Policjanci. Ulica

Okładka książki Policjanci. Ulica Katarzyna Puzyńska
Okładka książki Policjanci. Ulica
Katarzyna Puzyńska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Policjanci (tom 1) reportaż
reportaż
Policjanci (tom 1)
Prószyński i S-ka
2018-06-19
2018-06-19
literatura polska historia policja

Rozmowy z policjantami z powołania, bez lukrowania, bez ściemniania. Ludzka twarz policji :)

Na półkach: , , , , , , ,

Ciekawa bo zazwyczaj człowiek zna relacje i perspektywę drugiej strony. Pierwszy raz miałam do czynienia z wywiadami z policjantami i muszę przyznać, że co by nie sądzić to wzbudzali sympatię.

Część serii słuchana przeze mnie w audiobooku jako druga. Tamta podobała mi się może minimalnie lepiej, ale i ta jest świetna. Rozmowy z policjantami i policjantką dają pogląd na to jak wygląda na co dzień ich służba. Możemy usłyszeć o sytuacjach trudnych, smutnych, niebezpiecznych czy frustrujących, ale także i o tych zabawnych. Dzięki takim książkom inaczej patrzę na policję, która można powiedzieć, zyskuje ludzką twarz.

Fajny reportaż w formie wywiadu, opinii. Trochę się powtarzało, ale to że względu na te same pytania do innych funkcjonariuszy. Liczylam na trochę więcej 'mięsa' albo chociaż 'wzruszajachy historii' z akcji policyjnych. Za to na duży plus że szybko się czytało.

Książka prowadzona w formie wywiadów z doświadczonymi policjantami. Czyta się bardzo szybko. Sytuacje opisywane są bardzo realne i dzieją się obecnie. Poruszane są świeże kwestie czy to wypadków drogowych, zgłoszeń domowych czy choćby głośna sprawa Igora Stachowiaka. Nie można oceniać wszystkich jedną miarą. Każdy ma jakieś zdanie na temat policji a ta książka pokazuje charakter pracy osób, które są na różnych szczeblach i nie ocenia. Jak oni sami mówią, dla jednych jest to praca a dla drugich służba. Dla mnie książka była łatwa i prosta w odbiorze. Co ciekawe kilka razy zaśmiałam się w głos czego bym się nie spodziewała. Na przykład wywiad z Aspirantem Sztabowym Adamem Nowickim który pełnił dwadzieścia lat służby w Wydziale Ruchu Drogowego był bardzo dobry. Najlepsza historia kiedy mały chłopiec się przed nim chował i rodzice dziecka powiedzieli, że to dlatego że czasami straszą go Panem Policjantem, że przyjdzie i go zabierze. Aspirant powiedział, że tak nie może być, policji się nie ma co bać na to oburzeni rodzice to czym mamy straszyć? I pada odpowiedź: " No nie wiem Babą Jagą albo księdzem" :) Polecam dla ludzi z otwartym umysłem, którzy chcą zobaczyć jak to wygląda też z drugiej strony, bo nic nie jest tak proste jak się wydaje.

Nie często zdarza mi się sięgać po reportaże ale ciesze się, że jak już się wydarzyło to było to bardzo dobre.

"Policjanci. Ulica" to zbiór wywiadów z policjantami z oddziału prewencji, patrolowo-interwencyjnego czy ruchu drogowego.

Sporo dowiadujemy się z tych rozmów, wiele intrygujących, ciekawych, zabawnych ale i groźnych oraz bolesnych faktów. Nie myślałam, że podczas słuchania tego audiobooka poleci mi chociażby jedna łza a jednak...

Autorka rozmawia z policjantami o różnym stażu, często też różnym podejściu do tych samych spraw, z osobami rożnej płci.
Dla mnie cenne jest przede wszystkim to, jaki wybrzmiewa z tego przekaz.
Praca policji jest bardzo ważna i często niedoceniana. Praca policji jest niebezpieczna i często bagatelizowana.
Podziwiam od zawsze i od zawsze darzyłam szacunkiem.

Dużo by mówić i pisać ale tak jak w wojsku i tutaj intryguje mnie również temat dotyczący tego: Jak są odbierane kobiety?
I tak jak w wojsku i w policji ma to swoje plusy i minusy jak również zwolenników i przeciwników.

Świetnie mi się tego słuchało w audiobooku i szczerze polecam.

Ciekawie się czyta opowieści, ale wrażenia psują błędy w tekście. Co i rusz kolejny policjant mówi o przysłowiowym czymkolwiek, co nie odnosi się ani do żadnego przysłowia, ani do frazeologizmu. Drogie wydawnictwa, nie szczędźcie grosza na korektę, wstyd takie potworki puszczać.

Pięć lat jednak robi różnicę. Ciekawie jest zajrzeć za kulisy, choć rozmowy przeprowadzone w 2023 mogłyby wyglądać inaczej.

Bardzo przyjemnie czytało się tę książkę. Fantastycznie przeprowadzone rozmowy, które pozwoliły z nieco innej perspektywy spojrzeć na pracę Policji.

Jestem naprawdę miło zaskoczony tą książką, a właściwie zapiskiem z przeprowadzonych wywiadów. Nie dłuży się, jest ciekawie i pozwala spojrzeć na świat z trochę innej perspektywy. Nie ma tutaj żadnego idealizowania, tylko brutalna rzeczywistość, a ciężkie wydarzenia przeplatają się z nieco lżejszymi, a czasem wręcz komicznymi sytuacjami, z którymi musi się zmierzyć człowiek nie zawsze do tego przygotowany, a co za tym idzie, nie każdy jest w stanie to znieść i dopracować tam do emerytury.

• Przeczytane 2018