Portret rodzinny

2018-10-24
2005-05-02
Monika Pianowska
Inne

Okładka książki Grand Central. Historie o wojnie i miłości Melanie Benjamin, Jenna Blum, Kristin Hannah, Amanda Hodgkinson, Pam Jenoff, Sarah Jio, Sarah McCoy, Kristina McMorris, Alyson Richman, Erika Robuck, Karen White
Grand Central.... Melanie Benjamin, J...

Całkiem inny punkt widzenia

Całkiem inny punkt widzenia

Bardzo ciekawa, poruszająca opowieść, zmuszająca do zadania sobie pytania kim jesteśmy i co przeżyliśmy, żeby oceniać innych... a także, że pewne sprawy należy przechowywać tylko w zakamarkach pamięci, bo i tak nie zostaniemy wysłuchani i zrozumiani.... co w pewnych aspektach skazuje nas na samotność

Nie wiedziałam, o czym jest książka, zanim ją wypożyczyłam. Romans żony SS mana z Żydem? Wolne żarty. To przekracza granice mojego abstrakcyjnego myślenia. Szkoda mi czasu na takie SF

Niezwykła historia o Niemkach, które zniewolone przez system szukały drogi oporu i pomocy dla Żydów w okresie II wojny światowej. Historia, w której pokazuje się obrazy tych, którzy zachowali serce i sumienie, i którzy także ponieśli ofiarę.

Wśród społeczeństw, które zatraciły społeczeństwo zachowały się jednostki, poświęcające siebie, swoje ciało dla idei, dzieci, rodziny, a nawet obcych ludzi.

Gdyby nie tak dobre opinie nie zabrałabym się za przeczytanie tej pozycji,generalnie nie podobała mi się poza małymi wyjątkami

,,You are my sunshine, my only sunshine. You make me happy when sky are gray''

Książka tak inna od pozostałych poruszających temat okupacji, prześladowań Żydów, wojny. Jest to historia matki i córki, Niemki i półżydówki, kobiety która poświęciła siebie dla ukochanego dziecka i jej pociechy, która chce poznać swoja przeszłość i korzenie.

Anna jest aryjką zakochaną w Maxie, który na jej nieszczęście jest Żydem. Młodzi zostają rozdzieleni w brutalny sposób i mają już nigdy się nie zobaczyć. Anna ucieka od ojca tyrana i postanawia zawalczyć w nierównej walce o szczęście swoje i swojej małej córeczki. Poświęci naprawdę wiele i na jeszcze więcej jest gotowa byle zapewnić Trudy bezpieczeństwo. W ich życie wedrze się siłą Obersturmfuhrer, który pod pozorną maską dobroci jest potworem nie liczącym się z nikim.

Trudy jest profesorem historii. Wpada na pomysł by przeprowadzać wywiady z Niemcami dotyczące II wojny światowej ponieważ chce udowodnić nie tylko sobie ale również pozostałym, że nie wszyscy oni popierali Hitlera i jego decyzje. Jak więc musi się czuć gdy pierwsza jej rozmówczyni Petra bagatelizuje sprawę i wręcz nie poczuwa się do odpowiedzialności nawet za swoje czyny. Następni także są dla niej nie małym rozczarowaniem aż do momentu poznania Felixa, który pamięta dwa anioły z pewnej piekarni, które bardzo mu pomogły.

Anna pokazuje do czego zdolna może być matka, jak wielką miłość potrafi w sobie pomieścić mimo krzywdy jakiej zazna. Jednak trauma jaką przeżyła odbija się echem na teraźniejszości obu kobiet. Istnieje jednak portret pewnej rodziny i kryje on w sobie mnóstwo tajemnic.

,,You are my sunshine, my only sunshine. You make me happy when sky are gray''

Anna jest aryjką zakochaną w...

Bardzo dobra książka. Lubie tematyke zwiazana z druga wojna światowa. Książka w sposob bardzo lagodny przedstawia losy ludzi podczas wojny. Początkowo postawa glownej bohaterki-Anny bardzo mnie irytowala ale wraz z kazda przeczytana strona staralam się ja zrozumiec. W moim odczuciu przedlożyla dobro swojego dziecka nad swoje.
Ksiazka warta przeczytania.

Ksiazka warta przeczytania.

Książka nad, którą warto się pochylić. Opis wojennej rzeczywistości, walki o przetrwanie i o życie innych. Niewyobrażalne tragedie, a przy tym iskry nadziej na zakończenie tej wojennej zawieruchy. Pokazująca, że nawet w jednym domu i rodzinie można mieć bardzo odmienne poglądy na życie i wojnę.

Historia samotnej, porzuconej młodej niemieckiej dziewczyny z malutkim dzieckiem owocem milosci z żydowkim lekarzem.
Siła jej charakteru w obliczu przeciwnosci, w obliczu potwornosci wojny, a jej sposob rozliczania sie z przeszloscia na przestrzeni calego zycia.

Siła z jaką uderza nas ta historia tkwi w pytaniach, z którymi pozostawia nas pisarka.
A co Ty byś zrobił? "spać z wrogiem" wyrzec się wlasnej godności, człowieczeństwa, by nakarmić głodne dziecko, czy być człowiekiem honoru i stracić wszystko. I co najabardziej cenie w takich powieściach, ze autor nie traktuje czytelnika jakby nie potrafił wyciagac wnioskow, ale przemyslenia pozostawia nam samym.

Wielowątkowość, wartkość, spójność historii, dość bogaty styl literacki, na plus.

A co Ty byś zrobił?...

Myślę, że godnie zakończyłam czytelniczo rok 2020. Portret rodzinny to historia, która pozostanie w moich wspomnieniach. Bardzo głęboka, poruszająca trudne tematy. Daleka jestem od oceny postępowania głównych postaci. Czasy Wojny były bardzo ciężkie i na pewno nikt kto nie przeżył tego czasu nie jest w stanie jednoznacznie wyznaczyć granicy między dobrem a złem, gdy nawet ci, którzy przeżyli, gubią się w nazwaniu swoich uczuć i ocenie postępowania swojego czy innych. Polecam, warto poznać tę historię, która niesie tak wiele emocji i wzruszeń.

• II wojna światowa
  • Wyzwanie LC 2019