rozwiń zwiń

Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci

Okładka książki Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci Jacek Hołub
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Okładka książki Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci
Jacek Hołub
8,1 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2018-08-16
Data 1. wyd. pol.:
2018-08-16
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380497153
Tagi:
choroba genetyczna choroba psychiczna dziecko literatura faktu matka niepełnosprawność niepełnosprawność intelektualna reportaż samotność śmierć dziecka upośledzenie umysłowe
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

List do Ciebie



666 428 114

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
2367 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
92
89

Na półkach:

Pięć przejmujących historii. Beaty i jej córki, dwunastoletniej Justynki, u której stwierdzono zespół Retta. Agnieszki, matki Pawełka i Michała, chorych na stwardnienie guzowate. Niepełnosprawna Ewy i jej córki Jagody, której choroba genetyczna jest tak rzadka, że nawet nie ma nazwy. Agnieszki, której syn Kacper urodził się z hipoplazją ciała modzelowatego. Oraz mamy Hani, niepełnosprawnej po przebyciu ciężkiej choroby nowotworowej.

Matki i ich dzieci, które nigdy nie dorosną, nigdy się nie wyprowadzą, nigdy nie założą własnej rodziny. Matki i ich opowieści o tym, jak nagle wszystko się kończy; całe dotychczasowe życie, związek, często także praca. Nieuleczalna choroba, upośledzenie umysłowe, wada genetyczna to paradoksalnie wyrok nie tylko dla dziecka; przede wszystkim – dla matki. Bez prawa do odwołania się, do obrony. W tych reportażach wypowiadają się tylko one: matki; Jacek Hołub daje im prawo głosu, pozwala w końcu mówić. W tej książce instytucje, fundacje, politycy, lekarze pozostają decyzją autora zupełnie niemi. Jest to i wadą i równocześnie wielką zaletą tej książki. Jednostronność relacji pozostawia niedosyt, ale z kolei jej subiektywizm powoduje, że ładunek emocjonalny tej publikacji jest porażający.

Z opowieści o losach jednostkowych wyłania się przerażający obraz służby zdrowia w Polsce, znieczulicy, zaniedbań, błędnych diagnoz, nieczułości lekarzy, którzy o dziecku mówią: „(...) z tego już nic nie będzie”.
Do tego dochodzi brak jakiejkolwiek systemowej pomocy ze strony państwa: finansowej, instytucjonalnej, psychologicznej, medycznej, często także zwykłej społecznej akceptacji. Zamiast wsparcia – litość. Na dodatek - bezsilność, wszechobecna biurokracja, system, który nie działa, albo działa źle. W tle codzienna walka o to, żeby było lepiej, albo żeby chociaż nie było gorzej.

Brak mi słów, by pisać o tej książce. O tym, jak smutne są polskie realia, wszechobecna biurokracja, ignorancja, znieczulica. Lektura obowiązkowa dla polityków, ale nie tylko, także dla wszystkich, którzy odwracają wzrok, widząc niepełnosprawne dziecko. I dla tych, którzy się na nie gapią. Pokazująca los kobiet, które muszą, choć niekoniecznie tak wybrały i de facto nie mają już żadnego wyboru. W tym kraju jedyne co ma rodzic niepełnosprawnego dziecka to to tą myśl, gdzieś z tyłu głowy, o której mówi jedna z bohaterek książki:

„Kiedyś, na urodzinach babci Adama, wypłynął temat Jusi. Rodzina opowiadała takie pierdoły, że nie wytrzymałam i wypaliłam przy stole, że chciałabym, żeby umarła przede mną. Wszyscy spojrzeli po sobie, jakbym chciała ją zaraz udusić albo utopić. Zapadła taka cisza, że gdyby przeleciała mucha, to by było słychać z kilometra. Po jakimś czasie ktoś zaczął gadać coś bez sensu, żeby tylko zmienić temat. Wyszłam bo chciało mi się płakać”.

Pięć przejmujących historii. Beaty i jej córki, dwunastoletniej Justynki, u której stwierdzono zespół Retta. Agnieszki, matki Pawełka i Michała, chorych na stwardnienie guzowate. Niepełnosprawna Ewy i jej córki Jagody, której choroba genetyczna jest tak rzadka, że nawet nie ma nazwy. Agnieszki, której syn Kacper urodził się z hipoplazją ciała modzelowatego. Oraz mamy Hani,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 985
  • Chcę przeczytać
    2 138
  • Posiadam
    373
  • 2021
    138
  • 2019
    116
  • Reportaż
    79
  • 2020
    58
  • 2022
    56
  • 2018
    55
  • 2023
    51

Cytaty

Więcej
Jacek Hołub Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci Zobacz więcej
Jacek Hołub Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci Zobacz więcej
Jacek Hołub Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także