Leviathan Wakes

Cykl: Expanse / Ekspansja (tom 1)
Wydawnictwo: Orbit
angielski
Jezier

Humanity has colonized the solar system - Mars, the Moon, the Asteroid Belt and beyond - but the stars are still out of our reach. Jim Holden is XO of an ice miner making runs from the rings of Saturn to the mining stations of the Belt. When he and his crew stumble upon a derelict ship, "The Scopuli," they find themselves in possession of a secret they never wanted. A secret that someone is...

Jim Holden is XO of an ice miner making runs from the rings of Saturn to the mining stations of the Belt. When he and his crew stumble upon a derelict ship, "The Scopuli," they find themselves in possession of a secret they never wanted. A secret that someone is willing to kill for - and kill on a scale unfathomable to Jim and his crew. War is brewing in the system unless he can find out who left the ship and why.

Detective Miller is looking for a girl. One girl in a system of billions, but her parents have money and money talks. When the trail leads him to "The Scopuli" and rebel sympathizer Holden, he realizes that this girl may be the key to everything.

Holden and Miller must thread the needle between the Earth government, the Outer Planet revolutionaries, and secretive corporations - and the odds are against them. But out in the Belt, the rules are different, and one small ship can change the fate of the universe.

źródło opisu: https://www.orbitbooks.net/

źródło okładki: https://www.orbitbooks.net/

Alathea | 2013-07-15

Jak wkurzyć czytelnika i zniechęcić do czytania?
Po pierwsze, podzielić cały jeden tom na dwie części.
Po drugie, skopać tłumaczenie.
Po trzecie, zrobić mnóstwo literówek, błędów merytorycznych, a nawet pomylić się przy tytule rozdziału.
Po czwarte, zażyczyć sobie 39,90 złotych za około 360 stron byczej czcionki dla sześciolatków ćwiczących czytanie + niczego niewnoszący wywiad z autorem.
Muszę pogratulować Wydawnictwu „Fabryka Słów”, które w tej materii spisało się na medal. Po kupieniu „Przebudzenie Lewiatana” i przeczytaniu całości miałam ogromną ochotę skopać komuś cztery litery…

W dalekiej przyszłości, gdzie człowiek opanował całkowicie Układ Słoneczny i wybiera się dalej ku gwiazdom, holownik Canterbury odbiera sygnał SOS pochodzący ze statku Scopuli. Jim Holden wraz z ekipą wybiera się, aby ocalić domniemanych rozbitków. Okazuje się jednak, że na statku nikogo nie ma, a jedyne, co znajdują to marsjańskie urządzenie przekazujące sygnał. Kiedy Holden postanawia powrócić na...

Maciek | 2017-05-02
Przeczytana: 02 maja 2017

Fajna, niezobowiązująca i bezpretensjonalna literatura SF z dynamiczną akcją - idealna do czytania tramwaju czy w innym autobusie, w drodze do pracy lub w dłuższej podróży - idealny zabijacz czasu.

Jonasz | 2016-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2016

Satysfakcjonujace.
Leviathan Wakes, pierwszy tom cyklu SF Expence. Pod nazwiskiem autora , kryja sie w istocie dwie osoby. Obie z grupy pisarskiej zgrupowanej w Nowym Meksyku (USA), ktore najslyniejszym przedsyawiciem jest Goerge R.R. Martin.

Expence jest przykladem klasycznego podejscia do fikcji naukowej. Statki kosmiczne, expansja czlowieka w Kosmos, napiecia spoleczne, kosmiczne wojny. Ksiazka unika technologicznego zargonu. Nie wyjasnia jak. Pokazuje tylko, ze to zrobiono, a zrobiono w skali listeratury SF niewiele. Skolonizowana Marsa oraz kilka ksiezycow Jowisza I Saturna. Ten mikrokosmos jednak wystarcza, dla stworzenie interesujacego uniwersum. Dwie wielkie I antogonistyczne potegi polityczne Ziemi I Marsa, I pozbawione przywilejow spoelcznosci rozsiane w pasmie asteroid I ksiezycow zewnetrznych planet, dostraczajace bogatym spoleczenstwom wewnetrznych planet w mineraly

Kilka ciekawych, z krwi I kosci postaci. Ciekawa historia I intrygujace zakonczenie.

Silaqui | 2013-03-05
Przeczytana: 17 lutego 2013

Patrząc na polski rynek wydawniczy, do niedawna można było odnieść wrażenie, że dobra literatura fantastyczna wyparta została przez różnorakie odmiany czytadeł lekkich, przyjemnych i poza lekkością nic nie zawierających. Popularne wydawnictwa stawiały na literaturę łatwą w odbiorze i przede wszystkim: modną. Na szczęście daje się zauważyć powolny powrót do łask tej trudniejszej części fantastyki, jaką bez dwóch zdań jest science fiction. Wydawcy zdają się widzieć, że nie wszyscy czytelnicy marzą o samych romansach i łatwej przygodowej fantasy i wychodzą im naprzeciw. Przykładem dopieszczania klienta bardziej wymagającego jest Przebudzenie Lewiatana, wydane mimo licznych opóźnień i rzucające nowe światło na Fabrykę Słów, kojarzoną w naszym kraju jako dyżurnego wydawcę polskiego fantasy. Cieszy tym bardziej, że wbrew zwyczajowi, tym razem blurby i polecanki okazały się jak najbardziej prawdziwe, a książka Jamesa S. A. Coreya (czy też właściwie Daniela Abrahama i Tya Francka, to oni...

To jest ten moment kiedy oczekiwania zbiegają się z rzeczywistością. Lekka, przyjemna literatura sf, nastawiona głównie na akcję. Tego właśnie się spodziewałem. Główne postaci dość schematyczne ale również sympatyczne. Autorzy nie skupiają się na nauce za to dywagują nieco na temat tego jak może wyglądać społeczeństwo w pierwszej erze kolonizacji naszego Układu Słonecznego. "Przebudzenie lewiatana" to bardzo fajna, niezobowiązująca powieść dla wszystkich szukających odprężenia w kosmosie ;)

DramaQueer | 2014-05-15
Przeczytana: 14 maja 2014

Niestety o tej książce nie można powiedzieć nawet, iż jest to przerost formy nad treścią. Forma też jest tutaj do poprawki.

Ale zacznijmy od mięska - czyli treści. Z początku jest nawet ciekawie. Autor próbuje nam przybliżyć ludzkość wychodzącą z pierwszej fazy kolonizacji kosmosu. Zasiedliliśmy wewnętrzne planety Układu Słonecznego. Nasze są również księżyce i asteroidy leżące dalej do Słońca. Ziemię można porównać do blednącej potęgi kolonialnej jaką była Portugalia u końca XVI wieku, natomiast Mars - niezależna planeta - to odpowiednik Angielskiej potęgi imperialnej. Tło staje się tym ciekawsze, gdyż pozostałe kolonie natomiast próbują wybić się na nieodległość.

Dalej jest już bardziej schematycznie. Akcję widzimy oczami dwóch bohaterów, starego cynika i idealisty o miękkim sercu. Standard.
Autor też nie może się zdecydować, czy książka ma być powieścią akcji, czy wizją przekroju nie tak odległego społeczeństwa. Pisarz próbuje przemycić informacje o zmianach cywilizacyjnych i...

BethLuisNion | 2017-03-06

Gdyby nie serial "The Expanse" który uważam za jeden z lepszych współczesnych seriali s-f, nigdy w życiu nie przebrnęłabym przez tę książkę. Nie wydaje mi się żeby zawiodło samo tlumaczenie. Tu po prostu całkowicie brakuje tła wydarzeń. Ciężko jest dostrzec różnice pomiędzy antagonistami całej tej rozgrywki. Ciężko wyobrazić sobie w jaki sposób żyją w tym kosmicznym świecie. Wszyscy się ganiają, jeden dybie na życie drugiego, a czytelnik nie ogarnia w sumie dlaczego tak sie dzieje, bo marniutki dialog goni kolejny, a sceny zmieniają się jak w kalejdoskopie. Tak, wiem... subtelności polityki i wojny... Niemniej jednak uważam, że tę historię ratuje wyłącznie obraz, dlatego pierwszy raz w życiu polecam serial, a nie książkę.

Krzysztof | 2018-06-15

Przeraża mnie to, że tak dużo czytelników wystawiło tej pozycji wysokie noty, bo to kiepska literatura z drętwymi dialogami. Czy oni im płacą od strony czy co? Tak rozlazły styl pisarski - wiele niepotrzebnych dialogów, scen. Czechow miał rację - sztuka pisania to sztuka skracania, a zwięzłość jest siostrą talentu. Jedną gwiazdkę więcej daje za sam koncept fabularny, oczywiście do końca niewykorzystany.

Silaqui | 2013-11-23
Przeczytana: 22 września 2013

O tym, jak czasem niełatwo jest omawiać kolejne tomy serii wie praktycznie każdy recenzent. Jeśli akcja poszczególnych części toczy się niemal nieprzerwanie, towarzyszą nam ci sami bohaterowie i główny cel misji pozostaje niezmieniony, niezwykle trudno jest wykrzesać z siebie coś więcej niż we wcześniejszych opiniach. Podobnie rzecz ma się z drugim tomem "Przebudzenia Lewiatana", tylko że tutaj zadanie jest jeszcze bardziej skomplikowane z jednego, przykrego (zwłaszcza dla czytelników) powodu. Z nieznanych nam przyczyn książka, wydana oryginalnie jako całość, została sztucznie podzielona przez wydawcę. A to nastręcza dwojakich trudności. Po pierwsze: czas między wydaniem poszczególnych tomów zaciera szczegóły przedstawione w pierwszej części. Po drugie, w odróżnieniu od klasycznych wieloczęściowych powieści, tutaj nie mamy nawet co liczyć na jakiekolwiek wprowadzenie przypominające zaistniałe już wydarzenia. Gdy połączymy te dwa fakty otrzymamy sytuację dla czytelnika niekorzystną:...

bubs1983 | 2014-07-05
Przeczytana: 01 lipca 2014

Ogólnie książka nie jest zła, ale bardzo denerwuje fakt, że ktoś sknocił sprawę tłumaczenia. Czasami dialogi są tak tłumaczone, że nie wiadomo który z bohaterów mówi, do tego mówią bezsensowne rzeczy (oczywiście idzie się domyśleć o co chodziło i jaki był sam sens tych dialogów, ale nie o to chodzi). Czasami są pomylone imiona bohaterów (nawet w tytule rozdziałów). Nie powiem, że to jakoś miesza w fabule bo oczywiście takie rzeczy zaraz się wyłapuje, ale jak kupujesz książkę za trzy czy cztery dychy to jednak chciało by się żeby się ktoś do niej przyłożył. Ale okładkę ma ładną;) Ja od kilku lat miałem założenie, że wspieram rodzimych autorów i takie książki kupowałem, w końcu się skusiłem na amierikłańską i nie ma tragedii (tym bardziej, że miałem ochotę na coś lekkiego, bez fizyki kwantowej, psychologii, filozofii itd). Tak że w skrócie, na tyle dobra, że kupiłem drugą część, ale bez szału... Aaa...a co mnie tknęło, żeby dla odmiany po paru latach kupić zagraniczne sc-fi?...