Homo deus. Krótka historia jutra

- Kategoria:
- popularnonaukowa
- Tytuł oryginału:
- Homo Deus: A Brief History of Tomorrow
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Data wydania:
- 2018-04-18
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-04-18
- Liczba stron:
- 552
- Czas czytania
- 9 godz. 12 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308064955
- Tłumacz:
- Michał Romanek
- Tagi:
- Michał Romanek przyszłość teraźniejszość ewolucja historia ludzkości wizja filozofia człowiek
Światowy bestseller. Nowa książka najbardziej inspirującego myśliciela XXI wieku.
Tak będzie wyglądała nasza przyszłość!
Yuval Noah Harari w słynnej książce „Sapiens. Od zwierząt do bogów”, sprzedanej na całym świecie w nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy, opisywał ewolucję i historię ludzkości. W swym najnowszym dziele stawia kolejny krok – w „Homo deus…” myśliciel skupia się na teraźniejszych wyzwaniach, szuka odpowiedzi na pytanie, co nas czeka w przyszłości, a przede wszystkim udowadnia, że już wkrótce człowiek stanie się równy bogom.
Harari z niezwykłą lekkością, a zarazem wnikliwością łączy historię, filozofię, socjologię, biotechnologię i wiele innych dziedzin nauki. Z tego połączenia wyłania się fascynująca wizja XXI wieku jako epoki, w której dokona się najważniejsza i najgłębsza przemiana w dziejach.
Śmierć to tylko problem techniczny. Światowe korporacje prowadzą wyścig po nieśmiertelność. Już niebawem najbogatszych będzie stać na przedłużanie swojego życia. Jeśli człowiek będzie nieśmiertelny, jak zmienią się społeczeństwa i religie?
Czy ludzkość osiągnie szczęście? Człowiek to biologiczna maszyna, a skoro tak, można nią sterować. W XXI wieku poczucie szczęścia po prostu będzie można włączyć na żądanie.
Wojna to przeżytek. Już dzisiaj więcej osób umiera w wyniku samobójstw niż w konfliktach zbrojnych. O czym to świadczy?
Nowe religie, nowa struktura społeczna, nowa ekonomia, bioinżynieria, cyborgizacja, nowa etyka i nowy humanizm. Jesteśmy na to gotowi? Czy odnajdziemy się w takim świecie?
„To rodzaj książki, która zmiata pajęczyny z naszych mózgów. Styl Harariego, promieniujący mocą i jasnością sprawia, że czytelnik patrzy na świat jak na zjawisko dziwne i zarazem nowe”.
– The Sunday Times
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Ciebie zainteresować
Oficjalne recenzje
Czego spodziewa się Harari?
Mimo tego, że czytam, drodzy Państwo, regularnie i bywa, że w sporych dawkach, to z literaturą popularnonaukową spotykam się bardzo rzadko – zdecydowanie rzadziej choćby niż z naukową. Transhumanizm jednak rozpala moją wyobraźnię od lat, dlatego też musiałem sięgnąć po „Homo deus”. I na szczęście moje oraz Państwa, potencjalnych jej czytelników, się nie zawiodłem.
Pierwszą rzeczą, która przykuwa uwagę w książce Yuvala Harariego, jest jej niezwykła lekkość. Autor, jak setki badaczy, pisarzy i filozofów przed nim, zastanawia się, jak będzie wyglądała przyszłość – raczej ta bliższa, bo – jak sam zauważa – o dalszej prorokować nie da się w żaden sposób. Dziesięć lat wydaje się niektórym mgnieniem oka, ale nawet wypowiedź na temat roku 2028 wymaga głębokiego wniknięcia w świat nauki. Pisarz jednak nie pozwala czytelnikowi zetknąć się z mozołem, jakim jest jej zawodowe uprawianie – i dobrze! W „Krótkiej historii jutra” nauka przypomina raczej tę z hollywoodzkich blockbusterów – jest dynamiczna, tajemnicza i olśniewająca, a kolejne epokowe wynalazki zdają czaić się za każdym rogiem. Czy to przekłamywanie rzeczywistości? Z całą pewnością nie, raczej filtrowanie treści, do którego autor ma niezbywalne prawo. Zresztą wystarczy rzut oka na bibliografię, aby przekonać się, że Harari oparł się w swojej pracy na niezliczonych źródłach. A że przedstawił trudną pracę badaczy jako ekscytującą przygodę? Cóż, uznajmy to za laurkę dla tych, którzy zmieniają nasz świat.
Podkręcony wizerunek nauki jest tylko jednym z przejawów owej lekkości. Dla czytelnika dużo większe znaczenie będzie miał sposób, w jaki autor pisze. Na „Homo deus” składają się dziesiątki przykładów, setki upraszczających temat porównań, niezliczone przypomnienia najważniejszych tez i proste tłumaczenia skomplikowanych zawiłości, które dla osób niestykających się na co dzień z nowoczesną techniką mogłyby być nie do przetrawienia.
Zresztą Harari bardzo rzadko odnosi się do konkretnych rozwiązań. Jego ulubiona metoda to szkicowanie, często grubą kreską, jak najogólniejszych problemów. Nie zastanawia się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie wszczepianie ludziom cybernetycznych implantów, czy może zdigitalizowanie jaźni i stworzenie całkowicie sztucznych ciał – zaznacza po prostu, że zmiana fizyczności będzie jednym z najważniejszych transhumanistycznych tematów. Należy dodać, iż wbrew nazwie „Krótka historia jutra” w dużym stopniu skupia się na „dzisiaj”, a momentami nawet na „wczoraj”, o co nie można mieć do pisarza pretensji: wszak nie sposób mówić o przyszłości bez uwzględnienia tego, jak przeszłość wpłynęła na teraźniejszość. Harari rzadko zastanawia się nad tym, przed jakimi nowymi problemami stanie ludzkość – zamiast tego opisuje współczesne, zastanawiając się nad potencjalnymi rozwiązaniami, a także ich ewolucją.
Co może się w „Homo deus” nie podobać? Dla osób mocniej zainteresowanych niektórymi tematami lekkość, którą tak chwalę, może okazać się problemem – ja sam liczyłem np. na to, że dowiem się nieco więcej o sztucznej inteligencji, a szeroka perspektywa Harariego nie pozwoliła na zbyt dokładne przyjrzenie się temu zagadnieniu. Szczególnie boli to w zestawieniu z bardzo długimi wywodami dotyczącymi spraw oczywistych, jak choćby istnienia rzeczywistości intersubiektywnej (chociaż już jej analizy to w większości fragmenty wyjątkowo ciekawe). Wielu z pewnością będzie też drażniło podejście autora do tematów religijnych – choć bardzo stara się maskować lekceważenie w swoich wypowiedziach, to momentami jest ono aż nadto widoczne.
„Homo deus. Krótka historia jutra” to książka, po którą sięgnąć powinien właściwie każdy (i, jak wskazują światowe wyniki sprzedaży, mniej więcej tak się dzieje). Nie dlatego że jest pozycją wybitną czy dlatego że wszystkie przewidywania Yuvala Harariego się spełnią. Warto ją przeczytać, aby pomyśleć o przyszłości i zastanowić się, jakie procesy ją kształtują. A że można to zrobić przy lekkiej, przyjemnej lekturze? Tym lepiej!
Bartosz Szczyżański
OPINIE i DYSKUSJE
Na moją ocenę tej książki może mieć wpływ zaburzona chronologia mojego czytania. Zacząłem od "XXI lekcji", potem sięgnąłem po "Sapiens" i dopiero na końcu do tej pozycji. Myślę, że po prostu w "XXI lekcjach" autor powielił sporo swoich przewidywań z "Homo deus" i miałem ogromne poczucie, że już to gdzieś czytałem. Nad książką pracowało wiele osób, które przygotowały Yuvalowi naprawdę dobre materiały i to widać. Pomimo poczucią, że wiele rzeczy się powtarza, książka i tak wprawiała mnie w ciekawy nastrój przemyśleń. Godna polecenia, ale zróbcie sobie przerwę pomiędzy przeczytaniem "Homo deus" a "XXI lekcjami".
Na moją ocenę tej książki może mieć wpływ zaburzona chronologia mojego czytania. Zacząłem od "XXI lekcji", potem sięgnąłem po "Sapiens" i dopiero na końcu do tej pozycji. Myślę, że po prostu w "XXI lekcjach" autor powielił sporo swoich przewidywań z "Homo deus" i miałem ogromne poczucie, że już to gdzieś czytałem. Nad książką pracowało wiele osób, które przygotowały...
więcej Pokaż mimo toNic odkrywczego ta książka nie wniosła do mojego światopoglądu, ale przemyślenia Harariego po prostu czyta mi się bardzo dobrze. a miejscami nawet świetnie, ma facet talent do tworzenia opowieści, chociaż porywa się trochę z motyką na słońce skacząc często po wielu bardzo rozległych aspektach ludzkich działalności.
Jest to jedna z tych książek po które sięga się po to żeby dołożyć sobie jeszcze więcej pytań na które prawdopodobnie nie ma jednej satysfakcjonującej odpowiedzi, jak ktoś wspomniał w innej opinii, dobra pozycja dla ludzi którzy świadomie nie sięgają po takie książki
Nic odkrywczego ta książka nie wniosła do mojego światopoglądu, ale przemyślenia Harariego po prostu czyta mi się bardzo dobrze. a miejscami nawet świetnie, ma facet talent do tworzenia opowieści, chociaż porywa się trochę z motyką na słońce skacząc często po wielu bardzo rozległych aspektach ludzkich działalności.
więcej Pokaż mimo toJest to jedna z tych książek po które sięga się po to żeby...
Zmienia perspektywę. Pozwala na wyciąganie samodzielnych wniosków. Jutro z perspektywy 2018 roku.
Zmienia perspektywę. Pozwala na wyciąganie samodzielnych wniosków. Jutro z perspektywy 2018 roku.
Pokaż mimo toZapowiadało się nieźle, niestety w książce jest za dużo powtórzeń i wielokrotnego tłumaczenia tych samych zagadnień. Część rozważań autora jest ciekawa i prowokująca, część przegadana, nie pozostawiająca miejsca na przemyślenia czytelnika. Pod koniec trochę się wynudziłam. Ogólnie książka dość przeciętna i chyba szybko się zdezaktualizuje.
Zapowiadało się nieźle, niestety w książce jest za dużo powtórzeń i wielokrotnego tłumaczenia tych samych zagadnień. Część rozważań autora jest ciekawa i prowokująca, część przegadana, nie pozostawiająca miejsca na przemyślenia czytelnika. Pod koniec trochę się wynudziłam. Ogólnie książka dość przeciętna i chyba szybko się zdezaktualizuje.
Pokaż mimo toBardzo dobra książka przedstawiająca wizję autora co do możliwych scenariuszy rozwoju przyszłości poparte analizą danych historycznych opisanych krok po kroku.
Autor czasem pisze truizmy, ale często robi to w bardzo interesujący sposób ukazując inne spojrzenie na problem.
Bardzo dobra książka przedstawiająca wizję autora co do możliwych scenariuszy rozwoju przyszłości poparte analizą danych historycznych opisanych krok po kroku.
Pokaż mimo toAutor czasem pisze truizmy, ale często robi to w bardzo interesujący sposób ukazując inne spojrzenie na problem.
Genialna książka.
I tyle.
Polecam każdemu!
Genialna książka.
Pokaż mimo toI tyle.
Polecam każdemu!
W mojej ocenie książka stanowi naturalną kontynuację Sapiens. Jest również od niej trudniejsza w odbiorze.
Autor przedstawia w dość długim wstępie problemy, z jakimi świat borykał się do tej pory, robiąc podbudowę pod opowieść o obecnych i przyszłych celach i problemach ludzkości.
Jak sam pisze, nie należy traktować tej opowieści jako przewidywania, a raczej wstęp i zaproszenie do dyskusji na temat kwestii, które z dużym prawdopodobieństwem będą miały istotny wpływ na nasze życia w przyszłości.
Nie znajdziemy tu opisów rozwiązań technologicznych i cudów, które nas czekają w przyszłości, ale próbę scharakteryzowania uwarunkować społeczno-polityczno-gospodarczych, które kształtują się obecnie pod wpływem błyskawicznego rozwoju technologii.
Autor opisuje te kwestie w sposób naukowy, podając wiele źródeł. Całość wygląda trochę jak opis sytuacji na ziemi i jej przyszłości dokonany przez obcą cywilizację :)
Książka jest niesamowicie spójna, powoli i metodycznie wprowadza nowe tematy rozważań, wplątując je w dotychczas poruszone i przedstawiając coraz bardziej złożone wnioski i przypuszczenia.
Dla niektórych może wydawać się kontrowersyjna i odczłowieczona. Nie trzeba się z nią zgadzać. Warto jednak przeczytać.
W mojej ocenie książka stanowi naturalną kontynuację Sapiens. Jest również od niej trudniejsza w odbiorze.
więcej Pokaż mimo toAutor przedstawia w dość długim wstępie problemy, z jakimi świat borykał się do tej pory, robiąc podbudowę pod opowieść o obecnych i przyszłych celach i problemach ludzkości.
Jak sam pisze, nie należy traktować tej opowieści jako przewidywania, a raczej wstęp i...
Jak będzie przyszłość?
Rozwój genetyki, algorytmy sztucznej inteligencji, przetwarzanie danych, biotechnologie, cyborgi, powszechna robotyka?
Wiele z tego o czym pisał autor już się dzieje, świat za 10 lat będzie wyglądał zupełnie inaczej. Czekają nas olbrzymie zmiany oraz ich konsekwencje.
Harari dość trafnie przewiduje przyszłość chociaż, jak pokazuje historia co jakiś czas pojawiają się "czarne łabędzie" które wywracają wszystko do góry nogami. Przykładem chociażby wojna w Ukrainie, wg Harariego miało już nigdy nie dojść w Europie do wojny konwencjonalnej, bo to się już nikomu nie opłaca i nie ma w tym logiki. No cóż...
Jak będzie przyszłość?
więcej Pokaż mimo toRozwój genetyki, algorytmy sztucznej inteligencji, przetwarzanie danych, biotechnologie, cyborgi, powszechna robotyka?
Wiele z tego o czym pisał autor już się dzieje, świat za 10 lat będzie wyglądał zupełnie inaczej. Czekają nas olbrzymie zmiany oraz ich konsekwencje.
Harari dość trafnie przewiduje przyszłość chociaż, jak pokazuje historia co...
Harari jest najbardziej lubianym przeze mnie myślicielem współczesności. Kolejna lektura i kolejny zachwyt.
Harari jest najbardziej lubianym przeze mnie myślicielem współczesności. Kolejna lektura i kolejny zachwyt.
Pokaż mimo toPrzyjemnie się czyta, skłania do przemyśleń.
Przyjemnie się czyta, skłania do przemyśleń.
Pokaż mimo to