Portret rodzinny

Wydawnictwo: Szósty Zmysł
Those who save us
historyczna
L_Settembrini

Bestseller New York Timesa; bestseller Boston Globe; zwycięska książką Ribalow Prize w 2005 roku Anna Schlemmer przez pięćdziesiąt lat odmawiała rozmowy o swoim życiu w Niemczech w czasie trwania Drugiej Wojny Światowej. Jej córka, Trudy, miała zaledwie trzy lata, gdy razem z matką zostały ocalone przez amerykańskiego żołnierza, z którym zamieszkały w Minnesocie. Jedynym dowodem przeszłości...

Anna Schlemmer przez pięćdziesiąt lat odmawiała rozmowy o swoim życiu w Niemczech w czasie trwania Drugiej Wojny Światowej. Jej córka, Trudy, miała zaledwie trzy lata, gdy razem z matką zostały ocalone przez amerykańskiego żołnierza, z którym zamieszkały w Minnesocie. Jedynym dowodem przeszłości jest stara fotografia: rodzinny portret Anny, jej córki i nazistowskiego porucznika z obozu koncentracyjnego Buchenwald.

Dręczona swoim pochodzeniem, Trudy – pracująca jako profesor historii niemieckiej – zaczyna grzebać w przeszłości, aż w końcu odkrywa dramatyczną i rozdzierającą serce prawdę o życiu jej matki.

Łącząc ze sobą namiętną, skazaną na klęskę miłość, realistyczną wizję życia podczas wojny i przejmujący dramat między matką a córką, „Portret rodzinny” jest głęboką eksploracją tego, co przetrwaliśmy i dowodem na ciążące na nas wstydliwe dziedzictwo.

Pierwsza książka Jenny Blum, Portret rodzinny, jest jednocześnie mocna i subtelna w swoim przekazie... Niesamowicie wiarygodna... Wciągająca opowieść o dwóch kobietach, które dźwigają na swoich ramionach ogromne brzemię i niemożliwe do wymazania z pamięci wspomnienia. – „The Boston Globe”

Prosta metaforyka Blum jest przerażająca i onieśmielająca, nadając znanym obrazom nazistowskiej zbrodni nową, wielką moc. To niesamowity debiut, od którego włosy na karku stają dęba. – „Publishers Weekly”

Ta opowieść stawia przed nami naglące pytanie: „Co ty byś zrobił?” Pomógłbyś ciemiężonym, zmówiłbyś się z wrogiem, czy sprzedałbyś swoją duszę, żeby nakarmić dziecko? Jenna Blum umie zadawać pytania. Przez cztery lata pracowała jako dziennikarka dla Fundacji Shoah Stephena Spielberga, dokumentując doświadczenia ocalałych z Holokaustu. – Niezależny recenzent

Potęga tej książki leży w kontroli nad emocjonalną i moralną szarą strefą znajdującą się między heroizmem a współpracą z wrogiem... Portret rodzinny rzuca w nas prowokacyjnymi pytaniami o niejednoznacznym pojmowaniu winy. – „San Francisco Chronicle”

Tej książki nie da się odłożyć… poparta faktami… przekonująca. – „Milwaukee Journal Sentinel”

Tematy miłości, poświęcenia i sekretów rodzinnych są sercem potężnej debiutanckiej powieści Blum. – „Jewish Book World”

Byłam pod ogromnym wrażeniem książki Jenny Blum. Jest potężną wizją okropnych zdarzeń, poruszająca i przekonująca... Niezwykła debiutancka powieść, z niezapomnianymi postaciami i wyróżniającą się niesamowitą kontrolą nad strukturą, efektownie łącząca przeszłość i teraźniejszość. – Penelope Lively, autorka „Moon Tiger”

źródło opisu: wydawnictwo

źródło okładki: wydawnictwo

Renax | 2015-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2015

Niesamowita książka, bardzo głęboka i bardzo, bardzo poruszająca. W zasadzie czytałam ją tydzień dlatego, że musiałam dawkować sobie emocje, jakie historia Anny wywołuje w czytelniku.
Autorka jest znana w Stanach, u nas niestety nie. Informacji musiałam szukać na stronach anglojęzycznych. Według biogramu na okładce jest córką niemiecko-żydowską, i pracuje w USC Shoah Foundation Stevena Spielberga. Pisze o tym, bo to świadczy o wiarygodności historii opisanej w książce. Choć więcej informacji chciałabym jeszcze poszukać...
Ale wracając do książki. Jest to historia młodej Anny, Niemki, córki lojalnego członka 'pertei', zakochanej w Maxie, żydowskim lekarzu. Dziewczyna jest wrażliwa i nie potrafi przymykać oczu na poniżenia i stopniowo narastającą agresję wobec Żydów i Niemców, przeciwnych Nazistom. W przeciwieństwie do wielu mieszkańców okolicy, Anna widzi to co się dzieje w utworzonym przez Nazistów w okolicy obozie KL Buchenwald. I ta wrażliwość będzie ją wiele kosztować. Nie...

Kiedy zaczęłam czytać tę książkę, niewiele o niej wiedziałam. Trafiłam na nią przypadkowo i zupełnie nie spodziewałam się, że takie emocje i wzruszenie we mnie wzbudzi.

Poruszyła mnie tematyka, poruszył sposób pisania, niezwykły styl. Skończyłam czytać i nie wiem, czy potrafię coś sensownego napisać, bo wszystko, co przychodzi mi na myśl, wydaje się banalne i zupełnie nieprzystające do całego ogromu rozpaczy i bólu wywołanych przez historię przedstawioną przez autorkę. Jenna Blum nie przytłacza nas sentymentalnymi opowieściami o czasach grozy (a mogłaby), w oszczędny sposób opisuje wydarzenia, czytelnikom zostawiając resztę – całą gamę uczuć i przemyśleń.

Na książkę składają się dwie wzajemnie się przeplatające opowieści, pierwsza z nich rozpoczynająca się w Weimarze na początku drugiej wojny, druga przenosi nas do Minnesoty, ponad pięćdziesiąt lat później. Te dwa wątki łączą postaci dwóch bohaterek, Anny i jej urodzonej w czasie wojny córki Trudy. Najczęściej w powieściach,...

AnnaSikorska | 2018-10-29
książek: 2031