Zulejka otwiera oczy

Noir sur Blanc
2017-08-30
2017-08-30
Henryk Chłystowski
debiut literacki dziecko kobieta literatura rosyjska manipulacja miłość niebezpieczeństwo obóz pracy przemoc stalinizm strach Tatarzy terror uczucie walka o przetrwanie ZSRR
Inne

Czy da się nie przegrać z historią?

1956 14 299

Kiedy Zulejka miała oczy zamknięte? Chyba wtedy, gdy w domu teściowej była wciąż "zmokłą kurą". A nawet wtedy, gdy tygodniami tułając się coraz bardziej na wschód, w wagonach pełnych siłą wysiedlanych ludzi i ich krzywd, ucieczka nie jawiła się jej wybawieniem. To nie kułactwo otwarło jej oczy, a surowe, ciężkie życie na Syberii. To miłość i walka o syna pozwoliły Zulejce spojrzeć na świat takim, jakim jest naprawdę. To prawda wyzwoliła w niej bunt, krzyk, a w końcu wielką siłę...
Autorka bardzo dobrze nakreśliła postaci głównych bohaterów, którzy przechodzą przemianę wewnętrzną. Oddała w sposób jak najbardziej realistyczny, wszak inspirowała się opowieściami swej babci, los kobiet w dawnym Związku Radzieckim. Wreszcie po mistrzowsku wykreowała naturalistyczny obraz syberyjskiej tajgi o różnych porach roku.
"Zulejka otwiera oczy" to wspaniała, epicka opowieść o losach rozkułaczonych ludzi w dawnym Związku Radzieckim. To opowieść wiecznej walce o przetrwanie. W końcu to powieść o krzywdzie ludzkiej wyrządzonej dla dobra kolektywu oraz o tym, ile znaczy jednostka dla systemu.
Smutna prawda wyziera z kart powieści.
Powieść, mimo sporej objętości, pochłania się w trzy wieczory. Polecam.

▪️"Zaczęła chodzić do Ignatowa w chustce, on zaś zaczął na nią patrzeć. Powietrze gęstniało od tego już nie jak woda - jak miód. Zulejka płynęła w tym miodzie wolno jak we śnie, mimo że napinała wszystkie mięśnie i ścięgna. Wychodziła za drzwi wyczerpana, zupełnie jakby rąbała drwa, i zawsze chciało się jej pić". ▪️Czy można pokochać zabójcę swojego męża? Czy można nabrać sił wtedy, gdy brak oddechu? Zulejka, drobna dziewczyna z długimi warkoczami, udowadnia, że tak. Przeszła ciężką drogę, z Jułbasza do Siemrąża, prześladowana echem wycia świekry uprzykrzającej jej życie, w ciasnocie bydlęcych wagonów podążających w głąb syberyjskiej tajgi. "Zulejka otwiera oczy" jest powieścią drogi, w której Czytelnik przypatruje się nie tylko tytułowej postaci, która stanowi narracyjne centrum, ale także poznaje punkty widzenia innych - Ignatowa, Goriełowa, Leibego i Juzufa. ▪️Każdy z nich dopełnia swą biografią losy Zulejki, która przechodzi cichą, ale spektakularną metamorfozę, przeobrażając uległość, pokorę i nieme posłuszeństwo w odwagę, determinację i konsekwencję w działaniu. Motorem jest macierzyństwo oparte na bezwarunkowej miłości, silnej i ponad wszystko, nawet kosztem rezygnacji ze szczęścia. Melodramat losów Zulejki uwypukla jej niełatwa relacja z Ignatowem, nad którą wisi ciężar śmierci Murtazy. Ignatow, jego uwikłanie w polityczne losy, wewnętrzny konflikt i próba, by być przyzwoitym, jest siłą tej powieści, symbolem podkreślającym dramatyzm losów ludzi rzuconych w odmęt komunistycznych zawirowań i kłamstw propagandowych plakatów. To przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy zesłani na koniec świata nie poddają się w walce o zachowanie godności. W nieprzyjaznej tajdze ciężką pracą udowadniają, że dom jest tam, gdzie mieszka miłość. "Zulejka otwiera oczy", mimo sugestywnej surowości i ciężaru literackich scen, pozostawi Czytelnika z nadzieją.

Cudowna, brak mi słów.

Cudowna, brak mi słów.

“Zulejka otwiera oczy” to książka wyjątkowa, nie tylko dlatego, że trudno uwierzyć, iż tak kompletna, spójna, trafiająca do serca i umysłu książka jest debiutem literackim. Ale również dlatego, że przedstawiona tu historia ma wymiar epicki. Perypetie Tatarki, obojętnie traktowanej przez męża, pogardzanej przez teściową, stają się przykładem losu zesłanych na Syberię w latach 30stych. 15 lat pośród tajgi to przykład determinacji, odwagi, hartu ducha i woli, ale również przemiany - z zahukanej, pozbawionej własnej woli kobiety w pełną determinacji, siły osobę, która ma cel: ocalić swojego syna, urodzonego tuż po przybyciu nad brzegi Angary.

Proces rozkułaczania, zesłania, wielkie czystki - to wszystko znamy z historii, jednak Jachina skupiając się na tytułowej bohaterce, pokazuje, że to nie są tylko statystyki, mgliste pozycje w tabelach sprawozdań Czeka. To konkretny człowiek, który ma twarz, rodzinę, zalety i wady.
Jest w tej historii też coś tragicznego - pogodzenie się z losem, ale i optymistycznego - wola życia, próba odnalezienia się na nieludzkiej ziemi w całkowicie niesprzyjających warunkach, w których z czasem zaciera się granica między katem a ofiarą.

Pełno tu wyrazistych, zapadających w pamięć obrazów, psychologicznych opisów; największą jednak siłą jest chyba spojrzenia na tą historię oczami kobiety. Subtelny, emocjonalny obraz, pełen miłości, kobiecej siły ale i słabości na tle najpierw konserwatywnego, tatarskiego domu, a później w piekle wymyślonym przez ludzi dla ludzi.

Wraz z “Dziećmi Wołgi” i “Eszelonem do Samarkandy” tworzy trylogię losów ludzkich lat 20- 30 XX wieku, niosącą przede wszystkim przesłanie, że warto być człowiekiem, warto być przyzwoitym bez względu na czas i miejsce. I wbrew temu czasowi i miejscu godność, człowieczeństwo można ocalić i uzewnętrznić. Błyskotliwa i wyjątkowa książka. Jedna z najlepszych jakie przeczytałem w tym roku.

Książka Guzel Jachiny to poruszająca powieść o kobiecie, która z osoby lękliwej i uległej, na skutek tragicznych wydarzeń staje się kobietą odważną, otwartą na innych i gotową bronić słabszych. Losy Tatarki Zulejki powiązane są z burzliwą historią Związku Radzieckiego. Podczas akcji rozkułaczania wsi jej mąż zostaje zamordowany, zaś ona sama zostaje deportowana na Syberię. Kobieta musi radzić poradzić sobie w nowych warunkach z dala od rodzinnego domu. Mimo wielu trudności może liczyć na wsparcie nowych przyjaciół, którzy podobnie jak ona są ofiarami represji ze strony komunistów. Niebawem też Zulejka rodzi syna, o którego bardzo mocno się troszczy.

"Zulejka otwiera oczy" to powieść o tragicznych losach ludzi dotkniętych represjami ze strony reżimu, którzy jednocześnie są jego częścią i w niewolniczych warunkach muszą pracować na jego rzecz. Syberia staje się dla nich jednocześnie miejscem kaźni i drugim domem.

W powieści tej nie ma zbyt wielu postaci, za to są one bardzo dobrze zarysowane. Nie ma w niej też wielu zwrotów akcji, za to jest głębia, zaś poetyckie opisy przyrody przeplatają się z przedstawionymi przez autorkę w sposób naturalistyczny brutalnymi, przygnębiającymi i nieludzkimi warunkami w obozie pracy. Dużą zaletą tej książki jest też utrzymana w filmowym klimacie narracja. Jest to wyjątkowa książka i szkoda, że takich powieści jak ta jest obecnie coraz mniej. Ja na pewno jeszcze po nią siegnę.

Bardzo ciekawa powieść. Nie jest to źródło historyczne ale uważam, że nie taka rola tej książki. Podsunęłam ją mojej mamie i z zachwytem stwierdziła "nareszcie coś innego". Tragiczne losy przedstawione w powieściowy -gdzieś przeczytałam filmowy sposób. Mamy trochę historii, opisów przyrody,wątek miłości i ciekawych bohaterów.Polecam

Nie mam dla tej książki innej oceny, przeczytałam ją dzięki zbiorom bibliotecznym kilka lat temu a ona nadal we mnie jest. To ten rodzaj książki, po którą zamierzam sięgnąć ponownie w przyszłości.
Pragnę ją zdobyć w formie papierowej do prywatnych zasobów. Bezskutecznie niestety. Ktokolwiek widział, ktokolwiek cokolwiek wie ku jakim źródłom się zwrócić, by znaleźć tę pozycję książkową będę wdzięczna za podpowiedź.

Historia Zulejki inspirowana losami babki Autorki ma przede wszystkim chwytać za serce, ale nie jest to jedynie tani trik pod publiczkę. Naturalistycznie obrazowa narracja prowadzona w mroźnej egzotyce rozkułaczanego Tatarstanu oraz syberyjskiego zesłania daje tu bowiem rzeczywistą satysfakcję.
Debiut Guzel Jachiny narobił sporo pozytywnego zamieszania również w naszym kraju. I trudno się dziwić, bo to proza, którą dziś coraz trudniej spotkać. Nie sili się na efekciarskie figury, nie ubarwia fantazyjnie fabuły, nie moralizuje. Pokazuje za to wycinek świata z pełną gamą lokalnych praktyk, zabobonów i praw zwyczajowych oraz główną bohaterkę walczącą o skrawek radości w rodzinnych i państwowych okowach. Dobrze nakreślona są też postaci drugoplanowe. Jest zatwardziały ideowiec, co zderza się ze ścianą wielkiej Idei. Jest profesor, któremu mieszają się zmysły, gdy rzeczywistość przekracza próg zrozumienia. Jest wreszcie artysta - mistrz ukrytej treści. I cała masa tych nieszczęśników, którzy chcą zwyczajnie przetrwać.
Gdzieś może jeszcze widać delikatną naiwność debiutantki z tendencją do wpadania w banał. Nie przeszkadza to jednak zanadto w odbiorze tej zgrabnie napisanej opowieści.

Debiut Guzel Jachiny narobił sporo pozytywnego zamieszania również w naszym...

Co tydzień zalewa nas ogrom nowości wydawniczych, mniej lub bardziej udanych, tymczasem na bibliotecznych półkach stoją tytuły, które swoje pięć minut mają już za sobą i z wolna popadają w zapomnienie. A szkoda, bo choćby taka „Zulejka otwiera oczy” Guzel Jachiny, gdyby tylko miała odpowiedni entourage na chwilę przed premierą i w jej trakcie, zrobiłaby podobną furorę co „Akuszerki” Jakubowskiej, a nawet lepszą, bo to zwyczajnie lepsza historia jest. Aha, i w żadnym wypadku nie jest to „literatura kobieca”, choć o kobiecie opowiada.

„Zulejka” nie powstałaby, gdyby nie rozmowy autorki z jej babcią, Tatarką, która została wywieziona na Syberię jako młodziutka dziewczyna, a wróciła jako kobieta pełna siły i poczucia własnej wartości. Książka jest po części hołdem złożonym tatarskim przodkom Jachiny, historią przesiąkniętą autentyzmem (sceny, jak choćby transport przez Angarę, przy których otwierałam usta ze zdziwienia, wydarzyły się naprawdę).

Okres rozkułaczania i kolektywizacji lat 30. XX wieku do chwili obecnej jest tematem, z którym współczesna Rosja nie potrafi się oswoić. Po premierze serialu, nakręconego na podstawie powieści, zarówno na  Jachinę, jak i aktorkę grającą Zulejkę, Czułpan Chamatową, wylała się potężna fala hejtu za „bezczeszczenie pamięci o ojczyźnie”. Wujek Stalin wiecznie żywy...

Filmowa narracja podkręca niesamowity klimat tej historii, natomiast wątek liryczny, który dość mocno się wyróżnia, nie przysłania dramatów, które wypełniają większość kart tej powieści. Autorka wspaniale nakreśliła charaktery swoich postaci, nie ma ich tutaj za wiele, ale każdy jest jakiś, i jest po coś. Idealne osadzenie w czasie i przestrzeni. Sięgnięcie do tatarskich słów, używanych przez babcię Guzel są smaczkiem, który czyni tę książkę jeszcze wspanialszą. A dla nieprzekonanych powiem tylko, że w przeciwieństwie do „Akuszerek”, tutaj nie wzruszałam się do łez (za duży szok),ale ostatnia scena z Ignatowem rozłożyła mnie na łopatki. Można stać po niewłaściwej stronie, ale kiedy ma się elementarne poczucie sprawiedliwości, honor i moralność, choćby kreśloną według własnych zasad, to ma się wszystko, by z godnością spojrzeć na siebie w lustrze.

Absolutnie wyjątkowa opowieść o kobiecie, której oddanie i miłość dała siłę, by żyć w miejscu, gdzie ginęły tysiące...

Gorąco namawiam do wznowienia <3

IG @angelkubrick

Guzel Jachina "Zulejka otwiera oczy", przełożył Henryk Chłystowski,

Kiedy kilka miesięcy temu zachwycona kończyłam czytać "Dzieci Wołgi" najnowszą wydaną u nas powieść autorki (trafiła zresztą do mojej zeszłorocznej topki). Wtedy w ogóle nie znałam Zulejki, nie sadziłam również , że za jakiś czas sięgnę i po nią. A jednak pozytywny odzew osób, które już ją znały był na tyle silny, że w końcu przyniosłam sobie książkę z biblioteki .... i przepadłam. Praktycznie od pierwszego akapitu wkroczyłam do świata Zulejki, miejsca niezwykle samotnego, skromnego, wypełnionego posłuszeństwem mężowi i opieką nad znienawidzoną synową.

Nie potrafię zdecydować czy bardziej poruszył mnie straszliwy los przeklętej przez teściową Zulejki, której wspaniałomyślnie darowano życie, jednocześnie gnając wraz z innymi rozkułaczanymi przez radziecką władzę na daleką Syberię, czy też tragicznie przewrotna historia oprawcy jej znienawidzonego męża Ignatowa – przemierzającego sowiety komendanta transportu przepędzonych i zesłanych do nowego życia uznanych przez państwo za szczególnie niebezpieczne jednostek. A może w ogóle jeszcze dzieje innej drugoplanowej postaci jak choćby profesora Wolfa Karłowicza Liebe?

Ta niezwykle sugestywnie przedstawiona historia udręczenia jednostki, pozbawienia jej posiadania czegokolwiek, odarcia z godności i zmuszenia do balansowania na granicy życia i śmierci pokazuje, że nawet w krytycznej dla siebie sytuacji człowiek trzymać się będzie życia. Tym bardziej, jeśli ma dla kogo żyć.

Guzel Jachina "Zulejka otwiera oczy", przełożył Henryk Chłystowski,

• Literatura rosyjska