Rzeźnik

Okładka książki Rzeźnik Max Czornyj
Okładka książki Rzeźnik
Max Czornyj Wydawnictwo: Filia Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Mroczna strona
Filia
2019-08-14
2019-08-14
literatura polska morderca Szczecin Rzeźnik z Niebuszewa Józef Cyppek

Każdy skutek ma swoją przyczynę

Moja przygoda z twórczością @maxczornyj rozpoczęła się od książki "Niebezpieczna propozycja" i wypadła ona średnio.
Było to moje drugie podejście do książek autora. Na wstępie powiem wam, że bałam się ją rozpoczynać 😅 "Rzeźnik" jest powieścią inspirowaną na faktach. Pierwszy raz mam problem z oceną książki. Nie mam pojęcia ile dać jej gwiazdek.
Poznajemy tu historię seryjnego mordercy Józefa Cyppka, Rzeźnika z Niebuszewa.
Już sam wstęp miał mocny opis. Fabuła w pierwszej połowie książki rozkręca się bardzo powoli. Akcja toczy się w okresie wojennym. Totalnie nie mój klimat. Mimo, że czytało się szybko to trochę mi się dłużyła.
Momentami się gubiłam w którym okresie czasu dzieje się akcja, było to napisane trochę chaotycznie. Ale ciekawość wygrała i czytałam dalej. W drugiej połowie książki działo się dużo i uwaga! Występowało tu bardzo dużo mocnych, brutalnych i przerażających opisów. Książka nie jest przeznaczona dla osób wrażliwych. Sama momentami miałam problem ją czytać. To co robił Rzeźnik było obrzydliwe. W trakcie czytania lepiej nic nie jeść...

Twórczość Maxa Czornyja nie jest dla każdego. Wiem, że autor ma grono osób, które uwielbiają jego książki, jednak ja zwolenniczką powieści autora nie będę. Na półce czeka jeszcze jedna książka 🫣

Poznajemy tu historię...

Dużo oczekiwałam po tej książce,bo słyszałam,że jest jeszcze "lepsza" niż "Zimny chirurg". Chirurg wciągnął mnie od pierwszych stron, natomiast "Rzeznik" się trochę dłużej rozkręcał. Oczywiscie nie oznacza to,że był nudny! Trochę te skakanie między latami mnie gubiło musiałam sprawdzać parę razy,który okres życia tego osobnika jest aktualnie opisywany ale po paru rozdziałach już nie robiło mi to problemu.
Pocieszające dla mnie troche jest to,że ten oszołom (nie wiem jak go nazwać cenzuralnie 🙈) nie był w pełni Polakiem i się nim nie czul chociaz marna to pociecha....
Książka idealnie nadaje się dla osób chcących zgubić parę kilogramów,bo odbiera apetyt na dłuższą chwilę 🙊
Morderca.... kanibal..... I jak sam siebie trafnie nazywał Parszywy robak... idealnie pasuje....
Dla wrażliwych nie polecam.

Bardzo lubię książki tego autora ale na tej się zawiodłam. Książka jest napisana dość chaotycznie, czasami trudno się połapać kto jest kim i w którym momencie akcja się dzieje. Wielka szkoda bo myślę, że historia była nawet dość ciekawa jak to kalek wojenny mógł być mordercą i nikt tego nie zauważył. Na plus był fakt, że bohaterowie byli bardzo dobrze wykreowani, mogłam sobie wyrobić o nich opinie bo nie byli płascy. Główny bohater początkowo przedstawiony jako zbrodniarz pokazuje swoją nienawiść do ludzi, a zwłaszcza dzieci, irytuje go sama ich obecność przed jego mieszkaniem. Ale i również pokazuje ile tak naprawdę musiał przejść dzięki wojnie, która zmieniła całe jego życie, o stracie dzieci i pierwszej żony. To straszne jak wojna potrafi odebrać wszystkich bliskich. Czytałam już kilka książek od tego autora, jednak myślę, że ta jest jedna z gorszych które miałam okazję mieć w rękach. Przez to, że książka była tak chaotyczna to ciężko się było wgryźć w tę historię i mi się przez to dłużyła. Nie do końca też jestem pewna czy dobrze wszystko zrozumiałam bo po prostu tych przeskoków było zbyt dużo, podobnie jak bohaterów mogłoby być trochę mniej. Podsumowując po książkę ponownie nie sięgnę, nie podobała mi się ale mimo to nie zamierzam rezygnować z czytania twórczości tego autora.

Wciągnęłam się w tą książkę i przeczytałam w jeden dzień.

Wciągnęłam się w tą książkę i przeczytałam w jeden dzień.

Mocne, chociaż trzeba się wczytać, przeskoki między okresami historii troszkę zamieszane, ale ogólnie bardzo dobre.

Powiem wam, że na początku mi się bardzo nie podobała. Wiadomo nie każdy lubi taki klimat, ale później robiła się coraz fajniejsza. Pare razy musiałam ją odłożyć, bo mnie obrzydziły fragmenty wypowiedzi tego Rzeźnika.
Jet to powieść inspirowana prawdziwą historią Seryjnego Mordercy. Zwłoki swoich ofiar wywoził do starego gmachu magazynów późniejszej szkoły rolniczej. Tam przerabiał je na mięso i zawoził swojej przyjaciółce tłumacząc, że dostał od rodziny czy znajomych ze wsi.
W stawie znaleziono kilkadziesiąt ludzkich czaszek, dzieci. To były czaszki tych chłopców, którzy przychodzili rozmienić na kino.
Niestety Rzeźnikowi udowodniono tylko jedno morderstwo, morderstwo sąsiadki.

Lepiej przy niej nie jeść

Lepiej przy niej nie jeść

Max Czornyj stara się przedstawić na podstawie raportów i notek policyjnych jak najdokładniejsze odzwierciedlenie tego co robił Rzeźnik z Niebuszewa. I przedstawił to w pierwszej osobie, oczami mordercy - ciekawe spojrzenie. Jednak to co najbardziej mi utrudniało płynne czytanie to zbyt częste i mocno oddalone od siebie przeskakiwanie wątków w czasie.

Brutalna rzeczywistość, chory umysł, świat widziany oczami mordercy.

Brutalna rzeczywistość, chory umysł, świat widziany oczami mordercy.

Jednak wolę kryminały w wykonaniu Czornyja. W tej książce niby wszystko ok, coś nowego bo pierwszoosobowa narracja ale mimo wszystko zabrakło mi tego elementu zaskoczenia bo wiadomo od początku kto jest mordercą.