Biblia diabła

Cykl: Sedinum (tom 3)
Wydawnictwo: MUZA SA
Marczewek

Według legendy Kordula była dwórką brytyjskiej księżniczki zamordowanej wraz z dziesięcioma tysiącami dziewic przez Hunów. Jej szczątki uznano za święte relikwie. Czaszka trafiła do niewielkiego księstwa nad Bałtykiem. W skarbcu katedry w Kamieniu Pomorskim dotrwała do końca drugiej wojny światowej. Koniec wojny trzydziestoletniej. W całej Europie płoną stosy, trwa polowanie na czarownice....

Koniec wojny trzydziestoletniej. W całej Europie płoną stosy, trwa polowanie na czarownice. Upada księstwo pomorskie. Od brzegów wyspy Wolin odbija galeon, w którego ładowni ukryty jest przerażający ładunek. Klątwa z nim związna dosięgnie każdego, kto odważy się go tknąć.

Mroźna noc 5 marca 1945 r. Z podjazdu starego pałacu wyrusza kawalkada wyładowanych po brzegi wozów. Kolumna uciekinierów podąża na zachód, uchodząc przed wkraczającą na Pomorze armią radziecką. Wywożą jeden z najcenniejszych pomorskich artefaktów.

Co tak naprawdę wydarzyło się tej marcowej nocy? Co wywieziono? Jedna z największych tajemnic Pomorza wciąż przyciąga rzesze poszukiwaczy skarbów.

Ku utrapieniu architekta Igora Fleminga tym tropem podąży także jego klient – pewien bogaty szczeciński przedsiębiorca. Wszystkie ślady prowadzą do wystawionego na sprzedaż domu na klifie, wokół którego kręci się mnóstwo podejrzanych typów…

Szczecińska dziennikarka Paulina Weber nie pierwszy raz wciąga swoich przyjaciół – Igora i Johanna – w reporterskie śledztwo, tym razem dotyczące zbrodni z czasów wojny trzydziestoletniej. Szybko okazuje się jednak, że grożące im niebezpieczeństwo jest całkowicie współczesne.

źródło opisu: https://muza.com.pl/zapowiedzi/2929-biblia-diabla-978832870006.html

źródło okładki: https://muza.com.pl/zapowiedzi/2929-biblia-diabla-978832870006.html

korcia | 2018-09-02
Przeczytana: 21 lipca 2018

Leszek Herman ma niewątpliwy talent do opowiadania historii, do snucia kilku opowieści niemal jednocześnie, do łączenia różnych faktów w zgrabną całość. W jego książkach historia nabiera barw, jest żywa i ciekawa, czego niestety nie da się powiedzieć o podręcznikach. To świetna powieść przygodowa z elementami historii, thrillera, sensacji…

Po raz kolejny zatraciłam się w powieści Leszka Hermana, zapomniałam o otaczającej mnie rzeczywistości, dałam się pochłonąć tajemnicom i poszukiwaniom skarbów… Cóż, będę tęsknić za głównymi bohaterami tej serii i z niecierpliwością wypatrywać kolejnego tomu.

smolkosia | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

Kolejna część przygód wokoł historii Pomorza architekta Igora i dziennikarki Pauliny toczy się wokół skarbu Kurdeli, czarownic z Pomorza i seryjnego zabójcy kobiet. No cóż niby dużo ciekawych informacji z Pomorza, dużo faktów o sądach czarownic z tego rejonu na przestrzeni wieków, opis tajnego bractwa i oczywiście wszystko w gronie przyjaciół z Wielkiej Brytanii. Całość niestety mimo interesujacego tematu wyszła jakoś nijako. Przyznam, że ta z 3 części o Pomorzu podobała mi się najmniej.Ale mimo wszystko jest to interesująca pozycja dla miłośników historii w wersji w stylu polskiego Indiany Jones.

krystian | 2018-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Dobra, bardzo dobra, rewelacyjna !
Fantastycznie napisana, podobnie jak dwie poprzednie. Mimo ogromnej ilości wątków, nie nudzi. Sedinum III po raz kolejny zaskakuje czytelnika. Tym razem Herman zabiera nas w podróż do mrocznego średniowiecza i czasów II wojny światowej. Procesy czarownic na Pomorzu, nazistowska organizacja Ahnenerbe i brutalne morderstwa kobiet we wspólczesnych czasach. Dobrze znani bohaterowie poprzednich części, usiłują rozwiązać wszystkie zagadki i połączyć je w jedną całość. Po raz trzeci jestem pod ogromnym wrażeniem. Herman jest wirtuozem budowania fikcji literackiej na wydarzeniach z przeszłości. Fantastyczna narracja, dobrze napisane dialogi, opisy ktore nie nudzą i nie zmuszaja do szybszego przewracania stron. Po kolejną część sięgnę napewno z przyjemnością.

dorotbook | 2018-05-11
Przeczytana: 11 maja 2018

„Biblia diabła” jest moim pierwszym spotkaniem z twórczością Leszka Hermana. Jestem bardzo mile zaskoczona, że autorowi tak dobrze wyszło połączenie kryminału z historią.

Początkowo akcja wydała mi się trochę skomplikowana. Mnogość wątków i bohaterów, szukanie skarbów, kolekcje obrazów i polowanie na czarownice? Nie lubię, gdy w książkach są także nawiązania do polityki i religii, a od tego zaczyna się akcja. Czy to ma jakiś sens? Można logicznie połączyć? Można. Autor krok po kroku, bez pospiechu buduje napięcie i odkrywa przed czytelnikiem powiązanie wszystkich wątków.

Polowanie na czarownice to temat, który mnie zawsze fascynował. Lubię czytać o takich wątkach i szukać ich także na szklanym ekranie. Mam także ogromny szacunek do ludzi, którzy znają się na historii, malarstwie. W „Biblii diabła” wyraźnie widać dokładne przygotowanie się autora do opisywanych wątków. Herman zabiera czytelnika do średniowiecza i czasów II wojny światowej. Łączył procesy czarownic na Pomorzu w...

bractworozy | 2018-05-10
Przeczytana: 10 maja 2018

najlepsza ze wszystkich trzech części!!!

tyle tutaj wątków, pomysłów, domysłów, że nie da rady tego opowiedzieć w kilku zdaniach
niesamowite sytuacje, zwroty akcji, porwania, czarownice, seryjny morderca i demonologia stosowana...

mam nadzieję, że nie będzie trzeba długo czekać na dalszą część historii

gorąco polecam !!!

Ewa | 2018-04-24

Biblia Diabła to kryminał, w którym w dziennikarskie śledztwo bardzo sprytnie zostały wplecione wątki historyczno-archeologiczne.

Paulina Weber jest dziennikarką, która otrzymuje polecenie napisania cyklu artykułów o pomorskich procesach kobiet oskarżonych o czary. Zlecenie nie od razu jej się podoba, lecz w miarę zdobywania informacji na temat, zaczyna się coraz bardziej wgłębiać w praktyki o wymyślnych technikach tortur, jakie stosowane były wobec kobiet oskarżonych o czary.

Pewnego dnia u brzegu Wyspy Robiena zostaje znalezione pozbawione głowy ciało topielca. Sprawą zajmuje się lokalna policja. Zainteresowana tym dziennikarka, postanawia przeprowadzić własne dziennikarskie śledztwo i wciąga w nie swoich przyjaciół – architekta Igora i Johanna, brytyjskiego spadkobiercę starego pomorskiego rodu.

Za sprawą zlecenia renowacji starego myśliwskiego dworu Igor wpada na trop zaginionego skarbu z katedry w Kamieniu Pomorskim. Ku utrapieniu architekta tym tropem podąża również jego...

werka777 | 2018-05-29
Przeczytana: 29 maja 2018

WYMAGAJĄCE POCZĄTKI
Nie mam w zwyczaju kopiować streszczenia fabuły ze strony wydawnictwa. Tym razem jednak postanowiłam się wyłamać, a to dlatego, że nie chciałam pominąć żadnego z ciekawych wątków tej powieści, a takowych tutaj wieeele. I tak właśnie zaczyna się ta książka, w której kolejny motyw składający się na akcję goni kolejny. Nie lada wyczyn nie tylko ze strony autora, ale i wyzwanie dla czytelnika. Potrzeba cierpliwości, ciszy i skupienia, by móc wejść w głąb tej historii i wczuć się w jej klimat. A potem po prostu się przepada, bo potrzeba zerknięcia na następną i następną stronę wydaje się silniejsza niż obowiązki.

KILKA WĄTKÓW, JEDNA HISTORIA
Znani, zaprzyjaźnieni już z fanami autora bohaterowie, na czele z inteligentną dziennikarką Pauliną Weber, wpadają na trop kolejnej sensacji. Artykuł dotyczący polowania na czarownice, tajemniczy skarbiec, Zamek Duchów czy demonologia. Religia, polityka, okrutne morderstwa. Autor zabiera czytelnika w podróż po różnych epokach od...

Kamil | 2018-05-13
Przeczytana: 13 maja 2018

Niemal miesiąc temu na rynku ukazała się kolejna książka Leszka Hermana, „Biblia diabła”. Podkreślam to, bo uważam, że ta premiera to wydarzenie nie lada, zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie solidnie – jak w tytule recenzji, bo to jakby słowo klucz w mówieniu o tej pozycji – i z rozmachem napisane kryminalne powieści, w których na pierwszy plan wysuwa się historia.

Powieść skupia się wokół trzech problemów – tajemniczego morderstwa, odkrywania średniowiecznych manuskryptów i poszukiwania zaginionego skarbu. To, co przede wszystkim zwraca uwagę w tej książce, to bez wątpienia szeroka płaszczyzna historyczna. Nie bez powodu nazywam w tym wypadku wplątanie wątków historyczny płaszczyzną, bo „Biblia diabła” to powieść, o której istocie na wielu poziomach świadczą właśnie przytaczane fakty, legendy, różne źródła, podania czy przypuszczenia. Leszek Herman – podobnie jak w poprzednich książkach, w tym „Latarni umarłych” – tak prowadzi fabułę i kreuje całą literacką rzeczywistość, że...

Małgosia | 2018-05-21
Przeczytana: 18 maja 2018

Biblia Diabła, kto by pomyślał, że ona istnieje naprawdę? No, Leszek Herman pomyślał i postanowił wykorzystać ją w swojej najnowszej książce. Pomyśłał i bardzo zgrabnie wymyślił całą intrygę, jak nas do tej księgi doprowadzić. Były czarownice palone na stosie - którymi zajęła się Paulina, pisząc o nich artykuły do swojej gazety.
Były zabytkowe dwory i relikwia Korduli - którymi z kolei zajął się Igor na polecenie swojego bogatego klienta.
A ponieważ nie mogło zabraknąć również wątku kryminalnego, to były rówież ofiary i szukanie sprawcy.
I tak się to jakoś autorowi pięknie splotło, że okazało się, iż Paulina i Igor znowu mogą razem z przyjaciółmi z Anglii poprowadzić jedno wspólne śledztwo, które prowadzi ich do domu na klifie.
A w domu tym znajdują coś, co w ogóle nie powinno się tam znaleźć.
I bardzo się cieszę, że zakończenie książki jest wstępem do następnej, bo to znaczy, że jeszcze chociaż raz spotkamy się z bohaterami ze Szczecina. Byle jak najszybciej.

MoznaPrzeczytac | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018

Książka jest po prostu świetna! Jest to mieszkanka historii z literaturą obyczajową oraz wątkiem kryminalnym w tle, napisana w takim sposób, że cały czas chce się więcej i więcej. Dobrze, że ma prawie 600 stron, tyle wystarczy, żeby nacieszyć się świetnym stylem autora i zachęcić do sięgnięcia po kolejne pozycje. Jest to zupełnie inny typ literatury, z którym wcześniej nie miałam styczności, jednak była to dobra decyzja żeby się skusić.

Pełna recenzja książki na stronie: