Przebudzenie Lewiatana

Tłumaczenie: Marek Pawelec
Cykl: Expanse / Ekspansja (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
Leviathan Wakes

WITAJ W PRZYSZŁOŚCI Ludzkość zasiedliła Układ Słoneczny – Marsa, Księżyc, Pas Asteroid i dalej – ale gwiazdy wciąż pozostają poza jej zasięgiem. Jim Holden jest pierwszym oficerem lodowcowca kursującego z pierścieni Saturna na stacje górnicze Pasa. Gdy wraz z załogą trafiają na opuszczony statek Scopuli, w ich ręce wpada niechciany sekret. Ktoś jest gotów dla niego zabijać, i to na skalę...

WITAJ W PRZYSZŁOŚCI

Jim Holden jest pierwszym oficerem lodowcowca kursującego z pierścieni Saturna na stacje górnicze Pasa. Gdy wraz z załogą trafiają na opuszczony statek Scopuli, w ich ręce wpada niechciany sekret. Ktoś jest gotów dla niego zabijać, i to na skalę niewyobrażalną dla Jima i jego załogi. Układowi grozi wojna, chyba że uda się odkryć, kto i dlaczego porzucił tajemniczy statek.

Detektyw Miller otrzymuje zlecenie odszukania Julie Mao, dziewczyny, która na własne życzenie zrezygnowała z wygodnego życia u boku bogatych i wpływowych rodziców – po to, by walczyć o prawa uciskanych mieszkańców Pasa. Ślady śledztwa prowadzą do statku Scopuli, krzyżując w ten sposób drogi Millera i Jima Holdena. Okazuje się, że dziewczyna może być kluczem do rozwiązania każdej zagadki.

Holden i Miller muszą lawirować między rządem Ziemi, rewolucjonistami z Sojuszu Planet Zewnętrznych i pełnymi sekretów korporacjami, mając wszystkich przeciw sobie. W Pasie jednak obowiązują inne reguły i jeden mały statek może zmienić los wszechświata.

źródło opisu: www.mag.com.pl

źródło okładki: www.mag.com.pl

Opinie czytelników (1901)

„Może to wszystko jest zbyt wielkie na proste oceny moralne dobra i zła.”

Od razu na wstępie zaznaczę, że nie będę zbytnio obiektywna, ponieważ po trzech sezonach serialu tak bardzo zżyłam się z załogą i wsiąknęłam w przedstawiony świat przyszłości, że mając całość w głowie i przed oczami, ciężko mi oddzielić książkę od ekranizacji, trudno powiedzieć, jakie byłyby moje odczucia wobec bohaterów, gdyby nie ich serialowe odpowiedniki.

Daleka przyszłość, cały Układ Słoneczny na wyciągnięcie ręki, marzenia o odległych gwiazdach. Do tego szczypta ingerencji obcej cywilizacji plus ludzie, ich podziały oraz dążenie do dominacji, z ciekawymi bohaterami na dokładkę i mamy mix idealny na świetną powieść sci-fi z naprawdę interesującą wizją przyszłości.

Początek książki szedł mi topornie, całe to porównywanie powieści do serialu odbierało mi przyjemność z lektury, musiałam wyczuć styl autorów, który na początku nie był oszałamiający, dość suchy wręcz. Ale później wszystko się rozbujało,...

veinylover | 2018-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2018

Dlaczego daję aż 10 gwiazdeczek?
Literatura sci-fi z prawdziwego zdarzenia, w dzisiejszych neomarksistowskich czasach, pełnych bełkotu i bezmózgowia - to rzadkość.
Literatura sci-fi z prawdziwego zdarzenia zawierać powinna pewne cechy prawdopodobieństwa i opisywać zdarzenia mieszczące się w wyobraźni naukowej.
Ta literatura w dużym stopniu spełnia tę normę. Ponadto wykreowane przez pisarza uniwersum daje okienko do kontynuacji cyklu w kierunku „zaawansowanego rozwoju ludzkości”, w tym dalszych podróży kosmicznych.
Dlaczego?
W uniwersum pojawia się jakaś tajemnicza cywilizacja, a właściwie jej produkt, tak bardzo zaawansowany, że samoprogramujący się. Z efektów działania tego przejawu owej cywilizacji dostajemy przekonanie o tym, że poziom zaawansowania tej cywilizacji jest przez nas niemożliwy do wyobrażenia. A jak powiedział Arthur C. Clarke: każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii. Jeśli tak postawimy sprawę, od razu widzimy, jak ogromne...

Karol | 2018-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2018

Nie będę ukrywać, że jednym z głównych powodów dla których sięgnąłem po tę książkę jest fakt, że jestem absolutnie zachwycony serialem który powstał na jej podstawie.

Co prawda, muszę przyznać że to jednak serial jest chyba bardziej przystępny. Największym problemem "Przebudzenia..." jest brak pewnego szerszego spojrzenia na sprawę, wszystkie informacje docierają do nas bezpośrednio od dwóch głównych bohaterów, albo sami wychwytujemy je z dialogów. Co może być pewnego rodzaju problemem bo ciężko pojąć ogrom wojny której nie widać z bliska.

Poza tym, całą resztę kupuję bez marudzenia. Miller i Holden to naprawdę intrygujące postacie, między którymi ciężko wytypować faworyta. Głównie ze względu na to że nie są pozbawieni wad, Jim to niepoprawny optymista którego wiara w ludzi często przyprawia o ból głowy, a Joe często wydaje się znudzony życiem i nie zwraca uwagi na to co robi. Bohaterowie drugoplanowi nie są zarysowani zbyt wyraźnie, ale wydaje się że na dzień dzisiejszy nie...

Alathea | 2013-07-15

Jak wkurzyć czytelnika i zniechęcić do czytania?
Po pierwsze, podzielić cały jeden tom na dwie części.
Po drugie, skopać tłumaczenie.
Po trzecie, zrobić mnóstwo literówek, błędów merytorycznych, a nawet pomylić się przy tytule rozdziału.
Po czwarte, zażyczyć sobie 39,90 złotych za około 360 stron byczej czcionki dla sześciolatków ćwiczących czytanie + niczego niewnoszący wywiad z autorem.
Muszę pogratulować Wydawnictwu „Fabryka Słów”, które w tej materii spisało się na medal. Po kupieniu „Przebudzenie Lewiatana” i przeczytaniu całości miałam ogromną ochotę skopać komuś cztery litery…

W dalekiej przyszłości, gdzie człowiek opanował całkowicie Układ Słoneczny i wybiera się dalej ku gwiazdom, holownik Canterbury odbiera sygnał SOS pochodzący ze statku Scopuli. Jim Holden wraz z ekipą wybiera się, aby ocalić domniemanych rozbitków. Okazuje się jednak, że na statku nikogo nie ma, a jedyne, co znajdują to marsjańskie urządzenie przekazujące sygnał. Kiedy Holden postanawia powrócić na...

Fantasy-Bestiarium | 2018-07-26

„Przebudzenie Lewiatana” przedstawia świat przeludniony, przepełniony natarczywymi mediami, zobojętnieniem, używkami i wszechogarniającą samotnością. James S.A. Corey w swojej książce przewidział nasz współczesny świat, pokazuje nam wizję, do czego może doprowadzić nadmierny kompsumpcjonizm i za duże zawierzenie życia technologi. Ludzkość została zmuszona do skolonizowania innych planet, jeżeli chciała ocalić swoje istnienie.

Mars, Księżyc, Pas Asteroid zostały zasiedlone przez człowieka, jednak ludzka ambicja sięga jeszcze dalej. Jim i jego załoga kursuje statkiem kosmicznym z pierścieni Saturna na stacje górnicze Pasa Asteroid. Wszystko zaczyna się nieprzyjemnie komplikować, gdy w tajemniczy sposób zaczynają umierać kolejni ludzie. Jim musi szybko wykombinować, kto czyha na ich życie, jeżeli chce ocalić siebie i załogę. Rząd ziemi pertraktuje z rewolucjonistami, a Sojuszu Planet Zewnętrznych prowadzi liczne spiski i intrygi zakrojone na szeroką skalę. Na arenę wkracza również...

Maciek | 2017-05-02
Przeczytana: 02 maja 2017

Fajna, niezobowiązująca i bezpretensjonalna literatura SF z dynamiczną akcją - idealna do czytania tramwaju czy w innym autobusie, w drodze do pracy lub w dłuższej podróży - idealny zabijacz czasu.

Marcus | 2018-08-08

„Przebudzenie lewiatana” z cyklu „Ekspansja” autorstwa Jamesa S. A. Corey'a to już drugie podejście naszych rodzimych wydawnictw do tej powieści s-f. Pierwsze i nieudane zaliczyła Fabryka Słów. Z dwóch powodów. Tłumaczenie było fatalne do tego stopnia, że czytelnicy sami wymiotowali protomolekułą (później wyjaśnię) choć nie byli bohaterami ww. książki, którzy zarazili się tym paskudztwem. Ponadto, wydawnictwo wpadło na chytry pomysł podzielania tej powieści na dwa tomy. Sami autorzy (a było ich dwóch) nie przewidzieli tego w anglojęzycznej wersji.

Ja recenzuję „wersję” wydawnictwa Mag. Co do tłumaczenia to – moim zdaniem – wszystko jest w porządku. Powieść została wydana w jednym tomie. O czym jest ta powieść?

Ludzie zasiedli Marsa i stworzyli tam odrębny organizm polityczno-społeczny. Ziemia jest cały czas centrum Układu Słonecznego, ale Mars stał się osobnym bytem politycznym, niezależnym graczem. Asteroidy, które krążyły w układzie, zostały skolonizowane w celu wydobycia...

Jonasz | 2016-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2016

Satysfakcjonujace.
Leviathan Wakes, pierwszy tom cyklu SF Expence. Pod nazwiskiem autora , kryja sie w istocie dwie osoby. Obie z grupy pisarskiej zgrupowanej w Nowym Meksyku (USA), ktore najslyniejszym przedsyawiciem jest Goerge R.R. Martin.

Expence jest przykladem klasycznego podejscia do fikcji naukowej. Statki kosmiczne, expansja czlowieka w Kosmos, napiecia spoleczne, kosmiczne wojny. Ksiazka unika technologicznego zargonu. Nie wyjasnia jak. Pokazuje tylko, ze to zrobiono, a zrobiono w skali listeratury SF niewiele. Skolonizowana Marsa oraz kilka ksiezycow Jowisza I Saturna. Ten mikrokosmos jednak wystarcza, dla stworzenie interesujacego uniwersum. Dwie wielkie I antogonistyczne potegi polityczne Ziemi I Marsa, I pozbawione przywilejow spoelcznosci rozsiane w pasmie asteroid I ksiezycow zewnetrznych planet, dostraczajace bogatym spoleczenstwom wewnetrznych planet w mineraly

Kilka ciekawych, z krwi I kosci postaci. Ciekawa historia I intrygujace zakonczenie.

astaldohil | 2018-08-30
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Każdy czytelnik, który zachęcony znakomitym serialem stacji SyFy (prawa do którego obecnie posiada Amazon) sięgnie po pierwszy tom cyklu "Ekspansja", musi liczyć się z tym, że spotka go rozczarowanie. "Przebudzenie Lewiatana" jest bowiem jednym z nielicznych przypadków powieści, która w zestawieniu z, bazującym na niej, wielowątkowym pierwszym sezonem serii telewizyjnej, wypada niczym konspekt znanej z ekranu historii. Ba, momentami miałem niemal wrażenie, jakby przyszło mi czytać dość pobieżne streszczenie tego, co dane mi było zobaczyć wcześniej w telewizyjnej "Ekspansji"!

Czego zabrakło mi w książce po obejrzeniu serialu? Mimo, iż ów podąża bardzo wiernie za osią fabuły powieści, w niej samej nie znajdziecie całej masy wątków i mini-historii postaci pobocznych, które w adaptacji sprawiały, iż miało się wrażenie obcowania z uniwersum przemyślanym w każdym szczególe, targanym skomplikowanymi uwarunkowaniami społeczno-politycznymi, skrzętnie zaplanowanym i z niezliczoną siecią...

Piotr_M | 2018-07-15

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to sporym rozczarowaniem była dla mnie duża liczba literówek i innego typu błędów czysto edytorskich – tym bardziej, że Wydawnictwu Mag takie wpadki zdarzają się naprawdę rzadko. Poza tym, trudno się do czegokolwiek przyczepić – twardą, ładnie zaprojektowaną okładkę i wygodną przy czytaniu czcionkę z pewnością należy zaliczyć Przebudzeniu Lewiatana (pierwszy tom serii The Expanse) na plus. Co natomiast jeśli chodzi o treść powieści?

W świecie opisywanym przez Coreya człowiekowi udało się już do pewnego stopnia skolonizować nasz Układ Słoneczny – oprócz Ziemi, ludzie zamieszkują też m.in. Marsa i Pas (asteroidy znajdujące się pomiędzy Marsem a Jowiszem). Jak łatwo się domyślić, pomimo wzajemnej zależności (każda ze stron dysponuje surowcami i technologią, które mogłyby się przydać pozostałym) i wszelkich korzyści, jakie mogłyby wyniknąć ze współpracy, wojna wydaje się być tylko kwestią czasu.
Zapraszam również do lektury pełnej recenzji -...