Zakładnik

Okładka książki Zakładnik Przemysław Borkowski Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Zakładnik
Przemysław Borkowski Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Zygmunt Rozłucki (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Zygmunt Rozłucki (tom 1)
Czwarta Strona
2017-04-24
2017-04-24
kryminał napad niebezpieczeństwo samobójstwo śledztwo telewizja literatura polska wyścig z czasem zabójstwo zemsta

Taniec z samobójcą

Przygodę z autorem rozpoczęłam od Niedobrego Pasterza. Pierwsza część nie dorównała drugiej. Szkoda.

Moje pierwsze spotkanie z Przemysławem Borkowskim i na pewno nie ostatnie (słucham już kolejną część z cyklu o psychologu Zygmuncie Rozłuckim). Dobrze napisana powieść, intrygujący wstęp, świetni bohaterowie i rozwijająca się między nimi relacja. Autor bawi się klockami, które widzieliśmy już w wielu innych kryminałach - psycholog detektywem, problemy z alkoholem, tajemnice sprzed lat, stare zdjęcia i kasety wideo kluczem do zagadki - ale nie sprawia to wrażenia wtórności, a świadomie wykorzystywanych motywów. Książkę słuchałem w audiobooku czytanym przez Mariusza Bonaszewskiego i to był dodatkowy walor. Niestety, po lekturze mam wrażenie, że atrakcyjny punkt wyjścia okazuje się trochę mało wiarygodny. Ale powieść sprawia przyjemność i z chęcią posłucham kolejnej przygody psychologa w interpretacji pana Bonaszewskiego.

ciekawie się czytało. Fajny pomysł , postacie. Zabieram się za drugi tom

ciekawie się czytało. Fajny pomysł , postacie. Zabieram się za drugi tom

Borkowski przez długi czas kojarzony był bardziej jako aktor kabaretowy, niż autor książek, a jednak jego powieści cieszą się coraz większym uznaniem. Pierwszą, którą miałam okazję przeczytać był "Zakładnik" i nie zawiodłam się.
Psycholog Zygmunt Rozłucki i dziennikarka Karolina Janczewska są świadkami mrożącej krew w żyłach sceny. Podczas porannego programu telewizyjnego do studia telewizyjnego wkracza uzbrojony mężczyzna. Bierze zakładników, zabija jednego z nich, a następnie odczytuje tajemnicze oświadczenie i popełnia samobójstwo. Ich podróż śladami zamachowca niespodziewanie zamieni się w śledztwo dotyczące tajemniczej śmierci sprzed lat.... To pierwsza książka z serii, na pewno warta uwagi

Dość przypadkowo trafiła w moje ręce ta xiążka i tylko fakt, że Borkowskiego znam z KMN sprawił, że ją zacząłem czytać. Absolutnie nie żałuję, bo xiążka była świetna. Po pierwsze bardzo ciekawa intryga, nawet gdy domyślam się kto jest winny to ciekawe jest jak to odkryją główni bohaterowie. Po drugie Borkowski pokazał, że da się napisać sensowne, realistyczne dialogi bez przeładowywania ich wulgaryzmami. Po trzecie autor pokazał, że można napisać wciągający kryminał bez scen walki, pościgów i strzelanin. Po czwarte wspaniale było czytać kolejną xiążkę, której akcja rozgrywa się w moim Olsztynie. Nawet nie przeszkadzało mi, że blok przy Pana Tadeusza nie jest w rzeczywistości czteropiętrowy jak u Borkowskiego tylko znacznie wyższy a zejścia do piwnic są w nim po prawej stronie schodów a nie po lewej. Rozumiem, że to taka pisarska mistyfikacja. Mam wrażenie, że te same miejsca fascynują Borkowskiego i mnie, na przykład dom nad rzeką Wadąg, w którym mieszka stary Jakubiec. Ten dom akurat naprawdę istnieje i naprawdę wygląda tak jak opisał go Borkowski.
Na pewno przeczytam kolejne xiążki Borkowskiego.

Chciałam Wam przedstawić książkę autorstwa Przemysława Borkowskiego jednego z twórców Kabaretu Moralnego Niepokoju.Książką ma tytuł "Zakładnik ".
Nie jest to mocny i krwawy kryminał bardziej bym powiedziała że thriller.
Co prawda autor bardzo drobiazgowo wprowadza nas w fabułę tej książki i początkowo trochę dłużyło mi się jej czytanie, ale książka w mojej ocenie bardzo zyskuje im dalej zagłębiamy się w historię.
Cała akcja zaczyna się tak naprawdę od ataku szaleńca , który po wtargnięciu do studia jednej z popularnych telewizji śniadaniowych zabija na wizji dwie osoby i sam odbiera sobie życie.
Zamachowiec nic nie mówi i nie przedstawia żądań.Gościem tego programu ma być również psychoterapeuta Zygmunt Rozłucki.Zostaje on przez policję poproszony o negocjacje z szleńcem ale jedyne co udaje mu się wynegocjować to prośbę napastnika o pozwolenie przeczytania mu oświadczenia.
Policja zaczyna śledztwo ale to nie oni są tutaj głównymi bohaterami.To właśnie psycholog i jedna z dziennikarek która była także zakładniczką postanawiają stworzyć reportaż o wydarzeniach z porannego programu.Za wszelką cenę chcą ustalić jaki był powód tak desperackiego kroku mężczyzny.To do czego się dokopią zaprowadzi ich do tajemniczego zniknięcia młodej dziewczyny, które wydarzyło się ponad 20 lat temu.
Co się stało wtedy ? Co doprowadziło do tych strasznych wydarzeń na oczach telewidzów, czy wydarzenia sprzed 20 lat łączą się z tymi których byliśmy świadkiem?O tym przekonacie się sięgając po książkę. A uważam że warto.Bo z każdym rozdziałem coraz bardziej chciałam poznać historię która rozpoczęła się 20 lat temu.
Polecam.

Nie jest to mocny i krwawy kryminał bardziej bym powiedziała że thriller.

Książka napisana bardzo porządnie, ładny styl i język, dobra "czytalność".
Ciekawa fabuła, choć cały czas miałem wrażenie, że poszczególne wątki są "jakby znane". Pierwsza moja lektura książki znanego kabareciarza, ale... już zabieram się za kolejny tom serii. Mam nadzieję, że równie udany.

Książka napisana bardzo porządnie, ładny styl i język, dobra "czytalność".

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Do studia telewizyjnego podczas transmisji na żywo wpada uzbrojony mężczyzna. Zabija jednego z zakładników, odczytuje oświadczenie, a na końcu popełnia samobójstwo. W zdarzeniu uczestniczą psycholog Zygmunt Rozłucki oraz dziennikarka Karolina Janczewska. Para postanawia nakręcić reportaż o tym co pchnęło Dariusza Jakubca do tak dramatycznego czynu. Węsząc w sprawie, natrafiają na tajemniczą sprawę zaginięcia i śmierci przed laty pewnej młodej dziewczyny. Czy uda im się rozwiązać zagadkę z przeszłości i poznać motywy postępowania sprawcy?

Do tej pory przeczytałam trzy książki autora - serię z prokurator Gabrielą Seredyńską. "Zakładnik" powstał sześć lat temu i wydaje mi się być powieścią napisaną przez zupełnie kogoś innego. Inny styl, inny rodzaj budowania napięcia. Widać, że z biegiem lat autor dojrzał i podszlifował swoj pisarski warsztat. Tutaj powiało troszkę nudą i to, nomen omen, od pierwszych stron. Dalej fabuła nabrała rumienców ale obyło się bez gorączki. Główni bohaterowie z początku dobrze rokujący, później jakby bez polotu. Plus za poruszone wątki psychologiczne.

Czytało się całkiem przyjemnie w dużej mierze dzięki dialogom między głównymi bohaterami. Ironia i sarkazm pana psychologa i pani dziennikarki to chyba największe atuty tej książki.

• Kryminał

Video