nie interesuje się żoną i dziećmi. Rodzice Julii namawiają ją na wakacje w Beskidach u szeptuna, który okazuje się być młodym, jednak odstającym od społeczeństwa mężczyzną. Zaraz po przyjeździe na miejsce w samochód Julii uderza piorun...

Do “Szeptuna” Tomasza Betchera przyciągnął mnie opis książki sugerujący lekką historię osadzoną w pięknych Beskidach. Bardzo lubię też wątki słowiańskie, na które wskazywał sam tytuł książki. Przyznam, że nie czuję zachwytu po lekturze, jednak uważam tę książkę za przyjemną powieść, która może się spodobać fanom obyczajówek.

Największą zaletą “Szeptuna” zdecydowanie jest miejsce, w którym osadzona jest historia Julii, czyli zielone, magiczne Beskidy. Bardzo podobały mi się opisy miejsc, nawiązania do kwestii uzdrowicieli leczących ziołami, wizja chatki otoczonej naturą, pełnej zwierząt i kwiatów. Na uwagę zasługuje też przedstawienie postaci rozdartej między kulturą polską a romańską, żyjącej na uboczu i wystawionej na wrogie traktowanie. Bardzo lekki język autora sprawił, że książkę czytało się w ekspresowym tempie.

Niektórzy bohaterowie książki zyskali moją sympatię. Polubiłam Waldka oraz dzieci Julii, jednak nie polubiłam samej Julii, która skutecznie odstraszyła mnie swoim podejściem do zwierząt (które toleruje wyłącznie na talerzu) i swoim zupełnym brakiem głębi i logiki. Książka ta była też dla mnie zwyczajnie za prosta i aż nadto często nudnawa. Lubię jak w powieściach dużo się dzieje i kiedy bohaterowie mnie do siebie całkowicie przekonują, a tutaj mi tego zabrakło.

“Szeptun” Tomasza Betchera to książka, która nie zostanie w mojej głowie na dłużej. Porusza wątek samotności, ludzkiego okrucieństwa oraz szukania swojej drogi w życiu, co uważam za bardzo wartościowe. Brakuje jej jednak głębi i choć pomysł autora był bardzo ciekawy, to niestety mnie nie zachwycił.

Do “Szeptuna” Tomasza Betchera...

Polecam z całego serca . A szczególnie mini opowieść zawartą w książce, dlaczego miłość jest ślepa ❤️

Całkiem dobra literatura obyczajowa.

Całkiem dobra literatura obyczajowa.

Skusilam się do sięgnięcia po tę książkę po przeczytaniu recenzji. Wydawało mi się, że będzie to naprawdę dobra książka.
Tym czasem okazała się jak ja to nazywam- jedną z wielu o których szybko zapomnę. Typowa historia miłosna o dwojgu ludziach, którym nie ulozylo się w życiu i trafiają na siebie. Nie ma żadnej rewelacji w całej powieści - ratują ją tylko rozdziały o przeszłości szeptun bo tak to nie dzieje się w niej praktycznie nic. Gdyby nie nawiązania do tego co było to książkę można by było zamknąć w może 100 stronach. Zakończenie niestety też bardzo banalne i przewidywalne.
Nie twierdzę, że powieść jest okropna i nie da się jej czytać bo tak nie jest. Natomiast jak dla mnie było to zwykle czytadło - dobre żeby się oderwać od bardziej wymagających pozycji. Natomiast dla osób, które lubią proste, łatwe i przyjemne w czytaniu obyczajówki to napewno ta książka spełni jego oczekiwania.

Moje pierwsze spotkanie z autorem i od razu efekt WOW.
Wciągająca fabuła. Dramaty ludzkie, które mogą doświadczyć każdego z nas.,Tajemnica i piękno krajobrazu Julia, dwójka jej dzieci i tajemniczy Waldek, na którego temat krążą w okolicy legendy, niestety te złe . Co połączy nauczycielkę z Gdańska i tajemniczego pół -Cygana, który od dnia swoich narodzin jest traktowany jak źródło wszelkich nieszczęść . Jaki dramat skrywa nastoletnia Marysia? Czego brakuje 8 -letniemu Jakubowi ?
Jak to lato zmieni życie wszystkich bohaterów ? Kim jest tytułowy szeptun i z czym się musi zmagać? Wszystko jest w tej świetnej książce . Polecam gorąco

Moje pierwsze spotkanie z autorem i od razu efekt WOW.

Szeptun" Tomasz Betcher.
Ciepła, wzruszająca historia o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, miłości, wyobcowaniu i wykluczeniu ze środowiska spłecznego, nie tylko ze względu na inność i próbę bycia sobą, ale też ze względu na pochodzenie etniczne. Pokazanie jak w nowoczesnym społeczeństwie polskim dużą rolę nadal odgrywają stereotypy, czy zasłyszane gdzieś plotki i zabobony.
Możemy zapoznać się nieco z kulturą i zwyczajami Romów, a wreszcie wyruszyć w podróż do podbeskidzkiej wsi Bukowy Młyn wśród przepięknej scenerii przyrody, beskidzkich lasów, wartkich potoków i rzek.

Szeptun" Tomasz Betcher.

@tomaszbetcher.autor zabrał nas w taką trochę magiczną podróż, po świecie szeptunow, znachorów i innych wierzeń co do których mam dosyć sceptyczne nastawienie. Jednak historia Julii, jej dzieci a przede wszystkim Waldka jest tak cudownie napisana, nie ona jest cudownie opowiedziana, że oderwać się od niej nie można. Trochę na jawie, trochę we śnie ten #szeptun na pewno uzdrowi Cię.
Ta książka ma w sobie tak wiele traumatycznych, złych i zaskakujących wydarzeń, że odłożyć ją na bok jest bardzo ciężko. I bohaterowie, niby niczym się nie wyróżniają ale każdy z nich nosi w sobie ogromne pokłady bólu, cierpienia i takiej wewnętrznej samotności aż łza momentami w oku się kręci.
Uwielbiam takie historie trudne ale ze szczęśliwym zakończeniem.

Pan Tomasz ponownie sięga po trudne tematy. Tym razem m.in. wykluczenie społeczne. Skończyłam tydzień temu, a ta książka nadal tkwi w mojej głowie.

Autora "poznałam" dzięki maratonowi na Instagramie #lipieczkredzia u @kredzia_. Przeczytałam wtedy "Szczęście z piernika" i byłam zauroczona tą pachnąca pierniczkami historią😍
Musiałam sprawdzić kolejną książkę.

Tak okładka zdecydowanie na plus 😍 no jestem taka sroczka na piękne okładki 😍

Treść- pochłonełam ją w te popołudnie.
Sama mieszkam w okolicy, w której żyją Romowie, wiem jakie stereotypy krążą. Brawo za poruszenie tego tematu.

Dodatkowo opisy przyrody, ach, chciałam znaleźć się tam !
Wiecie, że restauracja "Niebo w gębie " istnieje naprawdę w Sanoku? Musiałam to sprawdzić 🙈

Historia jest poruszająca, momentami wstrzymywałam oddech.
Zabrakło mi wątku córki- liczyłam, że skrywana tajemnica, wypłynie, że zaufa na tyle matce... Jednak nie mogę mieć wszystkiego 🤷🏼‍♀️

Początek epilogu doprowadził mnie prawie do zawału, później poczułam ulgę.

Jak to się mówi " rzuć wszystko i jedź w Bieszczady "( w tym przypadku Beskid ) zdało tutaj test 😍

Musiałam sprawdzić kolejną książkę.

Tak okładka zdecydowanie na plus 😍 no jestem taka sroczka na piękne okładki 😍

Treść- pochłonełam ją w te popołudnie.
Sama mieszkam w okolicy, w której żyją...

Piękna historia ,pełna dobra ,magii i wzruszeń.
Pan Betcher ponownie wzrusza i pozwala na chwilę relaksu ze swoją twórczością.

Piękna historia ,pełna dobra ,magii i wzruszeń.
Pan Betcher ponownie wzrusza i pozwala na chwilę relaksu ze swoją twórczością.