Szachownica

Leszek Herman Wydawnictwo: Muza kryminał, sensacja, thriller
Muza
2022-10-12
2022-10-12

Mało jest fajnych książek przygodowych z intrygą i tajemnicami w tle. “Szachownica” Hermana nie dała rady zbliżyć się do mistrza Siembiedy i “Bezcennego” Miłoszewskiego.
Autor dzieli historię na dwie linie czasowe. Przeszłość w Prusach i teraźniejszość na terenach USA. Jeżeli czasy dzisiejsze jeszcze jakoś dają radę mimo kompletnie słabych bohaterów, to przeszłość jest tragiczna. Przysłowiowe “flaki z olejem” nie mające jakiegoś kierunku do którego by dążyło i strasznie się to czyta wiedząc, że wątek współczesny próbuje biec do przodu. Nieprzypadkowe są porównania do amerykańskich filmów jednej z postaci, bo ta historia próbuje być widowiskowa jak te filmy, a logika schodzi trochę na dalszy plan.
Patryk to taka odwrotność przebojowej Karen. On tylko za nią chodzi i próbuje ostudzac jej zapędy. Bardziej by pasowali na rodzeństwo niż parę. Obydwoje zachowują się jednak jak dzieci, które znalazły paczkę cukierków i tajemniczy liścik, a potem próbują się dowiedzieć o nim więcej. O postaciach z przeszłości nie ma co wspominać.
Wszystko ratuje tylko to, że jest to podobno najsłabsza z książek autora i przez to nie zamykam się na jego twórczość. Może po zapoznaniu się z innym jego dziełem powrócę do “Szachownicy” i spojrzę na nią zupełnie inaczej?

Świetne czytadło z historia w tle. Warto!

Świetne czytadło z historia w tle. Warto!

“Szachownica” to ciekawa i wciągająca powieść sensacyjna, która łączy w sobie elementy historyczne, kryminalne i nadprzyrodzone. Autor zabiera czytelnika w podróż przez dwa stulecia i dwa kontynenty, ukazując losy bohaterów związanych z tajemniczą szkatułką łowcy wampirów. W książce nie brakuje zwrotów akcji, napięcia i zaskakujących odkryć. Herman umiejętnie łączy fakty z fikcją, tworząc wiarygodny i fascynujący świat, w którym nic nie jest takie, jakie się wydaje.

Książka składa się z dwóch równoległych wątków: współczesnego i historycznego. W pierwszym śledzimy przygody Patryka i Karen, polskiej pary, która podczas wycieczki do Stanów Zjednoczonych kupuje na aukcji starą skrzynkę pochodzącą ze Szczecina. Okazuje się, że szkatuła kryje w sobie wiele tajemnic i niebezpieczeństw, a także klucz do rozwiązania zagadki sprzed dwustu lat. W drugim wątku cofamy się do roku 1829 i poznajemy historię kobiety, która przybywa do Nowego Jorku z misją przekazania porucznikowi tajemniczego pakunku. Jej spotkanie z dawnym znajomym kończy się tragicznie, a jej śladem podąża tajemniczy mężczyzna, który ma własne plany i zamiary.

Oba wątki są ze sobą ściśle powiązane i stopniowo odkrywają prawdę o szkatule, jej zawartości i jej właścicielach. Autor zręcznie przenosi czytelnika z jednej epoki do drugiej, budując napięcie i zainteresowanie. Książka jest pełna ciekawych i zróżnicowanych postaci, zarówno historycznych, jak i fikcyjnych. Książka porusza ważne tematy, takie jak wolność, niepodległość, patriotyzm, wiara, lojalność i zdrada.

Książka “Szachownica” to świetna propozycja dla fanów sensacji, historii i fantastyki. To książka, która nie pozwala się nudzić i zmusza do myślenia. To książka, która zaskakuje i zachwyca. Polecam ją wszystkim, którzy lubią dobrze napisane i inteligentne powieści.

Dla mnie (prawie) każda książka Hermana, jest super. Trochę nie przypadła mi do gustu "Krzyż pański", ale reszta jest spoko. Tu mamy trochę kontynuację, bo mamy siostrzenicę Igora, a pojawiają się także inne znane nam postacie z wcześniejszych książek. Po raz kolejny, mamy zagadkę z historii która się rozgrywa na płaszczyźnie historycznej i współczesnej. Dobra pozycja. Polecam.

Fajna intryga, ciekawie poprowadzona. Niestety, brakuje pełnego rozwiązania zagadki chyba, że jest w kolejnym tomie.

Szósta już, świetna pozycja Leszka Hermana. Dla kogoś, kto lubi dociekać niewyjaśnionych i intrygujących historii, będzie doskonałą lekturą, będzie chciał więcej i więcej...

Gruba ,ale szybka. Do czytania.Te z Prus akcja najlepsza.

Gruba ,ale szybka. Do czytania.Te z Prus akcja najlepsza.

Jak zwykle opowieść Pana Leszka mnie porwała.
Jak ja się cieszę, że ktoś zajmuje się historia Pomorza, zwłaszcza zachodniego. Tak niewiele wiem o mojej małej ojczyźnie 🥴 a tyle jest do odkrycia.
Trochę gubiłam się w końcowej części z tymi Wilhelmami 😁 ale od czego jest wujek google, żeby sobie o nich poczytać 😁
Panie Leszku, kocham Pana 😏

Jak zwykle opowieść Pana Leszka mnie porwała.
Panie Leszku, kocham Pana 😏

Na półkach: , , , , , ,

Nie wiedziałam dokładnie co oferuje czytelnikom Leszek Herman. Jak widać po moich postach za nowościami nie gonię i po debiuty sięgam z wielkim opóźnieniem. Z braków czasowych głównie, bo przecież nazwisko tego pisarza ze Szczecina przewija mi się raz po raz w recenzjach, a to świadczy niewątpliwie o jego popularności. Bardzo się cieszę, że doczekałam wakacji, bo dopiero one zmobilizowały mnie do lektury jego powieści.

Parę lat temu zaczytywałam się w cyklu z Cottonem Malone. Czytaliście? Dokładnie taki sam gatunkowy miszmasz. Historia z różnych okresów przeplatała się ze współczesnością. Romans, kryminał, thriller w jednym. Tropienie dawnych pamiątek, dzieł sztuki, artefaktów, tajemnic i spisków w różnych częściach świata bardzo mi się spodobało, a przy okazji nieco poszerzyło horyzonty.

“Szachownica” ma znakomitą okładkę obiecując skrajnie różne scenografie i klimaty. To identyczne, jak we wspomnianym cyklu, klasyczne połączenie weryfikowalnej i potwierdzonej źródłowo wiedzy historycznej z całkowitą fikcją literacką. Prawda historyczna i pisarska wyobraźnia, a tę Pan Leszek ma imponującą, stanowi atrakcyjną mieszankę dla czytelników takiego pokroju jak ja. Wielbicieli przeszłości i krwawych kryminałów. Dobra także dla każdego, kto lubi poważną przygodę, połączoną z odkrywaniem wielowiekowych tajemnic, morderstwami i czarnymi charakterami, rozgrywającą się w pięknych okolicznościach przyrody i niepowtarzalnych wnętrzach.

Akcja płynie szybko, nie ma czasu na nudę i nawet przeskoki pomiędzy dwoma setkami lat przestają drażnić po krótkim czasie. Wybaczam takim powieściom, że czasem wiele detali bywa niepotrzebnych, bohaterowie w obliczu niemożliwych do przeżycia przygód mają wręcz nadludzkie szczęście, a finał nie zawsze w pełni satysfakcjonuje, bo, mimo objętości, nie odkryto wszystkich niuansów opowieści. Tu jednak liczy się przygoda, obcowanie z pięknymi wnętrzami pomorskich zamków, przypominanie sobie tajemnic rodu Hohenzollernów i Czartoryskich, a wreszcie klimat pierwszego kolonialnego osadnictwa na wschodnim wybrzeżu USA. Aligatory, wampiry i kradzieże klejnotów to dodatki absolutnie pożądane. Treści kryminalne i rodem z horroru niewątpliwie dodają książce uroku. Do tego hipokryzja, perfidia, pęd do pieniędzy, władzy i zysków - to zawsze towar chwytliwy w literaturze. Oraz piękne, nietuzinkowe kobiety z początków XIX wieku – Eliza i Wiktoria. Ponad miarę inteligentne, sprytne, choć niestety zmuszone do trzymania się sztywnych konwenansów.

Krótko mówiąc - dla mnie bomba. Odtąd biorę w ciemno wszystkie tytuły Pana Hermana.

Przesadzona, nieprawdopodobna i przez to trochę nudna. Na siłę przeczytałam, ale zmęczyły mnie te ciągłe skoki w czasie, ganianie po dżungli, po zamku, artefakty, wampiry, klejnoty, zabójstwa, romanse, mezaliansy, pantofelki Kopciuszka, ukryte przejścia i tajemnicze dokumenty schowane w skrytkach, baszty, aligatory i mordercze psy, strzelanie z shot gun'ów i z rusznicy. Poderżnięte gardła. Podpalenia. Kradzież i ciąża. Spadające helikoptery i defenestracje. Polowanie, bal, mokradła, eksploracje dna morskiego. Nowy Jork, Szczecin, Wirginia, Karolina Płn., Trzebiatów, Berlin, Londyn. Trupy tu i trupy tam. Emocje jak z filmu klasy B z udziałem Jakie Chana. I kilometry genealogii Hohenzollernów, Radziwiłłów, Czartoryskich. A wszystko jakieś takie powierzchowne.
Wymieniłam tylko niektóre z rewelacji. Pomyślcie, drodzy Czytelnicy, skoro znudził Was ten mój bełkot w 100 słowach, to jak się umęczycie pod ostrzałem wszystkich sensacji przez całe 600 stron!

• Leszek Herman
  • Z historią w tle