Ota Pavel. Pod powierzchnią

Seria: Biografie
Wydawnictwo: Czarne
7,39 (57 ocen i 9 opinii) Zobacz oceny
10
3
9
5
8
17
7
24
6
6
5
1
4
0
3
0
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788380496774
język
polski
dodała
Ag2S

Wszyscy Czesi wiedzą, kim był Ota Pavel. Syn czeskiego Żyda dotknięty traumą Holocaustu, powojenny ideowy komunista, najpracowitszy czeski dziennikarz sportowy, obsesyjny perfekcjonista, genialny pisarz dotknięty chorobą psychiczną. Życie Oty Pavla jest wcieleniem dwudziestowiecznego losu mieszkańca Europy Środkowej, modelowym przykładem tego, jak wielkie wydarzenia determinują losy...

Wszyscy Czesi wiedzą, kim był Ota Pavel. Syn czeskiego Żyda dotknięty traumą Holocaustu, powojenny ideowy komunista, najpracowitszy czeski dziennikarz sportowy, obsesyjny perfekcjonista, genialny pisarz dotknięty chorobą psychiczną.

Życie Oty Pavla jest wcieleniem dwudziestowiecznego losu mieszkańca Europy Środkowej, modelowym przykładem tego, jak wielkie wydarzenia determinują losy człowieka, nawet jeśli on sam nie miał na nie żadnego wpływu. Pavlowi najbardziej zależało na tym, by zostać pisarzem. To się udało. I chociaż nie zaznał sławy ani splendorów, wpisał się w wielką tradycję środkowoeuropejskiej literatury żydowskiej, której symbolami są Franz Kafka, Egon Erwin Kisch czy Max Brod, pozostając jednocześnie pisarzem na wskroś czeskim.

Wielu Polaków czytało Śmierć pięknych saren, wielu zakochało się w tej książce od pierwszej lektury, ale teraz mamy okazję dowiedzieć się więcej o człowieku, który kiedyś w życiu postanowił: „Najpierw sprawię sobie maszynę do pisania, a zaraz potem piękną wędkę na ryby”.

 

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: https://czarne.com.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (201)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2999
geokuba | 2018-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

Ota Pavel to był taki pisarz cicha woda. Skromny, pokorny, nie wadził nikomu. Ale kiedy rąbnął reportaż, albo opowiadanie to czapki z głów, szczęki z podłogi, a gacie z kolan. Nikt tak nie pisał jak on. Jedyny i niepowtarzalny styl.
Po „Śmierci pięknych saren” i „Jak spotkałem się z rybami” byłem urzeczony, ale kiedy przeczytałem „Bajkę o Rašce” zdębiałem z podziwu. Genialny tekst. Błysk geniuszu w pełnej okazałości od pierwszej literki do ostatniej kropki. Tylko sam pisarz wie ile ten błysk go kosztował.

Dostałem w ręce biografię tego Autora napisaną przez Aleksandra Kaczorowskiego. Bardzo dobrze napisana, przejmująca do głębi. Trochę więcej o niej zawarłem na Dzikiej Bandzie:
http://dzikabanda.pl/teksty/felietony/pijac-ksiazki-czytajac-piwa-s02e12/

książek: 60
zuma939 | 2018-06-25
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Jako miłośniczka twórczości Pavla czekałam na tę książkę od kilku miesięcy i kiedy się tylko ukazała wiedziałam, że ją kupię. Przed chwilą skończyłam ostatnie zdanie „Ota Pavel- pod powierzchnią” i mam w sobie wiele mieszanych uczuć. Pavel, którego poznałam z jego książek jest kimś innym niż ten opisany przez Kaczorowskiego. Inny jest jego tatuś, bracia, mama…
Pavel pięknie pisze o swoich najbliższych, sposób w jaki ich idealizuje czyni ich zwyczajność pięknem. Tak zresztą pisze o każdej najprostszej rzeczy. A jaka była codzienność pisarza? Mało barwna, urodzony w 1930 roku już jako dziecko doświadcza Holokaustu, potem po wojnie przeżywa zachłyśnięcie ideologią komunizmu, szuka siebie, swojego miejsca i nie umie go znaleźć. Jakby najważniejsza jego część została w dzieciństwie, gdzieś nad rzeką Berounką.

Biografie pisarzy potrafią być ciężką lekturą, odbrązawiającą mit człowieka i twórcy. Ta taka nie jest. Autor wykonał kawał dobrej roboty, przypuszczam, że sam Ota Pavel byłby z...

książek: 457
Marek | 2018-05-30
Przeczytana: 30 maja 2018

Kilka dni temu byłem w Cieszynie na spotkaniu autorskim. "Kornel i przyjaciele" ugościł autora ,prowadzących i tych co chcieli posłuchać o tym co działo się "pod powierzchnią". Nie miałem okazji wcześniej spotkać Aleksandra Kaczorowskiego ale to on nadawał tempo rozmowie, dygresjom i różnym historiom opowiadanym (kilka znajdziemy w książce) że zmusił mnie do zakupu. Zastanawiałem się ile przed lekturą wiedziałem o czeskim pisarzu. Coś tam dzwoniło, niewykluczone nawet iż tytułowe "sarny" myliłem z "syrenami" czyli wiedziałem niewiele. Teraz wiem już iż "Śmierć pięknych saren" będę musiał przeczytać. W książce Kaczorowskiego znajdziemy historię pewnej rodziny a w tle Czechosłowacja, holokaust, komunizm i muszę dodać że jest to znakomicie opowiedziane. Przy okazji proszę zwrócić uwagę na wątek polski związany ze stadionem śląskim, zajmująco denerwujące dla rodzimego czytelnika Ha,Ha... W Cieszynie usłyszałem także że prawdopodobne że mamy w ręku najlepszą książkę Kaczorowskiego...

książek: 484
Prez | 2018-06-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Proza Pavla to kawał dobrej literatury. Jego biografia napisana porządnie, ze znawstwem tematu. Szczególnie cenne tło historyczne, przedstawienie losów pisarza w skomplikowanej powojennej sytuacji Czechosłowacji. Kawał dobrej roboty.

książek: 463
an_an | 2018-07-27
Na półkach: Przeczytane

Moda na biografie trwa. Przyznam, że zdziwiłam się, kiedy znalazłam informację o tym, że biografii doczekał się też Ota. Wydawało mi się, że jego twórczości było za mało, żeby napisać o tym książkę. Jakże się myliłam- to właśnie Kaczorowski otworzył mi oczy na to jak wiele Pavel napisał. Na jak trudne doświadczenia był skazany. Mój ukochany autor uroczych, ciepłych i momentami ckliwych opowiadań zmagający się z chorobą dwubiegunową. Pomiędzy całkowitą apatią spowodowaną neuroleptykami, euforią twórczości podczas powrotów na łono natury, a urojeniami prześladowczymi. Jakże odmienny obraz pisarza jawi się wtedy czytelnikowi. Są lepsze biografie, w których mniej osobistych wycieczek autora, ale takie postaci jak Ota Pavel zasługują na to, żeby pisać o nich jak najwięcej. Przybliżać, pozwalać zrozumieć, bardziej doceniać, ale też boleć nad ich doświadczeniami. To niepojęte, że człowiek z takim bagażem doświadczeń pisał tak jak najszczęśliwszy człowiek na świecie. Oklaski dla Oty, za to...

książek: 811
Natalia | 2018-10-29
Przeczytana: 29 października 2018

"O książkach Oty Pavla powiedziano i napisano sporo, choć na pewno znacznie mniej, niż się o nich pisać i mówić powinno" - Jiri Marek

Ota Pavel. Kto go zna? Kto o nim słyszał? Kto czytał jego słowa?

Pamiętam, gdy czytałam "Śmierć pięknych saren". No właśnie, pamiętam. Dokładnie pamiętam. Takich rzeczy się nie zapomina.
Jeśli można mieć obsesję na punkcie czyjejś literatury, to z pewnością moją obsesją jest proza Pavla (jedną z wielu)

I taki prezent od Wydawnictwa Czarne.

Życie Pavla i jego rodziny od podszewki. Losy Żydów zesłanych do obozów koncentracyjnych, Żydów poszukujących swej tożsamości, ojczyzny, tańczących danse macabre z komunizmem. Młodzi, dojrzewający w czasach wojny, rodzina, która staje się największym fundamentem życia.
Sama sylwetka Oty, który próbuje odnaleźć się w dziennikarstwie sportowym, który powoli dojrzewa do napisania swojego największego dzieła. Sport, który staje się pasją, pisanie, które staje się życiem.
Życiem i śmiercią.
Pisanie, które...

książek: 1565
Elwira | 2018-09-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Kto nie czytał jeszcze opowiadań Oty Pavla, a w szczególności „Śmierci pięknych saren”, powinien natychmiast wybrać się do najbliższej księgarni. Powinien pozwolić sobie na dodatek wysłuchać porady księgarza lub księgarki, którzy mam nadzieję, potrafiliby dołożyć wartości tych historii. Przekonać Was osobiście, dlaczego wciąż należy pozwalać tym opowiadaniom żyć wiecznie.Sam Ota w liście do swojego brata wyznaje, że zbiór tych opowiadań go ocalił. To historia mojego życia. Wytrzymałem pięć lat w szpitalu wariatów, żeby to napisać. Nie dość wam jeszcze o tym opowiedziałem. Przez te lata powtarzałem, że muszę wytrzymać, bo przecież nie napisałem jeszcze o Prosku, to była moja gwiazda przewodnia, myślałem tylko o tym, że mam jeszcze dług do spłacenia. Chyba mało co tak wzbogaca wrażenie po lekturze, jak słowa samego pisarza, który zdradza nam kulisy jej powstania i podkreśla jej istotę, a wręcz przypisuje jej właściwości lecznicze.

Mariusz Szczygieł przyznaje, że kiedy tylko może...

książek: 166
Wojtek | 2018-08-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Książka Aleksandra Kaczorowskiego jest niezwykle interesująca i wciągająca. Nie może to dziwić, wszak jej bohaterem jest intrygujący czeski, właściwie czechosłowacki, pisarz, autor słynnego tomu opowiadań Śmierć pięknych saren. Kaczorowski potrafi umiejętnie wciągnąć czytelnika w świat Oty Pavla. Autor sięga pod powierzchnię. Nie zadowala Kaczorowskiego, na całe szczęście dla czytelnika, powierzchowność postaci Pavla. Stara się go zrozumieć i pokazać w pełni. Śledzimy więc zmagania tego słynnego czeskiego pisarza z chorobą psychiczną, która właściwie przez całe życie nie dawała za wygraną. Autor oprócz historii samego Pavla przedstawia także opowieść o całej rodzinie, niemal od samych początków rodu. Wiele miejsca zostało poświęcone ojcu Oty.

Kaczorowski bardzo sprawnie i w przystępny sposób opisuje cały kontekst historyczny. Nawet czytelnik o powierzchownej wiedzy na temat historii XX wieku doskonale zrozumie z czym musiało się zmierzyć wiele milionów ludzi, w tym rodzina Oty...

książek: 30
CZECHYPOPOLSKU | 2018-09-19
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 15 września 2018

CZECHYPOPOLSKU.PL
Ota Pavel Pod powierzchnią to kawał bardzo solidnego materiału dla miłośnika tego najbardziej dobrodusznego spośród czeskich dobroduchów. Czynić będzie zadość sięgającym z przypadku, którzy raz dwa swoją prywatną kwerendę wzbogacą o któreś z arcydzieł Oty, i pewnie też bardziej zaprawionym w bojach. Na rewersie Pod powierzchnią Michał Cichy pisze, że wszyscy Czesi wiedzą kim był Ota Pavel. Nie dalej jednak niż kilka dni temu w jednym z miast Kraju Moravskoslezského pognałem do dużej księgarni, by uzupełnić w rzeczonym temacie bibliotekę. Młoda ekspedientka wklepała nazwisko, znalazła trzy pozycje, klasykę, niczym więcej nie dysponowali. Trochę z obowiązku powiedziała, że Ota Pavel to przede wszystkim zamówienia szkolne, całe transze kupowane przez szkoły, biblioteki, na co dzień to po prostu jeden z wielu. Zagadnienie znane, nie namiesza tu jak widać sam Ota Pavel, nic to, jedziemy dalej.

Ota był tytanem pracy, jednym z tych gości – kanwą jest tu pewien niezły...

książek: 138
Thale | 2018-11-28
Na półkach: Przeczytane
zobacz kolejne z 191 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Czytamy w weekend

Weekendowy dobór lektur w niektórych osobach wzbudza panikę - no bo jak wybrać tę jedną (lub dwie), spośród niekończącego się stosu przy łóżku, wśród innych wzbudza ulgę - „jedna za mną, 100 przede mną”. A jeszcze innich wybór odbywa się kompletnie randomowo. Jak to wygląda u was? Skrzętnie planujecie czy wybieracie lektury spontanicznie?


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd