Ferma blond

Wydawnictwo: Agora SA
7,81 (192 ocen i 58 opinii) Zobacz oceny
10
37
9
31
8
55
7
32
6
18
5
9
4
6
3
2
2
1
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje

Nowa powieść autora „Domu tęsknot” to sensacyjna polsko-niemiecka rodzinna epopeja, z wielką miłością, polityką, sztuką, zdradą i tajemnicą w tle, rozgrywająca się w nazistowskich Niemczech oraz w dzisiejszej Polsce. Charlotte, przedwojenna Berlinianka i córka znanego antykwariusza, zakochuje się w Adolfie Zieglerze, znacznie od niej starszym malarzu i kobieciarzu, protegowanym Hitlera...

Nowa powieść autora „Domu tęsknot” to sensacyjna polsko-niemiecka rodzinna epopeja, z wielką miłością, polityką, sztuką, zdradą i tajemnicą w tle, rozgrywająca się w nazistowskich Niemczech oraz w dzisiejszej Polsce.
Charlotte, przedwojenna Berlinianka i córka znanego antykwariusza, zakochuje się w Adolfie Zieglerze, znacznie od niej starszym malarzu i kobieciarzu, protegowanym Hitlera malującym akty „prawdziwych, niemieckich kobiet”. Wkrótce, pod pretekstem pozowania, staje się jego kochanką, odrzucając zaloty Kristiana. Doroślejący, wciąż zakochany w Charlotte chłopak zaczyna pracę w urzędzie bezpieczeństwa, w tzw. białym wywiadzie szukającym „haków” na znane niemieckie osobistości.
Losy bohaterów osobliwego trójkąta splotą się wielokrotnie m.in. w czasie wojny w słynnym „salonie Kitty” – ekskluzywnym burdelu, w którym specjalnie przeszkolone dziewczyny wydobywały informacje ze swych wysoko postawionych klientów, a potem w Łodzi, gdzie mieściła się placówka Lebensbornu, tytułowa „Ferma blond”, w której rodziły się przyszłe pokolenia Niemców i do której porywano jasnowłose dziewczęta różnych narodowości w celach…prokreacyjnych. Tam właśnie po latach skieruje się syn Charlotte, któremu, jak się okaże, ktoś ukradł życiorys i być może nie jest prawdziwym Niemcem. Tajemniczy ośrodek, wymazany z kart historii, stanie się przedmiotem intrygującego śledztwa..
Powieść Adamczyka to nie tylko świetna, trzymająca w napięciu rozrywka ale także  doskonały kryminał historyczny, pełen prawdziwych postaci, zdumiewających ciekawostek  i plastycznych opisów znanych zdarzeń, w które uwikłani są bohaterowie. Czytelnik nie może też pozbyć się wrażenia, że w swojej wymowie jest to boleśnie aktualna opowieść o  ogromnych nadużyciach władzy, tłumaczącej się, że została wybrana w demokratycznych wyborach…
Premiera: 23 maja 2018 /przedpremiera na Warszawskich Targach Książki/

 

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (642)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6704
allison | 2018-08-14
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Nie tylko nie żałuję, że kupiłam tę książkę, ale jestem z tego zakupu bardzo zadowolona.
Najlepszym utworem Piotra Adamczyka niezmiennie pozostaje dla mnie "Dom tęsknot". "Ferma blond" sytuuje się zaraz za nim.

To powieść piękna, dojrzała, dopracowana, w dodatku poruszająca wciąż dające historykom pole do popisu tematy.

Piotr Adamczyk w fascynujący sposób łączy literacką fikcję z wielką historią, niezwykle ciekawie prezentuje sylwetki postaci (zarówno autentycznych, jak i będących wytworem jego wyobraźni), snuje opowieść, która dosłownie zapiera dech w piersiach i sprawia, że od czytania trudno się oderwać.

"Ferma blond" na pewno należy do tych książek, które pamięta się nawet po latach, o których myśli się po odstawieniu ich na półkę, o których opowiada się znajomym, które się poleca z czystym sumieniem... To proza, która "uwiera i swędzi" - każdy mol książkowy wie, o co chodzi.

Dodatkowym plusem są dopracowany styl, barwny język, wspaniałe dialogi i oryginalne frazy,...

książek: 3615
ZaaQazany | 2018-09-05
Na półkach: ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 05 września 2018

"Obyś żył w ciekawych czasach"

Tytułowa Ferma blond jest jedną z tajemnic historycznych, skrupulatnie wymazywaną z kart. Dotyczy organizacji Lebensborn, mającej na celu dbanie o czystość rasy aryjskiej. Sposób dbania o tą czystość trafnie jest ujęty w wyrazie "ferma".
Na tle rozwoju faszyzmu i krzewienie rasizmu aryjskiego Adamczyk przedstawia historię trójkąta miłosnego. Piękna Charlotte oraz zakochany w niej młody Kristian i kochany przez nią wyuzdany Zigler. Ich wzajemna relacja kreowana jest przez rozwijający się nazizm. Niemcy w latach 30-ych XX wieku nie były miejscem dla tych, których możemy nazywać "innymi". Szczęściem dla głównych bohaterów jest to, że są tacy jak trzeba... A może właśnie na tym polega też ich nieszczęście. W książce więcej jest z tragedii niż z melodramatu. Jak głosi stare chińskie przekleństwo - obyś żył w ciekawych czasach. Powieść o miłości, jak też o nienawiści. O życiu, ale też o śmierci. Oto człowiek, z całym jego bagażem.

Lektura była trudna. ...

książek: 39

„Dobre kłamstwo jest jak magiczne zaklęcie.” A. Hitler

Odważna, napisana z rozmachem oraz barwnym językiem historia.
Wielowątkowa opowieść o tematach niełatwych, acz często podejmowanych.

Nie ma partykularnych interesów, jest wspólny cel.
Cel uświęca środki. Wszystkie środki.
Nie ma jednostkek, jest naród.
I ten naród oglądamy wraz z Autorem od środka, od kuchennych drzwi lub zaplecza.

Oto wykluwa się nazistowska bestia i nadciąga mrok faszyzmu. Obserwujemy narodziny siły legitymującej grabieże dzieł sztuki, likwidacje przestrzeni życiowej i całych populacji. Skrajny darwinizm społeczny - jako obowiązująca filozofia - usprawiedliwia nacje, które muszą oczyścić się z biologicznie słabych i zdegenerowanych, produkując w ich miejsce rasowo czystych i do życia uprawnionych.

„Głównym punktem w programie nazistowskim jest zniesienie liberalnej koncepcji jednostki (…), którą zastąpi zakorzeniona w ziemi i połączona ze sobą więzią wspólnej krwi wspólnota ludowa." A. Hitler...

książek: 1420
Magda | 2018-07-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 13 czerwca 2018

Jako czytelnik z Polski mogę przyznać jedno - w naszym kraju jest masa książek poświęconych II wojnie światowej. Można znaleźć literaturę faktu, reportaże, literaturę piękną czy nawet fantastykę. Oczywiście nie jesteśmy jedynym krajem czerpiącym literacką inspirację z tych wydarzeń, co nie zmienia faktu, że ciężko sprawić by osoba sięgająca po książkę, której akcja rozgrywa się podczas wojny, nie miał wrażenia, że to jedna historia z wieloma okładkami. Piotr Adamczyk jednak zdecydował się na inne podejście do znanej nam historii, co okazało się wyjątkowo ciekawym czytelniczym doświadczeniem.

“Ferma blond” po opisie z okładki może nam się jawić jako książka obyczajowa o wielkiej miłości, która rozgrywa się podczas strasznych wydarzeń. Nie będę kłamać, był to w jakiejś mierze powód, dla którego zdecydowałam się sięgnąć po tę historię. Jednak opis, choć wyjątkowo szczegółowy, okazał się niewielką namiastką tego, co możemy znaleźć w tej pozycji.

Przede wszystkim należy zwrócić...

książek: 411
Łukaszo | 2018-06-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Ręka wędruje po płótnie. Obserwujesz kobietę siedzącą na sofie. Między tobą a nią jest tylko pusta przestrzeń. Czas zatrzymał się tam na jakiś czas. Kreśląc jej kształty, podświadomie czujesz się tak jakbyś dotykał jej ciała, jakby każda linia jej sylwetki była na wyciągnięcie twej dłoni. Czujesz gorąc w sercu, pragniesz jej, nie chcesz o niej zapomnieć. Nagle zdajesz sobie sprawę z tego, że nie ma tu nikogo prócz ciebie. Tęsknota to dziwna rzecz, najpierw pamiętasz obrazy z dawnych lat, wspominasz każdy dotyk i zapach, następnie pozostaje już tylko widmo. Portret tego co utracone.

Historia uczy nas życia i wyciągania wniosków. Historia II wojny światowej zdawała się być już tematem przetrzebionym i nie mającym praktycznie żadnych tajemnic. Nic bardziej mylnego. Książka Piotra Adamczyka potwierdza, że jeszcze...

książek: 560
Jeżynka | 2018-10-15
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 15 października 2018

To druga książka autorstwa Piotra Adamczyka którą przeczytałam i druga której nie mogę ocenić wysoko.

Ponad 500 - stronicowa "Ferma blond" to lektura która aż kipi od nadmiaru wątków. Bo mamy tu historię która mówi o istnieniu pod Łodzią w czasie II wojny światowej ośrodka Lebensborn, opowieść o zrabowanych przez Niemców polskich dziełach sztuki (w tym "Wojny postu z karnawałem" Pietera Bruegla który to obraz obok "Portretu młodzieńca" Rafeala jest najbardziej znaną polską stratą wojenną) a także zagadkę kryminalną z seryjnym mordercą młodych dziewcząt w roli głównej.
Wojenny romans, poszukiwanie zaginionych skarbów i morderca grasujący na ulicach Monachium to historie które autor starał się połączyć w jedną, zgrabną opowieść.

Niestety, jak to zazwyczaj bywa, nadmiar szkodzi. Zaszkodził również tej książce bo chaos to pierwsze słowo które przyszło mi do głowy w trakcie lektury "Fermy blond". I co zadziwiające, mimo iż tak dużo się dzieje, to akcja miejscami snuje się sennie...

książek: 5999
kajsa | 2018-07-29
Przeczytana: 28 lipca 2018

Piotrowi Adamczykowi udała się rzecz niezwykła-ukazując rodzinną historię polsko -niemiecką z czasów Adolfa Hitlera i okresu nazizmu,pokazał,co może zdarzyć się tu i teraz,jeśli rządzący nie będą liczyli się z głosem społeczeństwa i uzurpatorsko zawłaszczą wszystkie sfery życia,sami czyniąc się niemalże bogami.
Smutna to diagnoza.
W warstwie fabularnej obserwujemy perypetie trojga osób.Dwie z nich kochają,na nieszczęście bez wzajemności,trzecia zaś zręcznie manipuluje uczuciami dla własnych korzyści.Tłem dla przedstawionej historii stają się Berlin,Monachium i ...Łódź miasta miłości,seksu i wojennej przemocy pod szyldem Lebensbornu. Moją szczególną uwagę przykuł opis prawdopodobnego ośrodka w Helenowie pod Łodzią.Co rzuca światło na pewne fakty,o których ktoś nie chciał pamiętać.Zastanawia mnie,dlaczego żaden z historyków nie poszedł ich tropem, dlaczego tak bardzo chciano zapomnieć o owym miejscu.
Duże wrażenie zrobił na mnie także wątek kryminalny związany z kradzieżą dzieł...

książek: 511
Karolina Hajdysz | 2018-06-16

Nigdy nie przepadałam za książkami o tematyce historycznej, stąd moja szczera obawa o "Fermę blond", ale odetchnęłam z ulgą już po kilkunastu pierwszych stronach! Ta powieść naprawdę wciąga, intryguje i w dużej mierze bulwersuje. Głównym motywem jest tytułowa placówka Lebensbornu, która początkowo przyjmowała kobiety ciężarne, by zwielokrotnić idealnych, tworzonych pod linijką obywateli Trzeciej Rzeszy. To co jednak działo się później i praktyki jakie stosowano ... to przechodzi ludzkie pojęcie ... jestem wstrząśnięta, ponieważ części z opisanych "ciekawostek" nawet nie byłam świadoma. Jak można nazywać się człowiekiem tworząc tak wielkie zło i szerząc śmierć? W imię czego? Bo raczej nie wyższego dobra... .
Postać Zieglera ... aż gęsia skórka przechodzi jak ten "osobnik" zgrabnie wykorzystywał dziewczęta, swoją pozycję i znajomości dla własnych niecnych celów. Jedną z nich była Charlotte ... niepełnoletnia, naiwna i nieświadoma niczego córka znanego antykwariusza. Właściwie...

książek: 485
zaczytana | 2018-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2018

"FERMA BLOND" przyciąga wielobarwnością i jakością stylu, zdarzeń jak magnes.

Autor "Domu tęsknot" - powieści w podobnym tonie i nastroju - na "Fermę blond" kazał czekać czytelnikom aż cztery lata.
Ale to nie pretensje!
Mniej płodni pisarze nie atakują nas raz za razem, kilkanaście razy w roku. Przecież wiemy, że ich literatura, to taka, na którą warto czekać. Długo.
Powieść urzeka, sporo w niej historii, miłości, nienawiści i prawdy. To opasłe tomisko, ale nie nuży, nie odpycha, chce się go więcej i więcej...

Celowo nie zdradzam żadnych szczegółów, żeby nie zepsuć przyjemności czytania.

Warto. Bardzo warto. Chociażby dlatego, żeby dowiedzieć się dlaczego człowiek nie jest gorszy od okiennych zawiasów.

książek: 1119
malena | 2018-10-27
Na półkach: Apage, satanas, Przeczytane
Przeczytana: 27 października 2018

"Historia bez majtek"

Najchętniej zrezygnowałabym z pisania tej opinii i ograniczyła się do wystawienia oceny. Zmarnowany czas, zmarnowane pieniądze. To moje pierwsze i bez wątpienia ostatnie spotkanie z twórczością Piotra Adamczyka. Nie mam zamiaru sprawdzać, czy "Ferma blond" jest wypadkiem przy pracy, czy autor regularnie produkuje podobnego typu potworki literackie, wzbudzając zachwyt "pensjonarek", znudzonych gospodyń domowych bądź mężczyzn ciężko przechodzących kryzys wieku średniego. Do żadnej z tych grup nie należę, więc odbiór tej książki jest w moim wypadku taki, a nie inny. Napisałabym, że nic w niej nie trzyma się kupy i czterech liter, ale byłaby to nieprawda, bo czterech liter to akurat się trzyma, w dosłowym tego słowa znaczeniu, jednakże kupy już nie. Żeby zobrazować, co też mam na myśli, pozwolę sobie zacytować fragment "Fermy blond", który powinnien być jej mottem, który jest jej przesłaniem: "(...) wszystko obraca się wokół fiuta i cipy. Tak jak cała ta wojna....

zobacz kolejne z 632 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Przeczytajcie fragment powieści „Ferma blond“

23 maja premierę ma najowsza powieść Piotra Adamczyka zatytułowana „Ferma blond”. To sensacyjna polsko-niemiecka rodzinna epopeja, z wielką miłością, polityką, sztuką, zdradą i tajemnicą w tle, rozgrywająca się w nazistowskich Niemczech oraz w dzisiejszej Polsce. 


więcej
Patronaty tygodnia

Targi, targi i po targach. Nasza redakcja wróciła z Warszawy z torbami pełnymi książkowych nowości. Oczywiście wszyscy książkoholicy znają zasadę, że nie ma czegoś takiego jak za mało książek, jest tylko za mało regałów. W związku z tym prezentujemy wam premiery, które w tym tygodniu zagoszczą na półkach polskich księgarni.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd