Szeptun

Wyróżniona opinia i

Szeptun

przeczytanych książek 1465 napisanych opinii 1145

"Szeptun" Tomasz Betcher.
Julia samotnie wychowuje dwójkę dzieci, ponieważ jej mąż wyjechał do pracy do Norwegii. Kuba zmaga się z problemami skórnymi, z którymi nie mogą sobie poradzić lekarze, natomiast Marysia co nic przeżywa koszmar po jednej z prywatek. Za namową swoich rodziców, Julia wraz z dziećmi wyjeżdża na drugi koniec Polski w Beskidy i u lokalnego szeptuna szuka pomocy.
Czy szeptun Waldek będzie umiał im pomóc? Czy Julia zaufa Waldkowi, w końcu jest on pół Polakiem, pół Cyganem i nie ma dobrej opinii wśród mieszkańców. A może pomogą sobie nawzajem?
Sięgnij po "Szeptuna" i daj się porwać przygodzie. Autor ciekawie opisuje legendy i wierzenia Romów, a przy okazji dowiesz się jak poradzili sobie bohaterowie.

"Szeptun" Tomasz Betcher.

To była niesamowita przygoda. Miał być romans, ale było go dokładnie tak mało jak potrzebowałam. Nie przypuszczałam, że autor zafunduje mi dodatkowo jeszcze wiele innych emocji i poruszy tak wiele spraw, które często dzieją się obok nas każdego dnia, a my o tym nie wiemy.
Lektura, którą czyta się jednym tchem, a po skończeniu zostawia na długo wiele rozbieganych myśli. Szeptun zaskoczył kilka razy, ale kiedy skończyłam czytać pomyślałam tylko: to było to!

Julia jest mężatką, natomiast jej mąż wyjechał do Norwegii do pracy na platformie wiertniczej. Na samym początki Krzysztof odzywał się do rodziny często, natomiast z czasem przestał się nią interesować. Wraz z mężem posiadają 2 dzieci starszą Marysie oraz Jakuba. Jak się później okazuje Marysia nosi w sobie traumę, którą nie chce obarczać matki. Zmienia ona styl na emo i staje się pyskata oraz zamknięta w sobie. Kubuś, natomiast choruje na AZS - atopowe zapalenie skóry, ale po za tym jest grzecznym oraz chętnie poznaje świat. Rodzice Julii fundują córce i wnukom wczasy w Beskidach u szeptuna. Na miejscu okazuje się, że jest to syn słynnego szeptuna. Na podwórku mężczyzny w samochód Julii trafia piorun, a oni tym samym zostają uziemieni w tym miejsc. Na jak długo zostaną? Czy szeptun będzie potrafił im pomóc? Czy wyleczy tą rodzinę? Co czas przyniesie Julii i dzieciom? Na pewno bardzo dobre wakacje zarówno nad potokami jak i w błocie ;D. A dla Julii patrzenie w gwiazdy jak i wycieczki do Słowacji. Książka opowiada o traumach i stereotypach społeczności Romów w Polsce. Troszkę jest też o magii. Nie jest to pozycja, o której od razu po przeczytaniu można zapomnieć.

Ciekawa lektura na wakacyjne popołudnie. To pozytyw, bo rzadko mi się udaje przeczytać książkę tego gatunku jednym ciągiem. Zawiera ona wszystko, co budzi sympatię czytelnika: tajemnicę, szczyptę magii, sensację i romans( nawet pikantne sceny😉). Autor przybliża nam problemy społeczności Romów, przedstawia sytuację rodzin postawionych " pod ścianą" w sytuacji emigracji zarobkowej i traumy natury osobistej. Wszystko w otoczce pięknych krajobrazów górskich i oderwania od miejskiej dżungli. Dużo tego jak na jeden, niezbyt obszerny tomik... A jednak dałam się wciągnąć i zauroczyć. Czepiać się nie będę, choć coś tam by się znalazło - podobało mi się, a o to chodzi.

#toniejestwspółpraca
#reklama
Książkę można przeczytać oraz przesłuchać w aplikacji @empikgo

😻 #bookevening 😻

#szeptun przeczytałam dzięki wzięciu udziału w #booktour u @librariada . Przez moje różne dziwne akcje wstawiam opinie o książce dopiero teraz. 😥

Kuba syn Julii jest chory. Bezradna rodzina wysyła ją Kubę oraz jego siostrę w góry do szeptuna.
Ten stara się pomóc rodzinie najlepiej jak potrafi .
Co z tego wyniknie ?

W książce jest i romantycznie, i smutno. Jest w niej bardzo duzo emocji. Bardziej wrażliwi na pewno uronią łzę.
Świetnie, że dowiadujemy się co nieco o Cyganach jak i legendy Beskidu Niskiego.
Poruszane są świetne tematy zaburzen oraz lęków , a opisy fauny i flory są po prostu genialne.

Książka bardzo mi się podobała i polecam 💚

#toniejestwspółpraca
#reklama
Książkę można przeczytać oraz przesłuchać w aplikacji @empikgo

😻 #bookevening 😻

Ten stara się pomóc...

Och co to była za książka. 😍
Ale mi się podobało. Romantycznie, smutno, strasznie emocjonalnie. Do tego odrobina magii i powstała genialna pozycja.
Nie mogłam się oderwać. Były łzy, był uśmiech. Pozycja na pewno godna polecenia.

Julia wraz z dwójką dzieci, po namowach rodziców, wyjeżdża w góry do miejscowego szeptuna. Rodzina potrzebuje jego pomocy. Lekarze są bezradni co do choroby Kuby, pozostaje tylko zaufać szeptunowi. Jak to się potoczy? Czy tylko chłopiec potrzebuje pomocy? Co z z Julią i jej córka? Marysia też skrywa ogromna tajemnicę, która ma wpływ na całą rodzinę.
A co ukrywa Waldek, miejscowy pół Cygan, który zaopiekował się rodziną?

Przepiękna opowieść o odmienności, o tragedii rodzinnej, o tęsknocie i prawdziwej miłości.

Polecam

Och co to była za książka. 😍

Książkę czyta się szybko, ponieważ autora pióro jest lekkie, do tego stworzył silne i wyraziste postacie. A opisy Beskidy Niskiego są rewelacyjne do tego stopnia że ma się wrażenie bycia tam i obserwowania wszystkiego z boku. Pomijając wątek romantyczny, który rozwija się powoli autor porusza ważne społeczne problemy takie jak wykluczenie a nawet wykorzystywanie przez ludzi

Niby "romansidło", ale dałabym na okładkę parę trigger warningów. Czasem przewijałam brutalne fragmenty, które moim zdaniem niczego do fabuły nie wnoszą, wystarczyłoby je zasygnalizować jednym zdaniem... Bywa, że bohaterowie zachowują się jak NPCe w grze, tj. bez sensu. Zwłaszcza zakończenie ;) Stąd ocena 5 a nie wyżej. Poza tym fajny klimat, choć Beskid Niski to nie takie znów "zadupie" jak określa je główna bohaterka. ;) Ale generalnie: do posłuchania ok

Wierzycie w przypadki? Ja nie. Zawsze coś dzieje się po coś. Za oknem piękna pogoda. Wróciły letnie wspomnienia, a wraz z nimi "Szeptun" Tomasza Betchera. Książka, przeczytana w maju ubiegłego roku, wciąż we mnie "pracuje". Wciąż pachnie górami i tamtymi stronami.

Latem, tylko musnęłam tamte strony, ale to wystarczyło, bym zostawiła tam część swego serca i wracała stęsknionymi myślami...

Postanowiłam wrócić do tekstu napisanego w maju 2021 roku. Tekst, który pomimo upływu ponad roku, jest wciąż aktualny. Mało tego. Post zamieszczony na stronie autora dzisiaj znowu zaczął żyć swoim życiem. Pojawiły się kolejne komentarze. I to jest piękne.

Zachęcam do przeczytania pozostałych książek autora. Recenzję "Tam gdzie jesteś" znajdziecie w Alei Marzeń i Słów. Zamieściłam ją jakiś czas temu. Zapraszam do przeczytania moich refleksji po lekturze "Szeptuna".

"Szeptun" Tomasz Betcher - strona autorska. Książka, którą pochłonęłam w ciągu jednej niedzieli. Ktoś powie, ot historia jakich wiele. Ja mu odpowiem, może dla niektórych i tak. Dla mnie nie. Rozsmakowałam się w opisach przyrody. Momentami czułam zapach tamtejszych ziół. Odgłos potoku czy płynącej rzeki. Czułam na sobie promienie słońca. I to piękno tamtejszego świata. To zetknięcie dwóch różnych, nawet pod względem przyrody światów. Morze i góry. Zetknięcie się ze sobą dwóch różnych osób. Obu poranionych. Obu? A może jest ich tam więcej? Czy poranione serca mogą sobie ofiarować coś więcej? Czy poranione serce może coś dać innym poranionym? Czy odrzucenie i potrzeba bycia kochanym może zaowocować czymś pięknym? Czy odrzucenie przez wszystkich, bycie niczyim może stać się siłą? Czy będąc człowiekiem bez przynależności można dostać od losu jakiś wspaniały Dar? Czy będąc odrzuconym można zostać zaakceptowanym? Czy mając pracę i w miarę stabilne życie można zaryzykować, i poszukać szczęścia gdzieś indziej? Czy będąc chorym na ciele i duszy może ozdrowieć? Czy piękno otaczającego świata może zmienić nasze postrzeganie świata i zmobilizować do zmian? Czy można odkryć, to co najważniejsze? Czy można zaufać? Czy można chcieć być tu i teraz? Czy można wybrać serce i na tym sercu budować swój świat? To tylko nieliczne z całej masy pytań. Jeżeli chcesz odpowiedzi, sięgnij po „Szeptuna”. Jeżeli kochasz patrzyć w gwiazdy, jeżeli jesteś wrażliwy sięgnij po „Szeptuna”. Dzisiaj jest wtorek. A ja nadal przebywam w świecie tamtejszej przyrody i tamtejszej historii. Historii, której nie odłożysz na półkę wraz z zamknięciem książki . Nadal jestem zaczarowana. Nadal chodzę po tamtejszych lasach i wsłuchuję się w odgłosy przyrody. Nadal spoglądam w gwiazdy. Nadal przeżywam historię szeptuna... Tomasz Betcher, dziękuję.

Dzisiaj wiem, że pytania mogłabym mnożyć. Pojawiły się kolejne. Ta książka zmusza do zadawania sobie ważnych pytań. I takie książki cenię najbardziej.

Bardzo fajna, klimatyczna i emocjonalna historia. Przemyślana fabuła, w której można się zapomnieć. Przeczytałam ją w 2 dni, to o czymś świadczy. Polecam gorąco!

• Audiobooki
  • Przeczytane 2021