Ogień i kość

Okładka książki Ogień i kość Rachel A. Marks
Okładka książki Ogień i kość
Rachel A. Marks Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Cykl: Otherborn (tom 1) Seria: Young literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Otherborn (tom 1)
Young
Fire and Bone
Wydawnictwo Kobiece
2019-02-27
2019-02-27
Marcin Barski

Mdły romans w celtyckim sosie

2078

Nie kliknęło. Miałam naprawdę ogromne nadzieję co do tej książki i choć była naprawdę spoko z fajnym pomysłem na fabułę i niegłupimi postaciami, to jednak w pewnym momencie zaczęła mi się po prostu dłużyć i te ostatnie 30% trochę przecierpiałam, bo nie mogłam się zebrać do kupy, żeby skończyć. Trochę przypominała mi książki Armentrout - trylogię Dark Elements, tylko że tamta podobała mi się jednak bardziej. Nie wiem też, czy to po prostu nie był zły czas na nią, bo ogólnie bardzo lubię takie książki i na pewno zerknę na inne spod pióra autorki, bo nie jestem na nie, po prostu do mnie nie trafiła, bo przez większość czasu byłam jednak zainteresowana i ciekawa wydarzeń.

Sensu i logiki nie ma co się dopatrywać 😁
Pomysl na książkę dobry, aczkolwiek chyba nie do końca dopracowany.
Dialogi kiepskie.. nie mniej jednak, ta pozycja coś w sobie ma. Chciało mi się czytać, chociaż miałam ochotę zabić główną bohaterkę za odpowiedzi składające się z dwóch wyrazów..

Sensu i logiki nie ma co się dopatrywać 😁
Pomysl na książkę dobry, aczkolwiek chyba nie do końca dopracowany.

Opis jest WOW ale książka to jest mniej więcej tam gdzie nasi piłkarze (na dnie)

Trudno mi jest nią ocenić. Na początku gdy natknęłam się na nią w bibliotece byłam zachwycona, cały ten opis wow. (Ogólnie uwielbiam książki, które mają motywy jakiejś mitologii itp. we współczesnym świecie.) Lecz gdy zaczęłam czytać moja radość opadła. Finalnie nie dałam rady jej dokończyć i utknęłam gdzieś na 200str. Uważam, że tą książkę nie można ocenić jako nudną, zamysł był fajny, ale uważam, że realizacja nie jest zbyt dobra. Osobiście nie polecam, ale jeśli ktoś lubi taki styl pisania... to ok...

Czy z połączenia świata współczesnego z magią Fae może wyjść coś dobrego?
Teoretycznie tak, ale niestety "Ogień i kość" nie jest tego przykładem.

Historia Sage, która nagle dowiaduje się, że jest córką bogini ognia i przenika do magicznego świata, zupełnie różnego od tego, w którym przyszło jej dorastać, miała dobry start. Akcja szybko nabrała tempa, czytelnik nie nudził się i iskierka zaciekawienia była mocno odczuwalna, ale później książka niestety straciła swój urok.

Celtycka mitologia została zaledwie poruszona i to dosyć chaotycznie, bo styl pisania autorki, w moim odczuciu, pozostawiał wiele do życzenia. Prosty język, wulgaryzmy i dialogi przypominające raczej SMSY niż prawdziwe rozmowy bardzo mnie odstraszyły. Próbowałam je zignorować, ale gdy zachowanie bohaterów zaczęło przypominać nieudaną telenowelę, zamknęłam książkę z rozczarowaniem.

Czy z połączenia świata współczesnego z magią Fae może wyjść coś dobrego?
Teoretycznie tak, ale niestety "Ogień i kość" nie jest tego przykładem.

Bardzo łatwa szybka i przyjemna książka.Aczkolwiek zakończenie takie meh

Bardzo łatwa szybka i przyjemna książka.Aczkolwiek zakończenie takie meh

Dziwna to była książka i że tak powiem ciężko stwierdzić, co autor miał na myśli.
Dosyć trudno było zrozumieć wykreowany świat, nagle czytelnik został zasypany wieloma informacjami, często wątki były bardzo nielogiczne. Jeśli liczycie na to, że dowiecie się czegokolwiek o mitologii celtyckiej to niestety was rozczaruję. Dodatkowo wątek miłosny bardzo pośpieszny, utknięty i rozwijany na siłę, główna bohaterka z niskim poziomem inteligencji.

Taka sobie.

Czasami raziła mnie prostackim językiem.
I jedną konkretną nieścisłością - jak dzieci (pół)bogiń i (pół)bogów mogły wykluwać się z.. jajek? Nie wydaje mi się, że Lilia, mówiąc o ustaniu jej miesiączki, miałaby niebawem wysiadać jajo 😆

Taka sobie.

Czasami raziła mnie prostackim językiem.

Typowo zagraniczna fantastyka. Najpierw o minusach: na samym początku zabrakło bardziej konkretnego wprowadzenia w historię (tym bardziej, że mamy tu odwołania do mitologii Celtów),bo prawie do samego końca nie wiadomo za bardzo o co chodzi. Kolejny minus to historia opowiadana w pierwszej osobie, o matko...i kolejny dołączając do poprzedniego - cała historia jest opowiadana po kilka stron przez dwóch bohaterów - w pierwszej osobie - szału można dostać (na koniec dochodzi opowieść trzeciego). Minusem dla mnie były też wulgaryzmy, które choć wiele ich nie było miały ordynarny wręcz wydźwięk. Tyle o minusach. Plusem niewątpliwie jest kilkanaście ostatnich stron powieści, z których tak naprawdę dowiadujemy się o co w tej książce chodzi - wówczas robi się naprawdę ciekawie. Jeżeli to zostanie pociągnięte w kolejnych częściach, można stworzyć bardzo ciekawy świat, w który wejdę. Odnajdziemy tu też wiele wątków mitologii celtyckiej, co jest dodatkową zachętą. Nie mniej jednak, pierwszy tom oceniam, na 6 - czytać się da, ale trzeba to zrobić z cierpliwością.

Książka napisana bardzo przyjemnym językiem, przez co czyta się ją szybko i przyjemnie.

Niestety ale większość bohaterów na początku mocno mnie irytowała, co na szczęście potem się zmieniło. Na początku dziwiło mnie zachowanie głównej bohaterki, która była opisana jako dziewczyna mogąca liczyć sama na siebie, a tu troszczy się o swoją przyjaciółkę, którą zna nie za długo.

Fabuła okazała się być naprawdę ciekawa, chociaż momentami mnie nudziła. Niestety, ale świat jest słabo opisany, dopiero w środku książki poznajemy go bardziej, co mi się nie spodobało. Zakończenie książki jest zdecydowanie nie udane, bo czytelnik chce po nim przeczytać kolejny tom, dodatkowo nie podobało mi się to ze kilkadziesiąt ostatnich stron książki zmierzało do zakończenia, które w tej książce nie jest opisane. Nie podoba mi się to, bo liczyłam na coś, czego nie dostałam. Zakończenie mnie rozczarowało i zdenerwowało, ze muszę czekać nie wiadomo ile, aż pokaże się kontynuacja.

Mimo wszystko polecam książkę, bo pomijając te małe szczegóły, książka naprawdę była dobra. Wciąga, a także jest lekka i pozwala czytelnikowi uciec od problemów życia codziennego.