Homo deus. Krótka historia jutra

Yuval Noah Harari Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie popularnonaukowa
Homo Deus: A Brief History of Tomorrow
Data 1. wydania:
2016-09-08
Michał Romanek
Wydawnictwo Literackie
Michał Romanek przyszłość teraźniejszość ewolucja historia ludzkości wizja filozofia człowiek
Homo Deus: A Brief History of Tomorrow
popularnonaukowa
Michał Romanek

Oficjalne recenzje i

Czego spodziewa się Harari?

[ 30 ] Link do recenzji

Kojarzysz film MATRIX, pewno tak.
Jest scena, następuje wybór pigułki.
Nim zaczniesz czytać to zadaj sobie to samo pytanie, na które musiał sobie odpowiedzieć LEO.
Jest też wersja: nie warto wiedzieć, to też opcja, ani zła, ani dobra, po prostu.
Jeżeli zdecydujesz się na niebieską, to przeczytaj.

Najbardziej zaciekawiły mnie końcowe rozdziały, reszta książki była trochę nijaka. Niewątpliwie skłania do zastanowienia się nad przyszłością jaka może nadejść za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Główną myślą książki "Homo deus. Krótka historia jutra" jest rozwój technologiczny, który to zmieni wszystko, co do tej pory jest nam dobrze znane. W XXI wieku ludzkość uporała się z trzema największymi plagami, tj. głodem, wojną i zarazą. Naukowcy opracowują coraz bardziej skuteczne terapie, klasyczne wojny nie są już opłacalne, a fale głodu nękające ludność mają zwykle...

To jedna z tych książek która poszerza horyzonty , nie daje odpowiedzi na to jak będzie wyglądał świat za 50 lat (a na to liczyłem przystępując do lektury), największa wada tej książki jest to że trochę za mało o przyszłości . Ale znalazłem tu masę fascynującej wiedzy podanej w przystępny sposób. Zamiast snucia futurologicznych fantazji, mamy tutaj ciekawą analizę ludzkości...

Lubię Harariego, choć to dla mnie jego najsłabsza pozycja, może dlatego że bardzo abstrakcyjna.

Nadal warto jeśli ktoś lubi jego książki, choć polecam Sapiens albo 21 rad

Futurologią, AI oraz tym co nas czeka w przyszłości interesuję się od niedawna. Książka "Homo deus" jest tak naprawdę pierwszą pozycją, która znalazła się w moim rozkładzie jazdy. Autor przedstawia w bardzo jasny sposób, w którym kierunku powinna rozwijać się ludzkości. Jest ona ściśle związana ze sztuczną inteligencją, która już jest obecna w wielu dziedzinach naszego...

Jest to bardzo udana kontynuacja "Sapiensa", w której autor na podstawie wyników najnowszych badań z wielu dziedzin nauki i z wrodzoną sobie erudycją, stara się kreślić wizję przyszłości gatunku Homo Sapiens. Nie jest to książka tak łatwa do przyswojenia jak pierwsza część. Harari najpierw kreśli dużą nadbudowę pojęciową, aby w końcu w ostatniej części rozwinąć skrzydła....

Autor w książce podchodzi do swoich rozważań z różnych perspektyw, co zostawia przestrzeń do własnych przemyśleń to najbardziej podobało mi się w tej książce. Ciekawa, polecam.

Harari zawsze spoko, choć treści jego trzech książek mocno się ze sobą pokrywają.

Trochę słabsza od "Sapiens. Od zwierząt do bogów", choćby dlatego, że sporo jest powtórek oraz, że wizje czynione do przodu, nie zawsze się sprawdzają (całe szczęście).
Ludzkość idzie coraz bardziej po bandzie (bo zysk i wzrost PKB są najważniejsze) i w pewnym momencie możemy się przeliczyć, że inżynierowie i naukowcy w ostatniej chwili, wynajdą jakieś panaceum i wszystko...

Dyskusje

5 860