Nikt nie wie, czym jest Serce Lodu. To artefakt, zaklęcie, machina? Wiadomo tylko, że daje władzę i wszyscy chcą je posiąść. Fantasy jak się patrzy. Czego chcieć więcej? Jarosław Grzędowicz Zdarzyło się niewyobrażalne: na dalekim południu starożytnego, Świętego Kontynentu dzikie plemiona pierwszy raz w historii zjednoczyły się, by wspólnie wystąpić przeciw osadnikom i Kościołowi. Kolejne...

Jarosław Grzędowicz

Zdarzyło się niewyobrażalne: na dalekim południu starożytnego, Świętego Kontynentu dzikie plemiona pierwszy raz w historii zjednoczyły się, by wspólnie wystąpić przeciw osadnikom i Kościołowi. Kolejne miasta znikają pod naporem armii złożonej z barbarzyńców, szamanów i nadprzyrodzonych istot. W świecie, w którym magia wypaliła się przed tysiącami lat ludzie są całkowicie bezbronni wobec obudzonej na nowo Mocy. Ksiądz Seth i Erin Barinor- morderca, oszust i żołnierz, wyruszają w samo serce hekatomby. Obaj wiedzą, że gra nie toczy się o życie osadników, ale o przetrwanie całego Cesarstwa.

Mimo że stoi za nimi cała potęga Cesarstwa, tu na krańcach cywilizacji jedyne co może ich ocalić to ostrza ich mieczy i gorąca wiara ich serc.

Odwieczna walka Dobra ze Złem w nowej, epickiej odsłonie. Poczujcie mróz, który ścina duszę.

źródło opisu: https://fabrykaslow.com.pl

źródło okładki: https://fabrykaslow.com.pl

Heisenberg | 2019-03-28

Nie będę silił się na oryginalność tylko napiszę wprost – bardzo fajne fantasy. Trochę militarne, trochę awanturnicze, trochę przygodowe – z tych wszystkich składników Autor stworzył świetną fabułę, którą w swoim gatunku prochu nie wymyślił, ale spowodował że bardzo fajnie spędziłem czas z lekturą. Świetne sceny batalistyczne! Książkę zakupiłem ostatnio, kolokwialnie mówiąc – w ciemno, ale to naprawdę udana inwestycja. U Saulskiego widoczne są inspiracje innymi, powiedzmy – bardziej znanymi pisarzami (jakoś najbardziej kojarzy mi się Joe Abercrombie, choć po prawdzie to sam nie wiem czemu…?), ale owe inspiracje to nie jest jakieś bezczelne kalkowanie. Daję z czystym sumieniem siedem gwiazdek – ta powieść zasługuje na to!

Marek Adamkiewicz | 2019-04-12

"Serce Lodu" łączy w sobie różne motywy (przygoda, wojna, magia), które czytelnicy lubią. Czasami taki miks wychodzi słabo, ale nie tym razem. Mimo widocznych inspiracji, autor potrafi zaskoczyć, ja na przykład spodziewałem się, że zakończenie aktu drugiego będzie równocześnie zakończeniem powieści, a tutaj wyszło trochę inaczej i dostaliśmy jeszcze jeden, interesujący wątek.

W "Sercu Lodu" autor inspirował się w pewnym stopniu obecnymi od dawna w fantasy schematami i to akurat czuć. Ale czy taki stan rzeczy przeszkadza w lekturze? W żadnym razie. Saulski jest bowiem sprawnym rzemieślnikiem, a całość czyta się nadspodziewanie dobrze.

Jestem na "tak", mocno na "tak". Książka podobała mi się na tyle, że teraz z pewnością będę uważnie śledził co tam ów Saulski wydaje. Bo jest duża szansa, że będzie to warte uwagi.

Northman | 2019-03-30
Przeczytana: 25 marca 2019

Lód, magia i walka ze złem.

Zło, lód, czary, hordy barbarzyńców atakujących cywilizowany świat... Do tego dwóch bohaterów złączonych wzniosłą sprawą i depczący im po piętach rywale, którzy cel mają podobny, lecz pobudki zupełnie inne. Oto Arkady Saulski i "Serce Lodu" :)

Przyjemne nawet to fantasy w niniejszej odsłonie ;) Arkady Saulski nie był dotąd znanym mi autorem, aczkolwiek ten stan rzeczy od teraz się zmieni, nie zamierzam bowiem - w miarę możliwości rzecz jasna - odpuszczać odtąd jego kolejnych książek. Warto się tym panem zainteresować :)

Cesarstwo Orlanu to największa siła polityczna i militarna w wykreowanym przez autora świecie. Jest jeszcze co prawda papiestwo, aczkolwiek jego siła nie jest wcale taka wielka... Na mroźnym, skutym lodem południu pojawia się zagrożenie - hordy barbarzyńców połączone mocą tajemniczych glifów i osobą kapłana, który odstąpił od prawdziwej wiary na rzecz żądzy władzy przykrytej płaszczykiem walki o odrodzenie dawno skruszonego i upadłego...

Danielista | 2019-03-22

Saulski, nowy autor na pokładzie Fabryki Słów nie jest debiutantem - to jego trzecia pełnometrażowa książka, poza tym ma na swoim koncie również opowiadania, nie wspominając o tym, że od lat i z powodzeniem rzeźbi w słowie jako dziennikarz. I w "Sercu lodu" doskonale widać to literackie obycie i obeznanie ze słowem - sprawny, zdyscyplinowany język powieści nie stroni od wyzwań i smaczków, zarazem w swoim sznycie pozbawiony jest pretensjonalnych udziwnień. Autor cały czas utrzymuje płynną, pełną atrakcyjnych zdarzeń narrację - niemal ma się wrażenie, że za punkt honoru przyjął, żeby ani przez chwilę czytelnik się nie nudził. W efekcie, chociaż ciekawe i spójne uniwersum "Serca lodu" nie wychodzi może rewolucyjnie poza konwencję gatunku, to książka zapewnia solidną i uczciwą porcję rozrywki tym, którzy się w nim zagłębią. Już na początku powieść przyciąga zainteresowanie sceną egzekucji, by potem już konsekwentnie trzymać czytelnika przy sobie bardzo dobrze rozpisaną na tych blisko...

czyta_bo_lubi | 2019-03-17

Za najlepszą opinię o tej książce niech świadczy fakt, że czytanie jej zajęło mi niecałe trzy dni. Serce lodu to solidnie napisana fantasy. Podobało mi się, że autor miał pomysł na fabułę od początku do końca. Nie było tu fabularnych zgrzytów i niepotrzebnych dłużyzn. Moim zdaniem nawet akcja mogłaby być bardziej rozbudowana. A może to moje przyzwyczajenie do wielotomowych powieści fantasy, które niekiedy są aż za bardzo rozwleczone. Podobało mi się także skupienie uwagi na dwóch bohaterach, bez przenoszenia perspektywy na różne osoby. Po książkach z cykli Pieśni lodu i ognia oraz Archiwum burzowego światła jestem tym trochę zmęczony. Jest jeden ciąg fabuły, za to autor ciekawie charakteryzuje nam każdą z postaci. Oczywiście przy takiej ilości stron nie ma mowy o pogłębieniu psychiki bohaterów, czy poznania ich całego życia przed fabułą książki. Po czytaniu wielotomowych powieści, Serce lodu jawi mi się niemal jak "rozbudowane opowiadanie". Zdecydowanie bliżej tego typu...

Paulina | 2019-04-11
Przeczytana: 08 kwietnia 2019

Cała recenzja tutaj: https://recenzjemystic.blogspot.com/2019/04/arkady-saulski-serce-lodu.html

Rzadko kiedy sięgam po książki fantasy, które zamykają się w jednym tomie. Zazwyczaj w moje ręce trafiają historie, które mają trzy części lub więcej… potem i tak zawsze mi mało (ale o tym opowiem innym razem). I oczywiście, czuję niedosyt! Wykreowany świat, choć mroźny i nieprzystępny, niezwykle mnie oczarował. Dał mi wszystko, czego szukam w powieściach z tego gatunku – magia, brutalność, bohaterowie o ciekawych osobowościach i ten dreszczyk emocji, który pojawia się w trakcie czytania. To była idealna odskocznia od rzeczywistości. I pewnie, gdyby nie inne obowiązki, pochłonęłabym lekturę w jeden wieczór, bo ciężko się było od niej oderwać!

BWO | 2019-03-15
Przeczytana: 14 marca 2019

Serce Lodu to kolejna z serii "nieodkładalnych" pozycja Fabryki Słów. Trzeba to przyznać - Fabryka ma nosa do świetnych autorów i w tym przypadku też się nie pomyliła.
Serce Lodu to opowieść o wyprawie w niezmierzone pustkowia w poszukiwaniu tytułowego Serca Lodu Jednak nikt tak naprawdę nie wie, czym ono jest: artefaktem o niezmierzonej mocy? maszyną zapomnianego ludu? Wiadomo tylko, że daje moc, olbrzymią moc, którą każda z potęg świata chciałaby wykorzystać na swój sposób. To też opowieść o zaufaniu, przyjaźni, odwadze. O tym, że nawet dobre rzeczy mogą być wykorzystane w złym celu a wczorajszy wybawca może stać się największym ciemiężycielem. Opowieść niezwykle klimatyczna, osadzona w realiach późnego średniowiecza - miecze i magia, czyli to, co tygryski lubią najbardziej! W tym deszczowym i często mroźnym świecie twardzi mężczyźni, charakterne kobiety, magiczne stwory i potwory a do tego wszystkiego sprawnie poprowadzona akcja. Książka wsysa i nie chce wypuścić. Pozycja...

Darrien | 2019-04-20
Przeczytana: 13 kwietnia 2019

Drogi Arkady!
Czytając Twoje „Serce Lodu” cieszyłem się bardzo, iż mogłem powrócić do klasycznej fantastyki, a nie w kółko robić powtórki do matury! Ale też pomyślałem, że zawsze dodatkowa lektura przyda się do rozprawek, czy wypowiedzi ustnej. Przepraszam za to, że nie czytałem Twoich poprzednich książek, ponieważ dopiero od Fabryki Słów dowiedziałem się o Twojej twórczości.
Mimo to mam nadzieje dość szybko nadrobić zaległości, chociaż póki co nie miałem dotąd do czynienia ze „space-operą”, jednak oglądałem kilka filmów ze świata Gwiezdnych wojen, to mam nadzieje, iż będę czuł się swobodniej w „Czarnej Kolonii”.
Nadszedł wreszcie czas, by przejść do obecnego tu „Serca Lodu”. Miałem od pierwszych stron wrażenie, że gram w dobrego (dla mnie jest dobry, szczególnie za mechanikę walki i magii oraz rzecz jasna modów) RPG-a, czyli w Skyrima. Kto grał, a przy tym dobrze pamięta historię tej śnieżnej prowincji Tamriel, to odnajdzie w SL parę mrugnięć dla czytelnika.
Nie pogniewasz...

ewelinakania | 2019-03-31
Przeczytana: 31 marca 2019

📍 Trzy słowa o...
Książce Arkady Saulskiego „Serce lodu”, która swoją premierę miała 15 marca. Bardzo chciałam poznać tą historię, ponieważ szata graficzna powoduje „efekt wow”. Piękna okładka, MAPY (uwiebilam mapy w książkach) oraz grafiki. Nic tylko pozanć treść i rozpływać się na przygodami Księdza Setha i Erina Barinora- oszusta i żołnierza. Wyruszają do odległej krainy, gdzie diabel mówi dobranoc z tajemniczną misją. Już sam początek był mocny i ostry. Dokałdnie, taki jakiego oczekiwałam po książce z serii Polskia Fantastyka. Myślę sobie jest dobrze, będzie jeszcze lepiej. Czy było? . Mam dwie uwagi. Po pierwsze i najważniejsze- miałam wrażenie, że autor zaczerpnął sporo z innych książek. Niektóre akcje, wątki, kojarzyły mi się już z poznanymi historiami. Oczywiście, ciężko jest stworzyć coś całkiem nowego i unikalnego, bo pisząc fantasy i nie tylko, pisarz kieruje się pewnym wzorcem. A może nie? Nigdy nie pisałam żadnej książki. Moja subiektywna opinia. Pewien schemat jest...

Ifryt | 2019-05-12

"Serce lodu" przeczytałem, zachęcony recenzją z jednego z portali o temtyce około fantastycznej.
Oczekiwałem po powieści pana Saulskiego czegoś lekkiego, przygody, która mnie chwyci i porwie.
Tak! Dostałem to!
Rozrwyka jest wyśmienita. Akcja rusza z kopyta od pierwszych stron. Styl pisarza jest prosty, przejrzysty i bez zbędnych elementów. Czyta się szybko. W świat, który wykreaował pan Arkady wchodzimy płynnie.
Można zarzucić, że klisze, że już to gdzieś widziałem/czytałem.

Spoilery poniżej!

Akcja w podziemiach na wzór Morii z Władcy Pierścieni.
Początek powieści a'la Skyrim.
Klimat zimna, barbarzyńców, trochę takie Diablo.
Nawiązania do Bibli.
Wielokrotnie wałkowane, że magia może prowadzić do demonizacji.
Wszystko to już gdzieś było... ale co z tego. Ja dostałem spójną, fajną historię, a tylko(albo i aż) tego oczekiwałem.

Szkoda, że najciekawszy dla mnie wątek, czyli obłąkanego mnicha kończy się gdzieś w 2/3 książki.
Nawet naiwny, ale uroczy wątek romantyczny był fajny.
Na...