Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Poradnia K
The Radium Girls: The Dark Story of America's Shining Women
literatura faktu
karollllllla

Jeden z największych skandali Ameryki lat 20. Wielka korporacja. Unikatowy produkt. Śmiertelne ryzyko. Pracownice – ofiary. Fascynująca opowieść o wyzysku kobiet i narażeniu ich na wielkie niebezpieczeństwo. W latach 20. XX wieku amerykańska firma United States Radium Corporation opatentowała i produkowała wyjątkowy jak na tamte czasy wynalazek: farbę świecącą w ciemności. Składnikiem...

Jeden z największych skandali Ameryki lat 20.

W latach 20. XX wieku amerykańska firma United States Radium Corporation opatentowała i produkowała wyjątkowy jak na tamte czasy wynalazek: farbę świecącą w ciemności. Składnikiem odpowiedzialnym za ten efekt był radioaktywny rad. Nieświadome zagrożenia, pracownice fabryk wytwarzały pożądane przez klientów przedmioty, a po zakończeniu swojej zmiany same świeciły w ciemnościach. Kiedy po jakimś czasie zaczęły chorować, firma zignorowała wszelkie zawołania o pomoc i odszkodowania. Rozpoczęła się batalia z korporacją oraz walka o zdrowie i życie. Rozpętano w ten sposób jeden z największych skandali tego czasu w Ameryce.

Książka Kate Moore zawiera wyczerpującą faktografię. Autorka przywołuje głosy głównych bohaterek skandalu, powołuje się na wzruszające świadectwa – jednym zdaniem, historia ta chwyta za serce. I mimo że od tamtej afery minęło niemal sto lat, temat jest nadal aktualny w świecie, w którym prawa pracownicze i prawa kobiet są niezmiennie przedmiotem dyskusji.

Książka - laureatka Goodreads Choice Awards Best History & Biography, bestseller „New York Timesa”, „USA Today”, „Wall Street Journal” i Amazon Charts.

źródło opisu: Poradnia K

źródło okładki: http://sklep.poradniak.pl/kolekcja/nowosci/radium-...»

fianiebieska | 2019-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2019

Potrzebowałam zaledwie jednego dnia na przeczytanie tej fascynującej i poruszającej książki. Opisana historia jest tak ciekawa, że nie sposób się od niej oderwać. Wstrząsające życiorysy przedstawionych tu "radowych dziewczyn" na pewno na długo pozostaną w mojej głowie.

KasiaOlm | 2019-01-28
Przeczytana: kwiecień 2017

„The Radium Girls” to prawdziwa historia amerykańskich „lśniących dziewczyn” – młodych kobiet, które w latach dwudziestych ubiegłego wieku znalazły prace w fabrykach, wytwarzających rewolucyjny na tamte czasy produkt: zegarki świecące w ciemnościach. Dziewczyny zatrudniono do malowania wskazówek i tarcz zegarków specjalna farba zawierającą nowo odkryty, świecący pierwiastek: rad.
Kazdego dnia, kobiety siadaly do swoich stolikow, maczały pędzelki w radioaktywnej farbie, wkładały je do ust by delikatnie przeciągnac tak, zeby na końcach pędzli pojawil sie idealny, ostry szpic i malowały nim po cyfrach i wskazówkach zegarków. I tak w kółko: umoczyć, oblizać, pociągnąć farbą; umoczyć, oblizać, pociągnąć farbą.
Wkrótce, w ciemnościach świeciły już ich ubrania, buty, przybory toaletowe, skóra i włosy. Przechadzając się ulicami miasteczka po zmroku, ich postacie lśniły niesamowitym, zielonkawym blaskiem (stąd przydomek "lśniących dziewczyn"), przyciągając zafascynowane spojrzenia...

Anna | 2019-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2019

Jeśli macie w planach przeczytanie horroru nie szukajcie opowieści o demonach, duchach, czy klątwach, tylko sięgnijcie po tę książkę. Fanatyczna wręcz fascynacja radem doprowadziła do śmierci w męczarniach wielu kobiet zatrudnionych przez USRC. Zakłamanie i bezwzględność mężczyzn z fabryki są oburzające i nieludzkie. Dobrze, że kobiety nie ustąpiły i dzielnie walczyły o swoje prawa razem ze wspaniałym prawnikiem Grossmanem, chociaż kosztowało je to wiele wysiłku zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Wstrząsająca historia.

Read_like_a_girl | 2019-02-14
Przeczytana: 2019 rok

"Pośliń, zanurz, pomaluj"- a po wyschnięciu tarcza zegarka świeci w ciemności. Praca w U.S. Radium Corporation, była spełnieniem marzeń wielu młodych kobiet. Dobrze płatna, w koleżeńskiej atmosferze, a do tego pożyteczna. Malowane przez dziewczyny przedmioty, były wykorzystywane głównie w przemyśle zbrojeniowym. Po skończonej pracy kobiety wracały do domów i świeciły od pyłu radowej farby. Ciało, włosy i ubrania pokryte były radioaktywnym radem. Dziewczyny połykały truciznę śliniąc pędzelki, którymi malowały drobne elementy. Zarząd U.S. Radium Corporation wiedział o szkodliwym działaniu radu ale konsekwentnie, przez lata podtrzymywał teorię, że nie ma zagrożenie, w końcu rad był stosowany w medycynie. Wkrótce pracownice zaczęły chorować. irma nie chciała wziąć odpowiedzialności za śmierć i choroby swoich pracownic. Kobiety zdecydowały się wytoczyć U.S. Radium Corporation proces.

Za sprawą "promiennych kobiet" pierwszy raz w historii U.S.A zainteresowano się uregulowaniem zasad...

ledzwarta | 2019-02-22

Sama historia jest jak najzupełniej niezwykła i aż dziw, że nie została (być może jeszcze) wyeksploatowana do cna w produkcjach hollywoodzkich. Naprawdę rzadko zdarza się, żeby jakaś sądowa batalia był w tak oczywisty sposób walką niewinnych ofiar z bezwzględnym złem.

Natomiast autorce, niestety, w najbardziej dramatycznych momentach jakby "puszczają nerwy" i pozwala sobie na emocjonalne komentarze. Bardzo nie lubię, gdy mnie ktoś tak jawnie nakręca.

KenGoKang | 2019-02-21
Przeczytana: 22 lutego 2019