Stalowe Szczury: Königsberg

Cykl: Stalowe Szczury (tom 3)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Stalowe Szczury: Königsberg
9788379642021
historyczna
Druyan

Königsberg – miasto tajemnic, intryg i romansów. Lato 1917 roku – Teodor Grossmann, odznaczony Krzyżem Żelaznym bohater walk na froncie zachodnim, przybywa na zasłużony urlop do spokojnego Königsberga... Tak przynajmniej wygląda to w oficjalnych dokumentach, bo naprawdę nazywa się Fiodor Grigoriewicz Wielikow i jest doskonale zakonspirowanym rosyjskim szpiegiem. Jego zadaniem jest odnalezienie...

Königsberg – miasto tajemnic, intryg i romansów.
Jego zadaniem jest odnalezienie Wunderwaffe, zagadkowej i rewolucyjnej broni, wspomnianej w ostatnim meldunku od zamordowanego agenta. Przed nim leży Königsberg – nieznane i uwodzicielskie miasto, oplecione siecią intryg, okutane mgłą niedopowiedzeń i zawieszone w kruchej równowadze wzajemnych układów.
Podwójny zegarek znaleziony w mieszkaniu denata nieubłaganie cyka, odmierzając uciekający czas.
Odkryj fascynujący świat wystawnych balów i ekskluzywnych przyjęć, na których jedno słowo potrafi wynieść człowieka na piedestał albo strącić w otchłań towarzyskiego niebytu. Odetchnij atmosferą Königsberga, wciąż radosnego i sytego w tym ostatnim, pięknym i ciepłym lecie przed złotą jesienią złotego wieku, jeszcze zanim nadeszła długa zima nadciągającej już Rewolucji Bolszewickiej. Pozwól, aby oczarowała Cię magia miasta, po którym dziś zostało tylko wspomnienie.
Pociąg już zbliża się do stacji. Witamy w Königsbergu.

źródło opisu: facebook.com

źródło okładki: www.fabrykaslow.pl

wiejskifilozof | 2018-03-06

Doskonały finał,najlepsza księga cyklu.
Rosja,tuż przed rewolucją.Agenci wywiadu,pewna kochliwa dama.
Idealna powieść.

Sylwka | 2018-01-08
Przeczytana: 16 grudnia 2017

Utaplałam się już w Błocie, przeżyłam chwilę Chwały na pokładzie Marlene. Czas więc z wypiekami na twarzy (tak, ponownie oglądałam obrazki przed czytaniem książki) zabrać się za Stalowe Szczury. Königsberg Michała Gołkowskiego.

Welcome to Königsberg.
Przenieśmy się do roku 1917. Wówczas to Teodor Grossman (vel Fiodor Grigoriewicz Wielikow) odznaczony za zasługi na froncie zachodnim Krzyżem Żelaznym przybywa na zasłużony urlop do Königsberga. Jednak poza oczywistym odpoczynkiem wśród rautów, bali i romansów ten świetnie zakonspirowany rosyjski szpieg ma inne zadanie. Zamordowany całkiem niedawno rosyjski agent doniósł o tajemniczej broni Wunderwaffe. Czy wśród intryg i tajemnic uda mu się ją odnaleźć?

Dzień z życia szpiega.
Muszę przyznać, iż byłam bardzo zaskoczona. Ślubny cóż prawda napomknął coś, że książka jest inna od poprzednich, ale nie spodziewałam się, że aż tak odbiega od tego, co zostało nam zaprezentowane w poprzednich dwóch tomach cyklu. Nie mówiąc już o tym, że...

Jabuilo | 2016-12-15

W mojej ocenie najsłabsza książka Autora z dotychczas przeze mnie przeczytanych (a czytałem wszystkie). Nie znaczy, że jest zła, tylko słaba - stać Go na więcej... Akcja niby jakaś jest, zafiksowanie seksem niezbyt typowym również, niby historia szpiegowska się klei, ale wszystko to takie jakieś mało wyraźne i pastelowe. Nie przekonali mnie bohaterowie ani niewątpliwe zafiksowanie Autora Pierwszą Wojną Światową. Fantastyki prawie nie widać (ani to steam, ani cyber - taka właściwie powieść historyczno-przygodowa z wymyślonym wątkiem). Kilka razy nawet złapałem się na tym, że nie bardzo rozumiem co Autor miał na myśli w sferze dialogowej. Nie skreślam Gołkowskiego, bo do 3 razy sztuka, ale już po "Moskalu" i obecnej książce, to będzie właśnie ostatnia szansa. Jak znudzi mnie następną - dam sobie spokój z kupowaniem. Nie zachwyciła mnie ta opowieść, choć na pewno będą inni, którym się spodoba...

Maciek | 2017-10-20
Przeczytana: 20 października 2017

"Nuda, nuda, nuda, nic nie dzieje się, nuda, nuda nuda, tak przez cały dzień".
Dałem 6 z sentymentu jaki odczuwam do dwóch poprzednich tomów, bo nieźle bawiłem się podczas ich lektury (co więcej otwarcie pierwszego tomu - "Błota" - to była najlepsza wariacja na temat walki w okopach I wojny światowej jaką czytałem), żeby nie było, że się bezpodstawnie czepiam:
- "Błoto" i "Chwała" to były fajne, wojenne książki, takie ni to sf ni, to fantasy, ot taka typowa Fabryka Słów;
- w dwóch pierwszych tomach akcja gnała do przodu jak głupia;
- w dwóch pierwszych tomach była, krew, była przemoc, trupy było "Błoto", była "Chwała" ...
- ... były Zeppeliny i podniebna walka, abordaże i więcej krwi:))).

Konigsberg, w porównaniu do swoich poprzedniczek, wypada naprawdę blado, raczej nie nazwałbym tego kontynuacją, bardziej powieścią osadzoną w uniwersum, no i niestety nie kupuję tego, co więcej jeszcze w konwencji powieści szpiegowskiej z drewnianymi jak Grzegorz Rasiak dialogami i...

LibertyPrime | 2018-04-02

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony to dobra książka, z drugiej po dramatycznym zakończeniu poprzedniego tomu chcemy jak najszybciej dowiedzieć się co dalej. A tu niespodzianka, cofamy się w czasie do początków wojny. Niemniej mam nadzieję, że jeszcze spotkamy się z porucznikiem Grossmanem i Kellerem.

Vell | 2016-11-24
Przeczytana: 21 listopada 2016

Przeczytałem tę książkę w jeden dzień - zbyt mnie wciągnęła, by rozłożyć czytanie na kilka dni. Mnóstwo niespodziewanych zwrotów akcji, bardzo ciekawie zaprezentowana retrospekcja w formie wspomnień/koszmaru bohatera orz interesująco przeprowadzone wątki i ciągłe zaskakiwanie czymś niespodziewanym jest tym, co nie pozwalało mi odłożyć tej opowieści.
Moim zdaniem każdy, kto choć trochę interesuje się historią lub lubi powieści szpiegowskie powinien przeczytać tę książkę.

Tversky | 2017-06-18
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 czerwca 2017

„Koenigsberg” to ciekawa próba napisania powieści szpiegowskiej. Autor umieścił wymagane rekwizyty, stworzył zestaw postaci uwikłanych w meandrującą intrygę, a wszystko okrasił domieszką pikanterii. Całość nie komponuje się jednak z jakiegoś powodu dobrze – powieść czyta się w sumie sprawnie, aczkolwiek jej tempo jest nierówne i sama intryga nie ma w sobie tego magnetyzmu powodującego, że nie można oderwać się od książki. Jest to powieść dość dobra, autor naprawdę sprawnie posługuje się konwencją, ale – przynajmniej dla mnie – nie ma w niej „ognia”, wzniesienia się ponad przeciętność. Nie jest to książka rozwijająca nurt szpiegowski, nie zapada w pamięć z powodu niezwykłych rozwiązań, ciekawych postaci lub pomysłowo zawikłanej fabuły. Bardziej wygląda na sprawne ćwiczenie, wprawkę, zapoznawanie się z regułami nowego gatunku twórczego przez autora. Jest to ogólnie krok w ciekawym kierunku i myślę, że Michał Gołkowski ma duży potencjał, lecz pisząc „Koenigsberg” nie wykorzystał go w...

Misza | 2018-04-25
Przeczytana: 02 lutego 2018

Co prawda nie czytałem poprzednich książek cyklu, gdyż umieszczenie akcji w alternatywnej rzeczywistości nieszczególnie mi odpowiadało, ale ta książka przebija naprawdę wiele powieści sensacyjnych czy szpiegowskich. Spokojnie można również uznać tą powieść również za powieść historyczną - wszystko dzieje się gdy I wojna światowa trwa w najlepsze. Samą książkę czyta się sprawnie i szybko, akcja naprawdę wciąga. Ponadto sceny erotyczne dodają jej pikanterii - James Bond może się schować.
Jest to jedna z lepszych książek historycznych/szpiegowskich jakie przyszło mi czytać. Polecam z czystym sumieniem każdemu.

vladimir_pudding | 2017-03-22
Przeczytana: 24 lutego 2017

Przeważnie jak przeczytam bardzo dobrą książkę, to do opinii zabieram się bardzo późno, ponieważ czekam aż ostygną emocje i będzie można napisać coś sensownego.

Nie będę się rozpisywał o czym jest powieść, bo sam opis dobrze to przedstawia. Książkę Gołkowskiego czyta się znakomicie. Widać, że od "Ołowianego Świtu" do teraz, autor zrobił niebywały progres. Książki już nie są tylko historią o przejściu z punktu A do punktu B. Michał Gołkowski świadomie tworzy bohaterów, którzy charakteryzują pewne zachowania, czy też borykają się z pewnymi problemami, jak na przykład główny bohater - Teodor Grossmann. A skoro mowa już o Grossmannie: jest to bohater, którego nie da się nie polubić, a jednak mimo to trudno sobie wyobrazić, że jest on rosyjskim szpiegiem. Kilkukrotnie przejawia się to tylko, że gdy ktoś obraża cara i jego rodaków jest zdenerwowany. Oczywiście, przez całą historię wykonuje on rozkazy ojczyzny, ale nie czuć jego rosyjskości, nawet gdy chodzi o jego przemyślenia.

Co do...

Skellen | 2017-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2017

Przy okazji 2 tomu Stalowych szczurów napisałem:

"Koniec książki zastaje czytelnika w trakcie dramatycznej sytuacji, która zamrożona przez autora, zmusza nas do oczekiwania na trzecią odsłonę cyklu."

Okazuje się, że autor sprawił czytelnikom psikusa i przeniósł akcję trzeciego tomu do przeszłości. Inaczej rzecz ujmując, opisuje wydarzenia poprzedzające, te występujące w dwóch pierwszych tomach. Wielka wojna trwa, ale w akcji nie ma jeszcze sterowców, a przedstawieni bohaterowie nie są tymi, których zdążyliśmy już poznać. Jednym wyjątkiem jest Keller, tu w stopniu sierżanta. Dowiadujemy się m.in. dlaczego stał się bezwzględnym, zimnym i cynicznym graczem/draniem. O ile się nie mylę jest jeszcze jedna postać, występująca w poprzednich odsłonach. Chodzi o pewnego starszego szeregowca, nożownika, którego przeszłość jest przedstawiona enigmatycznie. Tu mamy okazję dowiedzieć się o nim i jego upodobaniach nieco więcej.
Fabuła jest ciekawa, postacie wyraźnie i barwnie zarysowane, akcja...