Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Szósty Zmysł
Those who save us
historyczna
L_Settembrini

Bestseller New York Timesa; bestseller Boston Globe; zwycięska książką Ribalow Prize w 2005 roku Anna Schlemmer przez pięćdziesiąt lat odmawiała rozmowy o swoim życiu w Niemczech w czasie trwania Drugiej Wojny Światowej. Jej córka, Trudy, miała zaledwie trzy lata, gdy razem z matką zostały ocalone przez amerykańskiego żołnierza, z którym zamieszkały w Minnesocie. Jedynym dowodem przeszłości...

Anna Schlemmer przez pięćdziesiąt lat odmawiała rozmowy o swoim życiu w Niemczech w czasie trwania Drugiej Wojny Światowej. Jej córka, Trudy, miała zaledwie trzy lata, gdy razem z matką zostały ocalone przez amerykańskiego żołnierza, z którym zamieszkały w Minnesocie. Jedynym dowodem przeszłości jest stara fotografia: rodzinny portret Anny, jej córki i nazistowskiego porucznika z obozu koncentracyjnego Buchenwald.

Dręczona swoim pochodzeniem, Trudy – pracująca jako profesor historii niemieckiej – zaczyna grzebać w przeszłości, aż w końcu odkrywa dramatyczną i rozdzierającą serce prawdę o życiu jej matki.

Łącząc ze sobą namiętną, skazaną na klęskę miłość, realistyczną wizję życia podczas wojny i przejmujący dramat między matką a córką, „Portret rodzinny” jest głęboką eksploracją tego, co przetrwaliśmy i dowodem na ciążące na nas wstydliwe dziedzictwo.

Pierwsza książka Jenny Blum, Portret rodzinny, jest jednocześnie mocna i subtelna w swoim przekazie... Niesamowicie wiarygodna... Wciągająca opowieść o dwóch kobietach, które dźwigają na swoich ramionach ogromne brzemię i niemożliwe do wymazania z pamięci wspomnienia. – „The Boston Globe”

Prosta metaforyka Blum jest przerażająca i onieśmielająca, nadając znanym obrazom nazistowskiej zbrodni nową, wielką moc. To niesamowity debiut, od którego włosy na karku stają dęba. – „Publishers Weekly”

Ta opowieść stawia przed nami naglące pytanie: „Co ty byś zrobił?” Pomógłbyś ciemiężonym, zmówiłbyś się z wrogiem, czy sprzedałbyś swoją duszę, żeby nakarmić dziecko? Jenna Blum umie zadawać pytania. Przez cztery lata pracowała jako dziennikarka dla Fundacji Shoah Stephena Spielberga, dokumentując doświadczenia ocalałych z Holokaustu. – Niezależny recenzent

Potęga tej książki leży w kontroli nad emocjonalną i moralną szarą strefą znajdującą się między heroizmem a współpracą z wrogiem... Portret rodzinny rzuca w nas prowokacyjnymi pytaniami o niejednoznacznym pojmowaniu winy. – „San Francisco Chronicle”

Tej książki nie da się odłożyć… poparta faktami… przekonująca. – „Milwaukee Journal Sentinel”

Tematy miłości, poświęcenia i sekretów rodzinnych są sercem potężnej debiutanckiej powieści Blum. – „Jewish Book World”

Byłam pod ogromnym wrażeniem książki Jenny Blum. Jest potężną wizją okropnych zdarzeń, poruszająca i przekonująca... Niezwykła debiutancka powieść, z niezapomnianymi postaciami i wyróżniającą się niesamowitą kontrolą nad strukturą, efektownie łącząca przeszłość i teraźniejszość. – Penelope Lively, autorka „Moon Tiger”

źródło opisu: wydawnictwo

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Jolanta | 2019-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2019

To jedna z tych książek, które wywołują wiele skrajnych emocji i długo pozostają w pamięci. Napisana bardzo przystępnie, porusza poważne problemy związane z próbą odpowiedzi na pytanie dotyczące granicy postępowania matki w celu ochrony życia swojego dziecka.
Koszmar i przeżycia młodej Niemki Anny w czasie II wony światowej wpływają na całe jej życie i na życie jej córki Trudy, urodzonej w 1940 roku w Weimarze.
Po zakończeniu wojny, po ocaleniu przez amerykańskiego żołnierza, zamieszkują w Minesocie. Akcja w tej powieści przebiega dwutorowo: II wojna światowa, Niemcy i życie Anny oraz czasy współczesne, Minesota i życie Trudy, która jest profesorem historii Niemiec na Uniwersytecie. Przygotowuje cykl wykładów na temat życia w Niemczech w trakcie II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiet. W tym celu poszukuje świadków historii. Usiłuje nakłonić Annę do rozmowy, do wspomnień i wreszcie do wyjaśnienia prawdy o przeszłości. Matka jednak nigdy nie chce rozmawiać na...

Dorota | 2019-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Trudy jest doktorem historii na Uniwersytecie w Minesocie. Urodziła się w Niemczech, podobnie jak jej matka Anna. Trudy przyjmuje propozycje poprowadzenia projektu polegającego na przeprowadzeniu wywiadów z Niemcami, o tym jak żyli i czym się zajmowali podczas II wojny światowej. Trudy jednak najbardziej chce dowiedzieć się jak wyglądało życie jej matki w III Rzeszy. Anna bowiem nie chce rozmawiać i opowiadać o tym okresie swojego życia.
Narracja w książce prowadzona jest dwutorowo. Mamy tutaj rozdziały poświęcone nastoletniej Annie, która dorasta podczas II wojny światowej. Oraz rozdziały współczesne, których główną bohaterką jest Trudy. I od razu muszę przyznać, że "historyczne" rozdziały Anny są dużo ciekawsze. Oczywiście nie obywa się tutaj bez dłużyzn i "dziwnych" scen seksu ale jednak czytało mi się je lepiej od tych poświęconych Trudy.
Spowodowane jest to chyba przede wszystkim tym, że Anna jest dużo bardziej interesującą postacią. Jej rozwój, dorastanie i kształtowanie...

Renax | 2018-12-10
Przeczytana: 18 lutego 2015

Przeczytałam ją po angielsku i mnie ta powieść zachwyciła:
Niesamowita książka, bardzo głęboka i bardzo, bardzo poruszająca. W zasadzie czytałam ją tydzień dlatego, że musiałam dawkować sobie emocje, jakie historia Anny wywołuje w czytelniku.

Kiedy zaczęłam czytać tę książkę, niewiele o niej wiedziałam. Trafiłam na nią przypadkowo i zupełnie nie spodziewałam się, że takie emocje i wzruszenie we mnie wzbudzi.

Poruszyła mnie tematyka, poruszył sposób pisania, niezwykły styl. Skończyłam czytać i nie wiem, czy potrafię coś sensownego napisać, bo wszystko, co przychodzi mi na myśl, wydaje się banalne i zupełnie nieprzystające do całego ogromu rozpaczy i bólu wywołanych przez historię przedstawioną przez autorkę. Jenna Blum nie przytłacza nas sentymentalnymi opowieściami o czasach grozy (a mogłaby), w oszczędny sposób opisuje wydarzenia, czytelnikom zostawiając resztę – całą gamę uczuć i przemyśleń.

Na książkę składają się dwie wzajemnie się przeplatające opowieści, pierwsza z nich rozpoczynająca się w Weimarze na początku drugiej wojny, druga przenosi nas do Minnesoty, ponad pięćdziesiąt lat później. Te dwa wątki łączą postaci dwóch bohaterek, Anny i jej urodzonej w czasie wojny córki Trudy. Najczęściej w powieściach,...

Renax | 2015-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2015

Jest to historia młodej Anny, Niemki, córki lojalnego członka 'pertei', zakochanej w Maxie, żydowskim lekarzu. Dziewczyna jest wrażliwa i nie potrafi przymykać oczu na poniżenia i stopniowo narastającą agresję wobec Żydów i Niemców, przeciwnych Nazistom. W przeciwieństwie do wielu mieszkańców okolicy, Anna widzi to co się dzieje w utworzonym przez Nazistów w okolicy obozie KL Buchenwald. I ta wrażliwość będzie ją wiele kosztować. Nie będę zdradzać szczegółów, ale historia jest bardzo wciągająca. To jest plan czasowy obejmujący II wojnę światową. Jednocześnie książka opisuje drugi wątek, historię córki Anny Trudie w USA, pięćdziesiąt lat później. Trudie nie wie prawie nic o przeszłości matki, gdyś ta nie mówi o tym nikomu. Jest to wielkie rodzinne tabu. Ale to 'tabu' jakoś tkwi w córce i matce,...

Gośka | 2018-12-28
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 28 grudnia 2018

Kiedy wybucha wojna, Anna ma siedemnaście lat i mieszka ze swoim despotycznym ojcem, prawnikiem należącym do "partei", który ma duże plany względem zamążpójścia dziewczyny. Ona jednak nie ma zamiaru wiązać się z żadnym nazistą, zakochana jest bowiem w żydowskim lekarzu. Uczucie łączące tę młodą kobietę ze starszym, należącym do ruchu oporu Żydem jest na tyle silne, iż narażając własne życie Anna ukrywa go w piwnicy własnego domu. Wkrótce okazuje się, że jest w ciąży, ojciec odkrywa jej ukochanego a ona musi uciekać z domu. Od tej pory Anna musi podjąć wiele bardzo trudnych decyzji, które znacząco wpłyną na jej życie. Decyzji, które nie tylko zmienią jej życie w piekło, lecz będą miały także wpływ na dorosłe życie jej córki. Bowiem pięćdziesiąt lat później, Trudy, córka Anny, obsesyjnie pragnie poznać losy matki oraz swoje własne pochodzenie, na temat którego matka niezmiennie, uparcie milczy. Relacje pomiędzy obiema kobietami są napięte, naznaczone latami milczenia i...

Agnieszka Rzońca | 2018-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2018

Kolejna już w tym roku przeczytana przeze mnie książka, którą śmiało mogę zaliczyć do grupy tych najlepszych. Zarazem kolejna tak wypełniona emocjami historia, brutalna, momentami rozdzierająca serce, wywołująca łzy wzruszenia i smutku.
To historia Anny, młodej Niemki, mieszkającej w Weimarze, która zaczyna się wraz z wybuchem II Wojny Światowej. Dalej wszystko toczy się błyskawicznie: potajemne, głębokie uczucie, które w tamtych czasach wiązało się z ogromnym zagrożeniem, wydanie, krzywda, wywózka i prawdziwe, brutalne oblicze wojny.
Mija pół wieku i akcja książki przenosi się w drugi zakątek świata - Stany Zjednoczone. Odległe lata, te same postaci i skutki, jakie pozostawiła po sobie wojenna trauma. Dramatyczne przeżycia bohaterek z czasów wojny odbijają się szerokim echem na ich przyszłości. Obie noszą w sobie bezdenną ranę, która zabliźniła się tylko pozornie. Wszystko co przeżyły, mimo upływu lat nadal tkwi w ich umyśle.
Historia piękna, poruszająca i chwytająca za serce....

„Portret rodzinny” autorstwa Jenny Blum, to historia, której główna akcja zostaje osadzona w czasach II Wojny Światowej w miejscowości Weimar w Niemczech. To właśnie niedaleko tego miasta znajdował się obóz koncentracyjny Buchenwald (dla zainteresowanych podaję link do wiki https://pl.wikipedia.org/wiki/Buchenwald_(KL) ).
Główną bohaterką jest Anna, córka oficera SS. Losy Anny będziemy śledzić dwutorowo, w przeszłości, czyli podczas wojny oraz w latach 90, gdy poznamy jej córkę Trudy, która będzie próbowała zmusić matkę do wyjawienia prawdy o bolesnej przeszłości.
Jedynym dowodem tej przeszłości jaki posiada Trudy jest stara fotografia: rodzinny portret Anny, jej córki i nazistowskiego porucznika z obozu koncentracyjnego Buchenwald, a podejrzenie, że Trudy jest jego córką, położyło się cieniem na całej jej życie.

Akcja powieści od samego początku rozgrywa się dwutorowo. Poznajemy obie kobiety, przy czym autorka od samego początku poświęca zdecydowanie więcej czasu Annie, gdy ta...

martah | 2019-01-16

Czasem warto przeczytać książkę która opiera swoje losy na pierwszej bądź drugiej wojnie światowej dla przypomnienia sobie jakie mamy olbrzymi szczęście że nie musieliśmy tego doświadczyć. Portret rodzinny nie jest to lekka powieść do poduszki, jest za to trudna, smutna i zapadająca w sercu na długie lata.

Jedynym minusem tej powieści było przeciążenie. W książkach gdzie łączą się losy przeszłości i teraźniejszości jest tak że przeszłość jest trudna za to teraźniejszość daje nam przerwę od problemu i chwilę na zebranie myśli. W tej książce tego nie ma, ona w każdym możliwym momencie daje nam złem, trudami życia po oczach.

Zapisuje te historie na listę książek, które trzeba przeczytać, chociaż wiem że nie prędko po nią sięgne drugi raz, bagaż emocji który w sobie ukrywa jest bardzo przytłaczający.

Mam nadzieję że to nie zniechęcić a wręcz przeciwnie, zachęci do przeżycia tych trudnych historii i skłoni do refleksji nad ogromnym szczęściem w jakich czasach możemy żyć i jakie...

Kwiatusznik | 2018-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2018

Bardzo długo czekałam na tą pozycję... Kiedy pojawiła się w księgarni od razu musiałam ją mieć!
Jestem pod wrażeniem. W książce uwzględnione są tematy miłości, poświęcenia oraz sekretów rodzinnych.
Po przeczytaniu książki doszłam do wniosku, że idealnie pasuję cytat:

"Serce kobiety to ocean pełen tajemnic"

GORĄCO POLECAM!