Homo Deus: A Brief History of Tomorrow

Wydawnictwo: Harvill Secker
8,15 (40 ocen i 9 opinii) Zobacz oceny
10
10
9
7
8
13
7
6
6
2
5
0
4
0
3
1
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9781910701881
liczba stron
448
kategoria
historia
język
angielski
dodała
Dominika

Yuval Noah Harari, author of the critically-acclaimed New York Times bestseller and international phenomenon "Sapiens", returns with an equally original, compelling, and provocative book, turning his focus toward humanity’s future, and our quest to upgrade humans into gods. Over the past century humankind has managed to do the impossible and rein in famine, plague, and war. This may seem hard...

Yuval Noah Harari, author of the critically-acclaimed New York Times bestseller and international phenomenon "Sapiens", returns with an equally original, compelling, and provocative book, turning his focus toward humanity’s future, and our quest to upgrade humans into gods.

Over the past century humankind has managed to do the impossible and rein in famine, plague, and war. This may seem hard to accept, but, as Harari explains in his trademark style—thorough, yet riveting—famine, plague and war have been transformed from incomprehensible and uncontrollable forces of nature into manageable challenges. For the first time ever, more people die from eating too much than from eating too little; more people die from old age than from infectious diseases; and more people commit suicide than are killed by soldiers, terrorists and criminals put together. The average American is a thousand times more likely to die from binging at McDonalds than from being blown up by Al Qaeda.

What then will replace famine, plague, and war at the top of the human agenda? As the self-made gods of planet earth, what destinies will we set ourselves, and which quests will we undertake? "Homo Deus" explores the projects, dreams and nightmares that will shape the twenty-first century—from overcoming death to creating artificial life. It asks the fundamental questions: Where do we go from here? And how will we protect this fragile world from our own destructive powers? This is the next stage of evolution. This is Homo Deus.

With the same insight and clarity that made "Sapiens" an international hit and a New York Times bestseller, Harari maps out our future.

 

źródło opisu: www.penguin.co.uk

źródło okładki: www.penguin.co.uk

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (2616)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 459
Papusza | 2018-10-23
Przeczytana: 23 października 2018

Książkę „Homo dues. Krótka historia jutra” potraktować można jako kontynuację książki „Sapiens. Od zwierząt do bogów”. Choć wiele informacji jest powtarzanych z poprzedniej książki, przydaje się to osobom dla których twórczość Harariego nie jest znana, a które stanowią punkt od którego autor zaczyna swoje rozważania.

Trzeba przede wszystkim zauważyć, że książka ta należy do gatunku literatury popularnonaukowej. Więc nie może być ściśle naukowego podejścia do przewidywań jakie Harari nam przekazuje. Traktuję te przewidywania na zasadzie „co by było, gdyby….”, jako otwarte sugestie i pytania. Za rzecz bardzo ważną uważam, zwrócenie uwagi, że ta przyszłość, wcale nie dotyczy setek czy tysięcy lat, lecz prawdopodobnie najbliższe dziesięciolecia.

Znając historię przeszłość i teraźniejszość, w ogólnym pojęciu, Harari zaczyna snuć domysły, jaki możliwy jest scenariusz dalszego rozwoju różnych dziedzin, mających wpływ na życie i środowisko człowieka.

Czy faktycznie odkrycia medycyny...

książek: 977
Patrycja | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018

Chociaż nie przepadam za pozycjami popularnonaukowymi, to ta książka bardzo mi się spodobała i zachęciła do sięgania po publikacje, których raczej unikam. Jest to pozycja idealna dla osób z szerokimi horyzontami, ciekawych świata, lubiących rozważać różne punkty widzenia. "Homo deus" to rozważania na temat człowieka w bliżej nieokreślonej przyszłości, gdzie być może pokonamy śmierć, stworzymy sztuczną inteligencję, która nie tylko zastąpi człowieka na większości stanowisk, ale będzie nas przewyższać pod (prawie) każdym względem. Nie sposób streścić tej książki, bo jest niesamowicie wszechstronna i odnosi się do tematów z zakresu etyki, religii, historii, współczesnej medycyny, ekonomii itp. Cechą łączącą te tematy jest człowiek jutra.

Dałam tej książce najwyższą z możliwych ocen, bo zmieniła nieco moje postrzeganie siebie i świata, zmusiła do myślenia i rozwinęła moją ciekawość na tyle, że kiedyś do niej wrócę. Niczego więcej nie szukam w książkach, a tutaj mam wszystko.

książek: 1090
Zuba | 2017-06-07
Przeczytana: 02 czerwca 2017

Homo Deus to kontynuacja innej książki tego samego autora, czyli Sapiens (dla zmyłki w polskiej wersji jest: Od zwierząt do bogów). Już samo nazwanie człowieka „sapiens” jest kontrowersyjne, tym bardziej nadanie mu przymiotu „Deus”. Bez przesady. Niemniej wiedziałam już, co może mieć na myśli Harari i przygotowywałam się na intelektualną ucztę, gdzie będą serwowane mi znane smaki w zupełnie innych kombinacjach, czasami trudnych do przełknięcia.

W skrócie główna teza autora brzmi, że jako gatunek prawie osiągnęliśmy kres naszej ewolucji i zdobyliśmy boskie moce, w przyszłości staniemy się biologiczno-elektronicznymi hybrydami, a być może zostaniemy zastąpieni przez sztuczną inteligencję (niekoniecznie obdarzoną świadomością). Przez całą historię ludzkość walczyła z głodem, chorobami, siłami przyrody i wreszcie ze śmiercią. Trochę na wyrost i z duża dozą optymizmu autor twierdzi, że te problemy mamy za sobą. Nawet jeśli jeszcze nie jesteśmy nieśmiertelni, to tylko kwestia czasu...

książek: 102
Dawid Gawałkiewicz | 2018-08-30
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

20.08
Jestem w trakcie czytania Homo Deus (350/500 strona) i powiem Ci, że mam problem z tą książką.
2Pierwsza sprawa jest taka, że niektóre fragmenty to powtórka z "Sapiens", co trochę irytuje; druga rzecz, że wydaje mi się, że Harari się dużo bardziej niż w pierwszej książce odsłonił światopoglądowo i wydaje mi się, że jest on zwolennikiem systemu który nazywa liberalnym humanizmem, oprócz tego bardzo jest pro ekologiczny, w sferze duchowej to chyba najbardziej mu się podoba buddyzm no i clue całego myślenia o świecie mają być uczucia. Czemu ta druga rzecz mi się nie podoba? Bo raz kreuje się na bezstronnego obserwatora rzeczywistości by potem przywalić jakimś sądem wartościującym i bawić się w futurystę. Trzecia rzecz wreszcie
Po przeczytaniu notki na wiki:
"(...) I could not have written this book without the focus, peace and insight gained from practising Vipassana
(...) Harari is a vegan "
śmieszne bo nie czytałem nic o tym typie wcześniej, tylko jego ekologizm i pochwałę...

książek: 439
Bartek Kociszewski | 2018-10-27
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 27 października 2018

Bardzo dobra pozycja. Autor w sposób przystępny przedstawia to jak może wyglądać nasza przyszłość. W swoich rozważaniach bierze po uwagę wiele czynników takich jak rozwój nauki czy wyznawane ideologie. Książka otwiera oczy na pewne sprawy i pokazuje nam jak mało wiemy (chcemy widzieć) w dobie internetu. Polecam gorąco.

książek: 175
Happy Reader | 2018-11-01
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 05 października 2018

Yuval Noah Harari to jeden z najbardziej interesujących myślicieli XXI wieku. W „Homo deus. Krótka historia jutra” opowiada o tym, co czeka ludzkość w przyszłości i jego wizja nie jest optymistyczna…

Harari opiera swoje rozważania na wiedzy z wielu dziedzin, a także na dotychczasowej historii istnienia człowieka na Ziemi. Ale właściwie jest to książka filozoficzna – autor zastanawia się dokąd zmierza homo sapiens. Jaka będzie rola człowieka w świecie inteligentnych maszyn ( czy potraktują nas jak insekty?) i wielkich rewolucji technologicznych?
W toku rozwoju człowiek poradził sobie z większością chorób, ograniczył głód, agresję i wojny. Jaki jest następny etap rozwoju – szczęście, nieśmiertelność i boskość? Według autora właśnie w tym kierunku zmierzamy. Jednak przy obecnym tempie rozwoju trudno powiedzieć kiedy te cele osiągniemy…

Człowiek posiadł wyjątkową umiejętność – tworzy fikcje, objaśniające mu świat. Właśnie po to są religie, ideologie i systemy edukacyjne. Chcąc...

książek: 353

Niektóre fakty o świecie TU i TERAZ są tak fascynujące, niepokojące czy nieprawdopodobne, że dywagacje o przyszłości bywają nieciekawe w swej powabnej niepewności zaistnienia. W "Homo deus. Krótka historia jutra" Yuval Noah Harari pokusił się o opisanie kondycji człowieka jutra na poziomie socjologii, psychologii, biologii i ekonomii. Poza wizją upadku humanizmu liberalnego, nadchodzącą algorytmizacją i kilkoma innymi niepokojącymi zjawiskami, na które nasz gatunek nie miał szans się przygotować ewolucyjnie, książka nie wniosła wiele świeżości w moje rozumienie świata. Autor, trochę jak demiurg, wszedł w buty Fukuyamy kreśląc obraz kondycji człowieka przyszłości na podstawie pewnych cząstkowych spostrzeżeń o przeszłości i teraźniejszości. Zabrakło kluczowych perspektyw, które według mnie są niezbędne dla ustalenia zobiektywizowanego kontekstu. Z jednej strony, Harari zburzył kilka mitów i trafnie zdiagnozował bolączki współczesności, ale jednocześnie zmitologizował inne obszary...

książek: 128
Mediaset | 2018-09-05
Na półkach: Przeczytane

Muszę przyznać, że mimo iż książka jest świetnie napisana i autor z ogromną lekkością wprowadza nas w historyczne, filizoficzne i polityczne zawiłowania świata i kierunku w jakim zmierza, to nie jest sposób przeczytać ją w jeden czy nawet dwa dni. Trzeba poświęcić jej trochę więcej czasu.
Z pewnością będzie ona wspaniałym prezentem dla profesora na uczelni i wielkim niewypałem dla babci pod choinkę. Wszystko zależy od tego, co kto lubi i czego oczekuje. Momentami książka jest lekka i przyjemna, momentami ciężka i zawiła.

książek: 755
Melocotón | 2018-06-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Niczego nowego o życiu się nie dowiedziałam.
Regularne słuchanie audycji BBC chyba zaburza mi światopogląd, bo autor nie wyłożył mi niczego, czego bym już nie słyszała wcześniej (lub nie uczyła się w szkole, naprawdę nie rozumiem co niezwykłego jest w historii podbicia Ameryki chorobami, każdy z nas z tego kiedyś pisał sprawdziany...).
Naprawdę nie jest tajemnicą, że istnieją takie firmy jak Calico, i nie jest tajemnicą, czym się zajmują, jak również miałam nadzieję na trochę więcej intelektualnej przygody niż czytanie po raz setny tych samych słów Einsteina czy Plancka.
Dodatkowo autor dochodzi do mocno sprzecznych z logiką wniosków, np. wg niego jeśli nauka pozwoli żyć nam w nieskończoność dzięki postępom w "naprawie" uszkodzonych lub tkniętych chorobą tkanek, to nie będziemy tego życia ryzykować (uprawiać sportów ekstremalnych czy palić papierosów), bo będziemy się bali to życie stracić. Otóż nie, właśnie tym bardziej będziemy nim ryzkować, skoro wszystko będzie można w ciele...

książek: 411
Petra | 2018-11-27
Przeczytana: 25 listopada 2018

Bardzo odpowiada mi sposób, w jaki Harari tłumaczy świat. Wiele rzeczy staje się nagle zrozumiałych, wiele rzeczy zyskuje nową perspektywę. Jest to zdecydowanie książka poszerzająca horyzonty (chociaż nie aż tak, jak poprzednia książka autora). Niestety w trakcie czytania trzeciej części ogarniały mnie coraz większy smutek i beznadzieja. Harari brutalnie odebrał mi poczucie sensu życia, poczucie sensu bytu dla całej ludzkości, odebrał mi poczucie celowości moich działań. I mam wrażenie, że sprawiało mu to dużą przyjemność, bo nadmiernie wałkował pewne tematy. Zakończenie trochę nieudolne- nie podnosi na duchu... A może taki był cel?

zobacz kolejne z 2606 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Ile science w fiction, czyli po co nam jeszcze fantastyka naukowa?

Cixin Liu to najnowsze objawienie światowej literatury fantastycznonaukowej. Jego trylogia „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” przywraca wiarę w science fiction oszałamiające rozmachem wizji.


więcej
Czytamy w weekend

Dziś Dzień Dziecka, ale także piątek. I to piątek, który przypada po święcie Bożego Ciała, więc niektórzy szczęśliwcy mają cztery dni wolnego! Jest więc mnóstwo czasu na czytanie, picie chłodnej lemoniady i pływanie w jeziorach! Prawie jakby było lato - chociaż patrząc na słupki rtęci spokojnie można uznać, że lata już nadeszło! 


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd