Tajemnica czasu

Tłumaczenie: Jeremi Kazimierz Ochab
Wydawnictwo: Feeria Science
L’ordine del tempo
norimenai

Czas jest naprawdę zagadkowy. A Carlo Rovelli jak nikt inny potrafi rozświetlać naukowe zagadki w sposób, który nam wszystkim otwiera oczy na zupełnie nowe światy – światy skryte w gąszczu tajemnych wzorów fizyki teoretycznej. Obraz czasu przed Newtonem. Obraz czasu po Einsteinie. Czas cieplny. Gdzie się podziała teraźniejszość? Czy czas rzeczywiście spowalnia się i przyspiesza? Dlaczego...

Obraz czasu przed Newtonem.
Obraz czasu po Einsteinie.
Czas cieplny.
Gdzie się podziała teraźniejszość?
Czy czas rzeczywiście spowalnia się i przyspiesza?
Dlaczego wszechświat miał dawniej mniejszą entropię?
Czy istnieją kwanty czasu?

Z czasem jest jak z płatkiem śniegu na dłoni – stopniowo, gdy mu się przyglądasz, roztapia się pomiędzy palcami i znika. Tradycyjnie myślimy o czasie jako o czymś podstawowym, linearnym, co płynie jednostajnie i niezależnie od wszystkiego innego. Przeszłość jest ustalona, przyszłość pełna możliwości… Wszystko to okazało się nieprawdziwe.

To, co nazywamy „czasem”, jest złożonym zbiorem struktur. Poddając czas coraz dokładniejszej i głębszej analizie, kawałek po kawałku, odarliśmy go z kolejnych warstw. Właśnie o tym jest ta książka. Ale nie tylko. W bezczasowym świecie musi przecież istnieć coś, co prowadzi do wykształcenia się takiego czasu, do jakiego przywykliśmy – z jego porządkiem, przeszłością różną od przyszłości i gładkim płynięciem. Nasz czas musi się jakoś wokół nas wyłaniać, przynajmniej dla nas i w naszej skali.

źródło opisu: http://wydawnictwofeeria.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/

Shetani | 2019-02-24

Chociaż książka nie poraża swoją objętością, to mimo wszystko na jej kartach zawarte zostało sporo informacji, aczkolwiek zgodnie z tym, co napisałam powyżej – to zaledwie początek naszej przygody z czasem. Stawiamy pierwsze kroki, dosyć ostrożne, ale zdecydowanie mamy ochotę iść dalej, znacznie dalej. Rovelli stale podsyca naszą ciekawość. Komu jestem w stanie polecić tę pozycję? Zdecydowanie pasjonatom szeroko pojętej fizyki, ale także amatorom literatury popularnonaukowej, którym jednak fizyka nie jest zupełnie obca. Mimo wszystko nie napotkałam się jeszcze w swoim życiu na taką książkę, która poruszałaby różne aspekty tej dziedziny naukowej, a byłaby zrozumiała dla człowieka niemającego bladego pojęcia o jakiejkolwiek teorii.
Cała recenzja: bookeaterreality.pl

Horazon | 2019-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2019

Książka jest trudna w odbiorze przez tematykę. Mimo pozornej lekkości czasem trzeba zrobić przerwę i przemyśleć co właśnie się przeczytało. Jest też nierówna - fascynująca gry traktuje o fizyce i nużąca kiedy ucieka w filozofie.

Można ją śmiało polecać entuzjastom wiedzy i nauki. Świetnie nadaje się jako prezent dla (mądrzejszych) znajomych.

Adam | 2019-01-24
Przeczytana: styczeń 2019

"Jak wskazuje sam tytuł, Tajemnica czasu poświęcona została jednemu z najbardziej elementarnych, ale i najmętniejszych tematów w całych dziejach nauki oraz filozofii. Po tysiącleciach dociekań nadal nie jesteśmy zgodni co do definicji czasu, ani nawet co do faktu jego istnienia. Arystoteles twierdził, iż czas stanowi miarę wszechobecnych zmian. Dla Izaaka Newtona było to po prostu nigdy niekończące się “trwanie”. Za Alberta Einsteina pojawiło się pojęcie czasoprzestrzeń, konstruktu łączącego elastyczną przestrzeń z równie relatywnym czasem w jedną całość. Co mamy dziś?"
Całość: https://www.kwantowo.pl/2019/01/24/3-rzeczy-z-tajemnica-czasu/

Kawazliterami | 2019-01-24
Na półkach: 2019, Przeczytane, Mam!
Przeczytana: 24 stycznia 2019

Dzięki tej książce osoba średnio zaznajomiona z fizyką - zapragnie WIĘCEJ! I to nie tylko fizyki, ale także zagadnień ...filozoficznych.

Wybitny fizyk, nazwany na okładce nowym Stephenem Hawkingiem (według mnie nie na wyrost) przybliża nam einsteinowską wizję czasoprzestrzeni i najnowsze teorie dotyczące czasu (kwanty czasu, pomyślcie!). I, mimo że wspomina czasem o przeszłości, o swojej rodzinie czy uczuciach, to i tak w 200 stronicowej książce udało mu się zawrzeć ogrom wiedzy!

Trzeba troszeczkę rozumieć z teorii einsteina, kwantowej czy ogólnie o co chodzi z czasem jako czwartym wymiarem. I mieć otwarty umysł. A potem dać się ponieść tej książce i ... dowiadywać się dalej, bo idealny typ literatury popularnonaukowej wg mnie to taki, który skłania do myślenia i do dalszego zgłębiania tematu. "Tajemnice czasu" są tego typu książką.

Jakby ktoś się nie zorientował po powyższym --> polecam!

Beti70 | 2019-03-24
Przeczytana: 23 marca 2019