Mariusz 
status: Czytelnik, ostatnio widziany 2 dni temu
Teraz czytam
  • Dziewczynka z zapalniczką
    Dziewczynka z zapalniczką
    Autor:
    Długo wyczekiwany nowy kryminał Mariusza Czubaja. Rok 2011. W lesie nieopodal Katowic zostaje zastrzelony emerytowany policjant, Jacek Szymon. Tylko dwóch ludzi wie, co znajdowało się w bagażniku sam...
    czytelników: 439 | opinie: 53 | ocena: 7,1 (146 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-08-16 09:17:15
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Cykl: Polski psychopata (tom 5)
 
2018-08-16 09:16:41
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Seria: Reportaż

W formie bardzo oszczędna, brak zbędnych opisów, porównań. Krótkie wspomnienia niosące za sobą wielką treść.Trudno o niej zapomnieć. Wciąż siedzi mi w głowie. Chyba jej największą zaletą jest to, że opisuje historie zwyczajnych ludzi, które w jakimś stopniu są też zwyczajne. Dla autorki liczy się każde wspomnienie. Nie szuka na siłę dramatyzmu, a mimo to każde wspomnienie jest nim... W formie bardzo oszczędna, brak zbędnych opisów, porównań. Krótkie wspomnienia niosące za sobą wielką treść.Trudno o niej zapomnieć. Wciąż siedzi mi w głowie. Chyba jej największą zaletą jest to, że opisuje historie zwyczajnych ludzi, które w jakimś stopniu są też zwyczajne. Dla autorki liczy się każde wspomnienie. Nie szuka na siłę dramatyzmu, a mimo to każde wspomnienie jest nim przepełnione. Trudna, ale potrzebna lektura w czasie relatywizacji odpowiedzialności za wybuch tej tragicznej wojny.

pokaż więcej

 
2018-08-01 13:51:28
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Tytuł dużo mówi o tej książce. Zbiór różnych ludzkich charakterów, którzy trochę już w życiu przeżyli. To także zderzenie młodzieńczych wyobrażeń z rzeczywistością, która często okazuje się dość prozaiczna. Książka nie tak dobra jak Wzgórze psów Jakuba Żulczyka, ale i tak bardzo mi się podobała. Jak dla mnie bardzo nieoczywiste zakończenie, które było bardzo nie mojej myśli. Za mało też było w... Tytuł dużo mówi o tej książce. Zbiór różnych ludzkich charakterów, którzy trochę już w życiu przeżyli. To także zderzenie młodzieńczych wyobrażeń z rzeczywistością, która często okazuje się dość prozaiczna. Książka nie tak dobra jak Wzgórze psów Jakuba Żulczyka, ale i tak bardzo mi się podobała. Jak dla mnie bardzo nieoczywiste zakończenie, które było bardzo nie mojej myśli. Za mało też było w samej książce postaci starego Szuwara, która mnie zaintrygowała. Zdecydowanie polecam.

pokaż więcej

 
2018-07-19 15:55:29
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

To moja pierwsza książka Haruki Murakami. Sięgnąłem po nią z jednej strony z ciekawości, której jednak towarzyszyła pewna rezerwa. Dużo pisze się teraz o bieganiu, ale najczęściej nie są to rzeczy odkrywcze, mądre itp. Opisując tę książkę jednym słowem przychodzi mi na myśl "bezpretensjonalna". Odczucia autora w trakcie biegania pokrywają się w 80% z moimi. Z tą różnicą, że ja nie potrafię tak... To moja pierwsza książka Haruki Murakami. Sięgnąłem po nią z jednej strony z ciekawości, której jednak towarzyszyła pewna rezerwa. Dużo pisze się teraz o bieganiu, ale najczęściej nie są to rzeczy odkrywcze, mądre itp. Opisując tę książkę jednym słowem przychodzi mi na myśl "bezpretensjonalna". Odczucia autora w trakcie biegania pokrywają się w 80% z moimi. Z tą różnicą, że ja nie potrafię tak pięknie ubierać ich w słowa, znajdować tak ciekawych porównań. Doskonała pozycja nie tylko dla biegaczy.

pokaż więcej

 
2018-07-06 10:09:59
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Czego właściwie dowiedziałem się z tej książki: istnieją luksusowe prostytutki. Autorowi udało porozmawiać się z jedną z nich. Reszta to stenogramy z podsłuchów. Jest też rozmowa z jednym klientem. Pozostałe relacje klientów z podsłuchów. Podsłuchy ciągną się całymi stronami nic nie wnosząc. Bardzo nieciekawa książka. Strata czasu.

 
2018-07-04 13:27:28
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Kryminały
Cykl: Jakub Mortka (tom 5)

Po raz piąty czuję się usatysfakcjonowany czytając o przygodach komisarza Mortki. Akcja jest bardzo wciągająca, historia jest dość wiarygodna (co chyba najbardziej cenię sobie u tego pisarza), zakończenie ciekawe. Podoba mi się też postać głównego bohatera, sposób w jaki sposób się rozwija. Polecam.

 
2018-06-21 09:50:53
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Bardzo dobra książka. Przypomina, że rolą reportera jest opisywanie rzeczywistości, a nie jej kreowanie. Reszka pisze o stanie polskiej służby zdrowia bez pokazywania, że winni są ci albo tamci politycy. System jest chory od lat i nikt nie ma pomysłu jak go naprawić. W reportażu schodzimy piętro niżej. Do samych pacjentów, całego personelu by pokazać jak cały system wpływa na jednostkę. Jak... Bardzo dobra książka. Przypomina, że rolą reportera jest opisywanie rzeczywistości, a nie jej kreowanie. Reszka pisze o stanie polskiej służby zdrowia bez pokazywania, że winni są ci albo tamci politycy. System jest chory od lat i nikt nie ma pomysłu jak go naprawić. W reportażu schodzimy piętro niżej. Do samych pacjentów, całego personelu by pokazać jak cały system wpływa na jednostkę. Jak odnosi się do indywidualnych historii. Po lekturze wiem także jak trudna jest praca w służbie zdrowia. Mimo różnych patologii jestem wdzięczny tym ludziom, którzy za niewielkie pieniądze pomagają innym. Bagaż tego co widzieli, skala ludzkiego nieszczęścia, której stali się poniekąd częścią dla mnie byłaby chyba nie do udźwignięcia. Świetna pozycja pomagająca lepiej zrozumieć otaczający nas świat.

pokaż więcej

 
2018-06-21 09:49:25
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Trochę sobie obiecywałem po lekturze tej książki. Niestety w pełni się zawiodłem. Największy zarzut jaki mam pod jej adresem to jej nieprawdziwość. Nie wierzę w tę historię. Nie dlatego, że mam wyidealizowany obraz świata, ale dlatego że dostrzegam niuanse. Nic nie jest w pełni ani czarne ani białe. W książce Engelkinga wszystko jest czarne. Wiem, że to przerysowanie literackie, ale bardzo... Trochę sobie obiecywałem po lekturze tej książki. Niestety w pełni się zawiodłem. Największy zarzut jaki mam pod jej adresem to jej nieprawdziwość. Nie wierzę w tę historię. Nie dlatego, że mam wyidealizowany obraz świata, ale dlatego że dostrzegam niuanse. Nic nie jest w pełni ani czarne ani białe. W książce Engelkinga wszystko jest czarne. Wiem, że to przerysowanie literackie, ale bardzo nieprzekonywujące. Sam język, sposób opowiadania jest bardzo męczący. Ani razu nie pojawiła się u mnie chęć przewrócenia kolejnej strony z ciekawości co będzie dalej. Nie polecam.

pokaż więcej

 
2018-06-04 19:38:10
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Cenię książki, które w sposób rzeczowy de-konstruują zero-jedynkowy obraz świata. Wiem, że taki świat jest dla niektórych bezpieczniejszy. Z jednej strony jesteśmy "my" z drugiej "oni". Proste jak konstrukcja cepa. Tak samo jest z żołnierzami wyklętymi. To ludzie z krwi i kości, którym przyszło żyć w tragicznych czasach dwóch totalitaryzmów. Książka Zychowicza ukazuje ich w pełniejszy sposób... Cenię książki, które w sposób rzeczowy de-konstruują zero-jedynkowy obraz świata. Wiem, że taki świat jest dla niektórych bezpieczniejszy. Z jednej strony jesteśmy "my" z drugiej "oni". Proste jak konstrukcja cepa. Tak samo jest z żołnierzami wyklętymi. To ludzie z krwi i kości, którym przyszło żyć w tragicznych czasach dwóch totalitaryzmów. Książka Zychowicza ukazuje ich w pełniejszy sposób niż robią to "patrioci" czy spadkobiercy postkomuny. Miejscami jej obraz psuje "przepraszający" styl autora, jego usprawiedliwianie się. Jednak jestem w stanie to usprawiedliwić gdyż dla autora, jak zresztą sam zaznacza, to nadal są prawdziwi bohaterowie. Pomimo ich skaz.

pokaż więcej

 
2018-05-25 09:32:14
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Jakub Mortka (tom 4) | Seria: Ze Strachem

Rozwiązanie zagadki psuje trochę ocenę, ale i tak nadal lubię ten cykl. Największą zaletą kryminałów Chmielarza jest to, że nie są "wydumane". Zarówno same zagadki jak i bohaterowie, ich motywacje są prozaiczne. Często brakuje mi tego w książkach, gdzie autorzy silą się na oryginalność. Dobrze ilustruje to fakt dlaczego Mortka nie został np. prawnikiem. Samo życie. Polecam.

 
Moja biblioteczka
208 192 1772
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
zgłoś błąd zgłoś błąd