Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy

Okładka książki Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy Yuval Noah Harari, Ricard Zaplana Ruiz
Okładka książki Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy
Yuval Noah HarariRicard Zaplana Ruiz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Unstoppable Us, Volume 2: Why the World Isn't Fair
Wydawnictwo Literackie
2023-12-06
2023-12-06
9788308081938
Michał Romanek

Okładka książki Sapiens. Opowieść graficzna. Mistrzowie historii. Tom 3 Daniel Casanave, Yuval Noah Harari, David Vandermeulen
Sapiens. Opowi... Daniel Casanave, Yu...
Okładka książki Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem Yuval Noah Harari, Ricard Zaplana Ruiz
Niepowstrzyman... Yuval Noah Harari, ...

Wiecie, że dziesięć tysięcy lat temu ludzie przemieszczali się każdego dnia? Szukając pożywienia spali tam, gdzie akurat je znaleźli. Prowadzili podróżniczy tryb życia do pewnego czasu, aż odkryli rośliny niezbyt piękne, które można było spożywać. Bo wiecie co to są zboża i co się z nich robi? Wiecie, że to ich odkrycie uratowało ludzi od głodu ponad dziesięć tysięcy lat temu? Ucząc się je przerabiać, by były zdatne do jedzenia, zaczynali gromadzić je i swoje dobra w jednym miejscu. Ci, którzy mieli ich zbyt dużo, pozostawali w danym miejscu wciąż je ulepszając. Spacerując z ziarnami bywało, że zaczynali je gubić, a w ich miejsce wyrastały nowe kiełki. Wtedy też pewnego dnia najbardziej leniwy z mieszkańców zażyczył sobie, by zboża wyrosły najbliżej ich domów. Pomysł, by rozrzucić je w jednym miejscu okazał się dla niektórych zbyt głupi, gdyż nie uważali, by móc specjalnie gubić ziarna, skoro mogą je przenosić tak, by nie ginęły, prawda? Po co je marnować? Ale tez jak tu zrobić, by same chciały rosnąć obok ich domu? Przyznajcie, że ta pierwsza inteligencja powalała na łopatki:-)

,,To był zupełnie nowy pomysł: powiedzieć pszenicy, gdzie ma rosnąć- a drzewom i krzewom, skąd mają zniknąć. Czyli spróbować kierować innymi żywymi istotami".

Jak sądzicie, co na to duch pszenicy? Przyjmijmy, że się zgodził i ludzie rozsypali ziarna na szerokie pole, a później patrzyli jak ptaki je wybierają. Ponownie trzeba było słono nad tym pomyśleć i uwierzcie mi, że trwało to przeszło sto lat! W ten sposób od nadmiernego myślenia z wolna ewoluowała cywilizacja i każdy nowy pomysł rodził kolejny i następny. Ludzie co rusz musieli zasięgać opinii ważnych szamanów, których uważali niczym bóstwo, by dążyć do nowych możliwości, które ponownie siały problemy i utrudnienia. A wiedzieliście, że królestwa i państwa to jedyne przykłady wspólnych snów? Są nimi też bogowie i pieniądze. Autor wytłumaczył, że wspólnym snem jest przykładowa złotówka, albo banknot dziesięciozłotowy. We wspólnym śnie wszyscy wierzą, że ma dużą wartość, jednak tak naprawdę czym on jest? Czy da się z niego upiec chleb? Czy napijemy się nim, kiedy będziemy spragnieni? Dlaczego uwierzyliśmy innym, że są niezastąpione i tylko dzięki nim możemy przeżyć? Czy zatem nie śnimy wspólnego snu?
Wiecie, świat nigdy nie był sprawiedliwy. Ogólnie skupiamy się na wierze w to, co inni nam nakazują. Tak niewiele z nas myśli samodzielnie na podstawie własnych wniosków i doznań. Ta książka pokaże wam, że od początku naszego istnienia o wszystko musieliśmy i wciąż musimy walczyć. Opisana historia świata jest wzięta pod uwagę z perspektywy młodszego czytelnika, by wytłumaczyć mu skąd się wzięliśmy i do czego dążymy. Ma wiele pięknych ilustracji, a ważniejsze stwierdzenia są wyróżnione innym drukiem. Polecam zacząć czytać od tomu pierwszego, gdyż to jego kontynuacja. To pozycja, której celem jest od małego wyzwolić w nas świadome myślenie, czego nie nauczycie się w szkole. Bardzo ją polecam!

Z ciekawością sięgnąłem po drugą książkę Harariego z cyklu 'Niepowstrzymani', bo pierwsza pozycja bardzo mi się spodobała. Książka jest lekką, przeznaczoną dla dzieci wersją kilku rozdziałów z flagowego dzieła Harariego – 'Sapiens', które przeczytałem jakiś czas temu. Niemniej z przyjemnością mi się czytało tę pozycję, może dlatego, że izraelski historyk ma niewątpliwy talent dydaktyczny: jasno ciekawie pisze o trudnych sprawach.

Wyjaśnia Harari źródła nierówności wśród ludzi, odpowiada na pytania dlaczego jedni są bogaci a inni biedni, dlaczego jedni mają władzę, a inni muszą się im podporządkować. Opowiada o początkach gospodarki rolniczej i o tym, że uprawa zbóż i udomowienie dzikich zwierząt prowadziło do wielkiego zniewolenia tych ostatnich.

Powtarza też autor kontrowersyjną tezę, że przejście od myślistwa-zbieractwa do gospodarki agrarnej prowadziło do nieprzewidzianych konsekwencji: pogorszyło się ludzkie życie. Ma jednak na to dobre dowody, analizy porównawcze szkieletów myśliwych-zbieraczy i pierwszych rolników. Ci drudzy są niżsi (skutek niedożywienia),bardziej schorowani (choroby odzwierzęce) i poturbowani (więcej wojen). Ciekawy jest passus o zmianie sposobu myślenia, otóż rolnicy, w przeciwieństwie do myśliwych-zbieraczy, zaczęli dużo myśleć o przyszłości, pojawiły się pierwsze stresy...

A potem mamy wyjaśnienie, dlaczego pojawiło się pismo – po to, by zapisywać liczby, na przykład plony rolników i obliczać podatki. Piękny jest rozdział poświęcony biurokracji, która powoli zaczęła zarządzać ludzkim życiem.

Wreszcie dochodzimy do najważniejszego tematu książki: twierdzi Harari, że ludzie osiągnęli przewagę nad innym zwierzętami dzięki opowieściom, które pozwoliły na koordynację działań wielkich grup. Ładnie nazwane są opowieści: to zbiorowe sny, które materialnie nie istnieją, ale wielu ludzi w nie wierzy. Do opowieści zalicza Harari religie, ideologie, instytucje, powszechne przekonania. Dzięki nim ludzkość dokonała wielkich rzeczy, ale też mogą być bardzo toksyczne, przykładów nie brakuje: rasizm, niewolnictwo, skrajny nacjonalizm, dyskryminacja kobiet, indyjski system kastowy itd., itp. Myślę, że zaprezentowana przez Harariego koncepcja rozwoju ludzkości poprzez opowieści ma głęboki wymiar historyczny i filozoficzny, którego autor ledwo dotknął w książce.

W posłowiu do nowego wydania 'Sapiens' pisze Harari, że niedługo czeka nas czas, gdy opowieści zacznie tworzyć sztuczna inteligencja i to będzie wielkie zagrożenie dla ludzkości. No cóż, ciekawe jakie ideologie, religie, prawa czy inne koncepcje zaproponuje AI...

To świetnie napisana, czasami porywająca książka, która zasługuje na to, by być lekturą szkolną, żałuję, że nie była dostępna w moich pacholęcych czasach...

Czytałem ebooka, ale warto też sięgnąć do książki ze względu na piękne ilustracje Ricardo Zaplana Ruiza.

Druga część cyklu popularno-naukowego przedstawiająca odpowiedź na pytanie znajdujące się w tytule. Autor ponownie analizuje historię gatunku Homo Sapiens, tym razem w kontekście występujących w nim niesprawiedliwości. Tłumaczy mechanizmy pojawiające się w przeszłości (w tym bardzo odległej) i kończy książkę pokazując współczesne problemy związane z "brakiem sprawiedliwości". Jak to u Harariego, w książce pojawia się wielokrotnie jego teoria dotycząca tego, co wyróżnia ludzi spośród innych zwierząt, czyli umiejętność snucia opowieści. Pozycja dedykowana raczej do czytelnika nastoletniego, co nie oznacza, że osoby dorosłe nie wyciągną czegoś dla siebie.

Wydawałoby się, że wraz z rozwojem cywilizacji, kultury, a tym samym także prawodawstwa, świat będzie bardziej sprawiedliwy, wszak obowiązują i chronią nas wszelkie zasady, normy moralne i normy zachowania w społeczeństwie. Autor pokazuje jak bardzo zagubiliśmy się, jako ludzie i jak trudno społeczeństwu utrzymać taki stan rzeczy, jaki mamy w tej chwili bez krzywdzenia innych. Harari podkreśla w tym rolę mitów, religii, jako formy największej represji, największego zła. Pełna zgoda.
Książka pięknie wydana. Odpowiednia dla dorosłych, młodzieży, a nawet dzieci.

"Niepowstrzymani 2" to moim zdaniem idealna książka popularnonaukowa dla młodzieży (i nie tylko). Jest to pozycja pełna ciekawych informacji i skłaniająca do przemyśleń, a przy tym napisana prostym, przystępnym językiem i przepięknie wydana. Polecam każdemu.

Izraelski historyk i filozof tym razem prezentuje nam serię dla młodych czytelników, która tłumaczy dlaczego świat wygląda tak, jak wygląda. Pierwszy tom był poświęcony czasom, kiedy ludzie w przerażeniu uciekali przed strasznymi zwierzętami, aż udało im się zyskać status najpotężniejszych na świecie. Za to w drugim tomie dowiadujemy się jak nasi przodkowie nauczyli się rządzić i kierować - najpierw zwierzętami, a chwilę później sobą nawzajem.

Już pierwsza część mnie kupiła! Piękne ilustracje autorstwa Ricarda Zaplana Ruiza, same ciekawostki i wiedza podana w przystępny i intrygujący sposób, no cóż może być lepszego! Ale ten drugi tom… oj, to on skradł moje serduszko. Dowiecie się z niego m.in.:
• Skąd bierze się nasza niechęć do matematyki 👀
• Dlaczego pismo wynaleziono do nudnych rzeczy 🖋️
• Dlaczego ludzie toczą wojny 🌑
• Dlaczego opowieści, choć czasami piękne, mogą być niezwykle szkodliwe ❌

To naprawdę dobra i interesująca pozycja, którą polubi każdy ciekawy świata i głodny wiedzy. Ale spokojnie, nie takiej nudnej i zupełnie oderwanej od rzeczywistości - autor pokazuje jak dawne wydarzenia i odkrycia wpływają na nas dziś - tu i teraz. I to jest bardzo cenne, bo sprawia, że ta książka jest nie tylko skarbnicą ciekawostek i nowych (również dla mnie) informacji, ale przede wszystkim tytułem, który może pobudzić głód wiedzy, skłonić do myślenia krytycznego i spojrzenia na obecny świat z innej perspektywy, przeanalizowania obecnego porządku i nie przyjmowania wszystkiego za pewnik.

Nie mam wątpliwości, że to pozycja, która nie tylko edukuje w zakresie historii, ale także może doprowadzić do (jak wspomina @przemek_staron w blurbie): „… czynienia go [świata] lepszym i czulszym dla każdej żywej istoty”.

Część druga wspaniałej książki. To o czym pisze autor dla dzieci większość osób dorosłych osób nie wie lub nie chce wiedzieć. Kolejna lektora obowiązkowa, która gdyby trafiła do szkół być może sprawiłaby, że świat, w którym żyjemy stałby się lepszy. Do tego napisana bardzo ciekawym językiem i niezwykle wciągająca 👍

🗺️🗾

,,Niepowstrzymani. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy" to drugi tom serii dla młodych odkrywców, w której autor omawia pewną bardzo ważną rewolucję sprzed 10 tysięcy lat. Mówi o jej początkach i następstwach, a także o tym, jak ludzie zdobyli władzę nad niektórymi zwierzętami, roślinami oraz... innymi ludźmi.

🏞️👣

,,Niepowstrzymani" to idealna seria dla czytelników ciekawych świata - tych najmłodszych, ale nie tylko. Autor w przystępny i zabawny sposób przybliża zagadnienia związane z rewolucją agrarną, tłumaczy schematy budowania społeczności i dążenia do władzy. Dzięki tej książce miałam chwilę, by zastanowić się nad niektórymi zasadami, według których żyjemy obecnie, a które miały swój początek tysiące lat temu.

Książka jest bardzo ładnie wydana, a jej największym atutem estetycznym są piękne ilustracje, pozwalające lepiej zrozumieć omawiane tematy i poczuć ducha dawnych czasów.

Polecam!

🐏🌾

🗺️🗾

🏞️👣

,,Niepowstrzymani" to idealna seria dla czytelników...

Tajemnice historii

"Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy" to druga część serii Niepowstrzymani. Yuval Noah Harari powraca do nas z kolejną dawką lekcji historii, które na pewno zaintrygują i wzbudzą ciekawość czytelników w każdym wieku.

Publikacja ta zachwyca nie tylko treścią, która przekazywana jest w prosty i zrozumiały sposób, autor zwraca się wprost do czytelników co jest świetnym zabiegiem tworzącym przyjazną atmosferę i więź między autorem a czytelnikiem, a także wydaniem, szczególnie przecudownymi ilustracjami Ricarda Zaplana Ruiz'a. Będziecie nimi zachwyceni tak jak ja, jestem o tym przekonana.

Co do treści, podzielona jest ona na cztery rozdziały, w których autor omawia
dlaczego świat nie zawsze jest sprawiedliwy, dlaczego dorośli tak bardzo boją się podatków. Dowiesz się także, w jaki sposób psy stały się najlepszymi przyjaciółmi ludzi, dlaczego czasami nie wszystko układa się zgodnie z planem oraz że niektórzy ludzie bardziej przypominają mrówki, a inni koniki polne. Dowiesz się, jak słuchać szkieletów, kto był pierwszym poetą i jaki krokodyl nosi koronę i złote kolczyki, a także jak to się stało, że niektórzy ludzie stali się królami, a inni zostali zmuszeni do niewolnictwa. Przeczytasz dlaczego tacy władcy jak faraon Echnaton mogli rozkazać milionowi ludzi, co mają robić, i dlaczego wszyscy inni zaczęli ich słuchać.

W drugim tomie badamy, w jaki sposób ludzie nauczyli się kierować takimi zwierzętami jak psy, kury i krowy – i w jaki sposób część ludzi nauczyła się także kierować innymi ludźmi. Dlaczego niektórzy stawali się królami i królowymi, a inni musieli sprzątać ich pałace i prać ich ubrania? Po co w ogóle istnieją królowie i pałace? Historia ludzkości jest rozległa i fascynująca. Dlatego przez tysiące lat ludzie próbowali zrozumieć, skąd pochodzimy. O życiu pradawnych ludzi możemy dowiedzieć się na podstawie tego, co po nich pozostało: ruiny starożytnych pałaców, potłuczony garnek, szkielet dawno zmarłej osoby, a nawet uczniowskie notatki sprzed tysięcy lat.

"Niepowstrzymani 2" to bardzo ciekawa i wciągająca książka dla czytelników w każdym wieku ! Będzie to idealny sposób na spędzenie wspólnego czasu rodziców z ich pociechami, nie ma nic lepszego w mroźne, zimowe wieczory niż lektura intrygującej i mądrej książki, nieprawdaż?!

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

Tajemnice historii

Prawdziwa opowieść
Czy da się historię w sposób przyjazny pokazać dzieciom? To zadanie trudne, wręcz karkołomne. Terminy, daty, przyczyny i skutki. Jak te fakty podać młodemu czytelnikowi, by zaciekawić nie odstraszając? Ta niezwykła rzecz udała się izraelskiemu historykowi.

Na początek kilka faktów, zgrabnie wyłożonych w drugiej części Niepowstrzymanych. Rewolucja agrarna otworzyła drogę do tworzenia organizmów państwowych, a „zawłaszczane nadwyżki żywnościowe były motorem historii i cywilizacji. Napędzały politykę, wojny, sztukę i filozofię. Wznosiły pałace, twierdze, pomniki i świątynie. Aż do epoki ponowoczesnej przeszło 90% ludności było rolnikami, którzy każdego ranka wstawali, by w znoju pracować na roli. Wytwarzane przez nich nadwyżki karmiły wąską mniejszość – królów, funkcjonariuszy aparatu władzy, żołnierzy, duchownych, artystów i myślicieli – która zapełniała podręczniki historii. Historia to opowieść o tym, co garstka ludzi robiła w czasie, gdy cała reszta ludzkości orała pola i nosiła wodę” (s. 130). Pisał Harari w swoim światowym bestsellerze o człowieku myślącym: Sapiens. Od zwierząt do bogów. W Niepowstrzymanych otrzymujemy tę lekcję w wersji dostosowanej do wieku czytelnika.

Historia ludzkości zaczyna od zbieraczy-łowców. Nie uczyli mnie tego w szkole i dziś także brakuje rzetelnych podręczników mówiących o tym, że świat człowieka wcale nie zaczyna się na Sumerach czy w starożytnym Egipcie, a dużo, dużo, dużo wcześniej…

Ta opowieść zaczyna się 10 000 lat temu na Bliskim Wschodzie, gdzie ludzie byli najpotężniejszymi zwierzętami w okolicy i coraz śmielej czynili sobie Ziemię poddaną. Niewielkie gromady zbieraczy-łowców przemieszczały się w poszukiwaniu pożywienia i żyły w zgodzie z naturą. A potem przypadkowo odkryto roślinę, która zmieni świat – zboża. Od rzuconego od niechcenia pomysłu ludzkość stopniowo zaliczy skok ewolucyjny, stając się w swym rozwoju prawdziwie niepowstrzymaną…

Powieść porażająco przenikliwa, prawdziwie szczera i autentycznie zaciekawiająca. Uzdalnia młodego czytelnika do przenikliwego zadawania pytań i daje gotowe odpowiedzi na temat naszej historii i ludzkiej natury, która mimo upływu lat, niewiele się zmienia.

Pięknie wydana, bogato ilustrowana daje odpowiedzi na pytania: dlaczego świat nie jest sprawiedliwy, czego się boją dorośli i wiele, wiele więcej. Polecam, nie tylko dzieciom, ale także dorosłym, szukającym wartościowych książek dla młodych czytelników. To pozycja, którą warto mieć w domowej biblioteczce.

Żałuję, że w dzieciństwie nie miałam takiej lektury!

Za możliwość przeżycia tej fascynującej podróży i egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

Prawdziwa opowieść

• Dzieci