Zbiornik 13

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Wydawnictwo: Czytelnik
Reservoir 13
L_Settembrini

Pierwsza od 2010 roku książka nagrodzonego Impac Prize autora powieści Nawet psy. Za powieść Zbiornik 13 Jon McGregor został nominowany do The Man Booker Prize 2017. Prezentowany tom to historia życia wielu osób w cieniu tragedii jednej rodziny. Środek zimy, pierwsze lata XXI wieku. Przebywająca na wakacjach dziewczynka zaginęła w pagórkowatym terenie w sercu Anglii. Wieśniacy zostają wezwani...

Środek zimy, pierwsze lata XXI wieku. Przebywająca na wakacjach dziewczynka zaginęła w pagórkowatym terenie w sercu Anglii. Wieśniacy zostają wezwani do pomocy w poszukiwaniach obejmujących całe wrzosowiska, policja organizuje blokady dróg, a do spokojnej zazwyczaj wsi zjeżdżają tłumy reporterów.

Poszukiwania zaginionej trwają, a życie toczy się dalej; ludzie się rodzą, umierają, wracają, wyjeżdżają, zdradzają, bogacą i ubożeją., bo taka jest kolej rzeczy, bo tak musi być. Wobec tragedii niezmienna jest też przyroda - pod krokwiami stropu kościoła wiszą nietoperze, czaple pełnią straż w nurcie rzeki, kwiczoły gnieżdżą się stadami w koronach głogów, a w głębokich lasach buszują borsuki i lisy – parzą się i walczą, polują i umierają.

Napisana oszczędną prozą o wielkiej sile rażenia i dyskretnym wdzięku, powieść McGregora jest portretem zapracowanej wspólnoty, na której życie pada cień straty obcych ludzi. Stanowi ona zarazem studium rytmów świata natury i stale odnawialnej ludzkiej skłonności do agresji, która ujawnia się stopniowo przez trzynaście lat trwania skutków szoku po dramacie jednej rodziny.

źródło opisu: Czytelnik, 2018

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Piotr | 2018-05-15
Przeczytana: 14 maja 2018

Kolejne wyzwanie dla mnie okazało się być podróżą niezwykłą. Na pozór książka o prostej konstrukcji, a w rzeczywistości...

"Zbiornik 13" można porównać do kręgów wody, które z każdym kolejnym kręgiem są coraz słabsze. Kamieniem wrzuconym do wody jest zaginięcie kilkunastoletniej dziewczynki Rebeccy Shaw, która znika w trakcie ferii świątecznych, kręgami kolejne lata. W poszukiwania angażują się mieszkańcy wsi, a sama wieś nawiedzają tłumy dziennikarzy, rządnych sensacji. Kolejne spekulacje i ślady prowadzą donikąd. Mieszkańcy próbują przejść po jakimś czasie do porządku dziennego i powrócić do stanu sprzed tego "wypadku", ale to nie jest takie proste. Wychodzą kolejne fakty z ich życia, kładąc cień na ich wydawać by się mogło nieskazitelnych życiach. Każdy kolejny rok to wspomnienie rocznicy zaginięcia i inne emocje, które im towarzyszą.

Jon McGregor to pisarz oszczędny w słowach, ale przenikający do głębi swoimi przemyśleniami, językiem. Mistrzowska gra słów przekłada się na...

Izabela Pycio | 2018-05-14
Przeczytana: 14 maja 2018

"O północy, z nastaniem nowego roku, od strony miasteczka za doliną rozbłysły fajerwerki, których z powodu znacznej odległości nie było słychać, więc nikt nie wyszedł popatrzeć."

Przyznam, że zagłębianie się w tak skonstruowaną powieść było nowym wyzwaniem, powiewem świeżości w przygodzie czytelniczej, oryginalnym relaksem z książką w ręku. Brak dialogów, tylko opisy, ale jak wypełnione kwintesencją, kluczową istotą, bez zbędnych upiększeń czy rozdmuchiwania narracji, ale za to z sugestywnymi drobnymi powtórzeniami, niosące to samo znaczenie, ale za każdym razem w innym świetle. Mamy przeświadczenie, że spotykamy się z czymś nadzwyczajnie wartościowym, wyjątkowo wnikliwym, doskonale oddającym istotę ludzkiego życia. Książka sprawiła mi wielką niespodziankę, zapewniła fantastyczny wieczór w towarzystwie inteligentnej, ambitnej i w instynktowny sposób skłaniającej do refleksji literatury.

Z powściągliwością, wyczuciem, zrozumieniem, mądrością wybiegającą ponad zwykłą codzienność,...

Matylda Saresta | 2018-06-03

Nie oceniam, bo nie doczytałam.
Pokonała mnie mega nużąca i wymagająca narracja.
Nie lubię męczyć się przy książkach.
Literatura nie dla mnie.

DailyVibes | 2018-07-11

„Zbiornik 13” to niesamowity portret psychologiczny ludzi, którzy z pozoru żyją własnym życiem, a jednak gdzieś z tyłu głowy nieustannie pojawia im się wspomnienie nastolatki. Co najlepsze (dla niektórych najgorsze) – w książce nie ma ani jednego dialogu. To nierzadko męczy, sama miałam momenty, że musiałam odpocząć od lektury, ale summa summarum dochodzimy do wniosku, że książka nie byłaby tak dobra, gdyby nabruździć w niej jeszcze zbędnymi rozmowami. W ten sposób siedzimy cały czas w głowie bohaterów, z perspektywy narratora w trzeciej osobie, i mamy wgląd w ich przemyślenia, obawy i lęki.

Czym różni się „Zbiornik 13” od innych książek? Tu żadne słowo nie jest użyte przypadkowo. Wszystko łączy się w spójną całość, nie mamy wrażenia sztucznego nadmuchiwania treści, żeby liczba stron się zgadzała. Pozornie obce sobie wątki mistrzowsko się łączą i czytelnik ma wrażenie olśnienia, a potem żalu, że sam na to nie wpadł. Od jakiegoś czasu odkrywam geniusz książek sensacyjnych i...

S2ERS2EN | 2018-08-12
Zicocu | 2018-08-02