Krew w piach

Muza
2024-03-13
2024-03-13
literatura polska

Gdyby to była zupełna fikcja, uznałabym, że autorkę poniosło i fabuła jest zbyt zagmatwana i nieprawdopodobna. Jak często bywa, życie okazuje się bardziej nieprawdopodobne od czystej literackiej fantazji.

Na półkach: , , , , , , ,

Nie oderwiesz się od lektury
To moje drugie podejście do twórczości Katarzyny Bondy. Sprawa Niny Frank mnie przerosła. Może kiedyś do niej wrócę. Do tej książki zachęciła mnie rozmowa autorki w Imponderabiliach z Karolem Paciorkiem. Poza tym jako miłośniczka literatury faktu, z większą sympatią podchodzę do książek częściowo lub w całości opartych na faktach.
Wprost niewiarygodna wydaje się historia Adama Szulca i Jego kilkuletnie bezkarne matactwa i zbrodnie. To w jaki sposób potrafił trafiać do kobiet i je omotać swoją osobą jest zdumiewające, a przy okazji smutne, z racji ich naiwności i nabierania na dość "tanie" chwyty. Ale z drugiej strony jako psychopata wiedział w jakie słabe punkty tych kobiet trafiać. Z nich wszystkich najbardziej chyba żal mi było Zofii Miłkowskiej bo miewała jednak przebłyski trzeźwego myślenia i analizy.
Świetna, trzymająca w napięciu książka. Mimo podawanym jako jej minus migracjom w czasie, akcja nie traci na intensywności. Osobiście te podróże w czasie wcale mi nie przeszkadzały. Polecam !

Nie oderwiesz się od lektury
Wprost...

„Krew w piach” jest moim pierwszym spotkaniem z twórczością pani Katarzyny Bondy. Nie wiem dlaczego, ale nigdy nie było nam po drodze. Do przeczytania jej najnowszej książki chyba najbardziej skusiło mnie to, że jest ona na faktach autentycznych.
Z Krwawym Tulipanem spotkałam się już w podcastach kryminalnych i artykułach. Niespotykane jest to co zrobił. Jak to możliwe, że przez tyle czasu nikt o nic go nie podejrzewał? Jak udawało mu się prowadzić jednocześnie kilka czy nawet kilkanaście romansów, które trwały LATAMI?! Dobrze, że w końcu udało się przerwać jego okropny proceder. Ile kobiet straciło majątki, a nawet życie? To wie tylko Krwawy Tulipan.
Czapki z głów dla pani Bondy za ogrom pracy i dogłębny resarch tej sprawy. Dzięki niej poznajemy dokładnie postać Adama Szulca, który jest wzorowany na osobie Krwawego Tulipana. Jego działania, a także sposoby jak motał kobiety. Na zdrobnienie „skarba” którego używał będę miała chyba alergię do końca życia. Powieść „Krew w piach” jest niezwykle wciągająca, mroczna. Dość mocno skacze w przestrzeniach czasowych i bohaterach, trzeba się dobrze skupić, żeby się nie pogubić. Ja czasem musiałam się wracać, żeby złapać wątek. Warto zwrócić uwagę na postać młodej dziennikarki. Kto wie, może gdyby nie jej upór to historia Krwawego Tulipana miałaby zupełnie inne zakończenie…
Książkę zdecydowanie warto przeczytać, nie jestem w stanie zrozumieć jego fenomenu i jak to możliwe, że dokonał tego czego dokonał z taką łatwością… Ale kto wie co by było, gdybym była na miejscu którejś z tych kobiet..? Historia opisana w tej książce mocno mną wstrząsnęła i z pewnością pozostanie ze mną na dłużej.

Wysłuchane jako audiobook
Książka 9/10
Lektor 10/10 (Adam Bauman)
Pierwsza godzina audiobooka taka spokojna. Już zacząłem się zastanawiac czy Autaorka czymś zaskoczy.
A potem rollercoaster.
Fajny facet. Kocha kobiety. Przynosi kwiaty, czekoladki, prezenty.
Ale za tym czai się śmierć...
Nie znałem historii Krwawego Tulipana. Ale to co przeczytałem wstrząsa. Tak do głębi.
Gorąco polecam
PS Starsza sierżant - genialna osoba na nowy cykl

Wysłuchane jako audiobook
Książka 9/10
Lektor 10/10 (Adam Bauman)
A potem rollercoaster.
Fajny facet. Kocha kobiety. Przynosi kwiaty, czekoladki, prezenty.
Ale za tym czai się śmierć...

Bardzo lubię książki oparte na faktach, a historię Krwawego Tulipana znałam z podcastów kryminalnych. Było dla mnie miłym zaskoczeniem, że Katarzyna Bonda podjęła się napisania o tej mrożącej krew w żyłach historii.

Ogromne brawa dla autorki za research, którego dokonała, aby jak najbardziej przybliżyć czytelnikowi wydarzenia.

Z całego serca polecam lekturę zarówno osobom, które nie znały wcześniej historii Krwawego Tulipana, jak i tym, które (tak jak ja) znały temat. Książkę czyta się szybko, pomimo tego, że porusza niezwykle trudny temat. Ja „połknęłam” ją w ciągu jednego weekendu.

Z całego serca polecam lekturę zarówno...

Pamiętacie historię jaka wynikła 41 lat temu - w 1983 roku? Obrazując ją krótko - głośna sprawa Jerzego Juliana Kalibabki któremu postawiono zarzuty popełnienia aż albo tylko 160 przestępstw na rozkochiwaniu kobiet, malwersacji, wyłudzeniu finansowym, gwałtach, nazwany słynnym Tulipanem, usłyszał wyrok 9 lat pozbawienia wolności. W 1986 r. powstał serial ; Tulipan ; w reżyserii Janusza Dymka. Przestroga dla każdej kobiety? A może można było uniknąć tragedii, gdyby nie...Mówi się nie od dziś że prawami natury rządzą dwa układy, rozum i serce które niestety nie idą w parze jeśli chodzi o miłość, a kto nie pragnie być kochanym i kochać wiecznie? Co jesteśmy w stanie zrobić dla tej jedynej osoby która skradła nam serce? Na to pytanie odpowie w swojej najnowszej powieści Katarzyna Bonda.

; Zabójstwo nie jest grzechem. Jest ona nieraz koniecznym gwałtem wobec opornych i skostniałych form bytu, które przestały być zajmujące. ;
- Bruno Schulz

Wanda Rudnicka nie szukała miłości, a wspólnika do interesów, kiedy stanęła pod ścianą bezradna, przyjaciółka poleciła jej marynarza który miał parcie na szkło, a nawet gotówkę. Adam Szulc był interesujący, szarmancki, godny podziwu, a kim był w rzeczywistości? Bawidamkiem, opryszkiem, kłamcą, oszustem, malwersantem, utopionym w długach mafii lokalnej. Ale jego sposób bycia i życia był zaskakujący, choć irytować może naiwność kobiet, bo uwikłany w wiele romansów które obiecywały ślub i miłość po grobową deskę, dawało kobietom szansę na lepsze życie, dostatnie i godne, wycieczki, prezenty były gwarantem sukcesu, ale czy na prawdę? Za tymi czynami Szulca krył się niecny plan, intryga i manipulanctwo, ale dla miłości kobiety były wstanie zrobić wiele a nawet zginąć. Sprawę potajemnie przejęła policjantka Monika i młoda dziennikarka która powoli dodała dwa do dwóch, co z tego wynikło, czy Wanda stała się ofiarą czy udało się jej uniknąć kary? Co stało się z zaginionymi kobietami, kim był Marek najlepszy przyjaciel Adasia?

; Nudno, jeśli będę uboga, to kogoś zabije - no i jak będę bogata, to może też zabiję - co będę tak siedziała! ;
- Fiodor Dostojewski

Mocna i dosadna powieść z pazurem, rzetelna i niesztampowa powieść Katarzyny Bondy która niesie przekaz ; nie wszystko złoto co się świeci ; jest tym jedynym, dającym do myślenia powieść o miłości która ma być czystą i także irracjonalnym uczuciem, staje się opcją dla przetrwania, mamy w powieści wiele wątków uzasadnionych czynów psychopaty który szuka w ofiarach wielkich finansów które może spieniężyć, manipuluje, wszczyna intrygi, przekupuje prezentami po to by zyskać to co jest celem, mafia, długi, obietnice i szereg kłamstw. Czy moglibyśmy uniknąć tragedii? Czy żyjąc dziś w czasach dostępu do internetu jesteśmy w stanie uniknąć takiego błędu, spotykając na swojej drodze człowieka o charakterze i cechach szarmanckich, casanovy i amanta w jednym poznamy że to człowiek którego miejsce powinno być w więzieniu? Każdą kobietę można omamić słowami, czynami, dając jej wybór, pójdzie tam gdzie dyktuje jej serce, rozum w tym czasie jest w stanie spoczynku, a dla ukochanego zrobi wszystko, pójdzie nawet w samo piekło. Dla mnie ta powieść jest dosadna, ukazuje prawdziwą historię człowieka który obrał sobie sens życia, nakreślone cechy kobiet i ich różne charaktery, osobliwości, temperamenty są dowodem że można pomylić się co do człowieka któremu ufamy, którego kochamy i próbujemy pomóc. Nieszablonowa powieść powstała na kanwie pierwowzoru bohatera Adama Szulca który został skazany w ubiegłym roku na dożywocie, nie jest do końca wyjaśnione czy sprawa ; Krwawego Tulipana ; kryje kolejne tajemnice. Polecam.

- Kiedyś i ja znajdę swoją panią - Adam się zamyślił. - Szukam, szukam i żadna nie taka. Z byle kim drugi raz ślubu nie wezmę. Masz moje słowo - Urwał. - Jesteś pewien, że ten trefny towar jest bezpieczny w waszym bagnie?

Wstrząsająca fabularyzowana opowieść o psychopacie. Zgrabnie napisana. Polecam

Wstrząsająca fabularyzowana opowieść o psychopacie. Zgrabnie napisana. Polecam

Świnoujście/Kołobrzeg
True crime.
Książka napisana specyficznym językiem i nie wiem, czy autorka tak pisze zawsze, czy wystylizowała w ten sposób język na potrzeby tej książki. Mi się podobało!

Świnoujście/Kołobrzeg
True crime.

Dawno już nie czytałem p. Katarzyny Bondy (tak w ogóle to ostatnio miałem mały przestój). Książka oparta na faktach, które są bardzo tragiczne, i które trudno racjonalnie przyjąć do wiadomości. Co trzeba mieć w "głowie", żeby tak postępować ?

Daje wysoką ocenę bo po przeczytaniu tej książki długo jeszcze o tej historii myślę. Wiedząc, że to książka, która powstała na faktach, a materiałem bazowym były akta sprawy, nie oczekiwałam jakiś sensacyjnych zwrotów akcji (jak w przypadku tradycyjnych kryminałów),natomiast oczekiwałam, że zostanie mi przybliżona historia człowieka, któremu z jakiegoś powodu uchodziły ciągłe zdrady, romanse i morderstwa, a dodatkowo będę miała szansę zrozumieć lepiej osoby z jego otoczenia oraz kobiety które zdecydowały się na związek z tym człowiekiem i te oczekiwania zostały jak najbardziej spełnione.

• Audiobooki
  • Audio
  • Przeczytane 2024

Dodaj cytat z książki Krew w piach