Homo deus. Krótka historia jutra

Okładka książki Homo deus. Krótka historia jutra Yuval Noah Harari
Okładka książki Homo deus. Krótka historia jutra
Yuval Noah Harari Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie popularnonaukowa
popularnonaukowa
Homo Deus: A Brief History of Tomorrow
Wydawnictwo Literackie
2018-04-18
2018-04-18
Michał Romanek
Michał Romanek przyszłość teraźniejszość ewolucja historia ludzkości wizja filozofia człowiek

Okładka książki Sapiens. Opowieść graficzna. Mistrzowie historii. Tom 3 Daniel Casanave, Yuval Noah Harari, David Vandermeulen
Sapiens. Opowi... Daniel Casanave, Yu...
Okładka książki Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy Yuval Noah Harari, Ricard Zaplana Ruiz
Niepowstrzyman... Yuval Noah Harari, ...

Czego spodziewa się Harari?

1956 14 299

Jestem pod wrażeniem sposobu myślenia autora, tego w jaki sposób wyciąga wnioski, na których podstwie prognozuje naszą przyszłość. Homo deus to niezwykle ciekawa lektura, która kilka lat po wydaniu jeszcze bardziej nabiera sensu. Niestety jak ktoś już wcześniej wspomniał w komentarzach, książka ta może wywoływać lub pogłębiać depresję, więc sama nie wiem czy polecam jej lekturę. Jeśli tak jak ja lubicie się czasem dobić to sięgajcie po nią śmiało.

2021.08.04
2023.11.07 - 65/100%

2021.08.04
2023.11.07 - 65/100%

Duże rozczarowanie. Byłam zachwycona 2 pozostałymi tomami z tego cyklu, tę część zostawiłam sobie na koniec, bo wydawało mi się że ta będzie najlepsza. Niestety, o ile 2 poprzednie części poleciłabym absolutnie każdemu, to Homo deus jest pozycją w 3/4 "przefilozofowaną". No nie dla mnie.

Kiedy kilka miesięcy temu kupując tę książkę w londyńskiej księgarni byłem bardzo podekscytowany. Ogromne wrażenie zrobiły na mnie trzy pierwsze strony książki. Przeczytałem je z zapartym tchem i miałem nadzieję na więcej takich rewelacji. Ku mojemu zdziwieniu każda następna strona byłą tą gorszą mimo, że tekst poruszał kilka ważnych współcześnie spraw... Zadziwiający jest brak metodologii dochodzenia do wiedzy i jej prezentacji. Autor ślizga się po powierzchni współczesnych problemów społecznych jawnie obarczając za nie szeroko rozumianą religię. Gdyby autor był polskiego pochodzenia to zachęciłbym go do pogłębionej lektury W. Tatarkiewicz Historia filozofii.

Jeśli tak nieuporządkowane książki określa się mianem bestselerów, to jakie dalsze wnioski można wyciągnąć?

Znowu Harari daje do myślenia. Multum ciekawych przykładów i teorii. Nie zawsze się zgadzam z wnioskami Autora, ale warto czytać takie książki.

Kolejna zachwycająca książka niesamowitego pisarze i myśliciela. Stawia wiele ciekawych pytań, pokazuje możliwe scenariusze przyszłości i uświadamia, jak wiele dzieje się już na świecie.

Świetny tytuł.
Zjadliwy, bez niepotrzebnego żargonu.
Dużo poruszających oraz poszerzających horyzonty tematów.
Mimo, że jest to książka popularno-naukowa wydana w 2018 - zawarte treści są jak najbardziej aktualne.
Mam nadzieję że zostanie ze mną na długo.

Świetny tytuł.
Zjadliwy, bez niepotrzebnego żargonu.
Dużo poruszających oraz poszerzających horyzonty tematów.
Mam nadzieję że zostanie ze mną na długo.

Zgrabna i przystępnie napisana, chociaż przez większość objętości nie wybija się ponad treści popularnonaukowe z YouTube. Minusem jest niewątpliwie mieszanie treści naukowych z poglądami autora i powierzchowne podejście do niektórych tematów, zwłaszcza politycznych, które kolidowałyby z przekonaniami Harariego.

Pierwszą część książki z kolekcji Harari wręcz pochłonęłam, stąd też miałam duże oczekiwania w stosunku do Homo Deus. Niestety się zawiodłam. Na 500 stronach autor przekonuje czytelnika, że jego życie jest nie wiele warte, nie ma duszy, ze świadomością bywa różnie, a całość bytu jest kształtowana przez neurologiczne, biologiczne i chemiczne reakcje. Na pewno książka otwiera drogę do wielu dyskusji, jednak w połowie monotematyczność zaczęła już trochę nudzić.

Czytając ją ok. 1.5roku po przeczytaniu "Sapiens", odnosiłem wrażenie, że bardzo wiele wątków i przemyśleń jest powtórzonych, przez co zdecydowanie mniej mnie wciągnęła. Niemniej jednak, wciąż jest to kawał błyskotliwej lektury, który polecam. Szczególnie osobom, które nie czytały "Sapiens" ;)

• Popularnonaukowe