Przebudzenie Lewiatana część 1

Okładka książki Przebudzenie Lewiatana część 1 James S.A. Corey
Okładka książki Przebudzenie Lewiatana część 1
James S.A. Corey Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Expanse / Ekspansja (tom 1) fantasy, science fiction
Expanse / Ekspansja (tom 1)
Leviathan Wakes
Fabryka Słów
2013-02-08
2013-02-08
Patryk Sawicki
space opera
Inne

Space noir

Największym minusem tej książki jest Jim Holden - jedna z najbardziej irytujących postaci jakie spotkałem w literaturze. Jego zachowania są irracjonalne, głupie, jak coś mu się nie podoba to tupie nóżką jak małe dziecko. Zdecydowanie wolałem czytać rozdziały z perspektywy Millera.

Sama fabuła mocno nierówna. Początek bardzo mnie wciągnął, ale potem nie jest już tak dobrze. Akcja bardzo przyspiesza. Wszystko jest bardzo proste i nawet jak coś nie idzie po myśli głównych bohaterów to szybko udaje się ten problem rozwiązać.

Książka nie zachęciła mnie do przeczytania kolejnych części serii.

Tu nie można się nudzić, bawiłam się świetnie! Dla mnie to książka idealna - strzelaniny, wybuchy, taktyczne rozkminy w kosmosie. Ten klimat! Przewiduję tendencję wzrostową jeśli chodzi o ocenę końcową w kolejnych tomach, bo wspaniali bohaterowie już zyskują moją sympatię. Obawiam się, że mogę się do nich przywiązać :)

Science -fiction. Ludzie skolonizowali księżyc, marsa, i różne księżyce...
Historia poszukiwań pewnej zaginionej dziewczyny prowadzonych przez pewnego detektywa, oraz ekipy statku przewożącego lód, który odbiera sygnał pomocy.
Mix s/f i powieści detektywistycznej, która potem rozpędza się w powieść sensacyjno - bojową.
wizja napisana z rozmachem. Momentami nieco przypominała mi historię z Obcego, a czasem z innych sf. Początek dynamiczny, końcówka nieco mnie zmęczyła, niemniej jednak zaciekawiła mnie i zapewne sięgnę po kolejną część.

Science -fiction. Ludzie skolonizowali księżyc, marsa, i różne księżyce...
wizja napisana z rozmachem. Momentami nieco...

Książka sama w sobie ciekawa trochę wymagająca dla osób nie zaznajomionych z podstawami fizyki (ale myślę, że pomimo to można ją czytać). Coś w tej książce mnie nie usatysfakcjonowało w 100%, książka była okej, może trochę za długa czasami ale z ciekawym zwrotem akcji na końcu 🤫
Najlepszą częścią tej książki są bohaterowie i nie mówię tu tylko o dwóch głównych bohaterach, z których perspektywy poznajemy tą historie, mam na myśli ich wszystko. Są to zdecydowanie bohaterowie z kategorii tych szarych, mają swoje wady i zalety, nie zostali wykreowani po to by ich lubić jak często się zdarza (Ja na przykład nie jestem fanką Millera).
Czy polecam? Tak, choć nie całym sercem
Czy przeczytam kolejny tom? Zdecydowanie ❤️‍🔥

Ciekawa książka

Ciekawa książka

Czytałam po serialu, który świetnie odwzorował i dodał sporo od siebie. Protomolekuła i związane z nią tajemnice, śledztwo Millera, akcje z Holdenem. I oczywiście charakter Amosa. Wszystko tworzyło ciekawą mieszankę, po której chciałam więcej.

W pierwszej kolejności obejrzałem genialny serial, który opowiada historię z 6 pierwszych tomów więc od razu postanowiłem zabrać się za pierwowzór, aby poznać całą historię od początku do końca.

Podoba mi się podział rozdziałów na Holdena i Millera, a całość świetnie się czyta. Tutaj nie ma czasu na nudę, zawsze coś się dzieje, zawsze jest ktoś do uratowania. Mocno czuć tutaj klimat S-F i Mass Effecta - gry wideo.

Teraz dopiero widzę pieczołowitość serialu i oddanie całego tomu prawie ząb w ząb jak w książce. Po przeczytaniu byłem wręcz przekonany, że serial dobudowuje więcej historii, a książka trochę gna z fabułą. Okazuje się jednak, ze serial przeplata historie innych bohaterów z kolejnych tomów - przez to opowieść z pierwszego tomu, kończy się tak naprawdę dopiero w drugim sezonie serialu. Ciekawy zabieg.

Podsumowując polecam, ale nie wiem czy nie odbiłbym się gdybym wcześniej nie obejrzał serialu. Natomiast na pewno z chęcią sięgnę po kolejne tomy, a po drugi już teraz ;)

Przebudzenie Lewiatana to fantastyka naukowa, podlana gęstym detektywistycznym sosem. Przedstawiony świat przyszłości, musi radzić sobie ze zdobyczami, ale i wyzwaniami wynikającymi z kolonizacji układu słonecznego. Głównymi aktorami na tej scenie jest Ziemia pod przywództwem ONZ i mocno zmilitaryzowany Mars, zaś papierkiem lakmusowym pozostaje pas asteroid zaopatrujący obie strony w surowce. Pierwsze skrzypce narracji gra prowadzący śledztwo, pochodzący z pasa asteroid Joe Miller, który przyjmuje kontrakt na odnalezienie córki magnata. Jak to zwykle bywa, sprawa w swojej istocie nie jest taka, jaką wydawała się być na początku, zaś idąc od tropu do tropu nasz bohater odkrywa przed czytelnikiem znacznie większą kabałę niż zwykłe zaginięcie. Krytycy docenili powieść za prostotę opisania meta plotu politycznego w świecie przedstawionym, co nie jest dla tego gatunku regułą, jak i za oszczędne gospodarowanie wymyślonymi terminami mającymi tłumaczyć urządzenia, czy zjawiska z przyszłości. Trzyma w napięciu, ma ciekawą strukturę i nieoczywiste, sprytne zwroty akcji. Nominacja do nagrody Hugo w 2012 roku nie skończyła się wygraną, ale przegrać z Wśród obcych Jo Waltona to żaden wstyd. Zdecydowanie polecam późniejszą wersję wydawnictwa MAG z 2018 roku, po pierwsze nie jest podzielone na dwie części, po drugie tłumaczenie i korekta są staranniej wykonane, po trzecie i ostatnie, okładki Piotra Cieślińskiego są obłędne.

Książkę bardzo dobrze się czytało. Trochę żałuję, że to rzeczywiście space opera, moim zdaniem zyskałaby, gdyby ten sam konflikt został pokazany z bardziej ograniczonego, kameralnego ujęcia a bohaterowie nie musieliby być cały czas w centrum akcji. Interesujący świat.

Miałam wielką ochotę na tą książkę i ogromną ciekawość dotyczącą jej i tego czy mi się spodoba.
I w sumie oprócz kilku minusów bardzo mi się podobała. Podobało mi się miejsce akcji: kosmos, inne planet, mam nadzieję, że w następnych częściach poznamy również inne zakątki naszego układu słonecznego. Podobał mi się główny wątek książki. Bałam się się tego, że jest to space opera do której się zraziłam podczas czytania innej książki ale tutaj mi to kompletnie nie przeszkadzało.
To co mi przeszkadzało to podobnie jak innym czytelnikom postać głównego bohatera Holdena. Zbyt wyidealizowany, o poglądach z którymi się nie zgadzałam i które czasami mnie irytowały.
Do tego miejscami książka mi się dłużyła, akcja na Erosie i późniejsza pogoń jakoś mnie znużyły.
I niestety nie podobał mi się koniec. Zakończenie wątku Millera (chociaż stawiam, że to jeszcze nie koniec) mnie rozczarowało. Do tego sama końcówka jest bardzo spokojna i nie pozostawiła we mnie uczucia niedosytu po to by od razu sięgnąć po kolejną część. Sięgnę po nią z pewnością ale za jakiś czas.

• Science Fiction