Nawrócona

Tłumaczenie: Alicja Oczko
Wydawnictwo: Marginesy
7,47 (32 ocen i 13 opinii) Zobacz oceny
10
3
9
6
8
4
7
13
6
3
5
2
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
De bekeerlinge
data wydania
ISBN
9788365973511
liczba stron
376
język
polski
dodała
Ag2S

W niewielkiej wiosce w Prowansji od niepamiętnych czasów mówi się o pogromie i ukrytym skarbie. Pod koniec XIX wieku w kairskiej synagodze zostają znalezione sensacyjne żydowskie dokumenty. Stefan Hertmans natrafia na ślady szlachetnie urodzonej młodej chrześcijanki z XI wieku, która z miłości do żydowskiego chłopaka zmarnowała sobie życie. Podąża za kobietą, która ignorując zakazy, podejmuje...

W niewielkiej wiosce w Prowansji od niepamiętnych czasów mówi się o pogromie i ukrytym skarbie. Pod koniec XIX wieku w kairskiej synagodze zostają znalezione sensacyjne żydowskie dokumenty. Stefan Hertmans natrafia na ślady szlachetnie urodzonej młodej chrześcijanki z XI wieku, która z miłości do żydowskiego chłopaka zmarnowała sobie życie. Podąża za kobietą, która ignorując zakazy, podejmuje ucieczkę z ukochanym i udaje się w spektakularną podróż, ścigana przez wszystkich dokoła.

Hertmans nie zatrzymuje się jednak w tym miejscu. Trzyma w ręku lustro, w którym odbija się zarówno historia, jak i współczesne społeczeństwo. Tysiąc lat temu podczas krucjat chrześcijaństwo walczyło z islamem, Jerozolima przechodziła z rąk do rąk. Ginęli niewinni ludzie, inni musieli uciekać z ojczyzny. Dziś zmieniła się sceneria, konflikty pozostały te same.

Nawrócona – nowa powieść autora bestsellerowej Wojny i terpentyny – powstała na podstawie źródeł historycznych. Za ich sprawą Stefan Hertmans trafił do chaotycznego świata namiętności, nienawiści, miłości i śmierci, a w końcu z Kairu ponownie do prowansalskiej wioski, która od paru dekad jest jego domem.

 

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133163/nawrocona?idcat=0

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (268)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2187

Tytuł 'Nawrócona' jest trochę przewrotny, gdyż sugeruje nawróconą na chrześcijaństwo, bo zazwyczaj taki był kierunek nawróceń w dawnej Europie, a o postaci ze średniowiecznej Europy jest ta książka. Nasza bohaterka nawraca się nie na ale z chrześcijaństwa na judaizm. To córka bogatego rodu niderlandzkiego, która zakochała się w Dawidzie, żydowskim młodzieńcu, synu rabina. Jest to czas przed pierwszą wyprawą krzyżową, gdy krzyżowcy i wojny nie zburzyły kruchego pokoju na Bliskim Wschodzie. Dzieje Vigdis-Chamutal dają okazję narracji na pokazanie rozległej panoramy ówczesnej Europy oraz Aleksandrii.To dzieje wielkiej namiętności, tragedii i okoliczności, które się nie ziściły, które sprawiły, żer ta tak dobrze urodzona dziewczyna, tak źle skończyła.
Na poziomie tego wątku fabularnego jest to pasjonująca historia. Wielka miłość, wędrówka, tęsknota, nieszczęścia i smutki, ale i możliwość poprawy trzymały mnie w ciągłym napięciu.
Wszystko to jest w tej znakomitej powieści, a przede...

książek: 417
Tomasz Wojewoda | 2018-11-03
Przeczytana: 13 października 2018

WSPÓŁCZESNA HISTORIA Z JEDENASTEGO WIEKU

Pierwsze zetknięcie z prozą Stefana Hertmansa (ur. 1951), jak i z literaturą niderlandzką w ogóle, okazało się trudnym, by nie rzec traumatycznym doświadczeniem. Nie mogę spokojnie przejść obok cierpienia człowieka, jakakolwiek byłaby jego narodowość, religia, czy epoka historyczna. Naturalizmem swojej narracji, Hertmans pozostawił w mojej wrażliwości bliznę, która długo jeszcze się zagoi, lub też, ponieważ jej przedmiotem jest wyjątkowo drażliwa dla mnie kwestia wzajemnej chrześcijańsko-żydowskiej wrogości, nie zagoi się nigdy, stale rozdrapywana aktualnymi wydarzeniami.

W drugiej połowie dziewiętnastego wieku w kairskiej synagodze odnaleziono zapieczętowaną genizę (miejsce składowania starych religijnych manuskryptów, bowiem judaizm surowo zabrania niszczenia każdego dokumentu, będącego zapisem słów Boga), wśród blisko trzystu tysięcy zwojów zachował się średniowieczny list polecający, zaadresowany do wszystkich ówczesnych gmin...

książek: 1684
kodoga | 2018-11-12
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione, Legimi
Przeczytana: 12 listopada 2018

Niezwykła to książka. Stefan Hertmans stworzył prawdziwe arcydzieło, którego podwaliny stanowiły dwa listy napisane w XI wieku, a odnalezione w wieku XIX wraz z wieloma innymi żydowskimi dokumentami, których z uwagi na to, że w swej treści zawierały słowo Bóg nie można było po prostu zniszczyć. Te listy opisujące historię dziewczyny z chrześcijańskiej rodziny, która odważyła się pokochać chłopaka żydowskiego pochodzenia stały się przyczynkiem do przeprowadzenia przez Stefana Hertmansa swego rodzaju śledztwa. Hertmans podążając śladami bohaterki kreśli obraz ówczesnej Europy, pokazuje narodziny tzw świętej wojny, wyprawy krzyżowe, które rozpętały piekło nienawiści.
Podobnie jak “Wojna i terpentyna” także i “Nawrócona” silnie akcentuje, że co było to i jest, że wciąż wszyscy stąpamy po tej samej Ziemi i mimo, że na pierwszy rzut oka w XXI wieku jesteśmy zupełnie innymi ludźmi niż nasi przodkowie żyjący w XI wieku, to tak naprawdę wciąż jesteśmy tacy sami.

książek: 1119
malena | 2018-11-28
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 28 listopada 2018

"Spójrz za siebie"

Dawno, dawno temu, "w młodości górnej i durnej", w moje ręce trafiły "Listy z mojego młyna" Alfonsa Daudeta. Po zapoznaniu się z tymi krótkimi opowiadaniami wiedziałam, że muszę, po prostu muszę, udać się do Prowansji, żeby zobaczyć, usłyszeć, poczuć, dotknąć, pójść śladami autora, tropem jego utworu, szukać i odnaleźć niezmienność w zmienności, bo podejrzewałam, ba!, wiedziałam, że ona tam jest, musi być. Tak oto zaczęła się moja długoletnia, a może nawet dożywotnia miłość do tej francuskiej krainy. Piszę o tym, bo są takie książki, a może są tak napisane książki, które silnie oddziałują na czytelnika, na jego wyobraźnię, na jego zmysły, że nie pozostaje mu nic innego, jak skonfrontować to, o czym się przeczytało, z rzeczywistością, nawet jeśli byłaby to rzeczywistość zgoła inna, odległa w czasie od tej opisywanej. Innymi słowy, są takie książki, które zapraszają, zachęcają - nie zachęcając, nęcą, a może nawet zmuszają czytelnika do działania, do powiedzenia:...

książek: 1011
aali | 2018-07-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 lipca 2018

W 1864 roku litewski talmudysta Jakub Saphir w synagodze Ben Ezry w Kairze odkrył genizę, zawierającą ponad 280 tysięcy manuskryptów. Wśród nich znajduje się napisany pod koniec XI wieku przez pochodzącego z francuskiego Monieux rabina Jouszuę Obadiasza list polecający skierowany do każdej gminy żydowskiej, z prośbą o opiekę dla prozelitki, która w czasie pogromu Żydow który miał miejsce w czasie pierwszej wyprawy krzyżowej w latach 1096-1099 w Monieux, straciła męża, a dwójka jej starszych dzieci została uprowadzona przez Krzyżowców.
Historia opisana w manuskrypcie wydarzyła się niedaleko miejsca w którym położony jest dom flamandzkiego poety i pisarza Stefana Hertmansa. Historia tajemniczej prozelitki zafascynowała pisarza tak bardzo, że w swojej powieści "Nawrócona" wyruszając w podróż jej śladami przez Francję do Kairu podjął się próby zrekonstruowania historii życia żyjącej przed tysiącem lat kobiety.


Vigdis Adelais, szlachetnie urodzona chrześcijanka z Rouen...

książek: 1015
Kasia | 2018-06-22

Nie mogłam się lepiej wstrzelić z lekturą, gdyż Stefan Hertmans jest tegorocznym gościem Big Book Festival oraz Festiwalu Malta w Poznaniu. W Polsce znany jest z wydanej w 2016r. „Wojny i terpentyny”, która ukazała się w szesnastu krajach i dostała nominację do Nagrody Bookera oraz wydanej w 2017r. powieści „Głośniej niż śnieg”. Twórczość jednego z najbardziej cenionych pisarzy języka niderlandzkiego zainteresowała również mnie, dlatego sięgnęłam po „Nawróconą” - tegoroczną premierę belgijskiego pisarza.

Historia opowiedziana przez Hertmansa jest poruszająca i hipnotyzująca. Ubranie w słowa faktów historycznych z dodatkiem fikcyjnej, wysublimowanej otoczki, używając pięknego, literackiego języka sprawia, że obcujemy z literaturą na wysokim poziomie.

„Znowu przemierzam uliczki ich śladem, oddycham głęboko. Historia leży na ulicy, jest rzeczą płochliwą, czymś jak plama światła w ludzkim zarysie, otoczona niejednym mrocznym, straconym życiem.”

Stefan Hertmans natrafił na ślady...

książek: 649
Dominika Rygiel | 2018-08-07
Na półkach: 52 / 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

Wiosna 1088 roku. Rouen. Słońce wstaje nad Sekwaną, kładąc leniwie swoje promienie nad dachami okolicznych zabudowań. Ospałą ciszę przecina skrzek mew oraz wiatr targający gałęzie. Jego powiew jest złowrogi, niesie za sobą widmo nadchodzącego nieszczęścia. Minie raptem osiem lat, a na wyraźne wezwanie ówczesnego papieża Urbana II, przez tereny te przetoczą się hordy rycerzy, którzy z głośnym okrzykiem na ustach Deus lo volt!, siać będą postrach. Minie zaledwie kilka lat, a ulice sennych miasteczek zamienią się w krwawe potoki, miejsca modlitw innowierców zajmie ogień, a rodziny opłakiwać będą poległych bliskich. Póki co, Francję przemierzają prorocy nieszczęść, heretycy i bezzębni żebracy, a surowe życie toczy się swoim nieśpiesznym rytmem.
W takich okolicznościach rodzi się zakazana miłość.

Vigdis Adelaïs ma siedemnaście lat. Ta jasnowłosa dziewczyna o skandynawsko-flamandzkich korzeniach pochodzi z dobrego domu, gdzie otrzymuje wyjątkowo porządne, jak na ówczesne czasy,...

książek: 385
miś | 2018-12-01
Na półkach: Przeczytane

Możliwe, że moja ocena wynika z tego, że "mam już dość!" wieszania psów na chrześcijanach, wycierania nimi wszelkich brudów... możliwe.

To książka z TEZĄ. Autor od pierwszej do ostatniej strony udowadnia, że: Ci wspaniali, cudowni, wrażliwi, dobrzy, współczujący, święci Żydzi natrafili na okropnych, wstrętnych, okrutnych, obrzydliwych, zwyrodniałych, plugawych chrześcijan MORDERCÓW! - i właściwie tyle

Wiem, że zaraz mi powiecie: ale to historia!
Na ile to, co napisał Stefan H. jest prawdą, to nie wiem - nie neguję tej opowieści, tego strasznego życia, które opisał i opisał pięknym, literackim językiem, ponieważ talent to autor ma wielki - przyznaję. Lecz większość jego "dywagacji" i "rozważań" była wyłącznie jego.

Jeśli zaś chodzi o Chrystusa i chrześcijaństwo - ile razy jeszcze będą Go krzyżować? Autor chyba nie zapoznał się dostatecznie z nauką Jezusa, bo gdyby tak było, wiedziałby, że Jezus przyszedł z dobrą nowiną, że chrześcijanie byli, są i pewnie będą niestety...

książek: 150
ksiazkawprezencie | 2018-12-12
Na półkach: Przeczytane

Ta historia zaczyna się w kairskiej genizie – miejscu w synagodze, do którego trafiały wszystkie manuskrypty zawierające imię Boga, zarówno zwoje Tory, jak i dokumenty cywilne, by nie poniewierały się i mogły czekać na swój uroczysty pogrzeb.

Ale rękopisy z synagogi Ben Ezry w Kairze dokumentujące życie tamtejszej wielokulturowej społeczności pogrzebu się nie doczekały. W końcu, po setkach lat wydobyto je na światło dzienne i rozpoczęto badania. Dwa z tysięcy dokumentów opowiadały historię pewnej normandzkiej prozelitki z czasów pierwszej wyprawy krzyżowej, która, zakochawszy się w młodym Żydzie, przeszła na judaizm i uciekła z nim razem do wioski w Prowansji. Tej samej, w której mieszka autor „Wojny i Terpentyny”.

Hertmans oblókł historyczne dokumenty w literackie ciało i dał opowieść, która, chociaż zaczyna się odrobinę niemrawo, z każdą stroną wciąga coraz bardziej, dostarczając czytelnikowi masy sugestywnych obrazów i poruszającą opowieść o zwyczajnej, pragnącej spokojnego...

książek: 350
Janusz | 2018-08-18
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

„Nawrócona” Stefana Hertmansa to książka zdumiewająca. Nie olśniewająca, nie powalająca, ale właśnie zdumiewająca. Jest to książka, która poszukuje, która penetruje, która bada, stawia pytania, usiłuje odgadywać, rekonstruować, hipotetycznie przywoływać przeszłość. Jednak to nie koniec na tym. Hertmans przenosząc czytelnika w odległą o tysiąc lat przeszłość, równocześnie pozostawia go we współczesności. Mamy ukazaną dawną historię oraz badacza, który stara się tę historię odtworzyć. Fabuła łączy się z rodzajem reporterskiej relacji z podróży hipotecznymi śladami Chamutal, dziewczyny, która porzuciła swe dotychczasowe życie i z miłości zmieniła swe wyznanie na judaizm. Książka opowiada jej historię, stara się zrekonstruować jej losy.
Szereg stawianych przez autora dylematów jest znaczny. Okazują się one aktualne w naszym współczesnym świecie. Problem tolerancji nie zostaje rozwiązany od wieków, od zarania ludzkości. Skłonność do zła, do pogromów czynionych bliźnim tylko z tego...

zobacz kolejne z 258 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Książka to ćwiczenie empatii – wywiad ze Stefanem Hertmansem

Stefan Hertmans urodził się w 1951 roku w Gandawie. Jest jednym z najbardziej cenionych pisarzy języka niderlandzkiego. Napisał kilkanaście powieści, zbiorów opowiadań, esejów i wierszy, które były wielokrotnie nominowane do prestiżowych nagród literackich. Jego najsłynniejsza powieść „Wojna i terpentyna” ukazała się w szesnastu krajach, a w samej Holandii miała dwadzieścia wydań.


więcej
Patronaty tygodnia

Im bliżej wakacji, tym więcej książkowych premier otrzymujemy. W tym tygodniu na naszej specjalnej liście znajdziecie nie tylko trzymające w napięciu kryminały, ale również idealne na plaże romanse i fantastykę. Biorąc pod uwagę, że do wakacji zostały nam dwa tygodnie, proponujemy budowę zamku z nowości, którymi zasypują nas wydawnictwa. Przynajmniej będziemy mieć pewność, że na plaży nie zabraknie nam nowych lektur.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd