Tam gdzie jesteś

literatura obyczajowa, romans
W.A.B.
2019-02-13
2019-02-13
dramat bezdomność rozwód romans przeszłość

Dobrze się czytało. Książka ciepła, przekazujaca wiele emocji.
Ładne przesłanie, o którym chyba w dzisiejszych czasach często zapominamy.

Dobrze się czytało. Książka ciepła, przekazujaca wiele emocji.
Ładne przesłanie, o którym chyba w dzisiejszych czasach często zapominamy.

„Tam, gdzie jesteś” to bardzo mądra, ciepła i emocjonalna książka, która mnie zachwyciła. To bardzo udany debiut literacki autora, choć twórczość Tomasza Betchera poznałam tak naprawdę od środka.
Kolejny raz dałam się porwać fascynującej opowieści, która tym razem przybrała refleksyjną i mądrą formę.
Książka porusza tematy trudne, wręcz dramatycznie ciężkie. Łączy w sobie historię człowieka wykluczonego, złamanego przez życiową tragedię oraz kobiety, która w poszukiwaniu równowagi i szczęścia, w końcu odnajduje w sobie wolę walki.
Losy Anny i Adama to skomplikowana relacja, mnogość psychologicznych zależności, z którymi oboje starają się i pogodzić i jakoś poradzić. Zrozumienie, tolerancja i wzajemna potrzeba kontaktu pozwala obojgu rozbitkom przejść przez sztormy uczuć, by w końcu poczuć się kochanym i szczęśliwym.
Kreacje bohaterów są bardzo wyraźne, spójne, a ich charaktery idealnie stapiają się z poruszanymi problemami. Nawet sama sceneria jest dobrze dobrana, bowiem opisy sztormów tylko podkreślają to, co działo się w umysłach bohaterów.
Co mnie szczególnie uderzyło w tej powieści to taka wnikliwa analiza i przede wszystkim mądrość płynąca z rozmów między bohaterami.
Pozwoliłam sobie zasięgnąć informacji o Tomaszu Betcherze i od razu zrozumiałam, dlaczego w powieści obecne są terapeutyczne zagadnienia. Autor z wykształcenia, ale zapewne i z powołania zajmuje się pracą z osobami znajdującymi się w kiepskim momencie życia. I ta wiedza, jak rozmawiać i jak wlać nieco otuchy w znękane serca i dusze bije z tej powieści.
Styl pisarski autora cechuje się w tej powieści dużą delikatnością, subtelnością i może jeszcze niepewnością. Piszę tak, ponieważ przeczytałam najpierw późniejsze powieści autora („Szeptun”, „Żołnierskie serce”, „Po tamtej stronie chmur”) i zauważam, jak ten styl ewoluował. W tej powieści ta delikatność w opisach i wypowiedziach jednak jest jak najbardziej na miejscu.

Oceniam tę powieść na 8/10. Przeczytałam ją w jedno popołudnie. Mimo że przez treść prześlizgnęłam się naprawdę szybko (co jest zasługą dobrego, lekkiego języka) to poruszane kwestie skłaniają do refleksji, a cała opowieść zapada w pamięć.
Polecam.

Książka porusza tematy trudne, wręcz dramatycznie ciężkie. Łączy w sobie...

Rewelacyjny debiut. Piękna książka wyzwalająca ogromne emocje. Historia Adama, który osiągnął szczyt , a później znalazł się na dnie. Który przeżył ogromną tragedię ale po 10 latach znalazł się ktoś, kto wyciągnął do niego rękę. I historia Anny, która wydawałoby się ,że wiedzie dobre życie , ma wszystko - pracę, męża , syna . Jaki wpływ będzie miało spotkanie bezdomnego Adama z Anną? Do czego doprowadzi ? Polecam gorąco. Książka , od której trudno się oderwać

54/2022

Anna i Adam

Moja 2 książka autora i jak na to razie mój numer 1. Polecam

54/2022

Anna i Adam

Moja 2 książka autora i jak na to razie mój numer 1. Polecam

Kolejna mega wciągająca opowieść. Polecam :)

Kolejna mega wciągająca opowieść. Polecam :)

"(...) szacunek należy się każdemu, nawet najbardziej sponiewieranemu przez życie."

"To jest tak, że gdy przeszkadzasz, to wyganiają, a gdy potrzebujesz pomocy, to nagle stajesz się niewidzialny."

"(...) gdy zabijesz mordercę, liczba morderców na świecie pozostanie taka sama."

"(...) lepiej jest żyć dla kogoś niż umrzeć dla siebie..."

"(...) lepiej jest żyć dla kogoś niż umrzeć dla siebie..."

Przyjemna bajka 🙂

Przyjemna bajka 🙂

W moim przedświątecznym maratonie książkowym miałam okazję poznać "Szczęście z piernika" Tomasza Betchera i przez to chciałam też poznać nieświąteczne pióro tegoż autora. Nie zawiodłam się. W historię Anny i Adama wplecionych jest sporo realnych problemów życiowych. Do tego elementy kulinarne i topografia Gdańska i okolic.

Czyta się dobrze, choć to bajka ze szczęśliwym zakończeniem dla romantycznych dorosłych ;)

"Tam gdzie jesteś" to bardzo przyjemna lektura na chłodne wieczory. Historia niczym z utworu Osieckiej: "kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością". Książka podejmuje wiele tematów jak; bezdomność, trwanie w nieszczęśliwej miłości, trudności macierzyńskie. Całość została spisana pięknym językiem, jednak nie złapało mnie to za serce. Czegoś mi zabrakło, być może emocjonalności, dopracowania postaci głównych bohaterów. Jako czytelnik nie uwierzyłam w tę historię, ale nie żałuje, że po nią sięgnęłam.. :)