Jadowity miecz

Okładka książki Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony Rafał Dębski, Marta Krajewska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Marcin Mortka, Marcin Podlewski, Martyna Raduchowska, Jagna Rolska, Anna Szumacher
Nawia. Szamank... Rafał Dębski, Marta...
Okładka książki Mars. Antologia polskiej fantastyki Leszek Błaszkiewicz, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Kacper Kotulak, Paweł Majka, Jan Maszczyszyn, Tadeusz Meszko, Andrzej Miszczak, Marek Oramus, Tadeusz Oszubski, Romuald Pawlak, Anna Sikorska, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski, Andrzej Zimniak
Mars. Antologi... Leszek Błaszkiewicz...
Okładka książki Tarnowskie Góry Kryminalnie Iwona Banach, Dariusz Barczewski, Agnieszka Chodkowska-Gyurics, Rafał Dębski, Piotr Górski, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz jr, Bożena Mazalik, Piotr Rogoża, Arkady Saulski, Andrzej W. Sawicki, Jacek Sobota, Robert Ziębiński
Tarnowskie Gór... Iwona Banach, Dariu...

2 tom o dziwo zdecydowanie lepszy.Bardzo mi się podobał.Zaskoczony byłem bardzo na plus.

Książka przedstawia zmagania okrutnego księcia Bolesława Krzywoustego z heroicznym palatynem Skarbimirem Awdańcem. Chcący na tym skorzystać żercy, budzą prastare demony. Jest to książka o odwadze, honorze i poświęceniu.

Książkę dorwałem na przecenie z ciekawości i stanowczo
odradzam zakupu dla osób które szukają dobrego fantasy,
gdyż mało jest w tej książce fantasy, a przede wszystkim dobrego fantasy. Słabe opisy miejsc, właściwie ich brak w większości książki, przez co ma się poczucie, że stoi się cały czas w tym samym miejscu, bardzo mało ciekawych wydarzeń, nudna i monotonna, fantasy wprowadzane "na siłę", co daje odwrotny efekt, ubolewa się za każdym razem gdy jest ten wątek wprowadzany. Plusem tej książki jest wątek historyczny polski, przyznaję się, że nie znam tak dobrze tamtego okresu, ale przykuło to trochę moją uwagę, dlatego myślę, że ta książka może spodobać się zaciekawionym historią.

Książkę dorwałem na przecenie z ciekawości i stanowczo
odradzam zakupu dla osób które szukają dobrego fantasy,

Czas akcji Jadowitego miecza to okres panowania Bolesława Krzywoustego. W latach jego panowania między Bolkiem a jego wojewodą Skarbimirem doszło do wojny domowej. wojewoda stanął na czele buntu przeciwko księciu ,za co został oślepiony

Tak jak bardzo lubię Kiedy Bóg Zasypia, tak i Jadowity Miecz przypadł mi mocno do gustu. Dla mnie kwintesencja polskiej fantasy, uwielbiam te połączenie postaci czy wydarzeń historycznych (w tym wypadku z okresu B.Krzywoustego) z fantasy pełną strzygoni, wilkołaków, wiłł i innych istot z legend. Do tego świetnie napisane, lubię styl Dębskiego, nawet jeśli akcja podzielona jest pomiędzy kilka wiodących postaci. BDB pozycja, dzisiaj zaczynam kolejny tom.

Wojna domowa pomiędzy Bolesławem Krzywoustym a jego palatynem no i żercami którzy sprzymierzyli się z ciemnymi mocami.Czasami gubiłem kto jest z kim , brakowało akcji w miastach bo najczęściej wszystko działo się w lasach lub na polach.Sami bohaterowie jak Witko, Awdaniec czy Bolek raczej średnio myślałem, ,że będą bardziej charakterni no czasami Bolek się wyróżniał.Bitwy dobrze opisane tam gdzie ma okrutnie to jest zwłaszcza gdy do akcji wkraczają np. wilkołaki.Sam pomysł połączenia historii z strzygami ,upiorami świetny ,wykonanie tak na 6 .Polecam bo dobrze mi się czytało .

Dobrze opowiedziana historia. Dość dobrze ukryty merkantylny motyw pisania serii. Czyta się z przyjemnością, bo historia Polski jest fascynująca nawet, gdy jest tylko tłem.

Jadowity miecz jest ciekawą opowieścią, na której odbiór nie wpływa nieznajomość czasów, jakie przybliża Rafał Dębski. Owszem, z początku jest nieco trudno ze względu na stylizację języka na czasy szlacheckie, jednak jeśli ktoś czytał pierwszy tom Kiedy Bóg zasypia wie, czego można się spodziewać.

Historia dzieje się w XII wieku, kiedy to Skarbimir z rodu Awdańców wszczął bunt przeciw swemu księciu, czyli panującemu wówczas Bolesławowi III Krzywoustemu. Jednak jest to raptem część tego, co oferuje książka. Podobnie jak w poprzednim tomie, Rafał Dębski dość luźno nawiązuje do ówczesnych czasów, a tym bardziej historycznych postaci. Jadowity miecz w głównej części skupia się na kapłanach starej wiary, żercach, którzy ponownie pragną wyprzeć z ziem polskich chrześcijaństwo, podnosząc bunt wśród chłopstwa. I jak łatwo się domyślić, zamierzają zrobić to poprzez przywołanie sług Pana Upiorów, dla niezorientowanych – demonów słowiańskich legend. Jednak tym razem ludzie mają “Jadowity miecz”, mroczne ostrze pragnące krwi tak samo ludzkiej, jak i przeklętej.

Jadowity miecz jest świetnym fantasy czerpiącym z historii Polski i słowiańskich podań. Poznajemy najważniejsza postacie tamtego okresu, jak i zagłębiamy się w świat strzyg, upiorów, wilkołaków i innych monstrów pragnących żerować na ludziach. Dębski nie skupia się na ukazaniu wszelkich potworów i ich okropności, częściej przebywamy ze Skarbimirem i śledzimy, jak ściera się z kolejnymi oddziałami księcia. Ważny staje się również wątek “Jadowitego miecza”, bo to on stanowi centralną część powieści. Tak samo jak bunt podnoszony przez żerców. Mając na uwadze losy państwa, Awdaniec decyduje się podążyć za kapłanami, wiedząc równocześnie, że osłabi to jego siły w walce z Bolesławem.

Zapraszamy na całą recenzję:

Historia dzieje się w XII wieku, kiedy to Skarbimir z rodu Awdańców wszczął...

Książka kupiona dla biblioteki z mojej prośby.
Jadowity Miecz,to ta książka która sprawia.Że,czasy Piastowskie są mi tak bliskie.
Fabuła jest tu bardzo rozbudowana ,mamy wszystko to czego chciałem.
A więc ,lasy i bory.Tak rto lubię,szum lasów wpływa na mnie korzystnie.
To powinno być w każdej książce,jakiś opis lasu.
Wtedy ma u mnie duży plus +.
Las + to moja dewiza.

Mowa tu o reakcji pogan.Była ona wcześniej,80 lat.Temu,przed wydarzeniami z Jadowitego Miecza.Wtedy dostało się księżą,a.Mogli nie zcierać z ludzi tyle kasy.
Poganie upomnieli się o swoje,dlaczego ? Bo mieli prawo.
Tu ,też są WYZNAWCY Starych Bogów ,choć jak dla mnie ich postacie słabo.Rozbudowane,ok jedziemy dalej.Bo czas goni.

Krzywousty tu też jest i coś powiem.Straszny z niego jakiś nerwus był.
Cały czas chodzi jakiś nabuzowany ,jak tak można ?

Książka ogromnie mi się podobała.Była świetna,super się czytało.
Kocham średniowiecze.

Książka kupiona dla biblioteki z mojej prośby.
Fabuła jest tu bardzo rozbudowana ,mamy wszystko to czego chciałem.
A więc ,lasy i bory.Tak rto lubię,szum lasów wpływa na mnie korzystnie.
To powinno być w każdej książce,jakiś opis lasu.
Wtedy ma u mnie duży plus +.
Las + to moja dewiza.

Mowa...

Doskonała powieść będąca dopełnieniem fabuły "Kiedy Bóg Zasypia". Stylizacja językowa nadaje klimatu ale nie wybija z rytmu lektury, dodatkowo rys historyczny jest tutaj przygotowany po mistrzowsku. Dziesiątka z czystym sumieniem.

• Fabryka Słów

Rafał Dębski Jadowity miecz Zobacz więcej