Homo Deus: A Brief History of Tomorrow

Wydawnictwo: Harvill Secker
9781910701881
historia
angielski
Dominika

Yuval Noah Harari, author of the critically-acclaimed New York Times bestseller and international phenomenon "Sapiens", returns with an equally original, compelling, and provocative book, turning his focus toward humanity’s future, and our quest to upgrade humans into gods. Over the past century humankind has managed to do the impossible and rein in famine, plague, and war. This may seem hard...

Over the past century humankind has managed to do the impossible and rein in famine, plague, and war. This may seem hard to accept, but, as Harari explains in his trademark style—thorough, yet riveting—famine, plague and war have been transformed from incomprehensible and uncontrollable forces of nature into manageable challenges. For the first time ever, more people die from eating too much than from eating too little; more people die from old age than from infectious diseases; and more people commit suicide than are killed by soldiers, terrorists and criminals put together. The average American is a thousand times more likely to die from binging at McDonalds than from being blown up by Al Qaeda.

What then will replace famine, plague, and war at the top of the human agenda? As the self-made gods of planet earth, what destinies will we set ourselves, and which quests will we undertake? "Homo Deus" explores the projects, dreams and nightmares that will shape the twenty-first century—from overcoming death to creating artificial life. It asks the fundamental questions: Where do we go from here? And how will we protect this fragile world from our own destructive powers? This is the next stage of evolution. This is Homo Deus.

With the same insight and clarity that made "Sapiens" an international hit and a New York Times bestseller, Harari maps out our future.

źródło opisu: www.penguin.co.uk

źródło okładki: www.penguin.co.uk

Patrycja | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018

Chociaż nie przepadam za pozycjami popularnonaukowymi, to ta książka bardzo mi się spodobała i zachęciła do sięgania po publikacje, których raczej unikam. Jest to pozycja idealna dla osób z szerokimi horyzontami, ciekawych świata, lubiących rozważać różne punkty widzenia. "Homo deus" to rozważania na temat człowieka w bliżej nieokreślonej przyszłości, gdzie być może pokonamy śmierć, stworzymy sztuczną inteligencję, która nie tylko zastąpi człowieka na większości stanowisk, ale będzie nas przewyższać pod (prawie) każdym względem. Nie sposób streścić tej książki, bo jest niesamowicie wszechstronna i odnosi się do tematów z zakresu etyki, religii, historii, współczesnej medycyny, ekonomii itp. Cechą łączącą te tematy jest człowiek jutra.

Dałam tej książce najwyższą z możliwych ocen, bo zmieniła nieco moje postrzeganie siebie i świata, zmusiła do myślenia i rozwinęła moją ciekawość na tyle, że kiedyś do niej wrócę. Niczego więcej nie szukam w książkach, a tutaj mam wszystko.

Zuba | 2017-06-07
Przeczytana: 02 czerwca 2017

Homo Deus to kontynuacja innej książki tego samego autora, czyli Sapiens (dla zmyłki w polskiej wersji jest: Od zwierząt do bogów). Już samo nazwanie człowieka „sapiens” jest kontrowersyjne, tym bardziej nadanie mu przymiotu „Deus”. Bez przesady. Niemniej wiedziałam już, co może mieć na myśli Harari i przygotowywałam się na intelektualną ucztę, gdzie będą serwowane mi znane smaki w zupełnie innych kombinacjach, czasami trudnych do przełknięcia.

W skrócie główna teza autora brzmi, że jako gatunek prawie osiągnęliśmy kres naszej ewolucji i zdobyliśmy boskie moce, w przyszłości staniemy się biologiczno-elektronicznymi hybrydami, a być może zostaniemy zastąpieni przez sztuczną inteligencję (niekoniecznie obdarzoną świadomością). Przez całą historię ludzkość walczyła z głodem, chorobami, siłami przyrody i wreszcie ze śmiercią. Trochę na wyrost i z duża dozą optymizmu autor twierdzi, że te problemy mamy za sobą. Nawet jeśli jeszcze nie jesteśmy nieśmiertelni, to tylko kwestia czasu...

Dawid Gawałkiewicz | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

20.08
Jestem w trakcie czytania Homo Deus (350/500 strona) i powiem Ci, że mam problem z tą książką.
2Pierwsza sprawa jest taka, że niektóre fragmenty to powtórka z "Sapiens", co trochę irytuje; druga rzecz, że wydaje mi się, że Harari się dużo bardziej niż w pierwszej książce odsłonił światopoglądowo i wydaje mi się, że jest on zwolennikiem systemu który nazywa liberalnym humanizmem, oprócz tego bardzo jest pro ekologiczny, w sferze duchowej to chyba najbardziej mu się podoba buddyzm no i clue całego myślenia o świecie mają być uczucia. Czemu ta druga rzecz mi się nie podoba? Bo raz kreuje się na bezstronnego obserwatora rzeczywistości by potem przywalić jakimś sądem wartościującym i bawić się w futurystę. Trzecia rzecz wreszcie
Po przeczytaniu notki na wiki:
"(...) I could not have written this book without the focus, peace and insight gained from practising Vipassana
(...) Harari is a vegan "
śmieszne bo nie czytałem nic o tym typie wcześniej, tylko jego ekologizm i pochwałę...

Niektóre fakty o świecie TU i TERAZ są tak fascynujące, niepokojące czy nieprawdopodobne, że dywagacje o przyszłości bywają nieciekawe w swej powabnej niepewności zaistnienia. W "Homo deus. Krótka historia jutra" Yuval Noah Harari pokusił się o opisanie kondycji człowieka jutra na poziomie socjologii, psychologii, biologii i ekonomii. Poza wizją upadku humanizmu liberalnego, nadchodzącą algorytmizacją i kilkoma innymi niepokojącymi zjawiskami, na które nasz gatunek nie miał szans się przygotować ewolucyjnie, książka nie wniosła wiele świeżości w moje rozumienie świata. Autor, trochę jak demiurg, wszedł w buty Fukuyamy kreśląc obraz kondycji człowieka przyszłości na podstawie pewnych cząstkowych spostrzeżeń o przeszłości i teraźniejszości. Zabrakło kluczowych perspektyw, które według mnie są niezbędne dla ustalenia zobiektywizowanego kontekstu. Z jednej strony, Harari zburzył kilka mitów i trafnie zdiagnozował bolączki współczesności, ale jednocześnie zmitologizował inne obszary...

Melocotón | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Niczego nowego o życiu się nie dowiedziałam.
Regularne słuchanie audycji BBC chyba zaburza mi światopogląd, bo autor nie wyłożył mi niczego, czego bym już nie słyszała wcześniej (lub nie uczyła się w szkole, naprawdę nie rozumiem co niezwykłego jest w historii podbicia Ameryki chorobami, każdy z nas z tego kiedyś pisał sprawdziany...).
Naprawdę nie jest tajemnicą, że istnieją takie firmy jak Calico, i nie jest tajemnicą, czym się zajmują, jak również miałam nadzieję na trochę więcej intelektualnej przygody niż czytanie po raz setny tych samych słów Einsteina czy Plancka.
Dodatkowo autor dochodzi do mocno sprzecznych z logiką wniosków, np. wg niego jeśli nauka pozwoli żyć nam w nieskończoność dzięki postępom w "naprawie" uszkodzonych lub tkniętych chorobą tkanek, to nie będziemy tego życia ryzykować (uprawiać sportów ekstremalnych czy palić papierosów), bo będziemy się bali to życie stracić. Otóż nie, właśnie tym bardziej będziemy nim ryzkować, skoro wszystko będzie można w ciele...

Justyna Wydra | 2018-06-04
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Współczesny świat bywa przerażający. Większość z nas nie jest w stanie w całości ogarnąć szybko zmieniającej się społecznej rzeczywistości, zapoznać się z pełnią wiedzy, jaką posiadła ludzkość i być na bieżąco z najnowszymi odkryciami we wszystkich dziedzinach nauki. A ponieważ świat ten wciąż i wciąż jedynie przyspiesza, wynalazki się mnożą i zalewają nas kolejne fale technologicznych nowinek, nic dziwnego, że część ludzi przyjmuje strategię zaprzeczenia, osuwając się wprost w ramiona różnorakich sił wstecznych, przeciwstawiających przyszłości starą, dobrą przeszłość. Bez kobiet w życiu publicznym. Bez ewolucji. Bez in vitro. Bez GMO. Bez ingerencji w ludzki genom. Bez nieśmiertelności za życia i bez sztucznej inteligencji, która wykona większość ludzkich zadań szybciej, lepiej i skuteczniej.

Boimy się tego wszystkiego, a jak trwoga, to do Boga.

Tylko kto będzie bogiem w XXI wieku? Bóg naszych...

Neurobook | 2017-03-18

Bardzo ważna pozycja na rynku wydawniczym. Przełomowa. Książka niepoprawna politycznie, niewygodna, burząca mity i złudzenia. Tak, religia jest ideologią, a ideologia może być religią - o tych zawiłościach porządków wyobrażonych możemy już poczytać w poprzednim dziele Harariego "Sapiens". Rzecz profetyczna, ale podparta ogromem naukowej wiedzy i erudycją. Polecam.

lbadura | 2017-06-16
Przeczytana: 01 czerwca 2017

To bardzo dobra książka. Harari przedstawia możliwe kierunki rozwoju naszej cywilizacji. Dokonuje tego w bardzo skrupulatny sposób, opiera wszystkie swoje argumenty na mocnych fundamentach naukowych. Jest przy tym do bólu racjonalny. Możliwe kierunki rozwoju ludzkości przedstawiane przez Harariego to nie żadne natchnione, inspirujące wizje, lecz po prostu zimna kalkulacja, analiza tego co ma już miejsce.
Jeśli ktoś już przeczytał książkę Harariego o histori Homo Sapiens to odnajdzie w Homo Deus wiele tych samych teorii, które zostają krok dalej rozwinięte.

Częściowo książka Homo Deus pokrywa się z tym co pisał Harari już w poprzedniej książce o historii Homo Sapiens. Człowiek w niesamowity sposób rozwinął swój potencjał na przestrzeni tysiącleci. Po kolei tworzył i nadal tworzy ważne mity, religie, systemy które spajają ludzi ze sobą i kumulują wysiłek ludzki w sposób taki, ze człowiek jest w stanie osiągać coraz więcej. Ten rozwój człowieka doprowadza stopniowo do tego, ze stare...

wrotki | 2018-08-12

Zastanawialiście się kiedyś jakby wyglądało nasze życie gdybyśmy żyli 150 lat albo dłużej. Nie, a powinniście. Jest to jedna z wizji/przepowiedni dotycząca naszej przyszłości. Jeżeli chcecie poznać więcej wizji dotyczących naszej przyszłości i naszej planety to sięgnijcie po tą książkę. Po angielsku bardzo dobrze się ją czyta. Gorąco polecam :-)

Małgorzata | 2018-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2018

„Homo deus. Krótka historia jutra” to fascynująca, oparta na historii ludzkości, analiza współczesności oraz równie fascynująca próba przedstawienia dalszego rozwoju naszego gatunku – homo sapiens. A przedstawione przez autora scenariusze tej ewolucji nie są dla nas łaskawe. Od wyginięcia, czyli losu jaki spotkał wszystkie istniejące poza nami w przeszłości gatunkami homo, po egzystowanie jako kolejny, obok innych naczelnych, okaz na wybiegu w Zoo przyszłości. Od powstania nowego gatunku homo – homo deus, po zastąpienie przez sztuczną inteligencję, której ludzie do niczego nie będą potrzebni, staną się całkowicie zbędni.
Oczywiście to co napisałam jest wielkim uproszczeniem treści książki, która jest naprawdę szalenie ciekawa i świetnie napisana. A poza tym pobudza do myślenia i to w świecie, na co zwraca uwagę autor, który zalewa nas morzem informacji, w większości nieistotnych ale przez swój natłok odwracających naszą uwagę i zabierających nam czas na rzeczy naprawdę ważne.
Dodam...