Książka Roku 2018

Stalowe Szczury. Otto

Cykl: Stalowe Szczury (tom 4)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Arhenis

Paryż wzięty! Harmonia przygrywa radośnie, gdy oddziały pod flagą Kaiserreichu wkraczają do zdobytej szturmem stolicy Francji. Jest lato 1918 roku, a Wielka Wojna potoczyła się w sposób, który zaskoczył równie bardzo tych chwilowo pokonanych, jak i ulotnych, nietrwałych zwycięzców ofensywy. Gdzieś pośród pożarów stolicy pewna nieco spóźniona kompania inżynieryjno-szturmowa musi wyciągać nogi,...

Paryż wzięty!

Harmonia przygrywa radośnie, gdy oddziały pod flagą Kaiserreichu wkraczają do zdobytej szturmem stolicy Francji. Jest lato 1918 roku, a Wielka Wojna potoczyła się w sposób, który zaskoczył równie bardzo tych chwilowo pokonanych, jak i ulotnych, nietrwałych zwycięzców ofensywy. Gdzieś pośród pożarów stolicy pewna nieco spóźniona kompania inżynieryjno-szturmowa musi wyciągać nogi, żeby zdążyć wraz z wycofującymi się oddziałami… Leczy gdy niemalże wpadają pod koła rozpędzonej ciężarówki, wiozącej tajemniczy ładunek, o którym nigdy nie powinno byli się dowiedzieć, wielu innych wyciągnie kopyta.

Radosna niczym pijacki śpiew, krwawa jak nóż rzeźnika, lekka na podobieństwo spirytusu, okopowo-szturmowa historia o przygodzie, przyjaźni, złocie, obrazach, malinowym koniaczku, tunelach, bitwach, kantynach i latrynach, nietypowych orientacjach wszelakiego rodzaju… oraz, rzecz jasna, o psie.

Jeśli do tej pory wydawało ci się, że wiesz, co może wydarzyć się na wojnie… No cóż.

Najwyraźniej twoje źródła historyczne nie miały dość ani faktów, ani fantazji.

źródło opisu: https://fabrykaslow.com.pl

źródło okładki: https://fabrykaslow.com.pl

Northman | 2019-02-15
Przeczytana: 03 lutego 2019

Für Reich und Kaiser!

Okopowo-szturmowa awantura w odsłonie nr 4! :) Serii "Stalowe szczury" NIE DA SIĘ NIE UWIELBIAĆ :) Uwielbienia powody mogą zaś być różne, tak jak różne okazują się być poszczególne tomy cyklu. Jak jest w przypadku części zatytułowanej "Otto"?

Michał Gołkowski po raz kolejny dał wyraz pozytywnemu odchyłowi (w dobrą stronę!) na punkcie I Wojny Światowej :) Dzięki "Stalowym Szczurom" - i chyba nie ma co się bać mówić o tym głośno - ten dosyć szary, ponury i nudny w okopowym wydaniu wycinek historii XX wieku ożywa na naszych oczach. Na całe szczęście tylko literacko, nikt bowiem chyba nie życzyłby sobie wojennej powtórki z rozrywki, ale w kontekście rzeczonej rozrywki "Otto" to fantastyczny strzał w dziesiątkę :)

Lekka to dosyć lektura. Odmienna nieco od wcześniejszych części cyklu, taka mocno awanturnicza rzekłbym. I sporo znajdziemy tutaj humoru, takiego "humoru a'la Gołkowski" ;) Niewtajemniczeni zapewne nie złapią o co mi chodzi, ale ci, którzy wiedzą w...

czyta_bo_lubi | 2019-01-31

Jestem świeżo po lekturze Otto i cóż mogę napisać...autor znowu mnie zaskoczył. Tym razem mamy do czynienia z dużo lżejszą historią niż w przypadku Błota lub Chwały. Określiłbym ją nawet mianem komedii wojennej. Humoru jest tu bardzo dużo, jest on specyficzny, ale mi przypadł od razu do gustu. Oprócz znanego z Błota i Chwały tytułowego Otto, autor przedstawia nam zupełnie nowych bohaterów. Każdy na swój sposób interesujący i charakterystyczny. W tle historia z bardzo tajemniczym skarbem, a na dalszym planie wojenna zawierucha. Nie brakuje tu starć i bitew między żołnierzami przeciwnych stron, ale wszystko utrzymane jest w innej tonacji niż chociażby tej znanej z Błota. Książkę śmiało można czytać jako stand alone. Jeżeli ktoś zastanawia się czy warto przeczytać to może zacząć nawet od Otto. Chociaż polecam zapoznać się z całą serią, bo każda ma swój charakter i specyficzny ton opowieści. Ze swojej strony bardzo polecam :)

GroszeQ | 2019-02-10
Na półkach: Przeczytane, FANTASY

W porównaniu do innych książek z serii Stalowe Szczury "Otto" jest moim zdaniem najsłabsza, co absolutnie jej nie umniejsza!
Nadal twierdzę że cała seria póki co prezentuje wysoki poziom jednak najnowsza książka pana Michała nie ma tego efektu WoW które miały poprzednie.
Mamy tutaj typowy Gołkosiowy humor, świetnie wplecione wątki lub postacie historyczne, bardzo dynamiczną akcję więc teoretycznie jest wszystko co potrzeba.
Może to ja postawiłem poprzeczkę wyżej lub przyzwyczajony do "petardy" od autora zbyt napompowałem sobie za bardzo "balonik Otto". W dalszym ciągu polecam Stalowe Szczury jak i tę część i czekam na kolejne

Chrisstofferr | 2019-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2019

Otto to ostatni, w tym momencie, wydany tom cyklu Stalowych Szczurów. Gołkowski pokazuje w nim po raz kolejny jak potrafi bawić się faktami historycznymi, oraz jak działa jego wyobraźnia. Wszystko to okraszone znakomitym poczuciem humoru, bo gdzie odnajdziemy w jednej drużynie "Aryjczyka", Polaka oraz Żyda. Zresztą rozmowy tej trójki są przyczynkiem do niekontrolowanych skurczów przepony. Humor Gołkowskiego przypomina mi scenariusz do duńskiego filmu Gang Olsena. To komedia pomyłek, niecodziennych zwrotów akcji, głupich pomysłów. A jednak wszystko wychodzi. Może nie zawsze tak, jakby oczekiwali tego bohaterowie, ale zawsze. Jednak humor to nie wszytko. Jak wcześniej wspomniałem postaci występujące w książce są świetnie napisane. Zbudowanie tak różnorodnych charakterów ukazuje jak szeroki warsztat i wachlarz umiejętności jest w posiadaniu autora. No i fabuła. Ciekawa opowieść osadzona w okresie Wielkiej Wojny ze smaczkami, odniesieniami do postaci historycznych znanych z...

Marcin | 2019-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2019

To już czwarte spotkanie z bohaterami Szczurów. Znowu wracamy do czasów Wielkiej Wojny. Otto razem z oddziałem i niemieckimi oddziałami zdobywają Paryż.
W tym czasie francuzi wycofują się w panice a niektórzy generałowie chcą coś dla sibie ugrać.
Otto jak to on ma znowu "szczęście" i podczas gdy wszyscy opuszczają Paryż on wraz z oddziałem dostają apsurdalny rozkaz wysadzenia archiwun francuskiego.
I tutaj ich los splata się z grupą francuzów wykonujących prywate generała, a co było dalej musicie przeczytać.
Dobra książka z szybką akcją, nawet z odrobiną magii. Humor wprowadzają tutaj sami członkowie oddziału Ottona, Żyd wiecznie narzekający, "czysty" aryjczyk gadający o wyższości rasy panów, szalony Polak i oczywiście inni.
Fajnie się czyta i zapowiada się tom następny. Mały uśmiech do historii Drugiej Wojny w małej roli pewnego pana z wąsikiem

Swomma | 2019-02-13
Przeczytana: 19 lutego 2019