Pierwszy rok

Okładka książki Pierwszy rok Rachel E. Carter
Okładka książki Pierwszy rok
Rachel E. Carter Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Czarny Mag (tom 1) fantasy, science fiction
Czarny Mag (tom 1)
First Year - Rachel E. Carter
Uroboros
2018-09-19
2018-09-19
2014-08-27
Emilia Skowrońska
ya fantasy magia romans

Ta seria powinna być bardziej popularna!
To jest idealne enemies to lovers!
Cała seria jest świetna!

Ta seria powinna być bardziej popularna!
To jest idealne enemies to lovers!
Cała seria jest świetna!

Daje zawyżoną opinię, ponieważ to książka dla nastolatków i dla nich będzie bardzo dobra. Ja wybrałam ją na eksperyment jako pierwszy audiobook, żeby się przekonać czy dam radę słuchać książki rozumiejąc ją, kiedy jestem zajęta czymś innym. Ogolnie podobało mi się.

Ze względu na piękną okładkę, książka zwracała na siebie moją uwagę od dłuższego czasu i kusiła. Wreszcie się za nią wzięłam.
I żałuję.
Bohaterka jest z niższych sfer - tego nie zapomnicie, bo będzie cały czas jęczeć, jaka jest pokrzywdzona, jaka przemęczona i ogólnie jakie ją ciągle niesprawiedliwości spotykają, bo ona z gminu, a potencjalnemu następcy tronu (zwanemu pogardliwie nie-księciem) wszystko łatwo przychodzi.
Oczywiście będzie wątek romantyczny z księciem. I bohaterka dalej biedna i pokrzywdzona, bo jest z gminu i wrzucili jej bombę do kołyski.
Polecam omijać.

I żałuję.

Nic nowego, nic odkrywczego, a do tego bardzo ubogi świat przedstawiony.

O dzieciakach w Akademii, które chcą zostać magami.
Czytało się nie najgorzej do chwili, gdy główna bohaterka nie zaczęła świrować na punkcie młodego księcia i zachowywać się... hmm... mało inteligentnie.

AKCJA:
Nie licząc początku, to cała historia rozgrywa się na terenach należących do Akademii: sale lekcyjne, koszary, biblioteka i kilka korytarzy do niej, plac treningowy. Nawet nauczycieli i przedmiotów jest tylko....hmm... trzy? cztery?
I niby jak te dzieciaki nauczyły się zaklęć i posługiwania się magią? Dzięki wojskowym treningom na placu, medytacji i zakuwaniu historii?
ŚWIAT:
Generalnie autorka nie popisała się wyobraźnią, nie mówiąc już o tym, że o otaczającym świecie wiemy tylko to, że jesteśmy w królestwie o takiej i takiej nazwie, mamy panującą rodzinę królewską, jest arystokracja, rycerstwo i plebs. Jak nie dostaniesz się do Akademii aby zostać magiem bojowym, uzdrowicielem czy alchemikiem, to możesz wstąpić do... akademii wojskowej (do wyboru: rycerstwo lub kawaleria). W tutejszej Akademii jest na roku tylko po 5 miejsc dla każdej z tych specjalizacji. To też jest dziwne i wskazuje na brak wyobraźni autorki - kobieta chyba nie ogarnia świata i mechanizmów jego funkcjonowania. A wskazywać na to może...
MARKSIZM - LENINIZM i WALKA KLAS
Non stop w rozgoryczonych rozważaniach głównej bohaterki występuje uprzywilejowana arystokracja kontra plebs. Przy czym ta druga grupa ma zawsze pod górkę i między wierszami można wczytać, że należą się im jakieś fory czy inne przywileje z racji tylko tego, że nie stać ich na wcześniejsze przygotowanie do Akademii. I w ogóle to wszystko niesprawiedliwe....łeee..... I tak ciągle przez całą książkę... ech...
Ale nawet sama autorka się w tym wszystkim gubi, bo raz jest podkreślane, że najlepsza przyjaciółka bohaterki pochodzi z arystokracji, a innym razem, że jest córką rycerza pochodzącego z plebsu (i znów to pogardliwe słowo, lecz w całej tej historii nie uświadczysz jego synonimu).
Oczywiście, jak to w anglosaskiej szkole, tworzą się różne grupki i koterie. Najbardziej pożądana jest ta wokół młodego księcia, która skupia.... no właśnie, tu autorka ponownie się gubi. Raz członkami tej grupki są aroganccy arystokraci, którzy są oczywiście najlepsi we wszystkich zajęciach (bo są uprzywilejowanymi arystokratami i pod okiem tutorów ćwiczyli rzucanie czarów od lat). Innym razem jest to grupa mieszana, złożona także z przedstawicieli plebsu, którzy są na tyle zdolni, że mogą do niej przynależeć. Tylko tutaj znów widzimy niespójność, bo księcia nie odstępuję Priscilla, piękna arystokratka, która gardzi owym plebsem i raczej nie chciałaby z nim obcować.

INNE UWAGI
Alex, brat bliźniak naszej bohaterki, to łamacz serc niewieścich, bawidamek i flirciarz. Ciekawe kiedy to wszystko zaczął trenować, skoro już w wieku lat piętnastu ma taką reputację?
Mam wrażenie, że autorka miała jakiś zamysł (jak pisze na końcu, uwielbia postacie w typie pana Darciego z "Dumy i uprzedzenia" i widać, że na tej postaci wzorowała księcia Darrena),tylko że niezbyt szczegółowy. Miejscami wygląda to tak, jakby wymyślała na poczekaniu rzeczy, które akurat jej do aktualnych wydarzeń pasowały, ale już nie dbała za bardzo czy będą zgodne z resztą fabuły. Później starała się to jakoś zlepić ze sobą, ale wyszło jak wyszło...

Sądzę, że nastolatkom się spodoba, bo to typowa młodzieżówka jakich wiele. Z kolei bardziej wyrobionym czytelnikom odradzam, bo szkoda czasu, a są przecież lepsze książki.

Muszę tu polecić inne książki o nauczaniu magii. Najbardziej znane to oczywiście seria o Harrym Potterze oraz Trylogia Czarnego Maga Trudi Canavan. Chcę jednak polecić coś zdecydowanie mniej sławnego, bardziej mrocznego i niestety liczącego tylko dwa tomy bez większej nadziei na dokończenie.... (autorka cierpi na Alzheimera). Jest to seria "Wskrzeszenie magii" autorstwa Kathleen Duey: "Głód dotyku" i "Święte blizny"
A jeśli wolelibyście coś bardzo lekkiego, miejscami zabawnego, z wątkami kryminalnymi, magicznymi i romansowymi, ale nadal związanego z nauką w szkole magii, to polecam serię "Akademia Uroków" autorstwa Ellen Stellar (Elena Zvezdnaya).

Nic nowego, nic odkrywczego, a do tego bardzo ubogi świat przedstawiony.

O dzieciakach w Akademii, które chcą zostać magami.
Przez takie dyrdymały tam wypisywane, aż chciałam odłożyć książkę i nigdy do niej nie wrócić....

Romansidło dla nastolatek ale przyjemne i lekkie. Trochę mi się kojarzyło z Harrym Potterem oraz Trylogią czarnego Maga Trudi Canavan.

Przewidywalna. Bohaterka jest zła na wszystko i wszysykich, non stop narzeka jak jest jej źle. Wątek miłosny jest tak bardzo przewidywalny, że aż ręce opadają. Tłumaczenie czemu coś się dzieje, po co i z czego to wynika nie istnieje. Póki co pierwsza część nie rokuje zbyt dobrze

Świetna książka
Romans, walka i przekraczanie własnych granic - wszystko co najlepsze

Świetna książka
Romans, walka i przekraczanie własnych granic - wszystko co najlepsze

Pierwsza część, opisująca starania głównej bohaterki (i jej brata) o miejsce w elitarnej akademii magii.
Moim zdaniem książka napisana jest całkiem przyzwoicie. Kreacja świata, choć niezbyt szczegółowa, wystarczy do zarysowania działań i motywacji bohaterów. Akcja skupia się przede wszystkim na rozwoju bohaterki i jej przeżyciach. Mimo iż nie przepadam za narracją pierwszoosobową tutaj nie było to uciążliwe. Schematy bohaterów są dosyć przewidywalne, ale nie utrudnia to zauważalnie przebrnięcia przez całość. Jako bohaterkę dostajemy dziewczynę z niższych sfer starającą się spełnić marzenia o władaniu magią. Niestety uważam, że sama główna bohaterka jest napisana raczej średnio. Zachowania i rozterki pasują zapewne dobrze do nastolatki, być może młodsi czytelnicy znajdą nawet odrobinę siebie w niej. Wątek romatyczny także jest średni, co pogłębia się w kolejnych odsłonach cyklu.

Niestety jeden z najważniejszych elementów siesta - magia - została potraktowana przedmiotowo i odczuwałem, że to raczej dodatek niż główna oś świata. System magiczny jest prosty i zwięzły, nie jakoś wybitnie zły, ale można odnieść wrażenie, że wprowadzając zamiast niego inne 'talenty' nie miałoby to wielkiego znaczenia dla fabuły. Jak wspominałem, głównym elementem historii są problemy, rozterki i nastoletni rozwój głównej bohaterki. Myślę, że to całkiem niezła pozycja dla młodych ludzi, dla starszych fanów fantasy - to zależy od upodobań.

Para bliźniąt z gminu postanawia zostać magami, a czytelnik jest światkiem ich początków w akademii. Powieść nie jest rozbudowana i to jest jej zaletą. Składa się z dwóch wątków: starania Ryiah w dorównaniu dobrze urodzony oraz pierwsze zawirowania miłosne Ryiah i Alexa.
Mamy tu sporo schematów:
- bohater pochodzi z gminu i jest prześladowany przez kolegów szlachciców;
- mamy rozwój bohaterki, która z czasem okazuje się bardzo potężna;
- bohaterka zakochuje się w księciu, który oczywiście ma narzeczoną, która jest głównym prześladowcą Ry + hate to love
Plusem książki są opisy walk. Z łatwością czytelnik może sobie wyobrazić wszystkie pojedynki, a jest ich naprawdę sporo. Na koniec ostatni pojedynek Ry, który był z przytupem. Zakończenie próbuje trzymać w napięciu, ale i tak czytelnik przewiduje, że Ry dostanie się na drugi rok studiów. Tylko w jakim stylu to zrobiła...
Jeżeli liczysz tylko na przyjemne młodzieżowe fantasy, to mogę polecić "Pierwszy rok".

Mamy tu sporo schematów:
- bohater pochodzi z gminu i jest prześladowany przez kolegów szlachciców;