rozwińzwiń

Dublin

Okładka książki Dublin Edward Rutherfurd
Okładka książki Dublin
Edward Rutherfurd Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Dublin (tom 1) Seria: Szmaragdowa seria literatura piękna
literatura piękna
Dublin (tom 1)
Szmaragdowa seria
Dublin: Foundation (aka The Princes of Ireland)
Czarna Owca
Elżbieta Smoleńska historia miasto Dublin Irlandia

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Wspaniała i wciągająca opowieść o mieście Dublin, przeplatająca się z historiami kilku rodzin z nim związanych. Jeżeli ktoś miał możliwość odwiedzenia współczesnego Dublina, to na pewno z przyjemnością odkryje jego początki. Tych, którzy takiej okazji nie mieli, mam nadzieję, że lektura książki zachęci do tego.
Historia kilku rodzin, zaczynająca się od czasów celtyckich, prowadzi nas przez kolejne zawirowania w historii nie tylko Dublina, ale również Irlandii oraz Anglii.
Odstraszającym elementem może być grubość książki, ponad 700 stron, jednak historia jest napisana w sposób niezwykle wciągający i czyta się ją jak najlepszy kryminał.

Historia kilku rodzin, zaczynająca się od czasów celtyckich,...

Książka początkowo mnie zauroczyła opisami wczesnośredniowiecznej Irlandii oraz wciągnęły mnie losy ówczesnych bohaterów, ale im dalej czytałem, tym nudniej się robiło, a fabula stała się niezwykle monotonna i rozwlekła, tak że z trudem przyszło mi dobrnięcie do końca.

Chciało by się powiedzieć: "Więcej znaczy mniej".
Autor zrobił ambitne założenie, że opowie fabularyzowaną historię Irlandii poprzez opowieści o fikcyjnych osobach, którzy o tę historię się otarli. Uplątał więc setki postaci w ich prywatne dzieje, starając się jednocześnie nakreślić tło autentycznych lub legendarnych wydarzeń, takich jak działalność świętego Patryka, najazdy Wikingów, Normanów czy ważne historyczne bitwy. Do tego przemiany, budowanie państwowości, tworzenie się osad i rozrastanie miast. Szczegóły architektoniczne i urbanistyczne. Opis zabytków i artefaktów przeszłości.
I pewnie wszystko byłoby świetnie, gdyby trafiło na historyka. Przeciętny czytelnik, jak ja, został jednak przygnieciony lawiną zdarzeń, przytłoczony zmiennymi i ewoluującymi, niebywale trudnymi, celtyckimi nazwami (Ath Cliath, Bachall Iosa, Gaedhil, Cuailnge, Tuatha De Danaan...). Sam Dublin nazywany jest Dúbh Linn, Dyflin lub Baile Átha Cliath! Z braku podstawowej wiedzy historycznej, miałam ogromny kłopot z oddzieleniem literackiej fikcji i bajki od historycznych faktów, które warto by było zatrzymać w głowie.
Wybierając kluczowe wydarzenia, Autor musiał, siłą rzeczy, pomijać całe wieki. Pociął więc fabułę, wprowadzając co 200 - 300 lat zupełnie nowe postaci, osobne historie, które z powodzeniem mogły stanowić osobne książki.
W efekcie, całość stanowiła dla mnie mieszankę grochu z kapustą, której nie mogłam po prostu strawić.

Ale, by oddać prawdę, powieść czyta się bardzo dobrze. Ciekawe historie, plastyczne i obrazowe wydarzenia, z pewnością duży ładunek wiedzy, piękna okładka... może kiedyś wrócę, by skończyć. Najpierw muszę poduczyć się historii.

Chciało by się powiedzieć: "Więcej znaczy mniej".

Obszerna opowieść o mieście i o losach mieszkańców, które poprzez tyle lat wzajemnie się przeplatają. Warto nadmienić, że rodziny i ich lost są fikcją literacką, gdzieniegdzie pojawiają się tylko autentyczne postacie. Natomiast kontekst historycznie jest opisany wiernie.
Książka okazała się przyjemną powieścią. Jak na swoje możliwości to czytałam je bardzo długo. Wszystko za sprawą faktu, że w tę książkę trzeba się wtopić, nie jest ona dobra "z doskoku". Występuje w niej dużo postaci, które mogą się coraz bardziej mylić - z jakiego rodu pochodzą, z kim są skłóceni itp. Na plus fakt, że na początku książki jest drzewo genealogiczne i mapki, dzięki którym możemy wizualnie podróżować razem z bohaterami.

Jeśli kiedykolwiek byliście w Dublinie, to lektura znów przeniesie Was do stolicy Irlandii (i nie tylko). Sama wielokrotnie łapałam się na tym, że czytając o jakiejś katedrze lub budynku, krzyczałam: "Byłam tam!" i opisywałam, jak to miejsce zapamiętałam.

Dla miłośników Irlandii będzie to zatem lektura trafiona. Fani powieści jako gatunku mogą jednak być przytłoczeni rysem historyczno-politycznym i raczej nie porwie ich rytm opowieści.

Pełną recenzję można przeczytać na blogu Redhead in Wonderland:

Wzięłam tę książkę do ręki z ogromną ciekawością. Nigdy nie miałam okazji czytać nic o Irlandii. Pierwsze wersy pobudziły moje zainteresowanie i wyobraźnię. Potem było tylko gorzej... Nie wiem jak przebrnęłam przez pierwsze 150 stron, ale było ciężko. Kiedy przyzwyczaiłam się do bohaterów nagle zostali oni zastąpieni innymi. Autor skacze po wątkach, zmienia akcję, wprowadza coraz to nowsze postacie. Tak jak zawsze książkę średnio czytam 3 dni, to tę męczę już ponad tydzień. Jestem już prawie przy końcu na 500 stronie i mam dylemat czy jest sens to czytać... DRAMAT.

Bardzo mozolna pozycja. Męczyłam się z nią pół roku. Autor obrał całkiem inny kierunek niż przy Nowym Yorku czy Paryżu i nie trafił on w mój gust. Nie sięgnę po kolejny tom Dublina.

Bardzo dobra książka.

Bardzo dobra książka.

Bardzo obszerna książka o mieszkańcach miasta. Dużo wątków. Trzeba się skupić na tej lekturze.

Wcześniej przeczytałam "Paryż", "Londyn" i "Nowy Jork". Byłam zachwycona. "Dublin" mnie zmęczył.

• 2019
  • 2020