Londyn

Okładka książki Londyn
Edward Rutherfurd Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Szmaragdowa seria literatura piękna
literatura piękna
2002-10-29
Elżbieta Smoleńska
Elżbieta Smoleńska historia Londyn

Na półkach: , , , ,

Książka to seria opowiadań (nie liczyłem, ale zdaje się że coś między 20, a 30), których akcja ma miejsce w tytułowym mieście. Pierwsze z nich opowiada o starożytnych Rzymianach zasiedlających te tereny, kolejne przesuwają nas chronologicznie coraz bliżej naszych czasów. Wspólnym mianownikiem opowiadań jest rodzina Ducketów (Doggetów, de Quetów) oraz ich przyjaciele (albo też i zaprzysięgli wrogowie) - Barniklowie, Bullowie, Silversleevesi, Flemingowie i inni, ponieważ wraz z przedstawicielami kolejnych pokoleń poznajemy losy miasta i Anglii - biegniemy przez podboje Wikingów, konflikt między Ryszardem Lwie Serce i Janem bez Ziemi, reformy Henryka VIII, spotykamy szalonego Króla Jerzego czy wreszcie przeżywamy bombardowanie miasta w 1940 r.

Pomysł na książkę rewelacyjny, skąd zatem jedynie pięć gwiazdek? Problem tkwi w poziomie opowiadań, które nie wciągają - pomysły zdają się być wzięte w jakiejś sztampy, historie, nie posiadają odpowiedniego rytmu, nie ma w nich suspensu, czy wystarczająco dobrze zbudowanych bohaterów. "Londyn" pomimo tego, że to znakomita lekcja historii i portret kolejnych epok, jednocześnie jest książką nudną, monotonną, dość ciężką w czytaniu.

Książka ta to nienajlepsza reklama dla autora, który książek z tej serii napisał więcej i z chęcią poznałbym losy Irlandczyków, Rosjan czy nowojorczyków - niestety, kolejny raz przez podobną mękę przechodzić nie będę

byłam bardzo nastawiona na przeczytanie tej książki. obszerna wielowątkowa powieść. ciężko czyta się taką cegłę, zwłaszcza w tradycyjnym wydaniu, nie porwała mnie ta pozycja.

Bardziej zmęczyłam, niż przeczytałam, choć trzeba przyznać, że książka ma swoje momenty. Sięgnęłam po nią jednak już po "Paryżu" i "Nowym Jorku", i się rozczarowałam.

Część wątków wlokła się niemiłosiernie i miałam wrażenie, że autor nie miał pomysłu, jak je zakończyć. Poza pobudzaniem wyobraźni, uważam powieść za medium przekazu i rozpowszechniania pewnej nauki, jaką czytelnik może wynieść śledząc wzloty i upadki bohaterów. Tutaj niektóre wątki się urywały.

Uważam, że autor zbyt wiele epok chciał dotknąć, co w efekcie powodowało rozmycie się atmosfery miejsca i czasu, spłycenie charakterystyk bohaterów. Myślę, że skupienie się na mniejszej liczbie okresów historycznych w celu rozwinięcia opowieści o historii i kulturze, w której osadzeni są bohaterowie (jak to miało miejsce w "Paryżu"), byłoby bardzo na plus dla tej książki.

Choć podobało mi się, że tutaj autor wrzucał często nawiązania do losów bohaterów z poprzednich rozdziałów, to jednak aż 3 gwiazdki książka ode mnie dostała za opisy obyczajów i rytuałów, nie za wciągającą fabułę. Chciałam sięgnąć następnie po "Irlandię", ale "Londyn" mnie zniechęcił póki co.

To nie jest wybitna książka. Zaledwie dobra. No i przede wszystkim to nie jest książka o mieście. Nie jest o Londynie! To raczej historia kilku rodzin mieszkających w Londynie. Nie ma o mieście prawie nic. O jego przestrzeni. Rozwoju. Zarządzaniu miastem. Nic o Londynie się z niej nie dowiecie. Ta książka to opera mydlana. Bardzo rozwlekła. Ponad 1000 stron. Nie warto.

Londyn. Miasto wspaniałe. Czuje się tam na każdym kroku historię i multikulturowosc. Przytłacza i jednocześnie zachwyca. Dokładnie tak samo jak ta książka.
Jest ogromna. W rozmiarze i w opisywanym okresie.
Właśnie rozległość tego okresu jest dla mnie głównym problemem. Żeby opisać wszytko dokładnie to trzeba by napisać ze 4 takie tomiszcza. A tutaj przeskoki w czasie są często zbyt duże i ciężko jest się połapać kto jest czyim wnukiem, kto wciąż żyje a kim jest ten kolejny Dogget. Oprócz tego rozdziały są nierówne a dla człowieka który nie zna historii Anglii czasem ciężko jest zrozumieć szerszy obraz wydarzeń.
Trochę szkoda również, że nie ma wprowadzonych więcej postaci historycznych. Henryk VIII i Chaucer mają swoje momenty a oprócz tego nie pojawia się tutaj nikt prawdziwy.
Ale to wciąż jest Londyn. Mój ukochany Londyn. Podczas lektury dowiedziałem się o nim mnóstwo ciekawych faktów. Wszyscy którzy mają jakikolwiek związek z tym miastem powinni przeczytać to dzieło.

Jest ogromna. W rozmiarze i w opisywanym okresie.

Ciekawie przedstawiona historia Londynu, która przy okazji porusza ciekawe tematy jak rola kościoła w społeczeństwie oraz polityce, czy też rewolucja przemysłowa. Można dowiedzieć się jak poszczególne wydarzenia w historii Anglii wpłynęły życie jej mieszkańców, głównie mieszkańców Londynu. Książkę oceniam bardzo dobrze, natomiast przyznaję, że bardzo ciężko czyta się rozdziały przypadające na starożytność i średniowiecze. Dla kontrastu, przechodząc przez kolejne rozdziały dosłownie "pożerałam" książkę. Bardzo polecam, ale jednocześnie uprzedzam, że momentami książka bywa trudna, wymaga dużego skupienia i nie jest to na pewno 'lekka' lektura na urlop :) Ja na przykład czytałam ją na zmianę z innymi książkami.

To jest książka, do której trzeba przysiąść i skupić się na niej, nie dałam rady czytac jej na zmianę z innymi książkami. Choć jest to dla mnie zbiór opowiadań, to jednak są one tak ze sobą powiązane, że trzeba czytac je szybko, aby nie zapomnieć bohaterów i powiązań między nimi. Zdecydowanie była bardzo nierówna, jedne opowiadania były interesujące, a inne dłużyły się niemiłosiernie. Na plus oczywiście dużo ciekawostek związanych z Londynem, jego rozwojem i tym, jak się zmienił na przestrzeni lat. Bardzo ciekawa pozycja dla osób, które tak jak ja fascynują się tym pięknym i różnorodnym miastem i jednocześnie znają już sporo z jego historii. Dla pozostałych chyba jednak będzie zbyt długa.

Przeczytane! Ogromne "tomidło" ale czyta się naprawdę z wielką przyjemnością. Monumentalna historia Londynu opisana jest tu w bardzo ciekawy sposób, bo poprzez historię pokoleń kilku rodów (niekoniecznie istniejących naprawdę). Poznajemy etapy powstawania miasta od czasów pradawnych do współczesnych i przy okazji niejako mamy obraz wydarzeń historycznych, politycznych, religijnych a także rozwój wszelkiej techniki, budownictwa i codziennego życia ludzi. Wielkie uznanie dla autora, bo zebranie takich ogromnych materiałów i pokazanie ich w tak przystępny sposób to naprawdę wyczyn.
Polecam bardzo, zwłaszcza tym, którzy w przyszłości wybierają się na zwiedzanie Londynu.

Fajnie napisana, ciekawe postaci, wciągająca

Fajnie napisana, ciekawe postaci, wciągająca

983 stron. To było pierwsze wrażenie. Ciężki start i wielość wątków. a potem... było tylko lepiej i świetnie. Bardzo ciekawa historia a dla miłośników Londynu "a must". Aż zachciało mi się znowu pojechać do UK.

Edward Rutherfurd Londyn Zobacz więcej