Niewiadoma

Cykl: Suder (tom 2)
Wydawnictwo: Filia
giovanna

Niektórzy nie cofną się przed niczym, żeby chronić siebie i swoich bliskich Szczecin, czerwiec 2016 roku. W gabinecie psychoterapeutki Mileny Korcz zjawia się pewien mężczyzna. Nie przyszedł po pomoc, chce tylko zadać bardzo ważne pytanie. Mężczyzna nie opuszcza gabinetu żywy. Tymczasem eksglina Dariusz Suder powoli otrząsa się z traumy przeszłości i odnajduje wreszcie względny spokój....

Niektórzy nie cofną się przed niczym, żeby chronić siebie i swoich bliskich

Mężczyzna nie opuszcza gabinetu żywy.

Tymczasem eksglina Dariusz Suder powoli otrząsa się z traumy przeszłości i odnajduje wreszcie względny spokój. Wszystko zmienia się, gdy dociera do niego informacja o śmierci człowieka, którego poznał kiedyś przypadkiem. Wiele wskazuje na to, że zabiła go kobieta, której Suder zawdzięcza naprawdę dużo… Przez to znów wikła się w prywatne śledztwo, którego kolejne etapy wyznaczają następne zagadkowe zabójstwa.

Mimo że sprawa jest jedną, wielką niewiadomą, on wie jedno: musi odnaleźć Milenę Korcz, zanim zrobi to policja.

I zanim znajdzie ją ktoś, kto będzie chciał poznać odpowiedź na bardzo ważne pytanie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/248

źródło okładki: materiały wydawnictwa

filozof | 2018-07-11

Okładka
zachęca do czytania
skąd
biblioteka
fabuła
Zabójstwo w gabinecie psycholog.Były glina,mafia.
Moja opinia
Świetne,coś doskonałego.Polscy autorzy są doskonali.
Piękne opisy choćby Szczecina .Jest tu mafia,dla mnie idealna.Szkoda pieska.

emindflow | 2018-03-26
Przeczytana: 25 marca 2018

Z każdą kolejną książką Marek Stelar podoba mi się coraz bardziej. I wcale nie z tego powodu, że pisze coraz lepsze powieści (chociaż to też prawda), ale dlatego, że ma pomysł na swoje pisanie i realizuje go w sposób bardzo konsekwentny. Na dodatek ten rodzaj powieści kryminalnych, głęboko osadzonych we współczesnej rzeczywistości, zdecydowanie mi odpowiada.
U Stelara nie przeszkadza mi brak niespieszne tempo czy czasem zbyt dużo gadulstwa. Nie oczekuję też fajerwerków rodem z amerykańskiego kina akcji. To wszystko jest bez znaczenia w porównaniu z potężną dawką realizmu pod każdą postacią. Jasne, można kręcić nosem nad poziomem duchowych rozterek Sudera czy jego dylematów pseudofilozoficznych, ale czy na pewno wszyscy czytelnicy wolni są od tego typu rozważań? Serio? No to gratuluję.
Z rzeczy konkretnych - podobał mi się wątek o programie ochrony świadków. Sporo ciekawych informacji zgrabnie wplecionych w fabułę.
I jeszcze jedna rzecz. Mimo że Stelar, zgodnie z panującą modą, ...

joaśka | 2018-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

Kolejny raz pisarz z mego miasta daje radę :)
Doceniam zawiłą intrygę, wyraziste postaci, inteligentny i wciągający język opowieści oraz ciekawe spostrzeżenia natury społecznej.
Suder jest bohaterem z krwi i kości i mimo, że może potwierdzać stereotyp gliny przejechanego przez życie to bardzo mi się ta postać podoba.
Dowodem na to, jak ta książka działa na wyobraźnię jest fakt, ze po jej zakończeniu zapragnęłam pojechać do Bartoszewa ;)

Bardzo polecam.

Miłka Kołakowska | 2018-05-03
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

Słowo „nie” często napędza szerokie dyskusje. W sposób naturalny kojarzy się bowiem z odmową, zaprzeczeniem lub negatywnym określeniem, które mimowolnie stają się zalążkiem międzyludzkich konfrontacji. Te trzy litery potrafią wywołać prawdziwy niesmak, ale mają też zaskakująco medialną stronę – świetnie prezentują się w tytułach książek. Korzysta z tego chociażby Marek Stelar w efektownej serii kryminalnej z Dariuszem Suderem. Rozpoczynająca cykl Niepamięć okazała się pomysłowa, nieprzewidywalna i wyraźnie doprawiona czarnymi emocjami, ale wszystko wskazuje na to, że jej kontynuacja, Niewiadoma, również trzyma wysoki poziom.

Akcję fabularną rozpoczyna zauważalnie mocny, treściwy i bezsprzecznie zagadkowy prolog, w którym dobrze znana Suderowi psychoterapeutka, Milena Korcz, próbuje rozgryźć znajdującego się w jej gabinecie pacjenta. Mężczyzna od początku wizyty zachowuje się osobliwie, ewidentnie nie jest zainteresowany poradą...

Sandra Jasona | 2018-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Psycholog Milena Korcz współpracująca z policją zostaje zaatakowana, ledwo uchodzi z życiem, napastnik ginie, a ona zamiast powiadomić policję, dzwoni do ekspolicjanta Dariusza Sudera i ucieka z miejsca zdarzenia. W ten sposób zostaje Suder wplątany w niezłą historię z ciekawym, nieco filozoficznym zakończeniem.
Nie ukrywam trzeba się przekonać do stylu autora, dokładność scen, czasami nawet naddokładność powoduje, że całość rozkręca się bardzo powoli, pierwsze 150 stron to tak naprawdę kilka wydarzeń, później akcja przyspiesza. Ciekawym zabiegiem jest narrator Suder, trochę filozof, trochę moralista, trochę za dużo gada, ale w całkowitym rozrachunku daję mu duży plus. Prowadzone przez niego poszukiwania są konkretne i poparte poszlakami, a dochodzenie do prawdy o Milenie i związku z innymi wydarzeniami podobało mi się bardzo.

Tomek | 2018-03-04
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 01 marca 2018

Może nie śledziłem kariery literackiej Marka Stelara od samego jej początku, ale zapewne przeczytałem wszystkie wydane dotąd przez niego książki. Moja przygoda z powieściami tego autora rozpoczęła się od znakomitego „Rykoszetu”. Kiedy pisałem dość specyficzną recenzję tego kryminału, wręcz nakazałem w niej Stelarowi:

„utrzymanie poziomu literackiej formy na równi z wcześniejszymi - świetnymi utworami, bądź jego znaczne podwyższenie (w miarę posiadanych możliwości i umiejętności).”

Od tamtej pory wiele wody w Odrze upłynęło, w tym czasie powstało w głowie pisarza wiele pomysłów na ciekawe powieści. Z pomysłów tych zrodził się cykl zatytułowany Suder.

„Niewiadoma” jest drugim tomem tego cyklu, jego udaną kontynuacją „Niepamięci”. Powstaje jednak pytanie, czy tylko udaną?

Darek Suder, po wydarzeniach z „Niepamięci”, w dalszym ciągu leczy rany. Obecnie przebywa na rencie policyjnej, znalazł sobie swój nowy świat, w pięknych okolicznościach przyrody. Znalazł (dosłownie) też...

kawa | 2018-10-07

W swoim gatunku na pewno się wyróżnia, więc dlatego tyle gwiazdek.
Ciąg dalszy losów bohatera z NIEPAMIĘCI. Dobrze powiązane wątki, wplecione następne, nowe, fabuła wciągająca. Porządny kryminał, bez zbędnych udziwnień.

Edmo | 2018-03-02
Przeczytana: 02 marca 2018

Z przykrością stwierdzam, że kolejna dawka kryminalnych zmagań Sudera już za mną. Jestem na dodatek bardzo niepocieszona tym, że kilka miesięcy pracy Marka Stelara przeleciało mi przed oczami zaledwie w dwa dni. Były to jednocześnie dwa dni literackiej uczty, w której zasmakowałam się bez pamięci.
„Intrygująca zagadka, morderstwo i tajemnicze zaginiecie. Czy od kryminału można oczekiwać czegoś więcej?” pisał Leszek Herman. Zdecydowanie TAK!– zwłaszcza, jeśli za jego pisanie bierze się Marek Stelar.
Nazwać powieść „Niewiadoma” tylko kryminałem – to zdecydowanie za mało.
Nie brak w niej czarnego humoru, który wywołuje uśmiech;
Bohaterów tak realnych, że łamią wszelkie stereotypy;
Ludzkich doznań i wartości;
Scen wywołujących skrajne emocje i mrowienie na skórze;
Moralnych dylematów i walki dobra ze złem – w której nie ma wyznaczonej granicy;
I dobrej zabawy, w której sam kombinujesz, co i jak – aż do końca.

I to napięcie, które autor buduje powoli, ale skutecznie. Napięcie,...

SłonecznaStronaŻycia | 2018-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2018

Druga część cyklu o Suderze podobała mi się jeszcze bardziej niż pierwsza. Intryga wydawała mi się bardziej sensowna i przekonywująca i lubię jak w kryminałach są też wątki miłosne, w tym tomie był:) Suder dalej jest świetnym bohaterem, świetnie się czyta. Nic tylko czekam na kolejny tom:)

Madhad | 2018-07-21
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 21 lipca 2018

Dobry, solidny, polski kryminał z nietuzinkową historią.
Jakbym się miała czepiać, to tylko do narracji w pierwszej osobie. Nie cierpię tego i uważam, że umniejsza znacznie wielu napisanym powieściom taki styl przedstawiania historii. Tam, gdzie w grę wchodzą ludzkie uczucia, takie skrajnie tragiczne, naładowane emocjami, czasem próba opisania tego kończy się słabo. Bo nie da się słowami wyrazić tego, co czują osoby, które straciły najbliższych, też dzieci. Takie prowadzenie bohatera nie pozostawia miejsca na indywidualne przeżycia czytelnika i puszczenie wodzy fantazji. Ale to moje subiektywne zdanie i niekoniecznie trzeba się z nim zgodzić.
Pomijając tę dla mnie niewielką w sumie niedogodność, to jeśli się lubi zagadki, to warto sięgnąć po książki Marka Stelara. On wie, co robi :)