Nowa powieść autora „Domu tęsknot” to sensacyjna polsko-niemiecka rodzinna epopeja, z wielką miłością, polityką, sztuką, zdradą i tajemnicą w tle, rozgrywająca się w nazistowskich Niemczech oraz w dzisiejszej Polsce. Charlotte, przedwojenna Berlinianka i córka znanego antykwariusza, zakochuje się w Adolfie Zieglerze, znacznie od niej starszym malarzu i kobieciarzu, protegowanym Hitlera...

Charlotte, przedwojenna Berlinianka i córka znanego antykwariusza, zakochuje się w Adolfie Zieglerze, znacznie od niej starszym malarzu i kobieciarzu, protegowanym Hitlera malującym akty „prawdziwych, niemieckich kobiet”. Wkrótce, pod pretekstem pozowania, staje się jego kochanką, odrzucając zaloty Kristiana. Doroślejący, wciąż zakochany w Charlotte chłopak zaczyna pracę w urzędzie bezpieczeństwa, w tzw. białym wywiadzie szukającym „haków” na znane niemieckie osobistości.
Losy bohaterów osobliwego trójkąta splotą się wielokrotnie m.in. w czasie wojny w słynnym „salonie Kitty” – ekskluzywnym burdelu, w którym specjalnie przeszkolone dziewczyny wydobywały informacje ze swych wysoko postawionych klientów, a potem w Łodzi, gdzie mieściła się placówka Lebensbornu, tytułowa „Ferma blond”, w której rodziły się przyszłe pokolenia Niemców i do której porywano jasnowłose dziewczęta różnych narodowości w celach…prokreacyjnych. Tam właśnie po latach skieruje się syn Charlotte, któremu, jak się okaże, ktoś ukradł życiorys i być może nie jest prawdziwym Niemcem. Tajemniczy ośrodek, wymazany z kart historii, stanie się przedmiotem intrygującego śledztwa..
Powieść Adamczyka to nie tylko świetna, trzymająca w napięciu rozrywka ale także  doskonały kryminał historyczny, pełen prawdziwych postaci, zdumiewających ciekawostek  i plastycznych opisów znanych zdarzeń, w które uwikłani są bohaterowie. Czytelnik nie może też pozbyć się wrażenia, że w swojej wymowie jest to boleśnie aktualna opowieść o  ogromnych nadużyciach władzy, tłumaczącej się, że została wybrana w demokratycznych wyborach…
Premiera: 23 maja 2018 /przedpremiera na Warszawskich Targach Książki/

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

allison | 2018-08-14
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Nie tylko nie żałuję, że kupiłam tę książkę, ale jestem z tego zakupu bardzo zadowolona.
Najlepszym utworem Piotra Adamczyka niezmiennie pozostaje dla mnie "Dom tęsknot". "Ferma blond" sytuuje się zaraz za nim.

To powieść piękna, dojrzała, dopracowana, w dodatku poruszająca wciąż dające historykom pole do popisu tematy.

Piotr Adamczyk w fascynujący sposób łączy literacką fikcję z wielką historią, niezwykle ciekawie prezentuje sylwetki postaci (zarówno autentycznych, jak i będących wytworem jego wyobraźni), snuje opowieść, która dosłownie zapiera dech w piersiach i sprawia, że od czytania trudno się oderwać.

"Ferma blond" na pewno należy do tych książek, które pamięta się nawet po latach, o których myśli się po odstawieniu ich na półkę, o których opowiada się znajomym, które się poleca z czystym sumieniem... To proza, która "uwiera i swędzi" - każdy mol książkowy wie, o co chodzi.

Dodatkowym plusem są dopracowany styl, barwny język, wspaniałe dialogi i oryginalne frazy,...

Magda | 2018-07-26
Przeczytana: 13 czerwca 2018

Jako czytelnik z Polski mogę przyznać jedno - w naszym kraju jest masa książek poświęconych II wojnie światowej. Można znaleźć literaturę faktu, reportaże, literaturę piękną czy nawet fantastykę. Oczywiście nie jesteśmy jedynym krajem czerpiącym literacką inspirację z tych wydarzeń, co nie zmienia faktu, że ciężko sprawić by osoba sięgająca po książkę, której akcja rozgrywa się podczas wojny, nie miał wrażenia, że to jedna historia z wieloma okładkami. Piotr Adamczyk jednak zdecydował się na inne podejście do znanej nam historii, co okazało się wyjątkowo ciekawym czytelniczym doświadczeniem.

“Ferma blond” po opisie z okładki może nam się jawić jako książka obyczajowa o wielkiej miłości, która rozgrywa się podczas strasznych wydarzeń. Nie będę kłamać, był to w jakiejś mierze powód, dla którego zdecydowałam się sięgnąć po tę historię. Jednak opis, choć wyjątkowo szczegółowy, okazał się niewielką namiastką tego, co możemy znaleźć w tej pozycji.

Przede wszystkim należy zwrócić...

Łukaszo | 2018-06-12

Ręka wędruje po płótnie. Obserwujesz kobietę siedzącą na sofie. Między tobą a nią jest tylko pusta przestrzeń. Czas zatrzymał się tam na jakiś czas. Kreśląc jej kształty, podświadomie czujesz się tak jakbyś dotykał jej ciała, jakby każda linia jej sylwetki była na wyciągnięcie twej dłoni. Czujesz gorąc w sercu, pragniesz jej, nie chcesz o niej zapomnieć. Nagle zdajesz sobie sprawę z tego, że nie ma tu nikogo prócz ciebie. Tęsknota to dziwna rzecz, najpierw pamiętasz obrazy z dawnych lat, wspominasz każdy dotyk i zapach, następnie pozostaje już tylko widmo. Portret tego co utracone.

Historia uczy nas życia i wyciągania wniosków. Historia II wojny światowej zdawała się być już tematem przetrzebionym i nie mającym praktycznie żadnych tajemnic. Nic bardziej mylnego. Książka Piotra Adamczyka potwierdza, że jeszcze...

kajsa | 2018-07-29
Przeczytana: 28 lipca 2018

Piotrowi Adamczykowi udała się rzecz niezwykła-ukazując rodzinną historię polsko -niemiecką z czasów Adolfa Hitlera i okresu nazizmu,pokazał,co może zdarzyć się tu i teraz,jeśli rządzący nie będą liczyli się z głosem społeczeństwa i uzurpatorsko zawłaszczą wszystkie sfery życia,sami czyniąc się niemalże bogami.
Smutna to diagnoza.
W warstwie fabularnej obserwujemy perypetie trojga osób.Dwie z nich kochają,na nieszczęście bez wzajemności,trzecia zaś zręcznie manipuluje uczuciami dla własnych korzyści.Tłem dla przedstawionej historii stają się Berlin,Monachium i ...Łódź miasta miłości,seksu i wojennej przemocy pod szyldem Lebensbornu. Moją szczególną uwagę przykuł opis prawdopodobnego ośrodka w Helenowie pod Łodzią.Co rzuca światło na pewne fakty,o których ktoś nie chciał pamiętać.Zastanawia mnie,dlaczego żaden z historyków nie poszedł ich tropem, dlaczego tak bardzo chciano zapomnieć o owym miejscu.
Duże wrażenie zrobił na mnie także wątek kryminalny związany z kradzieżą dzieł...

Karolina Hajdysz | 2018-06-16

Nigdy nie przepadałam za książkami o tematyce historycznej, stąd moja szczera obawa o "Fermę blond", ale odetchnęłam z ulgą już po kilkunastu pierwszych stronach! Ta powieść naprawdę wciąga, intryguje i w dużej mierze bulwersuje. Głównym motywem jest tytułowa placówka Lebensbornu, która początkowo przyjmowała kobiety ciężarne, by zwielokrotnić idealnych, tworzonych pod linijką obywateli Trzeciej Rzeszy. To co jednak działo się później i praktyki jakie stosowano ... to przechodzi ludzkie pojęcie ... jestem wstrząśnięta, ponieważ części z opisanych "ciekawostek" nawet nie byłam świadoma. Jak można nazywać się człowiekiem tworząc tak wielkie zło i szerząc śmierć? W imię czego? Bo raczej nie wyższego dobra... .
Postać Zieglera ... aż gęsia skórka przechodzi jak ten "osobnik" zgrabnie wykorzystywał dziewczęta, swoją pozycję i znajomości dla własnych niecnych celów. Jedną z nich była Charlotte ... niepełnoletnia, naiwna i nieświadoma niczego córka znanego antykwariusza. Właściwie...

Panna_Wodna | 2018-08-10

„Dobre kłamstwo jest jak magiczne zaklęcie.” A. Hitler

Odważna, napisana z rozmachem oraz świetnym językiem historia.
Dopracowana w detalach opowieść o tematach niełatwych, acz często podejmowanych.

Nie ma partykularnych interesów, jest wspólny cel.
Cel uświęca środki. Wszystkie środki.
Nie ma jednostkek, jest naród.
I ten naród oglądamy wraz z Autorem od środka, od kuchennych drzwi lub zaplecza.

Oto wykluwa się nazistowska bestia i nadciąga mrok faszyzmu.
Obserwujemy narodziny siły legitymującej grabieże dzieł sztuki, aneksje przestrzeni życiowej i likwidację całych populacji. Skrajny darwinizm społeczny - jako obowiązująca filozofia - usprawiedliwia nacje, które muszą oczyścić się z biologicznie słabych i zdegenerowanych, produkując w ich miejsce rasowo czystych i do życia uprawnionych.

„Głównym punktem w programie nazistowskim jest zniesienie liberalnej koncepcji jednostki (…), którą zastąpi zakorzeniona w ziemi i połączona ze sobą więzią wspólnej krwi wspólnota...

zaczytana | 2018-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2018

"FERMA BLOND" przyciąga wielobarwnością i jakością stylu, zdarzeń jak magnes.

Autor "Domu tęsknot" - powieści w podobnym tonie i nastroju - na "Fermę blond" kazał czekać czytelnikom aż cztery lata.
Ale to nie pretensje!
Mniej płodni pisarze nie atakują nas raz za razem, kilkanaście razy w roku. Przecież wiemy, że ich literatura, to taka, na którą warto czekać. Długo.
Powieść urzeka, sporo w niej historii, miłości, nienawiści i prawdy. To opasłe tomisko, ale nie nuży, nie odpycha, chce się go więcej i więcej...

Celowo nie zdradzam żadnych szczegółów, żeby nie zepsuć przyjemności czytania.

Warto. Bardzo warto. Chociażby dlatego, żeby dowiedzieć się dlaczego człowiek nie jest gorszy od okiennych zawiasów.

Lady Margot | 2018-06-08

LADYMARGOT.PL

O, matko! Cóż za literacką perłę w koronie dla Was mam!
Z doświadczenia wiem, że takie wstępy są dla autora recenzji strzałem w kolano. Nikt już nie chce czytać jej do końca, wszystko wiadomo po pierwszym zdaniu. Jednak, moi Kochani, zapewnić Was mogę, że nie tylko musicie przeczytać do końca moją opinię o „Fermie blond”, ale wręcz jest to Wasz obowiązek, bowiem bardzo prawdopodobne, że równie świetnej powieści bardzo długo nie przeczytacie. Niektórzy być może nigdy. Byłaby to niepowetowana strata.

Kiedy Wydawnictwo Agora zwróciło się do mnie z propozycją przesłania do recenzji egzemplarza „Fermy blond” autorstwa Piotra Adamczyka, wiadomo, że pierwszą rzeczą, jaką zrobiłam, było zerknięcie na opis książki i ogólną ocenę na portalu Lubimy Czytać. Tak już mam, pomaga mi to w selekcji pozycji recenzenckich. Tak więc spodziewałam się, że będzie dobrze, ale… o mój Boże! To było tak dobre, że naprawdę nie wiem, jak uda mi się opowiedzieć Wam o tej powieści, by za wiele...

dorotbook | 2018-05-31
Przeczytana: 30 maja 2018

Czy po dosłownie kilku przeczytanych rozdziałach można ulec zauroczeniu? Zdecydowanie tak! Czytając najnowszą powieść Piotra Adamczyka „Ferma blond” wprost przepadłam i nie mogłam się od niej oderwać.

Po przeczytaniu opisu nie przypuszczałam, że książka wywrze na mnie tak ogromne wrażenie. „Ferma blond” to sensacyjna polsko-niemiecka rodzinna epopeja rozgrywająca się w nazistowskich Niemczech oraz w dzisiejszej Polsce. Tłem są miłość, polityka (za którą nie przepadam i niekoniecznie lubię czytać książki z tym wątkiem), sztuka oraz zdrada i tajemnica. Córka znanego antykwariusza Charlotte zakochuje się w Adolfie Zieglerze, znacznie starszym od niej malarzu i kobieciarzu. Adolf jest także protegowanym samego Adolfa Hitlera a jego „specjalnością” są akty tzw. „prawdziwych, niemieckich kobiet”. Jednym z ważniejszych bohaterów jest też zakochany w Charlotte Kristian, który zaczyna pracę w urzędzie bezpieczeństwa. Ku rozpaczy Kristiana Charlotte postanawia pozować Adolfowi do aktów....

rafalski | 2018-05-25

Adamczyk w końcu stworzył książkę także nie tylko dla swoich fanek! Trafiłem na nią przez wątek historyczny, pozostaje w kategorii powieść, ale jest zaskakująca oddając bardzo sumiennie epokę III Rzeszy. To nie jest ciężka historia, a raczej lekka z wątkiem historycznym, z dramatem młodych Niemców, o których losie decyduje władza. Winszuję tej powieści szczyty Top list.