Opowiem ci o zbrodni: Łaska

E-book🥰
Niesamowite historie, które wydarzyły się naprawdę, opowiedziane z perspektywy mistrzów polskiego kryminału. Sześć krótkich opowiadań opartych na głośnych zabójstwach z ostatnich lat. Sześć czołowych pisarzy patrzących na te sprawy ze swojego, charakterystycznego dla nich, literackiego punktu widzenia. Książka zrobiła na mnie duże wrażenie. Niesamowite historie, które wydarzyły się naprawdę, opowiedziane z perspektywy mistrzów polskiego kryminału. Aż włos się jeży na głowie. Polecam🥰

E-book🥰

świetnie się czyta, gorąco polecam. Ważne - jeśli nia znasz jakiegoś autora to poznasz jego styl i to może cię przekonać do przeczytania następnych jego ksiązek

Mrozi w żyłach.

Mrozi w żyłach.

Przyznam, że oglądałam ten program, ale w książce opowieść o zbrodni jest ciekawsza :)

Nie czytam książek „opowiem Ci o zbrodni” po kolei z datą wydania, tylko tak jak zakupiłam. I ciężko mi stwierdzić czy robią się lepsze czy gorsze, wiem, że zawsze opowiadania Wojciecha Chmielarza i Katarzyny Purzyńskiej czyta mi się najprzyjemniej. Za to Państwa Kuźmińskich najciężej

Zbiorek sześciu opowiadań czy nowel. Ich autorami są – znani przez niektórych czytelników – polscy twórcy literatury kryminalnej, to jest: Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska i Katarzyna Puzyńska.

Zbiór jest, moim skromnym zdaniem, zupełnie nieudanym eksperymentem pomysłodawcy i prowadzącego program telewizyjny o takim właśnie tytule, „Opowiem ci o zbrodni”. Stanowi tom pierwszy cyklu „Crime+Investigation”, cokolwiek to znaczy; autorzy polscy, wydarzenia w Polsce, więc… Po kolejne, a jest ich przynajmniej cztery, zdecydowanie nie sięgnę.

Autorzy kryminałów mieli za zadanie napisać opowiadania kryminalne, ale nie „z głowy”, ale w oparciu o realne wydarzenia, których opisy zaczerpnęli z dokumentacji prokuratorskiej, policyjnej i sądowej. Historię, którą wzięła na warsztat Katarzyna Bonda, znałem już z jej książki „Polskie morderczynie”, na przykład. Po co się wysilać?

W każdym razie eksperyment się nie udał, bo w efekcie ani to ciekawe opowiadanie kryminalne, ani dokument. Niech będzie, że to taki fabularyzowany dokument (określenie mocno naciągane, bo zdarzają się takie konstrukcje naprawdę dobre),ale… ten akurat mierny.

Najciekawsze historie pisze życie. Nie wszyscy jednak umieją je opowiadać.

🖤"Łaska" 🔪Bondy 3/10.
🖤"Sasquatch" 🔪 Igora Brejdyganta - 8/10.
🖤"Portet kobiety..." 🔪Wojciecha Chmielarza - 4/10.
🖤"Dwa..." 🔪🔪Marty Guzowskiej 3/10.
🖤"Ludzie w autobusie" 🔪🔪🔪Małgorzaty i Michała Kuźmińskich - 6/10.
🖤"Morderstwo na 10. piętrze" 🔪 Katarzyny Puzyńskiej - 6/10.

Historia pt. "Łaska" Bondy brzmi jak naprędce sklecona, porażająca chaotycznością notatka prasowa w kolumnie kryminalnej.
Nigdy nie zrozumiem fenomenu tej miernej pisarki, autorki 'bestsellerów' - grafomańskich wypluwek - 3/10.

"Sasquatch" Igora Brejdyganta - 8/10.
Klimatyczne opowiadanie, dociekliwe, zaskakujące.

"Portet kobiety..." autorstwa Wojciecha Chmielarza - totalna masakra, jakaś parodia opowiadania, wczesnoszkolna rozprawka bez logiki.
Autor chyba nie pojął sensu tego projektu i potraktował go jako świetną autoreklamę - własnych kursów dla przyszłych autorów kryminałów, dorzucił żenujące scenki z własnego życia, zaś historię olał - 4/10.

"Dwa..." Marty Guzowskiej. Nie da się tego opowiadania czytać bez irytacji, przy tylu powtórzeniach głupiej frazy z przydługimi nazwami bohaterów. Tym bardziej, że na końcu podaje ich imiona 🙄 Po co podaje WSZYSTKIE imiona z akt, także psów??! Po co w kółko jak bazarowa przekupka powtarza "Nie wiem, nie wiem"??!
Zaczęłam wątpić w jej zdrowie psychiczne.
Styl mega żenujący.
- 3/10.

"Ludzie w autobusie" Małgorzaty i Michała Kuźmińskich - historia może się wydawać wielu osobom wstrząsająca ze względu na okoliczności brutalnej potrójnej zbrodni dokonanej na oczach wielu świadków, ich późniejszego krzywoprzysięstwa, mataczenia, tchórzliwą obronę zabójców... Nie zaskoczy ludzi znających podstawy psychologii oraz socjologii tłumu... Banalne - im więcej świadków, tym mniejsza szansa pomocy ofiarze/ofiarom. Działa zasada rozmytej odpowiedzialności 😔
6/10.
Bez porównania ciekawszy był jednak reportaż w Crime+ Investigation.

"Morderstwo na 10. piętrze" Katarzyny Puzyńskiej - 6/10 za rzetelną rzemiosło literackie, pogłębioną analizę psychologiczno-psychiatryczno-obyczajową.

Ogółem zatem szału nie ma - średnia 5/10.
Spodziewałam się lepszego kawałka literatury kryminalnej.
Gdyby wyrzucić miałkie opowiadanka Marty Guzowskie, Katarzyny Bondy oraz Wojciecha Chmielarza byłoby całkiem spoko.

Najciekawsze historie pisze życie. Nie wszyscy jednak umieją je opowiadać.

🖤"Łaska" 🔪Bondy 3/10.
🖤"Sasquatch" 🔪 Igora Brejdyganta - 8/10.
🖤"Portet kobiety..." 🔪Wojciecha Chmielarza - 4/10.
🖤"Dwa..." 🔪🔪Marty Guzowskiej 3/10.
🖤"Ludzie w autobusie" 🔪🔪🔪Małgorzaty i Michała Kuźmińskich - 6/10.
🖤"Morderstwo na 10. piętrze" 🔪 Katarzyny Puzyńskiej - 6/10.

Historia pt. "Łaska"...

Przez ostatnie dziesięciolecia w popkulturze dominują kryminały. Wątki „true crime” są obecne nie tylko w serialach, podcastach czy filmach dokumentalnych, ale również w literaturze. Dla niektórych pisarzy zbrodnia to tylko przyczynek do uruchomienia procesu twórczego, dla innych kanwa całego utworu. Z uwagi na to, iż pasjami słucham podcastów kryminalnych, oglądam dokumenty dotyczące rozmaitych zbrodni i fascynuje mnie zgłębianie psychiki mordercy, nie mogłam oprzeć się projektowi pt. „Opowiem Ci o zbrodni”, powstałemu wskutek współpracy słynnych polskich autorów kryminałów z kanałem telewizyjnym CI Polsat.
Obok serii odcinków świetnego programu „Opowiem Ci o zbrodni”, powstał zbiór opowiadań inspirowany słynnymi zbrodniami z rodzimego podwórka. W oparciu o akta procesowe, siedmioro pisarzy zdecydowało się za pośrednictwem własnej narracji raz jeszcze opowiedzieć o okrutnych zbrodniach i trzeba przyznać- zrobili to po mistrzowsku.
Zabójstwo Tomka Jaworskiego, słynna zbrodnia połaniecka, śmierć młodziutkiej Joanny z Bydgoszczy, odebranie życia parze w Dąbrowie Górniczej to zaledwie kilka spraw, które odnajdziecie na kartach tego zbioru. Każda z tych historii ma swój niepowtarzalny klimat wynikający ze specyfiki narracyjnej opowiadającego, ale łączy je jedno - od tych historii nie sposób się oderwać.
Zaletą tego zbioru jest zaproszenie do projektu Michała Fajbusiewicza - twarzy programu „997” (który oglądałam wbrew zakazom rodziców 😃). Wprowadza on czytelnika w tematykę spraw i krótko prezentuje autorów, nie zapominając o cechach szczególnych każdego z nich. Ta znakomita rekomendacja tylko dodaje wartości całej publikacji i utwierdza nas w przekonaniu, że pracowali nad nią „odpowiedni ludzie”.
Poszukiwaczy sensacji pragnę uprzedzić - tu ich nie znajdziecie. Opowiadania te to raczej próba przedstawienia w nowej formule faktów, o których kiedyś już słyszeliśmy.
Nie sposób wybrać najlepszej narracji w tym zbiorze, bo każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Mnie osobiście urzekły Bonda i Puzyńska, choć nie należę do fanek prozy obu pań. A Tobie, która historia przypadnie do gustu?

Pierwsza część serii jest całkiem ciekawym początkiem wprowadzającym czytelników to odkrywania zagadek polskich zbrodni. Najbardziej przypadły mi do gustu historię spisane przez Wojciecha Chmielarza i Katarzynę Bondę, chociaż uważam, że każdy miłośnik kryminałów znajdzie w tej pozycji coś dla siebie.

Niektóre rozdziały grosze, niektóre lepsze, ale żaden nie był bardzo dobry. Nie przekonało mnie po sięgnięcie po inną książkę żadnego z autorów.

Katarzyna Bonda Opowiem ci o zbrodni: Łaska Zobacz więcej
Katarzyna Bonda Opowiem ci o zbrodni: Łaska Zobacz więcej